stigla kliketuša :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

stigla kliketuša :)


03.11.2017 | 17:12
FullSizeRender.jpg


Utržio polovnu s E-baya, za 300 kn, u vrlo dobrom stanju, a nakon što očistim lijeve kontrolne tipke (ctrl, cmd i option), bit će pic-pic.
Netko će sigurno reći da izgleda frankenštajnski - Das Keyboard i Apple Mouse. Istina je. Ali fućka mi se. Radi super.
03.11.2017 | 17:13
BTW, ima jedno 2 kile u njoj. Da zama'neš na koga, nemalo mu glavu otkine...
03.11.2017 | 17:28
daskeyboard je super? Tipa Cherry keyboard ili još bolja? Ajde i danas sam nešto naučio.
Stvarno pojma nisam o ovome imao.
Ali, kliketuša.
03.11.2017 | 17:30
Smayoo, ne moraš odgovarati. Kako si me ti naučio šta je Aeron, pasteti ću ovo:
"The latest model is sort of the Aeron chair of keyboards – all business but it’s fine to pop out the clutch now again and make it sing. It’s a backlit keyboard with Cherry MX switches for maximum click and a full numeric keypad."
Samo sam na Google ukucao "daskeyboard quality" - ovo je prvi rezultat...
To volim kod ovog foruma - UVIJEK možeš nešto naučiti.
03.11.2017 | 18:02
Cherry tipkovnice nisam već blizu 20 godina vidio kod nas za kupiti (inače, vidim po webu da ih još proizvode), ali kvalitetne mehaničke tipkovnice (kao što ih proizvode Das Keyboard ili Matias) često koriste Cherry mehanizam (ima dva tipa, tiši i glasniji).
Ova nije "latest model", nema svijetleće tipke, ali to mi na stolnoj tipkovnici niti ne treba jer kad sam u uredu, uvijek imam upaljeno svjetlo ako dnevno svjetlo nije dovoljno.
03.11.2017 | 18:32
Odlična tipkovnica, ali IBM je ipak IBM, ako se ne varam Model M. Imao sam jednu takvu za PC sa PS/2 priključkom, i donirao je kumu za kafić, zajedno sa prastarim PC-om. Sad pomalo žalim, ali s obzirom da je bila sa priključkom koji trenutno ne mogu priključiti na niti jedan kompjuter u kući, nekako sam je prežalio.

Ali sve je to ništa prema tipkovnicama IBM terminala za System 360, koji je to gust i samo slušati, a kamoli tipkati. Audio-taktilni feedback je izveden tako da čuješ i osjetiš 'udarac' u jagodicu prsta kad tipku pritisneš do kraja i napraviš kontakt. Nema šanse da nisi siguran da li si pritisnuo neku tipku, ili ne, i kad osjetiš da si je pritisnuo, siguran si da je sustav registrira pritisak tipke. Savršenstvo, ali takve više ne rade.
03.11.2017 | 19:07
@Smayoo,

... imaš četiri vrste Cherry MX mehaničkih prekidača, black, red, brown i blue, koga zanima više informacija može pročitati ovdje: www.keyboardco.com/blog/index.php/2012/1...mechanical-switches/

Što se pak tiče DasKeyboarda imao sam je prije par godina na posudbi 15-ak dana Das Keyboard Model S (Cherry MX Blue mehanizam) i nikako mi nije sjelo što je plastika glossy ... što se pak pisanja tiče, definitivno jedna od najboljih tipkovnica

Uvoznik za Cherry tipkuše je Melcomp: www.melcomp.hr/?task=catalogue&cid=49


@m@xym,

PS2 sa IBM modela M riješiš adapterom PS2 to USB: www.ebay.com/bhp/ps2-to-usb-converter
03.11.2017 | 19:49
Hvala za ispavak.
Melcomp, mogu jedino primjetiti, radi užasno loš posao ako su oni distributer Cherry tipkovnica u HR, a Cherry tipkovnicu ne možeš nigdje naći, ni u grahu, ni u crnoj kavi...
Onaj usb-ps2 adapter radi jedino za tipkovnice/miševe koji su tako napravljeni (dakle imaju u sebi i ps2, i usb interface pa je ovo samo konektorski adapter, kao kod dvi/vga, zar ne?)
03.11.2017 | 21:26
smayoo kaže:
Hvala za ispavak.
Melcomp, mogu jedino primjetiti, radi užasno loš posao ako su oni distributer Cherry tipkovnica u HR, a Cherry tipkovnicu ne možeš nigdje naći, ni u grahu, ni u crnoj kavi...
Onaj usb-ps2 adapter radi jedino za tipkovnice/miševe koji su tako napravljeni (dakle imaju u sebi i ps2, i usb interface pa je ovo samo konektorski adapter, kao kod dvi/vga, zar ne?)


A Melcomp je uvoznik i za Eizo monitore pa i oni iskaču iz svake paštete k'o Jadranka ... nemam pojma zakaj više nema Cherry tipkovnica u Hr (nekad ih je HG Spot prodavao)... možda je cijena problem

Kaj se tiče ovog adaptera (barem izgleda identično onom što sam imao) on ti baš omogućuje da spojiš PS2 tipkovnicu/miša/nešto treće na PC/laptop bez PS2 konektora (ja sam ga nekad davno koristio za spajanje Wacom tableta, no radilo je i sa tipkovnicom jer sam probao), a po kojem sistemu radi to nemam pojma jer ja i elektronika su dva različita svemira
04.11.2017 | 06:25
Ima nesto elektronike u adapteru.
04.11.2017 | 09:59
Prihvaćam. Nisam ja tu mjerodavan, jer sam se s PS2 razišao prije više od 15 godina. Čim su se pojavili USB miševi, prešao sam na njih jer su imali neusporedivo finiju rezoluciju, a to mi je jako koristilo u AutoCADu. A imao sam još u prošlom stoljeću Digitalovo mini-tower čudo s Matrox Millenium grafuljom i Eizo monitor s USB hubom, tako da mi kanta stoji na podu, a tipkovnicu i miša štekam u monitor.
Uglavnom sjećam se tada (1999. dakle) Logitech USB miševa i tipkovnica s tim USB na PS2 adapterom kojeg sam probao jednom 5-6 godina kasnije iskoristiti za jednog drugog USB miša (nekog Geniusa valjda) i to nije radilo. Tada me netko uputio da taj adapter radi samo za one miševe koji u sebi imaju ugrađen USB interface. Ali to je sve bilo jako davno.
04.11.2017 | 10:37
Koji USB port si imao. Ako je bio onaj prvi 1.0, e taj je bio užasno spor spor. Brže je bilo raditi s mišem preko PS/2 (nije bilo trzanja).
Kasnije je USB napredovao i potpuno potisnuo PS/2.
04.11.2017 | 10:42
@Smayoo, nisam ni ja ali imao sam nekad davno neki Dellov desktop PC koji na sebi nije imao PS2 konektore (ali je za divno čudo i dalje imao serijski port) pa sam na njega spajao ovog Wacoma pomoću onakvog PS2 to USB adaptera i stvar je radila.

Wacom je bio ovaj:

graphire-serial-a6-1.jpg


graphire-serial-a6-4.jpg


... a kasnije su napravili istu verziju, ali USB... inače imam ga još uvijek, ali ga nemam na što priključiti
04.11.2017 | 10:46
Ja imam s USB, ali nema upravljačkih programa za novi macOS.
04.11.2017 | 10:48
smayoo kaže:
Cherry tipkovnice nisam već blizu 20 godina vidio kod nas za kupiti (inače, vidim po webu da ih još proizvode), ali kvalitetne mehaničke tipkovnice (kao što ih proizvode Das Keyboard ili Matias) često koriste Cherry mehanizam (ima dva tipa, tiši i glasniji).
Ova nije "latest model", nema svijetleće tipke, ali to mi na stolnoj tipkovnici niti ne treba jer kad sam u uredu, uvijek imam upaljeno svjetlo ako dnevno svjetlo nije dovoljno.


Ima ih jer ponovno dolaze u "modu". Cijena im je dosta visoka u odnosu na onu membransku.
Ljink na kljiklicu.
04.11.2017 | 10:55
Smayoo, ako se radilo o ovom mini-tower Digital čudu, evo ti par fotki da te podsjetim na neka stara vremena (usput, zanemarite prašinu)





zabac kaže:
Ja imam s USB, ali nema upravljačkih programa za novi macOS.


Pa radi na Linuxu ... ali ako ti smeta doma i ne znaš kaj bi sa njime, rado ću ga udomiti
04.11.2017 | 12:06
Je... Celebris serija od pokojnog Digitala (R.I.P.). Neka bolja vremena su to bila, kad je još postojala kvaliteta kao relevantan faktor vrednovanja nekog proizvoda. U ono vrijeme je i M$ govno od Pendžersa bilo podnošljivije na kvalitetnim, robusnim strojevima kao što su bili ti Digitalovi ili Compaqovi Deskpro ili Compaq Armada laptopi. Još kad se sjetim kako je na tom stroju radio Red Hat...
Nažalost, cijeli je ekonomski sustav odavno još ukrivo nasađen i do danas je već toliko zastranio da nam je postalo posve normalno da se na tržište gura poluproizvode, da se vrijednost percipira isključivo na temelju reklame i dizajna i da svatko tko pokušava održati kvalitetu jamačno propada.
04.11.2017 | 12:09
Bertone kaže:
@Smayoo, nisam ni ja ali imao sam nekad davno neki Dellov desktop PC koji na sebi nije imao PS2 konektore (ali je za divno čudo i dalje imao serijski port) pa sam na njega spajao ovog Wacoma pomoću onakvog PS2 to USB adaptera i stvar je radila.

Wacom je bio ovaj:

graphire-serial-a6-1.jpg


graphire-serial-a6-4.jpg


... a kasnije su napravili istu verziju, ali USB... inače imam ga još uvijek, ali ga nemam na što priključiti


Čekaj... Htio si reći da si ga koristio pomoću PS2 to RS232 adaptera (tog sa slike)? To nije neki problem, PS2 je bio zapravo na fizičkom layeru 232 s fiksiranim parametrima komunikacije i drugačijim konektorom.
04.11.2017 | 12:16
zabac kaže:
Koji USB port si imao. Ako je bio onaj prvi 1.0, e taj je bio užasno spor spor. Brže je bilo raditi s mišem preko PS/2 (nije bilo trzanja).
Kasnije je USB napredovao i potpuno potisnuo PS/2.


Aj beg to differ... USB port je bio 1.0, ali i najužasnije spor USB 1.0 port je bio višestruko brži od PS2. Razlika je bila u tome što je PS2 bio namjenski interface za miša i tipkovnicu i opsluživao je samo njih, a u najranijim non-apple izvedbama USB interfacea su proizvođači nagurali sve USB portove na jedan jedini USB hub (tj. na jedan jedini USB kanal). Kako je USB hub collision detection baziran, dakle, nema mastera koji određuje periferijama kad koja priča, ako si objesio više aktivnih uređaja na taj bus odjednom, osobito ako je jedan od njih bio intenzivno aktivan (vanjski HDD ili USB stick npr.) efektivna brzina bi svima drastično opala jer bi se collision rate popeo jako visoko. I onda bi ti miš počeo trzati, a tipkovnica "gutati" slova.

Međutim, ako si miša i tipkovnicu imao na jednom USB hubu, a eksternu masovnu memoriju i/ili printer na drugom, onda je miš radio neusporedivo finije nego na PS2. Naravno, ako je bio tako izveden da ima dovoljno finu rezoluciju sam po sebi.
04.11.2017 | 13:12
@Bertone, imam jedan G5 iMac 20" na kojemu radi bez problema. Stari Elements-i rade i to je upareno.
04.11.2017 | 16:58
@Bertone,

Mali ispravak. Ima puno vise od 4 Cherry MX switcheva (tj mehanickih prekidaca), ali si ti naveo najpopularnije

Sto se tice samog Das Keyboarda, vrh od mehanicke tipkovnice, vise raznih vrsta, postoje Mac i PC specific layouti, razni tipovi Cherry MX switcheva i cak Ultimate verzija ("hakerska") koja nema otisnute nikakve znakove na tipkama Ali isto tako i paprene cijene (kao sto i sve sto vrijedi)
04.11.2017 | 17:13
Cherry MX im aukupno 12 različitih tipova prekidača. Nisu oni jedini koji proizvode prekidače za tipkovnicu. Tu su Kailh (8 tipova), Logitech (1), Matias (2).
Ima ih još ali oni mislim koriste modificirane prekidače od prva dva najveća.
04.11.2017 | 17:53
chorijan kaže:
cak Ultimate verzija ("hakerska") koja nema otisnute nikakve znakove na tipkama


S obzirom da već 30 godina tipkam 100% na slijepo, bio sam se vrlo ozbiljno ložio da si nabavim tu "ultimate" verziju, ali mi je stvarno previše preseratorski...
04.11.2017 | 21:27
chorijan kaže:


Mali ispravak. Ima puno vise od 4 Cherry MX switcheva (tj mehanickih prekidaca), ali si ti naveo najpopularnije


Jep, u pravu si ima ih više od ta četiri, ali su ta četiri najkorištenija danas u mehaničkim tipkovnicama.

No isto tako i sam Cherry ima danas u ponudi oko 80 vrsta tipkovnica no napravljene su za posebne namjene kao što su medicinski uređaji i sl.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO