Problem sa internetom
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem sa internetom


09.11.2012 | 07:56
Pozdrav, imam "fantomski" problem sa internetom. Koristim B-net router Cisco epc2325. Na njega su spojena dva računala (Mac Pro i jedan PC) ethernet kablom, povremeno MBA wireless i iPhone. Do nedavno je sve radilo više-maje ok, brzina je bila, rekao bih deklarirana u većini slućajeva. Test na speedtest.net je uvijek pokazivao 6.0Mbs +-

Zadnje vrijeme, (a imam osjećaj da je iz dana u dan sve gore) imam probleme sa "spajanjem na internet" naime web stranice se nikako ne mogu otvoriti a istovremeno ako pokrenem network diagnostic dobijem poruku " Your internet connection appears to be working correctly." Naravno to nije problem koji je konstantan, već se s vremena na vrijeme događa.

Jučer sam primjetio zanimljivu stvar, dok je trajalo moje mučenje da otvorim bilo kakvu stranicu u pozadini je radio transsmision i uredno radio download i upload po deklariranoj brzini!

Moram napomenuti da je na PC koji je isto spojen na router stvar puno bolja, odnosno možda se samo ponekad desi da ne može učitati traženu stranicu ali već nakon prvog reloada stvar radi normalno. Dakle problem se pojavljuje na MacPro, MacBook Air, dok iphone spojen na isti Wi-Fi uredno otvara sve tražene stranice. Pokušao sam sa Safarijem i Mozzilom, na MacPro-u ali stvar je ista, pokušao sam napraviti novi account i opet isti problem.

Ne želim zvati b-net, jer problem nije konstantan, pa će ako i uspijem nekog nagovorit da dodje stvar biti ok, a ja ću i dalje imati problem...

Ako ima netko neku ideju.....
09.11.2012 | 08:54
da nadodam, pokušao sam i restart routera, gašenje i paljenje istoga. Pokušao sam se i logirat na 192.168.x.x ali nemam user name & pass pokušao sam sa varijantom admin/admin ali ne ide, iako nemam pojma šta bi napravio i da sam uspio...
09.11.2012 | 09:40
Kao i uvijek u sličnim situacijama, najprije probaj u mrežnim podešenjima upisati fiksne adrese google DNS servera:

8.8.8.8
8.8.4.4

pa vidi da li se problem ponavlja i dalje.

Ako nije do toga, onda vidi ovo

www.jabucnjak.hr/forum/internet-i-mreze/...e-station.html#87663

na tom grafu odaberi neku od frekvencija sasvim s desna i na routeru ih fiksno zadaj (umjesto da ga pustiš na automatski).

Pristup na router moraš imati za takva podešenja. Ako ne znaš username i password, zovi B-net pa pitaj njih da ti kažu.
09.11.2012 | 09:46
Hvala Smajoo, ne kužim se previše u ovaj problem pa da samo potvrdim:

jeli ovo mijesto gdje trebam upisat fiksne adrese DNS kako si mi napisao?
Screen_Shot_2012_11_09_at_8.png
09.11.2012 | 09:55
Ok, sad trebam nekog da obriše ove duple postove...

Upisao sam DNS servere kako si rekao i sad sve leti!

Ali ipak mu ne vjerujem, neka prođe neko vrijeme koje će potvrditi da je sad sve ok.

Može li objašnjenje o čemu se radi, zašto je tamo inače upisano ono što je, a ne ovo što si mi rekao?
09.11.2012 | 10:08
Nekad može pomoći samo da se napravi nova konekcija. Ižbriši staru i napravi ponovo navu. Nekad se takve stvari daju riješiti sa mijenjanjem kanala na Routerru. Ako ima u tvojoj okolini puno konekcija može se desiti da jedna drugoj smetaju. Klikni sa stisnutim ALT na Wlan znak i pogledaj inforamcije i pređi preko ostalih konekcija sa istim stisnutim ALT-om da vidiš da li neko u blizini korist možda isti/tvoj kanal.
  • mileni
  • Posjetitelj
09.11.2012 | 10:26
Moj iMac ne zeli, ili pak ne moze automatski pokupiti DNS-ove, pa iste svaki put rucno mijenjam. To mi nikad nije islo u glavu, ali ok, nije neki velik problem
09.11.2012 | 10:50
Stain kaže:
Može li objašnjenje o čemu se radi, zašto je tamo inače upisano ono što je, a ne ovo što si mi rekao?


Zato što su svi ti naši internet provideri q*ac od ovce i njihovi DNS serveri (iz ne znam kojeg razloga) svako toliko znaju praviti takve probleme. T-com manje, Metronet više, Optima i B-net najviše.

I onda, kad god imaš ovakav problem, najprije probaš da li je bolje s Googleovim DNS serverima. Ako nije, onda tražiš dalje.
09.11.2012 | 10:53
Ne da je bolje, nego nemam riječi! Zahvaljujem!
09.11.2012 | 14:00
grrr... nažalost, nakon oduševljenja kako je sve poletilo ponovo razočaranje, ponašanje je identično onome iz prvog posta. Idemo dalje.....
09.11.2012 | 14:05
@Smajoo ovaj graf koji spominješ, vezan je za Wi-Fi? Ja imam problem na žici...
  • Sank
  • Moderator
  • 219
09.11.2012 | 16:05
Ponukan tvojim problemom išao sam malo kod sebe provjeriti stanje sa DNS postavkama. Ja sam na T-Comu, imam njihov Siemens Gigaset SX763 router te Ericssonov ONT jer sam na optici. Nikad nisam imao sličnih problema, a postavke su slijedeće:

Na Gigaset routeru pod internet postavkama "DNS servers" isključena je opcija "Use custom DNS servers", a također je isključena opcija "Dynamic DNS". Pod postavkama "Local Network" "Preferred DNS server" kao i "Alternate DNS server" nije upisana nikakva IP adresa. Dakle, nigdje nema upisanih bilo kakvih IP adresa za DNS servere.

Na iMacu pak pod network postavkama jedini DNS server koji mi je upisan jest IP adresa od samog routera 192.168.1.1, a tako mi je isto i na iPhoneu, ipadu itd. Ne znam da li ima veze, ali svuda mi je postavljeno i "Search Domains" na dummy.porta.siemens.net

Nisam nikada pokušao mijenjati ove postavke jer do sada nikada nisam imao problema sa internetom, zapravo imao sam u par navrata nekih tehničkih problema, ali svaki put su mi T-Comovi serviseri sredili kvar u vrlo kratkom vremenu.

Znam da razni operateri imaju vjerojatno različita rješenja vezana uz spajanje na internet, ali ako izuzmemo Carnet, koliko to može stvarno biti drugačije? Da li to što kod mene nigdje nema upisanog DNS servera ima veze što sam na optici i imam ONT (Optical Network Terminal)?
09.11.2012 | 16:08
Ja sam sa isto tek skonto da si na Lan a ne Wlan.
Ja mislim da bi to kod tebe mogao biti Duplex Mismatch. Pogledaj dali ti u Enthernet-u stoje ovi Parametri:

Kofiguracija: Automatski
Brzina: 1000baseT
Duplex: full-duplex
MTU: Standard(1500)

Ako nije onda ti nisu isto podeženi svi učesnici u toj konekciji (switch itd.) usljed toga dolazi do Duplex Mismatch i konekcija postaje spora. Možda ti je pre dugaćak kabel? ili tako nešto.
Alternativno tome možeš još provjeriti u Terminalu sa komandom:
ifconfig
Tu bi ti skoro sve trebalo biti na full-duplex.
09.11.2012 | 16:21
Evo C/P iz Terminala:

Last login: Thu Nov 8 05:55:05 on console
SSs-Mac-Pro:~ stambuk$ ifconfig
lo0: flags=8049<UP,LOOPBACK,RUNNING,MULTICAST> mtu 16384
options=3<RXCSUM,TXCSUM>
inet6 fe80::1%lo0 prefixlen 64 scopeid 0x1
inet 127.0.0.1 netmask 0xff000000
inet6 ::1 prefixlen 128
gif0: flags=8010<POINTOPOINT,MULTICAST> mtu 1280
stf0: flags=0<> mtu 1280
en0: flags=8863<UP,BROADCAST,SMART,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST> mtu 1500
options=b<RXCSUM,TXCSUM,VLAN_HWTAGGING>
ether e8:06:88:ce:f1:9c
inet6 fe80::ea06:88ff:fece:f19c%en0 prefixlen 64 scopeid 0x4
inet 192.168.0.14 netmask 0xffffff00 broadcast 192.168.0.255
media: 100baseTX <full-duplex>
status: active
en1: flags=8822<BROADCAST,SMART,SIMPLEX,MULTICAST> mtu 1500
options=b<RXCSUM,TXCSUM,VLAN_HWTAGGING>
ether e8:06:88:ce:dc:14
media: autoselect (<unknown type>)
en2: flags=8823<UP,BROADCAST,SMART,SIMPLEX,MULTICAST> mtu 1500
ether 00:26:08:ff:94:97
media: autoselect (<unknown type>)
status: inactive
p2p0: flags=8802<BROADCAST,SIMPLEX,MULTICAST> mtu 2304
ether 02:26:08:ff:94:97
media: autoselect
status: inactive
fw0: flags=8822<BROADCAST,SMART,SIMPLEX,MULTICAST> mtu 4078
lladdr 70:cd:60:ff:fe:21:b8:56
media: autoselect <full-duplex>
status: inactive
SSs-Mac-Pro:~ stambuk$

Evo iz System Pref:

Screen_Shot_2012_11_09_at_3.png


Kabel ima nekih 5-6 metra, ali imam PS3 spojen na isti router s kabelom od 20 metara i sve radi kako treba...?
09.11.2012 | 16:28
Promjeni kabel. I stavi Speed 1000baseT.
09.11.2012 | 16:38
Ne vjerujem da je kabel s onzirom da isti problem imam i na air-u koji se spaja preko wi-fi iskljucivo...
  • Sank
  • Moderator
  • 219
09.11.2012 | 16:45
@tino1, s obzirom da mu je konfiguracija automatska ne može promjeniti brzinu, ali i ne mora, jer za sad nisam vidio routera koji ima na sebi gigabitni port, svi za sada rade na 10/100Mb, što je njegov Mac dobro prepoznao.

Meni je brzina na 1000baseTX jer mi je iMac na router spojem preko gigabitnog switcha i sve radi ko podmazano, a postavka konfiguracije mi je na automatic što je najbolje tako pustiti i ne dirati.
09.11.2012 | 16:46
To znači ipak lociran problem poslije interface-a.
Kako to izgleda sa nekim drugim Browser-om?
09.11.2012 | 16:47
Sank kaže:
@tino1, s obzirom da mu je konfiguracija automatska ne može promjeniti brzinu, ali i ne mora, jer za sad nisam vidio routera koji ima na sebi gigabitni port, svi za sada rade na 10/100Mb, što je njegov Mac dobro prepoznao.

Meni je brzina na 1000baseTX jer mi je iMac na router spojem preko gigabitnog switcha i sve radi ko podmazano, a postavka konfiguracije mi je na automatic što je najbolje tako pustiti i ne dirati.

Da tako je.
09.11.2012 | 17:58
Isti je problem na Safariju i Mozilli, najviše me muči što problem nekad postoji a nekad ne....
09.11.2012 | 18:11
Koji su to OS x na ta dva Mac-a?
09.11.2012 | 18:24
10.8.2
09.11.2012 | 18:54
Kako bi bilo kad bi napravio Clean Install?
09.11.2012 | 19:16
smayoo kaže:
Stain kaže:
Može li objašnjenje o čemu se radi, zašto je tamo inače upisano ono što je, a ne ovo što si mi rekao?


Zato što su svi ti naši internet provideri q*ac od ovce i njihovi DNS serveri (iz ne znam kojeg razloga) svako toliko znaju praviti takve probleme. T-com manje, Metronet više, Optima i B-net najviše.

I onda, kad god imaš ovakav problem, najprije probaš da li je bolje s Googleovim DNS serverima. Ako nije, onda tražiš dalje.


Ja sam sad upisao Google-ove DNS-ove, tek toliko da vidim da li će biti kakvog ubrzanja (Inače sam na Optimi), i mogu reći da se stranice stvarno brže učitavaju... Naročito sam primjetio da, barem zasad, nema onog povremenog čekanja da se stranica uopće počne učitavati... Hvala Smayoo...
09.11.2012 | 21:18
@tino nisam baš raspoložen za clean install, a i činjenica da se stvar pojavljuje i na MacPro i Air- i na PC-ju, dok se recimo ako se s Air-om spojim na neki drugi wireless ta situacija ne događa...
09.11.2012 | 23:00
Onda ti je nešto u Routeru krivo postavljeno.
10.11.2012 | 01:15
Probaj posuditi od nekog drugi router i probati. Ili zamjeniti bar privremeno s nekim koji ima sličan i manje uređaja spojeno.
10.11.2012 | 11:29
Stain, ako imaš problem na kabelu, najvjerojatnije je kabel nagnječen ili oštećen pa nije loše stvarno probati promijeniti kabel. Lošiji scenarij je da imaš problem s Ethernet portom na Macu (loš kontakt). Ovo se može eliminirati tako da posudiš od nekog USB Ethernet adapter pa vidiš da li se preko njega bitno bolje ponaša.

Inače, kabel nije predug - Ethernet standard predviđa duljinu do 100 m ukupno od switcha (routera) do kompa, za kabel Cat5e i brzinu 100 Mb/s (30m za 1 Gb/s).
10.11.2012 | 12:36
Smayoo, imam problem na kabelu (Mac Pro i PC, ali na PC-u je problem puno manje izražen), na MacBook Airu (samo Wi-Fi) problem kao na MacPro-u. Na MacPro-u imam dva ethernet porta probao sam na oba dva isto se ponaša. Pokušao sam promijeniti u ulaz na Routeru, na svakom isto.

Buni me što iphone koji je spojen wireless na isti router nema tih problema, i to d kad se sa Airom spojim na neki drugi Wi-Fi sve radi kako treba.

Ja pretpostavljam da je problrm u Routeru, ali nemam pojma što da po tom pitanju napravim, osim reboot-a kojeg sam napravio sto puta?
10.11.2012 | 15:08
s obzirom na sve rečeno, te na broj uređaja na kojima se to manifestira (ehternet/wifi) mislim da bi bilo najbolje da zamijeniš router i to je to. Evidentno je to problem. Kladim se da ako napraviš personal hotspot preko iphonea i onda ideš na net preko njega nećeš imati problema. To će ti dokazati da je sa interfaceima na drugim uređajima sve u redu i opet će sve skrenuti pozornost na router
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 55 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, tino1, Anonimci (588)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO