Macbook; da ? Ne ?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook; da ? Ne ?


12.05.2019 | 13:00
Macbook pro ili air može čitati prezentacije ono Power point, Word i ostalo od Microsofta, da li je moguće skinuti te stvari iste na njega kako bi se radile prezentacije?
Drugo, da li postoje neke druge aplikacije za radit prezentacije pisati seminare i slično, a da će mi ih otvoriti na računalu profesora i drugih ljudi koji koriste Windowse?
12.05.2019 | 13:38
Da, postoji Office za Mac.
A ako ne želiš plaćati imaš i besplatnih softvera koji rade isto.
Kompatibilnost između tih besplatnih i MS officea može biti problem.
Po meni je najbolji i najkompatibilniji Libre Office.
Na poslu uredno razmjenjujem datoteke iz LibreOffica sa MS officeom i problemi kompatibilnosti su rijetki, iako ih zna biti (najčešće kod grafikona)
12.05.2019 | 14:14
Taj LibreOffice je besplatan?
12.05.2019 | 16:33
Je, besplatan je
12.05.2019 | 17:48
Jos jedno pitanje ????, novi sam u tome pa nikad pitanaj dost, amd u macbooku , nasao sam jednog sa amd grafickom ako se ne varam amd radeon pro 560x , a ja se ne razumijem u te specifikacije bas. Evo screenshota tog oglasa
Prilozi:
12.05.2019 | 21:48
Da. A koje je pitanje?
12.05.2019 | 22:13
Pitanje je ubiti glasilo da li je amd dobar u macbooku posto sam citao opcenito da se puno vise zagrijava, pa me zanima da li se isplati uzeti macbook pro sa tog screenshota. Isprike, znam postaiti nejasna pitanja
12.05.2019 | 22:51
Ja bih se na tvom mjestu prije zabrinuo oko cijene iz oglasa.

Laptop sa takvim specifikacijama (model 2018 sa touch-bar-om, i nabrijanim CPU-om, memorijom i diskom) se prodaje za cca. 3.000 EUR, pa je oglašena cijena od 8.000 Kn u najmanju ruku smiješna (da ne kažem sumnjiva).
Ili se radi o skršenom laptopu koji može poslužiti samo kao uteg za papire na stolu, ili je oglas Prevara d.o.o, (slutim da je ovo drugo, a indikativno je i to da ime i prezime prodavača ukazuje na fetivog Plominjanina).
12.05.2019 | 23:21
m@xym kaže:
Ja bih se na tvom mjestu prije zabrinuo oko cijene iz oglasa.

Laptop sa takvim specifikacijama (model 2018 sa touch-bar-om, i nabrijanim CPU-om, memorijom i diskom) se prodaje za cca. 3.000 EUR, pa je oglašena cijena od 8.000 Kn u najmanju ruku smiješna (da ne kažem sumnjiva).
Ili se radi o skršenom laptopu koji može poslužiti samo kao uteg za papire na stolu, ili je oglas Prevara d.o.o, (slutim da je ovo drugo, a indikativno je i to da ime i prezime prodavača ukazuje na fetivog Plominjanina).


Nije mi daleko toliko pa zato i pitam, ime nije ni upitno haha, 200% zanimljivo, ali nista bez da ja odemi uvjerim se .

Hvala vam.
12.05.2019 | 23:31
Što misliš da ćeš se uvjeriti kad uzmeš taj laptop u ruke?
Sam si rekao da ne poznaješ Macove. Nemaš pojma što sve treba provjeriti. Ponajprije, je li Mac ukraden, je li ostao prijavljen na nečiji AppleID pa vlasnik samo čeka neku budalu da ga uključi i da Mac javi svoju lokaciju...
13.05.2019 | 03:28
Istina
14.05.2019 | 13:43
Pozdrav, evo još jednog oglasa, ovaj se čini uredu, pa ako može mišljenje, kupiti ga ili ne?

www.njuskalo.hr/macintosh/macbook-pro-13...JgML0jq62MA4o2BW8enE

Koristio bi mi za: prezentacije, seminarske radove, pretraživanja malo po internetu novina i slično, youtube.

Hvala
14.05.2019 | 14:01
Za to što si naveo bio bi ti dovoljan i MacBook Air.
14.05.2019 | 14:28
Ja imam taj isti MBP i sta ce se grijati. Radi ko grom.

Ako ga kupis za 8000kn, ja ti odmah dam jos 500e i dodjem po njega. Nije losa zarada za jedno popodne
14.05.2019 | 18:03
Odkud ste ? Javite se slobodno, možemo se dogovoriti
14.05.2019 | 23:44
Pozdrav. Može jedno pitanje iz vedra neba?

Postoji li kakva verzija MBPa unazad 4-5 godina sa 32GB RAMa?
Tj. postoje li moduli sa kojima bi se mogao upgradeati?

Tnx
15.05.2019 | 00:02
Ne, nažalost.
15.05.2019 | 00:44
Mejo kaže:
Pozdrav, evo još jednog oglasa, ovaj se čini uredu, pa ako može mišljenje, kupiti ga ili ne?

www.njuskalo.hr/macintosh/macbook-pro-13...JgML0jq62MA4o2BW8enE

Koristio bi mi za: prezentacije, seminarske radove, pretraživanja malo po internetu novina i slično, youtube.

Hvala


Uzmi nesto jeftinije, recimo 2015 model ako ga mozes naci negdje. Ostatak ulupaj u nesto drugo.
15.05.2019 | 01:54
kupus kaže:
Mejo kaže:
Pozdrav, evo još jednog oglasa, ovaj se čini uredu, pa ako može mišljenje, kupiti ga ili ne?

www.njuskalo.hr/macintosh/macbook-pro-13...JgML0jq62MA4o2BW8enE

Koristio bi mi za: prezentacije, seminarske radove, pretraživanja malo po internetu novina i slično, youtube.

Hvala


Uzmi nesto jeftinije, recimo 2015 model ako ga mozes naci negdje. Ostatak ulupaj u nesto drugo.


Kupljen je on vec popodne , preferiram novije koliko god mi je nepotrebno imam takvu neku naviku, inace sam bio samo novo iz trgovine pa sam nekako malo popustio s tom novo novcato. Ulupao sam i ovako zadovoljan nije mi neka cijena bila radje cu dat 1000/1500 kuna vise za prakticki novi macbook pro(56ciklusa ounjenja) nego da platim 5/6 tisuca za 2015 godiste
17.05.2019 | 02:35
Želio bih preuzeti office 365 na svoj MBP, međutim 5,1 MB preuzima predugo, probao sam na svom PCu i odmah mi je preuzelo. Moj MBP ima macOS Mojave verzija 10.14.4, a na stranici Officea 365 prije preuzimanja pisalo je da zahtjeva MacOS Sierra 10.12 ili noviji. Zanima me da li mi zbog toga se Office ne želi preuzeti te imate li kakve prijedloge kako bih taj problem mogao riješiti?
17.05.2019 | 09:14
Micro$oft bilošto, pa tako i Office koristim minimalno, najmanje što uopće mogu pa nisam jako kompetentan za odgovor, ali, koliko vidim, Office365 je "featured" u Mac App Storeu. Dakle, pokreni App Store (klik na jabučicu gore lijevo, pa App Store) i pojavit će ti se odmah ogromno "Office 365" kao ogroman crveni banner na Featured stranici od App Storea.
17.05.2019 | 14:31
Mejo kaže:
Želio bih preuzeti office 365 na svoj MBP, međutim 5,1 MB preuzima predugo, probao sam na svom PCu i odmah mi je preuzelo. Moj MBP ima macOS Mojave verzija 10.14.4, a na stranici Officea 365 prije preuzimanja pisalo je da zahtjeva MacOS Sierra 10.12 ili noviji. Zanima me da li mi zbog toga se Office ne želi preuzeti te imate li kakve prijedloge kako bih taj problem mogao riješiti?


Kopriras taj fajl i stavis ga na stick, pa ga pokrenes na trazenom uredjaju.
20.05.2019 | 00:24
Znate možda kakav antivirusni program besplatni da je uredu, te da li mogu instalirat adobe player na MBP?
20.05.2019 | 01:06
MacOS ima antimalware ugrađen u OS. Prva zaštita si ti sam, ali tu je i "Gatekeeper" pomoću kojeg možeš kontrolirati od kuda ti je dozvoljeno instalirati aplikacije (nalazi se u System Preferences->Security & Privacy->General i tu na dnu možeš odrediti od kud možeš instalirati aplikaciju ili ručno odobriti nekoj aplikaciji instaliranje). Druga zaštita je XProtect i radi najsličnije antivirusu i u tišini. Bitno da imaš označeno u Software Update "Install system data files and security updates" i on će se sam nadograđivati s najnovijim definicijama. Naravno on dobiva samo 100% provjerene informacije o malwareima i ne reagira na neke opskurne ili neprovjerene malwaree. Zatim još imaš u OS-u ugrađen MRT (Malware Removal Tool). Za njega nije 100% sigurno kad odrađuje skeniranje. Jedni tvrde da to čini nakon svakog restarta kompjutera, dok drugi tvrde da skenira komp prilikom provjere updatea OS-a.

Ako baš želiš ručno provjeriti tu i tamo Mac moja preporuka je besplatni Malwarebytes, radi na zahtjev dok plaćena verzija ima real time provjeru. Po meni nepotrebno na macOS-u, ali svako zna svoje. Također odi na objective-see.com/products.html i tu pronađi ako te nešto zanima ima odličnih appova za povećanu sigurnost na Macu. Moja preporuka je KnockKnock.app s kojim možeš provjeriti što ti je sve na Macu instalirano i da nisi slučajno skinuo i neki malware ili sumnjivu datoteku.

Adobe player, misliš Flash player?
20.05.2019 | 05:41
Soffoklo kaže:
Adobe player, misliš Flash player?


Da, za gledanje serije naprimer, ako odem na neku stranicu online gledanja kao , onda mi pise da mi ne zeli se pokrenuti jer nemam Flash player. Iako cu to izbjegavati jer mi se od reklama u novim prozorima dolaze virusi, i previse riskiram po meni barem za Macbook si
20.05.2019 | 11:39
To sam htio i ja naglasiti. Od svega što je Soffoklo napisao, PUNO JE VAŽNIJE da ti korisnički account na Macu ne bude bez passworda i da ne koristiš automatski login (bez upisivanja passworda) ako ti je korisnički account s administratorskim ovlastima. Ako želiš tu komociju, onda napravi poseban admin account s kompliciranim passwordom i normalan korisnički s automatskim loginom i DRUGAČIJIM passwordom od administratorskog. I onda ti uopće nisu potrebni nikakvi malware/antivirus/neznam kakvi alati.
20.05.2019 | 23:10
Mejo kaže:
Znate možda kakav antivirusni program besplatni da je uredu, te da li mogu instalirat adobe player na MBP?


Održavam Macove desetljećima, trenutno imam preko 10 Macova o kojima brinem, nikada niti na jednom nisam instalirao nikakav "antivirusni" program. Samo je potreban zdrav razum, ne biti naivan i ne upisivati admin lozinku sumnjivom softveru. Virusa na Macu nema, moguće je samo pustiti u kuću nekog trojanca, a takvi obično nisu destruktivni, nego zasipaju vlasnika reklamama.

Adobe Flash Player je danas postao gotovo poptuno nepotreban. Ako ga baš moraš instalirati, onda to napravi isključivo s originalnog Adobe weba na kojeg sam odeš. Postoji malware koji se predstavlja kao Adobe Flash player, pa treba paziti.
21.05.2019 | 00:56
Otišao sam na stranicu adobea, pitam jer gledam na npr. serije online i onda mi treba da pokrenem film da mogu gledat, međutim da bih mogao pokrenut prvo mi se otvori jedno 5 dodatnih tabova ili prozora, sa svakakvim reklamama od bet 365 pa nekakvih 18+ igara i slično, pa znam da to zna nekakve virusiće bacat, gledam inače trenutno preko PCa pa znam kad mi izađe upozorenje o virusima od avasta i slično.
21.05.2019 | 14:23
Bio je nedavno ovdje jos jedan korisnik koji se voli tako patiti online i gledati serije i filmove Pa sam bas probao link koji je poslao, muka ziva i patnja. Popups, reklame, banneri, trza, iskace, greske neke izbacuje. Sve je to osim uzivanje u sadrzaju. Nije vrijedno utrosenog vremena i zivaca.

Ali nevezano za to, neka svako radi sta ga veseli, javi se na msg pa cu ti poslati Flash player ako te ne znas samo instalirati.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 30 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.42 Seconds

Provided by iJoomla SEO