Mac Pro 7,1 cijena i konfiguracije
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 7,1 cijena i konfiguracije


11.12.2019 | 00:03
Evo, konačno se može kupiti!

Naravno, svi se trenutno zabavljaju igranjem s on-line konfiguratorom kako bi složili što je moguće skuplji model!

Da vam uštedim truda, ako uzmemo da su njemačke cijene u € otprilike one koje možemo očekivati i kod nas, top model sa svim hardverskim opcijama + monitor sa stalkom, stoje 525.245,00 kn (PDV uključen).

Tko želi osnovni model, ali recimo da uzme Trackpad umjesto rubno upotrebljivog Magic Mousa, mora izdvojiti 49.125 kn (PDV uključen) uz mizerni SSD od 256 GB.

Ako bi netko želio pristojan, moderno opremljen, stroj bez nepotrebnih ludorija, to bi ispalo oko 92.317 kn (PDV uključen). Znači, zapravo ista cijena koliko je stajao stari Valjak u jačoj konfiguraciji.

Dobra vijest je da u Apple Storeu najavljuju novi Radeon 5700 XT uskoro u ponudi, a on bi mogao biti "sweet spot" za GPU jer je duplo brži od RX 580, a neće biti previše skup.
11.12.2019 | 00:04
400 dolara za kotacice.
11.12.2019 | 09:13
Nikad mi nece biti potreban, ali iskreno se veselim ga uzet 2027-2028 kao sto sam sada uzeo 5,1.

Zelim neki dokumentarac gdje ih ljudi koriste day to day u stvarnim uvjetima velikih obrada.
Za PC me ne zanima toliko jer otprilike znam zasto im trebaju takva racunala pogotov u CAD-u, FEM analizama i sl. Ali mac nije tu za inzenjere (nazalost) vec je publika kreativni odjel covjecanstva. Znam zasto ih koriste ali zelim insight tocno kako poboljsavaju workflow u filmskoj i glazbenoj industriji.
11.12.2019 | 11:10
Vjerojatno Mac Pro kao takav ne pobošljšava workflow jer se ubiti koristi isti softver za obradu slika/videa/zvuka/...
Ono što može imati impact na produktivnost je količina procesorske snage i memorije koja nekome može omogućiti da isotvremeno obrađuje više, eksporta brže itd.
11.12.2019 | 11:39
Da, nema tu za sada nekog novog revolucionarnog softvera koji radi samo na njemu (ali možda ih bude), ali je kvaka u brzini i kapacitetu koji kreativcima daje vremena (i hrabrosti i samopouzdanja) da probaju neke nove stvari koje prije nisu niti pokušavali jer bi trajale mjesecima i koje ne bi ušle u niti jedan produkcijski rok. Ovako, imaš luksuz umjesto jedne probe nečega, napraviti pet, pa odabrati najbolje, imaš luksuz probati neku iduću razinu postprodukcije za koju bi prije trebalo unajmiti superračunalo, a ovako se možeš igrati u svom studiju.
11.12.2019 | 11:50
Cijene su ocekivane Opet bih rekao da onome tko moze takav stroj iskoristiti kako spada nece biti problem otplatiti ga jednim poslom Treba naravno pricekati da se prasina malo slegne, da se vidi pouzdanost dizajna i komponenti pa za najranije nekih godinu dana mozda naruciti, tad ce vjerojatno i osnovna konfiguracija biti nesto prihvatljivija. Smijesno je da za duplo vise love dobijes slabiji stroj od recimo 5K iMaca. 256 GB pocetnog storagea je potpuna komedija. Ja racunam da ce konfa koja ce me zadovoljiti kostati oko 8,5k eura, sto mi nije problem dati jer ce to ispasti investicija, a ne trosak Inace, najveci problem kojeg vidim kod ovog stroja je - podrska. Badava vrhunska konfiguracija ako stroj snadju nekakvi problemi. On-site podrsku mislim da mozemo zaboraviti, a to je zapravo vrlo bitno kod ovakvih mrcina. Srecom pa je sve poprilicno modularno, cak je i napajanje zamijenjivo obicnom smrtniku, to me iznenadilo
11.12.2019 | 17:35
Evo prvi realniji real-life test:

"For example I exported a 14 min RED 8K File in Davinci Resolve (pre-Metal support which will speed things up significantly.) The size of the original files was 72GB and it was transcoded at maximum quality and resulted in an 111GB ProRes4444 file.

Initial 8K Export Results:
Mac Pro 16 core 3.2 GHZ w/ Dual AMD Radeon 14 min 51 seconds
iMac Pro 18 core 2.3 GHZ Radeon Pro Vega 64 16GB 17 min 14 seconds
Mac Book Pro 16″ 4 core 2.4 GHZ Intel UDH Graphics 630 52 min 05 seconds
Mac Book Pro 13″ Quad Core 2.7 GHZ Intel Iris Plus i7 4 hours 28 minutes

Keep in mind these results are BEFORE software fully supports the Metal graphics processing framework which will have a DRAMATIC positive effect on the performance with RED R3D files for example."

Apple’s 2019 Mac Pro – First Impressions
11.12.2019 | 19:10
Mislim da tamo nekome fale određeni kotačići.
U biti, kad se čovjek skubicira i shvati koje pare zgrču, stvarno bi tamo netko i mogao pomisliti da su im cijene fakat realne. Pa šta je 50k USD naspram silnih miliona na računima?!
11.12.2019 | 20:31
dream-v14-pair-thumbnail.jpg



Ovo je Skogrand SC Beethoven kabel za zvučnike (par od 2 metra) i košta $25,000!
Ne treba reći kako nije najskuplji. Cijene znaju doseći i 80.000$
11.12.2019 | 20:32
Pitanje: Kupiti MAC Pro za 1/2 miliona kuna ili kabel za isto novaca?
11.12.2019 | 20:44
Aha, to je onaj kabel koji odbija sve smetnje i u potpunosti blokira šumove te usput povećava rezoluciju sa 16 na 64 bita?
11.12.2019 | 20:47
jura22 kaže:
Pitanje: Kupiti MAC Pro za 1/2 miliona kuna ili kabel za isto novaca?


Definitivno Mac jer necemu i sluzi za razliku od lijepo upakiranog komada bakra.
11.12.2019 | 21:23
I lijepo upakiran komad bakra isto nečem služi. Sad, je li mu cijena primjerena svrsi, to je druga stvar.
11.12.2019 | 21:56
Ne znam cemu kukanje oko cijene. Onome kome treba ovakav stroj ovo nije previse i brzo ce vratiti investiciju.

Mi ocigledno nismo kupci za ovo, niti smo ciljano trziste. Neki Mini Pro na ovaj koncept bio bio pun pogodak za nas obicne smrtnike, ali i za njega bi kukali da nam je skupo. Jer, realno, siromasni smo i prezaduzeni

Velike korporacije ovakve strojeve kupe bez da trepnu i meni je jako drago da Apple ima ovo u ponudi. Ispred njih me bilo sram da na web stranici mrtvi hladni nude 6-7 god star valjak kao pro stroj

P.S. Moj sef je greskom kupio PAZI SAD! 26 Toyota Hillux dzipova na leasing. Mjescno $4-5K na 2 godine, tako nesto. Pomnozi sa 26 komada. Platili americki porezni obveznici. Niko ni primjetio nije taj neplanirani izdatak u troskovima poslovanja...

Ja sam zvao managere po bazama i ubijedio ih da im treba terenac samo da ih podijelimo i damo nekome, cisto eto da ih pustimo u pogon i da on ne mora da prizna da je pogrijesio Umjesto 26 tonera za laserski pisac, lik je narucio 26 dzipova. I da, unaprijedjen je na kraju projekta i dobio posao u USA kao "leading by example"
11.12.2019 | 22:44
Uopće ne brinem za budućnost i prodaju ovog stroja, a kupit će ga na kraju i mnogi koji uopće nisu posebno bogati jer osnovni model je sasvim u dosegu profesionalaca i kod nas, a zgodna stvar je što se taj osnovni model onda može godinama dograđivati kao i naši stari dobri 5,1. Vrlo brzo će se nuditi third-party RAM, SSD, grafičke kartice, vjerojatno i zamjena procesora neće biti ništa nemoguće...
12.12.2019 | 02:26
Jedna stvar mi nije baš najjasnija. Zašto mediji i ekipa s društvenih mreža toliko spominje taj Mac Pro zbog cijene kad je cijena sličnog PC-a veća?
Evo primjer slične konfiguracije DELL-a i Mac Pro-a, a cijena je koliko vidim povoljnija kod Mac Pro-a:


Screenshot2019-12-12at01.17.41.png


Screenshot2019-12-12at01.19.13.png
12.12.2019 | 08:54
Iz istog razloga iz kojeg ljudi jedni od drugih ponavljaju za aute “aaaa japanci skupi dijelovi nema do njemačkog auta”
12.12.2019 | 10:32
Hvala Soffokolo, ovo je super. No, zapravo je oduvijek bilo tako, samo većina uspoređuje Mac s "domaćim složencem" i onda njurgaju. Znam da je bio sličan odnos kada smo mi osnivali firmu i kupovali tri velika profesionalna Maca... usporediv DELL je bio osjetno skuplji.
12.12.2019 | 11:53
dpasaric kaže:
Hvala Soffokolo, ovo je super. No, zapravo je oduvijek bilo tako, samo većina uspoređuje Mac s "domaćim složencem" i onda njurgaju. Znam da je bio sličan odnos kada smo mi osnivali firmu i kupovali tri velika profesionalna Maca... usporediv DELL je bio osjetno skuplji.


Al, ali moj gaming PC je brzi za manje para buraz!
12.12.2019 | 12:14
dpasaric kaže:

Ako bi netko želio pristojan, moderno opremljen, stroj bez nepotrebnih ludorija, to bi ispalo oko 92.317 kn (PDV uključen). Znači, zapravo ista cijena koliko je stajao stari Valjak u jačoj konfiguraciji.


Napišeš kratki info što se dobije u toj sirotinjskoj konfiguraciji za "široke mase"?
12.12.2019 | 12:17
Za to ce se vjerojatno dobro isplatiti potegnuti do Austrije
12.12.2019 | 13:21
Istina je da su MacPro modeli šarali s cijenom od 2.499$ pa sve do 5.999$. Valjak osnovnoj konfiguraciji bio je duplo jeftiniji od ovog zadnjeg isto u osnovnoj konfiguraciji.
Recimo MacPro2.1 bio je 3.999$ i dosta je bio onda skup.

Da se vratim na onaj kabel koji i nije najskuplji. Strah od nepoznatog dovodi do "lijepo upakiranog komada bakra". Bilo koji proizvod koji ne poznamo stvaramo neko mišljenje bilo pozitivno ili negativno.

MacPro je skup, ali ne toliko koliko ubrzava produkciju i mislim da on nije namijenjen foto/video obradi vjenčanja.
S druge strane, da li vrijedi novaca, svatko treba odlučiti po sebi.
Ja kad bi ga i kupio, ne znam da li bi ga uopće iskoristio.

EDIT: Nemojmo zaboraviti vremena kad se spot od 6 minuta renderirao cijelu noć, a danas s ovakvim računalom možemo 8K video renderirati u realnom vremenu.
12.12.2019 | 16:31
Cijena je fer i korektna s obzirom o kakvom se stroju radi.
Čak i meni ko mikro poduzetniku to nije neostvariva investicija jer bude se otplatil sam po sebi. Samo treba skupiti pare za početak
Meni bi osobno base konfiguracija sa diskom od 1TB bila sasvim dovoljna.
12.12.2019 | 17:06
@Ales:

Ako pitanje nije previse osobno, cime se ti bavis pa bi ti se ovakva investicija pozitivno odrazila na poslovanje?

Ja naprimjer kad bi ga dobio na poklon, prodao bi ga. Zbilja je overkill za sve sto moje poslovanje trazi i cijenim da bi to bile mrtve pare na stolu, koje bi se mogle investirati pametnije.
12.12.2019 | 18:51
Zaviti u "torbu" s opremomo i vidjeti ćeš "mrtve pare". Sigurno si kupio hrpu nepotrebnoh, a za svako od toga si našao dobar razlog.
12.12.2019 | 21:18
drlovric kaže:
@Ales:

Ako pitanje nije previse osobno, cime se ti bavis pa bi ti se ovakva investicija pozitivno odrazila na poslovanje?

Ja naprimjer kad bi ga dobio na poklon, prodao bi ga. Zbilja je overkill za sve sto moje poslovanje trazi i cijenim da bi to bile mrtve pare na stolu, koje bi se mogle investirati pametnije.


Kreativac: art direkcija, grafički dizajn, motion design, video montaža ...
12.12.2019 | 21:38
drlovric kaže:
@Ales:
Ako pitanje nije previse osobno, cime se ti bavis pa bi ti se ovakva investicija pozitivno odrazila na poslovanje?
Ja naprimjer kad bi ga dobio na poklon, prodao bi ga. Zbilja je overkill za sve sto moje poslovanje trazi i cijenim da bi to bile mrtve pare na stolu, koje bi se mogle investirati pametnije.


Evo, moja današnja situacija - video montaža... trenutno u montaži imam 6 filmova paralelno, od kojih mi je za njih 2 rok sutra do kraja dana. Iako već vidim da probijam rok danas sam pola dana izgubio samo na izradu proxyja od 4k sirovine koju ne mogu tečno editirati. Imam 2010. Mac Pro 5.1 s 12 jezgri nabrijan do kraja. Računalo mi svakodnevno renda i praktički se ne gasi. Mislim da neke alternative baš i nemam, tim više što sam s Macom zapeo na High Sierri, a zbog grafičke sam zapeo i na pretposljednjoj verziji Premierea. Stoga, kroz godinu, naaajkasnije dvije - morat ću u šoping.
13.12.2019 | 01:18
@gogh - Evo, malo sam pogledao mogućnosti i recimo da postoje tri puta za tvoju situaciju:

1) Za postojeći stroj uzmeš novi Radeon RX 5700 XT koji je mrcina od kartice za ne previše novca (oko 4.000 kn) pod uvjetom da ti ne treba CUDA. To je kartica koja je podržana u Catalini i za koju će Apple i developeri razvijati softvere tako da NVIDIA na Macu malo po malo prestaje biti toliko bitna. Vjerujem da će novi Adobe kompletno podržavati mogućnosti novih AMD grafičkih kartica koje dolaze s novim Mac Pro. S takvim setupom možeš onda komotno gurati još godinu ili dvije, a da znaš da ćeš moći uvijek koristiti zadnji softver.

2) Kupiti osnovni novi 7,1 koji je otprilike na razini tvojeg sadašnjeg 5,1 s time što bi se otvorio put za proširenja tijekom godina. To je neka priča u rangu 40.000 kn + PDV i možeš s njom biti na zadnjem softveru.

3) Zalomi se par dobrih poslova za tvrtku koja proizvodi one ružne spljoštene Bube i prihod investiraš u novi stroj koji bi bio idealna montaža, znači bez štednje gdje je to potrebno, ali i bez razbacivanja gdje nije. U tom slučaju to bi bio jedan 12-core Xeon W 3.3 GHz, 96 GB RAM, Radeon Pro W5700X 16 GB, 1 TB SSD i Afterburner kartica. Tu si onda na 85.000 kn + PDV. Mnogo para za puknuti "u šutu", ali ok, mogu se raditi kompromisi, uzme se manje RAM-a, Afterburner video kartica isto može naknadno, možda manji SSD, pa se orijentirati na vanjsku pohranu...
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.12.2019 | 11:06
Danas sam konacno uzeo malo vremena da pogledam sto se nudi i nasao da mi je neki sweet spot 3.2 16 core sa 32gb njihovog rama (narucit vise 3rd party), Radeon Pro Vega II, 1TB SSD, Apple Afterburner Card, necu kotacice... i mislim da bih uzeo tu konfu...

Ispada,da ukoliko mi prodje projekt na natjecaju, da cu ga moc uzet uskoro unatoc tome sto ne volim uzimat prve verzije - jedina iznimka do sad je bio MacPro prve generacije and no regrets - (i zena i ja smo u filmskoj bransi) i ako je vjerovat ovim prvim testovima, isplatit ce se jako brzo... kako na pladnju imam 2 dugometrazna dokumentarca za 2020tu, a ona dva kratka igrana i vjerojatno godinu nakon toga dugometrazni film, nema razloga zasto to ne uci u tu investiciju...

Primjer.
Zadnja 4 dana smo radili reklamnu kampanju za sveuciliste i snimali smo u studiju i 3 projektora su bacala sliku na 3 pozadine (dvije pozadine i hologazu ispred subjekta) i bilo je vazno da smo u mogucnosti da u "realnom vremenu" radimo on set montazu da potvrdimo da sve sljaka i da pozadinske projekcije stimaju od reza do reza...
Ovaj put smo to rijesili sa Sonijem koji je snimao 6k i usput 1080p prores LT na drugu karticu. Koristio sam svoj 2015 mbp(!!) za shotput pro backup na tri diska i montiranje materijala sa proxyijima iz sonija... Kroz proces naisli smo na dosta stvari koje smo mogli regulirat i snimit ih drugacije tako da je uz male modifikacije sve proslo ok....klijent zadovoljan, mi sretni..

Da smo imali samo 6K materijal, sa opremom koju imamo, ne bi primijetili probleme nego bi ih morali rjesavat kasnije po dalekom vecem trosku u Flameu..
.
Da se razumijemo, jako sam sretan i (ak se to moze bit) ponosan kaj je - laptop - izgurao taj posao, ali workflow sa novim MP bi sve to doveo na neku do sad nevidjenu i do prije par dana nezamislivu razinu....

Zakljucak je da o cijeni ne vrijedi pricati, jel se trenutno dogadja nesto sto dolazi u sferu magije (osim ako nas ne lazu na najjace).

Veselim se probat ga uskoro jer je jedna kuca narucila 6 komada i imam kod njih gig za tri tjedna pa ono... jedva cekam....


Osobno, ja bih radije rack verziju, ali cekam da se pojavi i da ljudi daju neke dublje recezencije... al ima vremena... al da sam narajcan, narajcan sam...


i da, danas sam postao NZ permanent resident tako da slavim...

p.s. ovdje u Novom Zelandu i freelanceri mogu kupovat kompove i trazit odbitak poreza... zakon...
13.12.2019 | 11:37
Čestitam!!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 21 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Gen, JKnoxville, MacSlavko, Riba, Anonimci (386)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO