Koji iMac 27 odabrati
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji iMac 27 odabrati

10.02.2019 | 18:41
U potrazi sam za radnim racunalom pa nekako po inerciji naginjem na iMac 27". Primarna namjena je tipicno uredsko racunalo, uz povremenu obradu fotografija.

Nasao sam dva modela, oba imaju prednosti i mane, pa bi htio cuti i vase misljenje. U 5K model bi trebao nadograditi ram, dok ovaj 2.5K vec ima 32GB. Isto tako i SSD (sto nije bezazleno, imajuci u vidu kako se ovaj iMac 5K komplicirano rastavlja).

Vjerujem da je 5K pametnija kupnja i bolje ulaganje u buducnost, a i ovaj stariji mi nije los. Nisam pametan sta uraditi.

Kojeg biste vi uzeli?

27” Late 2013 (2.5K) - 1000e
i5 3.2GHz / 32GB RAM / GT 755M / 256GB SSD / Magic Mouse / Wired Keyboard

27” Late 2015 (5K) - 1300e
i5 3.2GHz / 8GB RAM / Raden R9 M380 / 1TB SATA HDD / Magic Mouse / Wireless Keyboard

Odlucio sam se za iMac da ne sklapam Hakintosh. Nekako mi je elegantnije i bezbolnije rjesenje.
10.02.2019 | 18:54
Ja bi uzeo ovog 5K. Jebeš SSD jer brzina je stvar privida kod SSD-a. S druge strane, tu je i jači GPU.
RAM budeš nadogradio jednostavno.
S druge strane, Mac Pro nije u igri s nekim Cimena Display-om?
10.02.2019 | 20:52
A da pricekas refresh koji bi trebao uskoro?
11.02.2019 | 09:34
od ova 2 bi rađe 5K. Ako ništa drugo support za njega je dulji i hw koji ima unutar je "moderniji" i jaći. Šteta da nema SSD, ali opet i to se da riješiti.
11.02.2019 | 12:11
5K bolji HW,noviji model i na to jos ako umemo u obzir da ti trgovina nije strana definitvno 5K
11.02.2019 | 12:45
Ma iskreno ja sada imam rMBP i monitor 24" sa kojim sam super zadovoljan.

Sustina je da je laptop 2012, radi odlicno ali star je. Medjutim, moze jos uvijek dobro prodati, jer zamijenjena mu je maticna ploca nakon 3 godine u Apple Care i ima 16GB, tako da novog vlasnika moze sluziti jos godinama.

Pa razmisljam na nacin, da uz neku malu nadoplatu mogu dobiti jace i novije racunalo koje ispunjava sve sto sada trebam, jer mi mobilnost nije primarna. Laptop nisam iznio iz kuce godinu dana, jer ne zivim vise nomadskim zivotom

Uvijek imam opciju za kupiti i MBP 2018 u USA za 2000-2500$ i zadrzati postojeci setup. To bi bas bio skok sa 2012 na 2018.

Tako da stvarno ne znam sta da radim...

Servis mi trazi 50e da ugrade SSD sa senzorom temp u ovaj iMac 5K, sto bi mu znatno podiglo performanse i smanjilo buku.
11.02.2019 | 14:29
Po nekoj mojoj logici, ja sam uvijek za laptop, ako se radi kao u tvome slucaju da je za ured i neke povremene obrade fotografija. Monitor sa kojim si zadovoljan vec imas, a iako ti momentalno mobilnost nije potrebna, tko zna hoce li biti potrebna za godinu dvije. Laptop ipak ostavlja mobilnost kao otvorenu opciju... a mocni su i dovoljni za opisane potrebe (ocito ako si sad na 2012 i sluzi te dobro, onda ce 2018 vjerojatno jos bolje). Mislim da je ideja MBP 2018 dugotrajnija odluka...
11.02.2019 | 16:40
A novi Mac mini?
11.02.2019 | 20:21
drazenp1706 kaže:
A novi Mac mini?

i ja bi se ovim slozio... mac mini je odlicno racunalo. Pogotovo ako vec imas monitor. Na miniju ces i fotke obradivati bez problema.

Jedino ako iz nekog specijalnog razloga zelis bas iMAC.
11.02.2019 | 20:45
drlovric kaže:
U potrazi sam za radnim racunalom pa nekako po inerciji naginjem na iMac 27". Primarna namjena je tipicno uredsko racunalo, uz povremenu obradu fotografija.

Kojeg biste vi uzeli?

27” Late 2013 (2.5K) - 1000e
i5 3.2GHz / 32GB RAM / GT 755M / 256GB SSD / Magic Mouse / Wired Keyboard

27” Late 2015 (5K) - 1300e
i5 3.2GHz / 8GB RAM / Raden R9 M380 / 1TB SATA HDD / Magic Mouse / Wireless Keyboard

Odlucio sam se za iMac da ne sklapam Hakintosh. Nekako mi je elegantnije i bezbolnije rjesenje.

Podebljano... proći će još dosta vremena dok "tipično uredsko računalo" bude ono koje će primarno konzumirati 5K sadržaj.

Podcrtano... povremena obrada fotografija je nešto za što ti NIKAD neće trebati 5K ekran.

Dakle, no brainer je da će ti usko grlo prije biti brzina diska i količina memorije nego ekran.

S obzirom na cijene koje si naveo, kupuješ polovno, dakle teško da ćeš za 3-4 godine za kupljeno računalo moći dobiti novce da ti se isplati prodavati ga.

Ja bih išao na prvu opciju.

Mac mini novi u prvoj konfiguraciji (količina RAM+SSD) je skuplji od 1300 EUR.
12.02.2019 | 14:03
Hvala svima na savjetima. Sva razmisljanja su rezonska i logicna, a ja nista blize nisam konacnoj odluci kojeg da odaberem i treba li mi uopce iMac 27

Mislio sam staviti jedan comp na sto, prodati rMBP i eksterni monitor. Imati cist setup jer eto sad radim uredski posao. A za godinu dana tko zna. Nekako sam uvjeren sam da ce mi faliti setup sa dva monitora, jer sam puno puta razmisljao da dokupim jos jedan eksterni...

Proteklih godina sam se profi bavio fotografijom, radio 20+ vjencanja godisnje, ali sam se skoro potpuno maknuo iz tog biznisa. Da sam ostao, 27" 5K bi mi bio idealan izbor.

Tako da sam najblizi odluci da kupim novi MBP 2018, iako ga pljuju u komentarima. Pljuvali su i Retinu 2012. god pa evo je i dan danas, radi bez greske U zivotu se nisam nikada pokajao sto sam je kupio. Najraniji moguci early adopter sam bio...

Mislim da je bolje kupiti mjesec-dva star MBP iz 2018 nego 4-5-6 god star iMac. Pogotovo sto ga bez problema dobijem iz USA po normalnijim cijenama.

Screenshot2019-02-12at06.55.11.png
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 13 minuta
  • zoranowsky: RAM servis, Malešnica
  • gladhr2: [link] ajmo znalci :)
  • rusty: Hoće Dragan to... voli on palit vatru ;). Ma pitam samo zato da ne krenu savjeti po Bosni, i Jadranu, a tebi se recimo ne da doći do tamo.
  • Heretic: A ti isto sad kuriš frku, j... ga, zaboravio spomenut :D
  • drlovric: Bas si ti Rusty neki cudan lik. Pa valjda se podrazumijeva da je covjek iz ZG :D
  • Heretic: @smayoo bum pogledao, hvala.
  • Heretic: @rusty Zagreb
  • smayoo: ima svako toliko takva tema u forumu. Pogledaj tamo pa dopiši post tamo ako trebaš
  • rusty: A gdje si ti Heretic?
  • Heretic: Pozdrav ljudi, dali netko ima preporuku majstora/servisa koji bi mogao očistiti iMac od prašine. Radi se o iMac 5k 2017.
  • kupus: [link]
  • ivan.ocd: Ima li netko ideju kako napraviti ili gdje nabaviti eGPU za MacBook Pro?
  • ivan.ocd: Ima li netko ideju kako na
  • rusty: vidiš to mi nije palo napamet
  • energyman: Da se pozeleni kao i cijeli Jabučnjak :D
  • rusty: ma šta će nam to
  • energyman: Kada Jabučnjak planira uvesti SSL? :)
  • Moonlike: @drlovric mozda su samo bile spojene na laptop, pa kad iih hoces opet spojiti na iPhone valja to odraditi sto si opisao, ili obratno... kod mene ne visim problema oko toga
  • Mate22: Izbriši ih iz bluetooth postavki pa ih ponovo upari i bi će sve u redu!
  • drlovric: Ne upare se kad ih izvadim iz kutije i stavim u usi. Moram otici u Settings-BT pa kliknuti na njih. Ranije nisam morao :)
  • Yonkis: Kako te zezaju APodsi? Konekcija, battery status, uparivanje..?
  • drlovric: Pa izdali su taj update primarno da pokrpaju FaceTime, a mene sada malo zezaju AirPods. A prije update nisu...
  • mario.zg: pojasni malo
  • drlovric: Jucer sam instalirao. Popravili jedno, pokvarili drugo, postaju ko Android...
  • Yonkis: iOS 12.1.4 iz aut
  • stefanjos: smao imessage bajo moj
  • robee: Konacno, sjetili se :) cak je i Evernote dobio prije Vibera.
  • rusty: Eto Dark mode uskoro i za Viber - [link]
  • Beyorn: Pozdrav svima, imam mali problem oko novog fps na novom laptopu MBP 2018 zadnji model. Imam otvorenu temu pod Igre ako netko ima vremena. Hvala
  • big_mac: Obratite pozornost na postavke jer sa apdejtom su ukljucili natrag opciju prikazi obavijesti usluge
  • smayoo: A... evo, sad mi je ponudio update... :)
  • smayoo: 9.9.7
  • rusty: v10?
  • smayoo: O čemu vi? Kod mene je i dalje sve ljubičasto kao i prije...
  • rusty: Osobno mi je drago da su makli onu njihovu ljubičastu boju... ovako puno bolje izgleda (meni barem)
  • big_mac: Sta je sa apdejtom vibera??! Izgleda sada isto kao imessage
  • Mate22: Meni nije ali sam restartao macbook i sad radi valjda je nešto bilo moja greška ali sad je ok.
  • JOHN: meni radi kao i obično
  • Mate22: Jel to App Store pao na mac računalima? Jel to tko još primjetio?
  • anton12345: Pozz
  • cariblanco: apple tv 4
  • cariblanco: Ima li tko viška apple tv $ ?
  • drlovric: Imam dva Nimbus kontrolera za iOS. Pa ako ima neki gamer koji bi to koristio, javi se za neki deal :) [link]
  • Robert_84: garancija
  • smayoo: @energyman: A1 je već godinama teška kuruza od firme... :(
  • saint: Nema kodi :(
  • drlovric: Nez meni stvarno lijepo. I mrdaju se i 3D su. I aplikacije su mi ljepse. Sve mi je cool :) Mada sam ostavio i Xiaomi Box 3 u spavacoj , ima i on svoje prednosti.
  • Riba: A sto ima biti toliko posebna sminka u rtedovima ikona na ekranu? :)
  • drlovric: Kupio sam Apple TV, nako bez veze, i malo je reci da sam odusevljen interfejsom. Stvarno je sminka mrtva. Sad opet imam Android box viska :)
  • energyman: Logično nema ništa od Applea, samo Samsung i Huawei.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%