Macbook Pro 15" Retina - zamjena baterije
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Pro 15" Retina - zamjena baterije


01.02.2019 | 17:18
Pozdrav kolege,

siguran sam da ćete mi moći pomoći..

Naime, na mom Macbooku pro 15", model mid 2012, bila je original baterija, lošeg kapaciteta, pa mi se događalo da je kada "napunjenost" padne ispod 50-tak %, Macbook se samo ugasi.. Čim spojim punjač, on se opet upali, i nastavi puniti bateriju kao da je već "puna" cca 50-tak %....

I tako, odlučim se za kupovinu nove baterije na eBayu, nađem "genuine", "original" i platim cca 55$. Kad je stigla, obavim zamjenu sam, prema uputama na Youtubu.. (najteže se odljepiti staru bateriju, ali sa tankim užetom je išlo lako..).

I nakon zamjene baterije - nova baterija pokazuje "zdravost" od 100%, 0 ciklusa punjenja.. Odradim 1-2 punjenja i pražnjenja, te primjetim iste simptome... Čim "napunjenost" padne ispod 50%, Macbook je ugasi na cca 30-tak %. Kako "napunjenost" pada - pada i "zdravost".

Požalim se na eBayu na ispravnost baterije - dobijem pare nazad. Nađem drugi sličan oglas - kupim drugu "genuine" bateriju. Stigne ta druga baterija, isto ju zamijenim.
I opet mi se sve isto događa!!
Počeo sam sumnjati da je problem u Macbooku, a ne u ove 2 nove baterije? Čini mi se kao da Macbook ne očitava pravo stanje "napunjenosti" baterije? Baterija nakon što je puna - traje satima (nisam mjerio točno), ali kao da postotak "napunjenosti" nije dobar? Možda je zapravo na 1-2 %, a meni pokazuje recimo 30%, pa se ugasi jer je zapravo prazna..

Koristio sam Coconutbattery, najnoviju verziju, dok je na Macbooku OS Mojave.

Ima li tko sličnih iskustava - šta mi predlažete?

Da li je tko mjenjao baterije na takvom modelu Macoboka? Možda nešto griješim u postupku?

Hvala unaprijed svima koji se odluče pomoći!
01.02.2019 | 17:38
Možda je neispravna elektronika na matičnoj ploči.
Sumnjam da ti pokazivanje napunjenosti može biti toliko pogrešno, ali najjednostavnije je napraviti ciklus kalibracije. Radi na njemu dok ne ode sam u hibernaciju i onda ga spoji na punjač i ne koristi do drugog jutra pa vidi ponaša li se drugačije.
01.02.2019 | 18:45
Ja bi molio link na te "genuine" baterije s cijenom i link gdje je cijena original baterije od apple
01.02.2019 | 18:49
evo, ovu bateriju sam kupio:

www.ebay.com/itm/NEW-95Wh-Genuine-OEM-A1...p2057872.m2748.l2649
01.02.2019 | 19:00
evo i coconut slika :
Prilozi:
01.02.2019 | 19:17
Mislio sam da si kupio bateriju za desetak $, ali nisi. Vidim da apple traži za svoju bateriju 129 $, ali ova tvoja od 55 $ nije baš neki šit, tako da za sad ostajem bez nekih smislenih ideja.
01.02.2019 | 23:37
VanjusOS, iz tih screenshotova od Coconuta ti je sve vidljivo i jasno. Baterija ti je škart.

Usporedi "Design Capacity" (to je kapacitet kojeg bi baterija trebala imati kad izađe iz tvornice) i "Full Charge Capacity" (to je maksimalni kapacitet kojeg skroz puna baterija ima trenutno). Na bateriji od 8 ciklusa ta dva broja bi morala biti skoro identična. Čak sam vidio baterija kod kojih je "full charge" neznatno VEĆI od "design". Kod tebe je baterija trenutno na 82,4% "health" (dakle full charge capacity je 82,4% od design charge). Kod normalnih baterija, to je situacija nakon 400-800 ciklusa, ovisno o režimu korištenja.
Evo sad sam pogledao, moja je 86,7% health nakon 280 ciklusa.

Ako pogledaš drugi screenshot, tamo možeš vidjeti kako ti je na zadnjem zabilježenom mjerenju naglo pao health sa 91 na 82%. To je možda bilo nakon pokušaja kalibracije? U svakom slučaju, to je škart baterija. Vjerojatno je jedna ćelija u njoj u kratkom spoju.

Treća stvar, pogledaj datum proizvodnje. Baterija ti je dvije godine ležala u nekom skladištu. To je pušiona garantirano. Jako je mala šansa da litijska baterija koja leži dvije godine u skladištu poslije toga valja.

Moj ti je savjet da ne kupuješ baterije iz Kine. Naravno da su sve proizvedene u Kini, ali ove koje naručuješ i primaš direktno iz Kine vrlo često nisu CE sukladne, s tim da za to odgovara uvoznik, odnosno ti. Kako ih kupuješ za vlastitu uporabu, carina te neće piliti oko toga, ali sam snosiš odgovornost za ovakve probleme. Ako kupiš bateriju odnekud iz EU (npr. s macupgrade.eu ili s europskog ifixit web shopa) onda uvoznik odgovara za sukladnost i kvalitetu baterije. Dodatni benefit je da ti stiže puno brže i direktno na kućna vrata. Naravno, radi toga je obično oko duplo skuplja od ovih iz Kine, ali eto...
02.02.2019 | 11:02
smayoo kaže:
Naravno, radi toga je obično oko duplo skuplja od ovih iz Kine, ali eto...


Vjerojatno je uzeo od eu sellera, obzirom da baterije ne salju avionima.


Smayoo ti je dobro rekao, baterija ti je sranje. Imam isti slucaj sa svojim macbookom 4.1, uzeo preko ebaya bateriju (iz njemacke), nakon 30% se samo ugasi. Kad se spoji ponovno na punjac, prikazuje 1%. Traje cca sat vremena u mreznom modu, sto je nista.


Ja bi se raspitao kod "ovlastenijih" sellera ili pokusao naci pravu original negdje nekako. Originalne jesu 1000+ kn, ali to je jedini nacin da dodjes do ciljane autonomije.
02.02.2019 | 11:19
kupus kaže:
smayoo kaže:
Naravno, radi toga je obično oko duplo skuplja od ovih iz Kine, ali eto...


Vjerojatno je uzeo od eu sellera, obzirom da baterije ne salju avionima.



ScreenShot2019-02-02at11.18.02.png


Baterije se šalju avionima, samo u batchevima, spakirane u posebne zaštitne sanduke koji unutra održavaju tlak, sprječavaju kondenzaciju vlage i oscilaciju temperature i zadržavaju požar ako slučajno koja počne gorjeti. I takvi se sanduci transportiraju isključivo teretnim avionima. Na putničkim letovima, naravno, nije dozvoljeno na check-in predati uređaj s litijskom baterijom na ukrcaj u teretni prostor.

Ja bi se raspitao kod "ovlastenijih" sellera ili pokusao naci pravu original negdje nekako. Originalne jesu 1000+ kn, ali to je jedini nacin da dodjes do ciljane autonomije.


Ne postoje "original" Apple baterije. Apple ne proizvodi baterije. Ali postoje kvalitetne baterije. Osobno smatram da je glupo platiti tih ekstra 30-ak% Appleu kad se radi o istim baterijama kao što su ove u srednjem rangu cijene, koje nose OWC, Newertech i slične brandove. Dakle, u rangu 100€ ima vrlo kvalitetnih zamjenskih baterija koje k tome imaju veći kapacitet od tvornički ugrađenih.
02.02.2019 | 11:33
@smayoo - Jebiga, vidio nakon sto sam replyao Bila je ta neka shema da ne salju baterije avionima

www.bug.hr/savjeti/li-ionske-baterije-kupnja-i-dostava-193
02.02.2019 | 14:05
probao sam istrošiti bateriju do kraja, pa napuniti do kraja..

pogledajte sliku u prilogu
Prilozi:
02.02.2019 | 14:19
Ima li netko iskustva sa kupovinom baterije ne ifixit-u? Ima li mogućnosti povrata novca, slično kao kod ebaya?

Koju bateriju da točno kupim, dajte neki link...


Hvala
02.02.2019 | 17:07
eustore.ifixit.com/en/Parts/MacBook-Part...ly-2013-Battery.html
To ti je EU ifixit store. Po EU regulativi, kod kupnje online imaš pravo na povrat u roku od 14 dana bez da išta moraš objašnjavati. I, naravno, imaš jamstveni rok. Ako sumnjaš u ifixit (što bi me začudilo, s obzirom da si kupovao od noname trgovaca iz Kine preko Ebaya), plati PayPalom pa se nemaš što brinuti. U (vrlo nevjerojatnom) slučaju da uđeš u neki konflikt s iFixit trgovinom, požališ se PayPalu i riješiš problem.
02.02.2019 | 19:38
smayoo kaže:
Možda je neispravna elektronika na matičnoj ploči.
Sumnjam da ti pokazivanje napunjenosti može biti toliko pogrešno, ali najjednostavnije je napraviti ciklus kalibracije. Radi na njemu dok ne ode sam u hibernaciju i onda ga spoji na punjač i ne koristi do drugog jutra pa vidi ponaša li se drugačije.


Ne vjerujem u tu neispravnost. Prije elektronika u bteiji koja u stvari prenosi podatke do računala.
Ovo je elektronika iz jedne stare baterije.
IMG_2034.jpg
02.02.2019 | 19:39
VanjusOS kaže:
Ima li netko iskustva sa kupovinom baterije ne ifixit-u? Ima li mogućnosti povrata novca, slično kao kod ebaya?

Koju bateriju da točno kupim, dajte neki link...


Hvala


Meni ovo ne izgleda loše.
02.02.2019 | 22:04
zabac kaže:
VanjusOS kaže:
Ima li netko iskustva sa kupovinom baterije ne ifixit-u? Ima li mogućnosti povrata novca, slično kao kod ebaya?

Koju bateriju da točno kupim, dajte neki link...


Hvala


Meni ovo ne izgleda loše.



na što točno misliš - Žabac?
03.02.2019 | 07:07
Krivo sam stisnuo. coconutBattery pokazuje kako je baterija OK.
Zasto bi je mjenjao?
Neispravno pokazivanje stanja baterije ne znaci da je on neispravna jer elektonika salje podatke. Svojevremeno sam citao kako su neki zamjenili clanke u bateriji, ali nisu uspjeli "nagovoriti" elektroniku da ispravno pokazuje kapacitet.
03.02.2019 | 08:15
Baterija ti je, po meni skroz ok. Jedino što bi ja pokušao je kalibrirati. Neko kaže da je to glupost, neko da je dobro. Ja sam kalibrirao jer mi se čini da nije šteta.
Isprazni bateriju do kraja, ostavi je tako praznu >8 sati, i napuni je onda do kraja.
03.02.2019 | 11:03
Coconut battery samo replicira što o člancima kaže elektronika baterije. Elektronika baterije može reći da je baterija OK iako nije. Isto kao i SMART dijagnostika od HDD-ova nekad. Kaže ti da je sve OK, a disk se raspada. Elektronika baterije ti kaže da je baterija neispravna kad registrira da je struja punjenja izvan očekivanih granica.
03.02.2019 | 13:56
Kalibracija samo "nući" elektroniku ispravnom pokazivanju napunjenost, ali ne može napraviti čudo i oporaviti bateriju da bude kao nova.
04.02.2019 | 19:06
jesam pokušao kalibrirati, ali nisam ju nikad ostavio praznu više od 8 sati, budem i to probao.

hvala
04.02.2019 | 20:16
To je sve bullshit. Baterija ti je škart. Žabac i Tino su površno pogledali što si poslao. Pogledaj si povijest. Health ti je bila na nekih 90% i onda ti je najedamput pala na 82%. Onda si napravio jedan charge cycle i health ti je skočio na praktički 100%. To nije ponašanje ispravne baterije.
04.02.2019 | 20:45
Frigaj ga, ja sam nekako zaključio da je to prije i poslije zamjene. Krivo zaključio.
Zato mi nije jasno zašto se buni.

KOd kineza je sve moguće jer postotoak nije stanje baterije, već elektronike.
Bilo je slućajeva kad je baterija imla 102% ili tako nekako.
04.02.2019 | 21:01
Kod ganc nove baterije to je uvijek moguće jer količina slobodnih naboja u dielektriku nije dozirana na kapaljku, nego kako ispadne. I ovisi o temperaturi.
05.02.2019 | 19:16
i ja mislim da je Smayoo u pravu, evo šaljem u prilogu izvještaj iz Coconutbattery u par dana, gdje sam zabilježio nasumce stanje baterije. Stvarno dosta varira - ali još ću probati isprazniti do kraja i ostaviti preko noći praznu, pa opet napuniti do kraja...

Zadnji pokušaj..
Prilozi:
06.02.2019 | 10:37
Evo ako i ja smije doprinijeti ovoj diskusiji.
naime kad mi je prvi puta crknula orginal baterija, naletio sam negdje na neku u netu i naručio je. Radila je neko vrijeme relativno OK a onda se za cca godinu ili godinu i pol ispraznila samo tako.
Tada sam preko e-baya naručio nešto slično, povoljno prije svega, i vratio je nazad prije nego li je došla. Preko kolege (a koji se usput bavi baterijama), naručio sam drugu i to prema specifikacijama. Ona je ima slične simptome gore opisane. Čak dapače, ni pod info nije pokazivala nikakve informacije. Ni SN ni proizvođača... Uzeo sam nešto 95Wh preko Amazona a ta je radila od 100%-0% jedno 75 minuta... Bez obzira na kalibracije i ostale kerefeke.
Dozlogrdilo mi to sve skupa i preko EU stre-a naručio sam ovo:

macupgrade.eu/catalog/battery-macbook-pr...10-tools-p-1058.html

Baterija radi sada cca 4-4,5 sati bez problema.
Stroj je 17":
Model Name: MacBook Pro
Model Identifier: MacBookPro6,1
Processor Name: Intel Core i5
Processor Speed: 2,53 GHz

A ovo su podaci od baterije:
Model Information:
Serial Number: C01514309xxxxxx
Manufacturer: Newer Tech
Device Name: A1309
Pack Lot Code: 3230
PCB Lot Code: 3038
Firmware Version: 2d30
Hardware Revision: 352d
Cell Revision: 3239
Charge Information:
Charge Remaining (mAh): 5960
Fully Charged: No
Charging: No
Full Charge Capacity (mAh): 14745
Health Information:
Cycle Count: 14
Condition: Normal
Battery Installed: Yes
Amperage (mA): -3044
Voltage (mV): 7173

Moje osobno mišljenje, odriješi kesu za bateriju.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 18 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO