Fusion drive
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Fusion drive


08.09.2018 | 14:25
dpasaric, u potpunosti si u pravu, možda ipak na kraju uzmem kakav polovni Mac Pro, to je ipak modularni stroj na kojem uvijek lako mogu zamijeniti koju od komponenti. I bilo bi zgodno u njega ugraditi SSD, nadam se da je to moguće.
08.09.2018 | 15:24
Moram komentarisati definitivno.

Koliko sam shvatio,prvi post je krenuo sa MM osnovna varijanta kojem je cijena cca 300-500 eura(Nov) a na kraju se zavrsava sa MP polovnim od 2000 eura. Samo kreten bi mogao porediti te dvije masine sto HW sto cjenovno. Mislim da se prvo ti moras odluciti koliko ti je budzet,nov ili polovan stroj i za sta ti treba. Inace kompletna prica nema nikakvog smisla osim eventualno ubijanja dosade.
08.09.2018 | 15:42
Ma ne 2000 EUR...
Mi smo u firmu nedavno kupili od Davora Mac Pro 3,1 za 5500 Kn.
Ali za ovo što Draženu treba ja bi isto ciljao Mini. Nažalost, ovi novi su namjerno osakaćeni, zato MM 2012 ostaje najbolji izbor.
Inače, ovaj MP 2,1 što je Žabac napisao da nije dobar izbor - njega smo koristili u uredu do nedavno. Da, problem je kad pustiš security update OS-a pa on pogazi patch kojeg si prije stavio pa ti prestane raditi OS 10.11. Prtljavo je i moraš nešto ponekad petljati "pod haubom", što više nije Apple Way, ali inače nam je bio skroz na mjestu stroj, a koštao nas je 2500 kn.
08.09.2018 | 17:13
Ma naravno, Mac Pro se može dobiti u velikom rasponu, od vrlo jeftinih 3,1 pa do osnovnih 4,1, 5,1, pa do maxed-out mrcine za 2000 eura, ali to je za neke ozbiljne kreativce koji bi radili 4K video ili 3D rendering - ili pak za arhitekte i slične kojima nikada dosta resursa za kompleksne projekte. Stvar je u tome što kod Applea sada u ponudi za tih 2000 eura ne možeš kupiti ništa suvislo i da je blizu iste snage kao polovni Mac Pro.

U smislu cijene/snage to je i dalje najbolji izbor i mislim da će (nažalost) tako ostati i nakon keynotea. Volio bih da me Apple demantira. BTW, nađe se i dobrih 5,1 koji nisu tako skupi, ali u 8-core konfiguracijama, pa se onda kasnije kupe brži procesori. Zato bi bilo dobro znati u kojem proračunu ciljaš na stroj.
08.09.2018 | 17:22
Problem je što ti polovni MacPro nisu bili za ukras i sigurno su se cijedili.
Jedino je pitanje do kada budu radili jer ako logic board ode, onda se to teško mijenja. Ostalo još i ide.
08.09.2018 | 17:55
Ma koji logic board, daj...
Pazi, da ne uspoređujemo kruške i jabuke.
Mac Mini je entry-level konzumni stroj za po doma. Kao takav je zamišljen i napravljen. Ako je netko napucao ozbiljne sate rada na njemu (recimo, nešto kao 15.000) tamo je opravdano pribojavati se - što ako rikne matična, jer se radi o stroju gdje nema ni govora o efikasnom hlađenju. Ako mu je netko vadio mast svakodnevno nekakvim kućnim videom, tako da je ventilator stalno bio na 6000, a temperature trajno preko 90ºC, itd.
Mac Pro je profesionalna mašina. On je napravljen da u istom broju godina odradi 40-45.000 sati i traži još.
Slikovito, ako je golfom vozio svaki dan po šumi (samo vozio) 50-100 km, taj golf sigurno nećeš kupiti. Ali ako je John Deereom svaki dan iz te iste šume izvlačio trupce, to uopće nije problem, jer je JD tome namijenjen.
08.09.2018 | 17:59
saint kaže:
Moram komentarisati definitivno.

Koliko sam shvatio,prvi post je krenuo sa MM osnovna varijanta kojem je cijena cca 300-500 eura(Nov) a na kraju se zavrsava sa MP polovnim od 2000 eura. Samo kreten bi mogao porediti te dvije masine sto HW sto cjenovno. Mislim da se prvo ti moras odluciti koliko ti je budzet,nov ili polovan stroj i za sta ti treba. Inace kompletna prica nema nikakvog smisla osim eventualno ubijanja dosade.


Oprosti ako sam te iziritirao svojim postom, no neke si stvari krivo shvatio. Ne ubijam dosadu, u načelu tražim savjet za kupnju Apple računala (po mogućnosti novog) koje bi mi služilo za osnovne kućne potrebe, a da prođem što jeftinije. Ne zarađujem računalom za život i ne treba mi ništa posebno snažno, računalo bi se ionako palilo možda jednom tjedno, sad dolazi zima, onda možda i češće.

Zamolio sam za savjet jer vidim da ovdje ima iskusnih korisnika (dpasaric, smayoo) koji su spremni pomoći, a što se tiče Mac Pro računala vidio sam po Njuškalu da se nude neki modeli i ispod 300€, što je daleko od 2000€ koje navodiš.

Da rezimiram priču, MacMini 2014 "entry level" definitivno otpada, vidim da za taj novac mogu dobiti puno jači Mac Pro stroj, doduše rabljen. Pa neka me izgura 2-3 godine i biti ću sretan.
08.09.2018 | 18:22
Vidi, meni u kućnom setupu Mac Pro bez obzira na cijenu ne bi pasao zbog gabarita. Lijepo je kućište, nema zbora, i ne diže buku kao PC kante, ali i dalje je to veliko kao komad namještaja i teško je ko smrt Što se tiče trajnosti, to su mašine koje nikad ne umiru. Upokoje ih vlasnici kad ih pregazi vrijeme. Kad pogledaš (po E-bayu i sl, kod nas nije to toliko indikativno) koliko se funkcionalnih Power Macova G5 prodaje budzašto, sve ti je jasno.
Ako nemaš problem s prostorom, tj. ako imaš kamo staviti to čudo, sigurno ti je bolje potrošiti lovu na polovni Mac Pro, nego na polovni Mini.
Ali ako ti je gužva na stolu, pod njim i oko njega, Mini je stvarno medeno rješenje. Mid 2012 polovni očuvani je (nažalost) daleko bolji izbor od aktualnog modela. Ali ako ideš na Mini, pričekaj nadolazeći event, možda bude nekih novosti...
08.09.2018 | 18:29
Mjesta imam, imam čak i višak stambenog prostora, tako da mi to ne bi predstavljalo problem, ionako volim mijenjati lokacije po kući gdje mi stoji računalo. Eh da, buka, znači MacPro ne stvara buku kao pojedine PC kante, to je bitno. U mojim godinama mi pomalo smeta zujanje ventilatora iz računala.
08.09.2018 | 21:15
@zabac - Što misliš za koliko sam krepanih Mac Pro towera čuo od kada su se pojavili? Nula. Jednom sam čuo iz druge ruke da je jednom u Zagrebu krepalo napajanje. I to je to. Moj prvi takav (2006. godište) je još uvijek 365/24 server u arhitektonskom studiju mog prijatelja.

Mac Pro tower možeš uništiti tako da mu instaliraš grafičku koja troši više od propisanih specifikacija na dodatnim power portovima na motherboardu i da mu doslovno rastopiš vod od napajanja na samoj matičnoj. Opet i za to postoji zaštita (firmware napravi shutdown ako vidi da neke vrijednosti nisu u normali, stroj ima preko 80 senzora), ali moguće je da interni shutdown protokol u nekom graničnom slučaju prekasno reagira.

@Dražen - naravno da ima raznih Mac Pro u oglasnicima i u velikom su rasponu cijena. Nisu jeftini jeftini bez razloga niti su skupi skupi tek tako. Ako želiš detaljno vidjeti razlike u arhitekturi, prednosti, kompatibilnost, mogućnosti proširenja itd, pročitaj to u onom članku. Ako si krenuo od ideje da kupiš Minija, onda sigurno da top model towera nije za tebe, nađi nešto u sredini. Ali ako si krenuo s idejom kupiti "nabrijanog" Minija, koji u top CTO konfiguraciji stoji 20 tisuća kuna , da, onda je i ovaj top model Mac Pro towera prava bagatela.
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.09.2018 | 07:18
A da se malo "vratimo" par koraka unatrag na ono što je Dražen naveo kao namjenu računala?

Mac pro (bez obzira na godište) je stroj za profesionalce. Mac Pro "pije struje u leru" duplo više od Mac minija pri punom opterećenju..

Polovni Mac pro 3.1 košta recimo 4500-5000 kn za njegove potrebe (kad mu dodamo HDD, memoriju i neki moderniji GPU) i vrti Mac OS 10.11.6 El capitan. 4.1 i 5.1 su mu van budžeta.

Novi i aktualni Mac mini 2014 u varijanti 2.6 GHz i5, 8 GB RAM, 1TB HDD, Intel Iris košta 7000 kn i vrti High Sierru, a i Mojave će. Ima thunderbolt port pa u slučaju da trebaš potentniju grafičku karticu opcija je eGPU puck sonnetov.

Polovni Mac mini 2012 za 5000 kn je nadograđen sa SSD diskom (sigurno 256 GB i 8 ili 16 GB memorije). Vrti High Sierru, a i Mojave će.

Po mom mišljenju, polovni Mac pro kao prvo Apple računalo za kućnog korisnika je - promašaj. Mac pro kupuje onaj tko točno zna za što mu treba tako snažno i specifično računalo i tko će za njim dnevno provesti 4-5-6 sati radeći nešto unovčivo.

Ok, obzirom da čovjek navodi da će zimi više sjediti za računalom, onda je tu i side benefit da će ga Mac pro grijati bolje i više no Mac mini.

Šalu na stranu, neće ni sa Mac pro računalom pogriješiti, no ja i dalje mislim da je mini (sa svim svojim manama) bolji izbor za kućne korisnike.
09.09.2018 | 09:15
Upravo tako Daddo, logičan zaključak. Pričekati ću utorak, možda predstave novi Mini ili AIR, tko zna... Uglavnom strpiti ću se još koji mjesec pa uzeti ili jači Mini ili MBA. Ja bih ipak novo.
09.09.2018 | 10:08
Jbt, svi navode to “pije struje” kao neki relevantan argument.
U čemu je fora? Pa nije to kompresor za lakiranje ili kuhinjski konvektomat!
Mac Pro poteže u leru a da nije u sleepu malo ispod 200W. Mini poteže 30-ak.
Razlika je 170W. Znači, troškovno, po skupoj tarifi oko kune na 12h rada. Da ti radi 24/7, godišnje je to 8760/12 cca 100€. Godišnje. Ako radi neprekidno.
09.09.2018 | 10:12
Mini je jedino manji i zgodniji za policu.
MacPro je ogroman 20kg tezak komp.
Ja kupio za 700kn MacPro1.1 osnovni model s 4 jezgre. Dodao 200kn za 8GB.
Trebalo mi za kodirenje videa.
Dao sam link za 1700kn MacPro i jos das 200-300kn za RAM.
Da je to komp za profesionalce, mozda ali prije 5 godina.
Kako je receni, ako imas mjesta ne dviumi se. Tih i ne grije se.
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.09.2018 | 13:59
zabac kaže:
Mini je jedino manji i zgodniji za policu.
MacPro je ogroman 20kg tezak komp.
Ja kupio za 700kn MacPro1.1 osnovni model s 4 jezgre. Dodao 200kn za 8GB.
Trebalo mi za kodirenje videa.
Dao sam link za 1700kn MacPro i jos das 200-300kn za RAM.
Da je to komp za profesionalce, mozda ali prije 5 godina.
Kako je receni, ako imas mjesta ne dviumi se. Tih i ne grije se.


Žabac, kako ti radi High Sierra na tom Mac pro stroju?

Radi ti Handoff?

Prebacivanje fotki s iPhonea?

Koju verziju Firefoxa imaš instaliranu na njega?

Radi ti čitač pametnih kartica?

A bluetooth?

09.09.2018 | 14:22
Ne radi jer nisam prosao nadogradnju EFI-a ili cega vec.
smayoo mislim ima takvo sto.
Ja sam spustio na 10.6 jer imam druge kompove koji imaju noviji OSX (MBP 13” 2015 s 10.11).
Ali MacPro 3.1 ti podrzava 10.11.6 OSX.
09.09.2018 | 16:59
Daddo, ne treba svakom High Sierra, ni Handoff, ni ne znam što. Ja koristim Mac profesionalno, komp mi je u pogonu nikad manje od 12h na dan. Nedavno sam nabavio noviji MBP i s njim 10.13.6. Kad je već takav došao, ostavio sam ga, jer i zadnji AutoCAD (beta) neće više 10.11, iako mi ni to nije užasno bitno.
Prethodnih cca 2 godine sam radio na 10.11 na koji sam prešao sa 10.8.5 opet radi AutoCAD-a, a do 2013. sam bio na 10.6.8 (na koji također nisam prešao sve dok nije došao do 10.6.3).

Mac Pro 1,1 i 2,1 se uz flashanje EFI mogu koristiti na OS 10.11. Ništa bitno ne nedostaje.

Handoff je, btw, isto kao i Airdrop - šminkica koju nikad nisu dopeglali. Nekom radi super, nekom nikako. I nema veze sa starošću Maca.
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.09.2018 | 18:07
Smayoo ali jbmu i tebi i Žapcu je taj Mac pro... khm... četvrti (a drugi ili treći Mac) komp u kući? I obojica koristite profesionalno računala dvoznamenkast broj godina?

Ponovit ću se, Mac pro je ODLIČNA kupnja i El Capitan je odličan OS ako znaš točno koja su mu ograničenja (i Macu i El Capitanu). A za to znati, ipak se treba s Macom dovoljno dugo družiti. Draženu će to biti prvi Mac.
09.09.2018 | 18:21
Nisam, naravno, siguran, ali rekao bih da je Dražen jedan od članova Jabučnjaka s najduljim stažem (s tim da je svoje ranije accounte ili napustio, ili zaboravio jer ga neko vrijeme nije bilo s nama), a on će nam to potvrditi. Uglavnom, mislim da ima on puno iskustva s Macovima.
Ali razumijem tvoj stav. Nekom tko se tek susreće s Macovima sigurno ne bih preporučio kantu oko koje se još treba baviti hakerajem da bi radila na relativno nedavnom OSu.
09.09.2018 | 19:50
Imam ih 5 sve zajedno. 4 prijenosna i jedan podni + Mini koji je krepao pa njega ni ne brojim kao niti iBook G4 koji je kod brata. Jedan iMac G5 21" je isto tako crkao i prodao sam da kao skurenoga.
Sad malo gledam ubosi jednog MacPro 3.1 ili čak 5.1 ali mi to još nije prioritet jer prije želim Nikkor AF-S 24 f/1.4.

Ne kužim ovo s ograničenjima. Ako program koji koristim radi uredno na 10.6 zašto bi išta mijenjao? Kad prestane raditi, a prestao je jer sam kupio Nikon D750 onda sam morao dići sve na 10.11 (nije bilo pri ruci ništa niže). Sad sam na 10.11 i ne pada mi na pamet išta dirati do sljedeće kupovine fotoaparata. To kod mene ide i napreduje s fotićima.
09.09.2018 | 20:24
Daddo, na Mac Pro 3,1 radi sve sto si pobrojao bez ikakvih problema i to na macOS Mojave beta, High Sierra radi kao El Capitan, zadnji službeno podržani os za taj komp.
Prilozi:
09.09.2018 | 20:47
Opa, nisam znao da će Mojave raditi čak i na 3,1! Smayoo, čak i onaj tvoj će moći dalje ako bude trebalo, to su Dorian Gray strojevi vidim! Ludnica!
09.09.2018 | 21:37
Neka. U ovom času je 10.11.6 ibera...
09.09.2018 | 22:51
smayoo kaže:
Nisam, naravno, siguran, ali rekao bih da je Dražen jedan od članova Jabučnjaka s najduljim stažem (s tim da je svoje ranije accounte ili napustio, ili zaboravio jer ga neko vrijeme nije bilo s nama), a on će nam to potvrditi.


Istina je, neko vrijeme nisam bio aktivan, u tom periodu nisam ni imao Apple proizvode, izuzevši iPhone. Prvi susret sa Apple računalom mi je bio u srednjoj školi, Apple IIc, tada su bile 5,25" diskete u opticaju, a dalo ih se u Zagrebu nabaviti jedino u knjižarama Mladosti i mislim Informatora. Znam da su bile nestandardne, DD zapis.

Kasnije je od sestrinog dečka (današnjeg supruga) brat nabavio Macintosh Performa, tada sam im dosađivao na tjednoj bazi, čudio se i slinio. Baš u to vrijeme na poklon za dobre ocjene u školi sam od susjede koja je radila u Njemačkoj dobio Atari ST - sa Njemačkom tipkovnicom.

Došao je i nesretni rat, a nakon mog stradavanja kupio sam prvi svoj iMac, Bondi blue, kasnije sam ga dao nećakinji da uči crtati i pisati na računalu.

Kasnije sam imao iMac Intel Core2 duo, koji me jako razočarao, nakon njega MacMini, također ic2 duo... Neki model iPhone-a je uvijek bio uz mene. Trenutno imam 2 iPhone uređaja ( 5s i SE) te zadnji model iPad-a.

Evo, znači nije to baš prvo Mac računalo
09.09.2018 | 23:33
Zanimljivo. I ja sam imao Atari ST na njemačkom. 1040 STfm, točnije. Još uvijek je živ, samo nemam baš vremena da se njime koristim.
25.09.2018 | 17:08
Samo da javim, napokon sam odlučio i danas sam kupio novi (iy trgovine) Mac mini (Late 2014), 1,4 GHz Intel Core i5, 4GB RAM-a. Više sam nego zadovoljan, za svoje potrebe.
  • Daddo
  • Posjetitelj
25.09.2018 | 17:16
drazenp1706 kaže:
Samo da javim, napokon sam odlučio i danas sam kupio novi (iy trgovine) Mac mini (Late 2014), 1,4 GHz Intel Core i5, 4GB RAM-a. Više sam nego zadovoljan, za svoje potrebe.


Da te dugo i dobro služi! Preporuka, upgrade na Mojave dok je još nov, ako zbog ničeg, Continuity i APFS vrijede upgradea.
25.09.2018 | 18:34
@ Daddo - Hvala najljepša, još malo pregledavam i podešavam sve postavke, sve radi responzivno i bez lagova, dobri stari Mac!
25.09.2018 | 18:53
Ubaci SSD obavezno,to ce biti skroz druga masina
25.09.2018 | 19:48
@ saint - znam, možda za koju godinu, sad mi je to skroz novo, tu je i garancija. Zadovoljan sam, za moje potrebe skroz ok, stvarno sam zadovoljan. LibreOffice i GIMP odrađuju puno brže ono što sam radio na "plastiši", Lenovo 2,2 celeron dual core, 4GB RAM-a + oni mušićavi Windowsi... Ovo je preporod, dobrih 7-8 godina nisam imao Mac, iPhone da. OSX je dosta uznapredovao, postao je puno više, kako da kažem, "šminkerski" OS. Ozbiljan, a zgodan.

Prodavač mi je u trgovini tvrdio da za taj novac (4.300 kn, Mikronis), mogu dobiti puunooo bolji PC laptop. Ne hvala!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 16 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, Ender, Maxxy, tino1, Anonimci (447)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO