Mountain Lion i potrošnja interneta
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mountain Lion i potrošnja interneta


24.02.2013 | 11:56
Prvo veeeliki pozdrav svima na Jabučnjaku, do sad sam pročitala sve teme ali nisam našla ništa slično problemu koji imam.
Imam Macbook Pro late 2009
4 gb RAMA
500 GB hard disk, odmah da kažem da se jako malo razumijem u sve ovo ali sam zahvaljujući ovom forumu mogla nekako sama riješiti problem koji bi nastao.
Ovaj nikako ne mogu riješiti pa ako neko može pomoći bila bih jako zahvalna.
Pošto živim u mjestu gdje nažalost ne mogu imati ADSL, uzela sam si mobilni internet 20 GB od T-Mobila s tim kad se potroši 20 gb onda se brzina smanjuje na 64 kbps (oprostite ako sam pogrešno napisala), i sad problem je što mi očito neki program doslovno proždire internet imam i snow leopard i mountain lion isto je na oba (za jedan dan otišlo 1588 MB bez ikakvog downloadanja) prije toga jesam skidala video vježbe sa bittorenta ali sam čula da jako puno troši pa sam ga izbrisala.
Pošto nisam zahtjevan korisnik većinu vremena čitam novine ili sam na njuškalu (imam neke oglase), skinula sam si bimeter 2 za Mac i tamo piše koji program koliko zauzima mjesta i cpu ali ja to ne razumijem.
Ako neko zna u čemu bi mogao biti problem,puno bi mi pomogli.
24.02.2013 | 14:31
za pocetak,da ti nije ukljucen neki Automatski Update......
24.02.2013 | 15:27
amsterdamxxx kaže:
za pocetak,da ti nije ukljucen neki Automatski Update......


Mislim da nije jedino ako downloadanjem ML nije tako namješeno, gdje to mogu provjeriti? (već sam rekla da se baš ne kužim u Mac) dobila sam ga na poklon i sad ne bih Windowse nikako dosta mi je virusa itd.
Još jednom hvala na odgovoru.
24.02.2013 | 16:09
nemam sad ML...ali verujem da je na istom mestu...
ides u System Preferences,dole na Dock-u...pa kliknes na ikonu sa slike...zaokruzenu,i vidi sta ti stoji za update....
24.02.2013 | 16:25
Puno ti hvala bila je kvačica na automatsko ažuriranje, sad sam je maknula pa ćemo vidjeti.
Reci mi još da li je istina da Skype troši mb čak i kad je neaktivan?
24.02.2013 | 17:57
ne znam to za skype:(
  • mileni
  • Posjetitelj
24.02.2013 | 18:28
Trosi, no jako malo. Ali ugasi ga ako ga ne koristis. Takodjer, taj torrent sto si skinula, da li ti je jos uvijek na seedu? Torrent koji skidas ujedno i saljes drugima, na taj nacin torrenti funkcioniraju. A sve to ti trosi promet. Vjerojatno si skidala malo veci torrent, a ujedno i uploadala drugima. 99% si tu pogresku napravila.

Onemoguci svim programima koje koristis da se automatski updejtaju. Torrente ne koristi kad imas 3G. Ukoliko ti bas nesto treba preko torrenta, ogranici upload i podesi da ti se torrent klijent automatski izgasi nakon sto obavis download. I uvijek provjeri velicinu fajlova koje skidas.
24.02.2013 | 19:10
Hm i ja sam sigurna da su torrenti krivi, poslije sam ih ugasila ali očito prekasno ( to za ograničavanje uploada bih rado ali ne znam kako) skidala sam pilates vježbe nažalost doma sam stalno i moram vježbati.

Ako piše da je težina 4 gb to znači da toliko i troši?
Gledam ovaj activiti monitor ali baš i ne kužim šta mi želi reći.
Ugasila sam torrent i Skype i automatski update pa ćemo sad vidjeti, inače imam i uključeno internet dijeljnje preko sticka (spajam preko WI FI iPhone 4, Htc Sensation i pixma printer samo mi se Hi- Fi linija koja ima WiFi ne želi spojiti nađe mrežu ali stalno piše waiting to connect i ništa, naravno imam WPA2 zaštitu ali kako mogu provjeriti da mi se još netko nije spojio i kako to spriječiti?
24.02.2013 | 19:21
Mislim da si dobila sve odgovore za svoje probleme,napravi tako i bit će sve ok.Vjerovatno si friška korisnica tog mobilnog Interneta,pa je i razumljivo da gledaš potrošnju.Ako je ono istina za što koristiš net,onda ne bi trebala imati problema,jer za te aktivnosti koje si navela je jako teško potrošiti 20 Gb mjesečno,pa slobodno odeš i na youtube i sl. Normalno je da ćeš pratiti povremeno koliko si potrošila.
Najgore mi je kad ljudi nastradaju pa plaćaju ogromne svote za te virtualne nule i jedinice
Takvih primjera ima masu,a najčešći je uzrok neznanje ili brzina.Kaže mi kolega koji je u Turskoj puno duže nego ja (nedavno stigao) da je platio 1300 kn roaminga VIP_u za mobilne podatke.Imamo u stanu wi fi i koristio ga je na telefonu,ali je vjerovatno pukla veza pa se telefon automatski spojio na podatkovnu mrežu.Normalno da je on kriv što to nije isključio,ali dati 1300 kn za 7-8 megabajta prometa....dođe ti samo da plačeš.Sreća da je primjetio da mu je mob na netu a nije bio spojen na wi fi....da je to saznao par dana kasnije,mogao je za badava raditi u inozemstvu.
Sad vidim da spajaš i mobitele preko tog sticka.Oni također mogu trošiti puno prometa.Evo ja danas updejtao iPhone na iOS 6.1.2 i novi iOS je bio velik skoro 1 Gb.Ako ti na torrentu piše da ima 4 Gb onda je toliko velik taj file koji skidaš,a ako ga dugo skidaš i imaš veliki upload moguće je da na njega potrošiš i desetak Gb.

Mislim da ti nećeš imati takvih problema i dobro je da na vrijeme postavljaš takva pitanja,Pozdrav.
24.02.2013 | 19:23
Ako imaš WPA2 zaštitu a password nije neki trivijalan, možeš biti sigurna da se nije nitko spojio. Ako ti je WPA password trivijalan (riječ iz rječnika) stavi neki koji to nije pa možeš biti sigurna da ti se nitko neće spojiti. Na primjer, omiljeni stih iz omiljene pjesme, u kojem su npr. sva slova R velika, umjesto razmaka su ti zvjezdice, umjesto slova i su uskličnici, a umjesto slova b su osmice.
Ako ti piše da je težina 4 GB, da, to znači da NAJMANJE toliko potroši internetskog prometa. A potroši i više zato što seedaš drugima.
24.02.2013 | 19:36
Da to sam i mislila, hvala svima na savjetima tek od petka 1.3 mogu vidjeti kako će ići potrošnja ali još mi nije jasno kako je meni na provjeri sms-om pisalo da imam još 1200 MB a nakon desetak minuta dobijem poruku od T-Mobila da sam potrošila sve MB iz paketa (napominjem nisam ništa downloadala i torrent je bio ugašen.)
Prije sam mogla sa 300 MB na bonbonu biti cijeli dan na njuškalu ( već sam rekla da imam neke oglase) a sad mogu biti najviše 10 minuta, dakle neki program troši puno prometa a nije torrent ni skype, samo sam provjeravala mail na ML i Mb odoše.
24.02.2013 | 19:44
Jel se možeš spojiti s svojim podacima na njihovu stranicu i možda vidjeti popis spajanja na Internet?
24.02.2013 | 19:49
Ako misliš na njihove korisničke stranice, mogu se spojitii ali tamo piše ukupno mb ali ne piše koje stranice ili programe si koristio, pa opet ne znam što toliko troši...
24.02.2013 | 20:00
Znači ništa od toga,treba čekati kraj mjeseca i ispis spajanja koje češ dobiti na računi ili?
Možda da nazoveš njihovu službu za korisnike,pa možda oni to mogu nekako izvući,pa da ti pošalju na mail.
24.02.2013 | 20:04
Flash animacije na web stranicama znaju isto potrošiti jako puno prometa, ma koliko besmislene bile. U svakom browseru imaš ili ugrađenu blokadu za te piz..., ili možeš skinuti addon za browser (kao npr. click to flash).
Ali 20 GB svejedno - ne. Najprije bi rekao da ti promet koji ti je pokazao SMS nije bio ažuran, tj. da ti je nešto napucalo promet, ali evidencija toga je kasnila.
24.02.2013 | 20:07
Nažalost zvala sam ih više puta ali naravno oni ništa ne mogu vidjeti (čitaj ne žele reći) a i nemaju uopće podršku za MacOX tako da znam više od njih, cillj im je samo da dobiju novog pretplatnika a ostalo pored dobre volje ne znaju.
Mogu nešto pomoći korisnicima sa Windowsima meni ne.
24.02.2013 | 20:11
To sam i ja pomislila, pošto već dugo pratim ovaj forum znam da si stručnjak za Mac pa me zanima da li je Safari dobar izbor, nadam se da ne troši on sam od sebe, inače na imam i SL i ML naravno ne na istom mjestu, možda to stvara pomutnju mada su na različitim mjestima?
24.02.2013 | 20:23
Ja osobno smatram da je Safari smeće od browsera, jednako kao i MS internet explorer. Naravno, ovdje ima pravovjenih koji sad već skupljaju drva za lomaču. Svakom svoje. Meni je Opera i dalje favorit. Kad dođeš na neku stranicu, desnoklik bilo gdje na praznom dijelu stranice, pa Block content, pa onda poklikaš sve što želiš da više ne prikazuje (i ne downloada) i onda na kraju gore desno klik na "Done". Blokirani sadržaj ti od tada na dalje više neće biti prikazivan kad dođeš na tu stranicu.
24.02.2013 | 20:28
Ja budem benzin donio i Zippo napunio. Safari je dobar/loš koliko je korisnik (ne)zahtjevan.
Skype inače malo troši i kod videopoziva. Mislim da mu je 64kbps dovoljno čak i za video (za audio je definitivno dovoljno).
24.02.2013 | 20:34
Ma mogu probati koristiti ako ne zauzima puno mjesta, ali downloadati mogu tek od prvog, sad mi je maks. brzina 64 kbps (ispravi me ako nisam dobro napisala), možda i WI FI troši kad mi je spojen iPhone i Htc plus printer.

Zanima me da li ikako mogu preko Wi Fi povezati Hi FI liniju koja ima WI Fi i airplay (da mogu slušati internet radio)
Prije par mjeseci sam imala VIP -homebox i bez problema se mogla spojiti ali je brzina bila tako mala da nisam mogla slušati internet radio.
Još uvijek imam taj homebox ali je zaključan na Vip, zanima me da li mi možeš reći koji router ili sl. da kupim da sve mogu spojiti preko WI Fi, dijeljenjem internet mreže mogu spojiti sve osim te linije koja nađe mrežu ali se iz nekog razlogane može spojiti.
24.02.2013 | 20:39
Hahaha dobro kažeš, nisam uopće zahtjevan korisnik ali ne znam da li sam 64 kbps dobro napisala ali s tm brzinom ne mogu ni otvoriti njuškalo (ali da pojasnim u paketu od 20 gb brzina je od 5 -7 megabita ali kad to potrošim brzina pada na jadnih 64 mislim kbps.
24.02.2013 | 20:51
Linija ti se vjerojatno ne može spojiti na wifi jer ne podržava wpa2. Za test pokušaj isključiti wifi enkripciju. Ako ti onda radi, probaj wep, ako i to radi, probaj wpa. Ako i wpa radi, onda je problem u tome da linija ne podržava wpa2.
24.02.2013 | 20:58
64 kbps je bila dobra brzina u doba dial-up konekcije...tko ju je imao bio je kralj.Još se sjećam da sam imao ISDN i kad sam spojio obe linije imao sam 128 kbps ali je tad telefon bio zauzet,jer je sve išlo na net,tako da 64 kbps je ok brzina za surfanje.
24.02.2013 | 21:00
Probala sam na bilo koju zaštitu isto reagira znači nađe mrežu (ime moje mreže) ali kad se treba spojiti stalno piše " waiting to connect" ali se ne uspije spojiti, zato i pitam na kojji router bi se mogla spojiti jer se na Homebox se spajala bez problema.
Kupila bi neki router ali prije moram biti sigurna da se može spojiti preko WiFi.
24.02.2013 | 21:02
To sam i ja mislila ali eto ne mogu otvoriti ni njuškalo ni ebay, možda su te stranice malo zahtjevnije ne znam.
24.02.2013 | 21:17
64 kb/s odavno nije ok brzina za surfanje, jer je 90% stranica (njuškalo pogotovo) natrpano smećem od reklamnog sadržaja koji troši 90% bandwidtha.
Anchi, možeš koristiti taj homebox kao wifi access point, bez SIM kartice za spoj na interent. Mac spojiš kabelom na homebox i na macu podesiš internet connection sharing za sve uređaje koji se spajaju preko etherneta (umjesto preko airporta).
Naravno, opet vodi računa o enkripciji i passwordu koji koristiš.
24.02.2013 | 21:30
Znam da ta brzina viđe nije dovoljna ali što je tu je do 1.3.,nego ovo zvuči super za spajanje na homebox, ali da li su ostali uređaji isto spojeni ethernet kabelom ili preko Wi Fi (oprosti na tolikim pitanjima ali želim biti sigurna da ću znati sama to spojiti)
24.02.2013 | 23:20
Imaš USB stick s 3G internetom uštekan u Mac i uključen internet sharing. Dakle, Mac je tvoj router. Njega žicom spajaš na homebox kojeg koristiš samo kao wifi access point (na Macu wifi isključiš). Svi ostali uređaji spajaju se wifi na homebox.
  • mileni
  • Posjetitelj
24.02.2013 | 23:39
smayoo kaže:
Ja osobno smatram da je Safari smeće od browsera, jednako kao i MS internet explorer. Naravno, ovdje ima pravovjenih koji sad već skupljaju drva za lomaču. Svakom svoje. Meni je Opera i dalje favorit. Kad dođeš na neku stranicu, desnoklik bilo gdje na praznom dijelu stranice, pa Block content, pa onda poklikaš sve što želiš da više ne prikazuje (i ne downloada) i onda na kraju gore desno klik na "Done". Blokirani sadržaj ti od tada na dalje više neće biti prikazivan kad dođeš na tu stranicu.


+ za sve ovo. No da joj malo olaksam:

1) Skini i instaliraj si Operu.
2) Opera - Preferences
3) Prvo pod General tabom stavi da ti blokira sve pop upse
4) Onda odi na Advanced tab pa pod Content omoguci 'Enable plugins only on demand'
Na taj nacin nece ti ucitavati flash i sl. gluposti odmah (puno manje prometa trosis), vec samo ako ti to omogucis nekoj stranici. Dakle sve one silne reklame koje ti trose promet nece ni ucitati, niti ces ih vidjeti. Na nekim stranicama tipa youtube je glupo imati ovo omoguceno, no onda kad si npr. na youtubeu samo desni klik na stranicu pa odaberi 'Edit Site preferences' i onemoguci opciju koju si gore omogucila. Samo ce ti zapamtit za tu stranicu.

Na taj nacin stedis promet, ali i brze surfas. U slucaju losijeg 3G signala ukljuci Opera Turbo opciju (lako ces se snaci vjeruj mi) i imas brze surfanje.

Safari nemoj koristiti kad ovisis o prometu. Naime, taj browser je krajnje debilan po pitanju potrosnje prometa. Ako odes na jabucnjak.hr pa kliknes na jabucnjak.hr/forum i onda ipak zelis nazad na jabucnjak.hr i kliknes back… Safari ti ponovno ucitava jabucnjak.hr a ne kao svi ostali browseri samo povuce istu iz cachea. Na taj nacin nepotrebno trosi promet.

Ima Safari jos pregrst mana, usudim se cak reci da je od svih popularnijih browsera uvjerljivo najlosiji (i mene ce pravovjerni napasti), pa ti predlazem da cim prije bjezis sa istoga na bilo sta drugo. U tvom slucaju Opera bi dosla kao narucena, jer ne moras instaliravati silne addonse da bi ustedjela na prometu.

P.S.
Smayoo, IE je poprilicno napredovao. Ne bi ni vjerovao koliko. Ne usporedjivati isti sa smecem zvanim Safari (tek sad sam nahebao )
24.02.2013 | 23:46
Jedini od koga sam to čuo si ti. Skoro svi moji kolege iz firme, 20+ njih, sve windowsaši, i dalje tvrde da je MSIE obično smrdljivo smeće. I koriste FFox, Seamonkey, neki Chrome... Nekoliko njih ga koristi po inerciji, ali ne izražavaju nikakvo posebno zadovoljstvo.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 39 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO