Kupnja polovnog MacBook Pro-a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja polovnog MacBook Pro-a


28.01.2018 | 16:29
Bok ekipa!

Planiram ubosti polovni MacBook pro pa imam par dilema.
MB Pro bi mi bio sekundarno računalo, budući da za većinu poslova (dizajn, fotografija) koristim 27 iMac. Oko sam bacio na 15 inčni 2012 model, budući da je nadogradiv, a u obzir dolazi i 13 i7 model. Većinom bi bio spojen na eksterni monitor.

Modele iz 2011 i 2013 bi zaobišao zbog problema s grafikom (Saint je neki dan napisao u vikalicu da se radilo o prvim serijama 2013 s Ati grafikom, ako se ne varam).

Kakva su iskustva s 2013 i novijim modelima što se tiče nadogradivosti i pouzdanosti? Pretpostavljam da se može barem ssd i baterija mijenjati na retinama, ili?
28.01.2018 | 17:05
Nemam iskustva s 2013 modelima, mogu ti samo posvjedočiti da ti je MBP 15" Mid 2012 odličan izbor. I sam ga koristim 5 godina. Napumpao sam 16 GB RAM i stavio 480 GB SSD. Jednom za probu sam ga spojio na dva Appl e thunderbolt 27" displaya i to mu je malo zavrtilo ventilatore (3000) i diglo GPU temperaturu. Inače ga koristim terenski, a u uredu spajam na 27" TB display (samo jedan) i preko njega imam ethernet, TB HDD bay, žičanu tipkovnicu i miša. OS 10.11.6, AutoCAD 2018 i još par sličnih alata u windows virtualkama. AutoCAD i dvije virtualke istovremeno, radi kao pjesma, s još 1-2 GB RAM slobodno. Vrlo zadovoljan.
28.01.2018 | 18:17
Imam early 2013 retinu, s NVIDIA dodatnom grafičkom. Komp je imao AppleCare, dva mu je puta mijenjan ekran, jednom cijeli logic board zbog grafičke, a nakon trogodišnjeg jamstva (lani) otišli su mu zvučnici (desni) - ali ajde - oni su (par) 300 kuna s rukama pa nije bed.
Ovo da sam plaćao stajalo bi me po 5000 ili 6000 kn, ovisno jeli ekran ili matična.
Baterija se mijenja, SSD isto, ali kada mijenjaš bateriju zamijene ti i tipkovnicu i trackpad jer je sve zaljepljeno, tako nešto. Koliko to košta, pojma ti nemam - nisam mijenjao.
Uglavnom, moj je komp sada ok - ali za jedan Apple laptop stvarno je puno bio na servisima.
Jeli to zbog mene koji uvijek imam problema kupujem li kruh ili kuću, ili do rane generacije - mislim pomalo oboje...
Pouka koju sam sam sebi izvukao, nikada ne uzimati nešto što je novo na tržištu - ovo je druga generacija retine, prva je bila sredina 2012, do moje nisu sredili probleme sa ghostingom ("otiskom" prošle slike na ekranu) pa je ekipa brijala da li je bolji Samsung ili LG ekran unutar retine - ja sam sva tri (prvi s kojim sam kupio komp i dva zamjenska - imao LG, koji je tada slovio za lošiji od dva, koji daje ghosting)...
A za komp dao 23500 kn...
Naravno, ovo je subjektivno iskustvo. Ali je istinito. Tako da pajdo, želiš li retinu - prije 2014. ne gledaj, to ti je moj savjet - a ti kako hoćeš.
Jedino ako ne uzimaš retinu, onda je mid 2012 zadnji i najbolji.
28.01.2018 | 18:22
Kloba me podsjetio da moram naglasiti - moj je Mid 2012 NON RETINA.
28.01.2018 | 18:28
Svakako ti je najbolji izbor MBP 15" 2012.
28.01.2018 | 18:45
Super, baš me to zanimalo. Kloba, sjećam se da si pisao svašta o svom stroju, u svakom slučaju, malo previše problema za jedan Apple stroj.
Thunderbolt monitor mi je isto u igri, radije bi stariji stroj i taj display nego noviji stroj pa neki 3rd party monitor, baš zbog portova.
Smayoo, jel si uzimao novi ili polovni display? Dakle, s jednim thunderbolt monitorom se ne osjete poremećaji u sili
28.01.2018 | 19:05
Ja kupio Retinu 15 Mid-12 cim je izasla. Morao sam imati taj ekran

Nikada problema. Ispala mi na aerodromu iz ruksaka, bubnula na sami kut (aluminij se udubio) i prestao je raditi card reader. Vjerojatno se otpojilo od udara, mozda se moglo i napraviti.

Uredno mi unutar jamstva zamijenili maticnu (nakon 2.5 god), radi evo i dan-danas, kao primarno racunalo. Obradio sigurno 100-150 tisuca fotografija, bezbroj sati gaminga i zabave, i danas radi svakodnevno radno vrijeme 6-7-8h.

Model je I7, sa integriranom grafickom i 16GB rama, tako da sto se performansi tice meni sve radi OK.

Godinama nece nista da mu bude da bi ga zamijenio, jer realnu potrebu stvarno nemam.

Nemojmo ljudi imati predrasude prema prvim generacijama nekog proizvoda
  • Mate22
  • Posjetitelj
28.01.2018 | 19:22
Baterija se mijenja, SSD isto, ali kada mijenjaš bateriju zamijene ti i tipkovnicu i trackpad jer je sve zaljepljeno, tako nešto. Koliko to košta, pojma ti nemam - nisam mijenjao.


Ja nedavno mjenjao oštečenu tipkovnicu na mid 2014 model macbooka 15" i došlo me sa rukama 2800kn mijenja se baterija,tipkovnica i trackpad cili donji dio jer je sve to skupa sljepljeno .
28.01.2018 | 19:40
zoranowsky kaže:
Bok ekipa!

Modele iz 2011 i 2013 bi zaobišao zbog problema s grafikom (Saint je neki dan napisao u vikalicu da se radilo o prvim serijama 2013 s Ati grafikom, ako se ne varam).


Imam MBP 15" Early 2011. i nikad nikakvih problema sa grafikom ili bilo čime drugim tako da ti to ovisi na što se namjeriš.

... i da, sam sam ga nadogradio sa 16 GB RAM-a i SSD-om (iz običnog dućana) jer se to može, a baterija iako ima preko 1k ciklusa još uvijek drži 5-6 sati bez problema tako da se slažem s @drlovricem, prije je to na što se namjeriš i kakve si sreće nego da je neko generalno pravilo da ne valjaju.
28.01.2018 | 19:44
Ja imam MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015) i to je prije ovih novih s TB portovima. Radi k'o vurica.
To mi je optimum kupovine.
28.01.2018 | 19:53
Da, taj mi je isto ok. Ima ih dosta na njuški, samo većina ih ima 8Gb ram-a, vidio sam jedan s 16gb.
Bertone, znam da je i 2011 sjajan stroj, ali nekak mi se više ide na 2012.
28.01.2018 | 20:44
zoranowsky kaže:
Smayoo, jel si uzimao novi ili polovni display? Dakle, s jednim thunderbolt monitorom se ne osjete poremećaji u sili


Polovni. Tu od kolege jabučara.
Nismo se ni cjenkali. Platio sam ga nešto manje, nego koliko bi koštao novi LG monitor od 27" (bez điđamiđa) + novi TB2 dock od OWC-a. I nisam požalio.
28.01.2018 | 21:17
I ja imam MBP 15'' samo kod men je druga serija grafickih kartica sa HD 6770M,Late 2011 sa 8GB rama i nikada problema nisam imao.Prodajem ga samo zato sto mi je viska tj nemam potrebu za tako jakom masinom na terenu
28.01.2018 | 21:40
zoranowsky kaže:
Da, taj mi je isto ok. Ima ih dosta na njuški, samo većina ih ima 8Gb ram-a, vidio sam jedan s 16gb.
Bertone, znam da je i 2011 sjajan stroj, ali nekak mi se više ide na 2012.


Pa i ja sam mislio uzeti zadnji NonRetina MBP 15" (sa NV VGA, to je vjerojatno ovaj kaj ga smajoo ima), ali mi je povoljno (koliko MBP može biti povoljan ) uletio ovaj i to je to, sve ovisi o sreći
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 57 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.05 Seconds

Provided by iJoomla SEO