MacBook Air i njegovo postojanje...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Air i njegovo postojanje...


20.08.2017 | 16:59
Pozdrav! Zanima me vaše mišljenje o MacBook Airu odnsono što mislite, što će Apple napraviti u vezi njega? Neki kažu da će vjerojatno ukinuti proizvodnju Aira i napraviti entry level MacBooka Pro. Drugi pak tvrde da bi se ipak moglo dogoditi da ga Apple osvježi odnosno stavi full hd ekran i noviju generaciju procesora. Što vi mislite?
Čisto sam znatiželjan
20.08.2017 | 17:31
Drzat ce ga godinu, dvije jos sigurno. Sad su ga malo refreshali, pa se i dalje prodaje. Prijatelj si je uzeo prosli model, nasao zapakirani na njuskalu za 6000kn. I odusevljen je.

Mislim da ce ga ukinuti kad tad. Tj. drzat ce ga dok god nisu u mogucnosti spustit cijenu obicnog macbooka na 999$. Kada budu to mogli, ide air u povijest.

Zapravo, mislim da trenutno smeta u lineupu i da bi trebali malo pojednostavit i izbaciti ga.
20.08.2017 | 17:31
U slučaju Apple-a je teško biti prorok, jer su uglavnom nepredvidivi.

Pravo je pitanje zašto ga još uvijek proizvode, MacBook 12 je manji, lakši i sa boljim ekranom, jedina prednost Air-a je 30% duže trajanje baterije, više portova i bolja tipkovnica.

FullHD ekran vjerojatno nije opcija, jer se ne uklapa najolje u Retina filozofiju.

Najizgledniji je prestanak proizvodnje.
20.08.2017 | 18:01
m@xym kaže:
MacBook 12 je manji, lakši i sa boljim ekranom, jedina prednost Air-a je 30% duže trajanje baterije, više portova i bolja tipkovnica.


Dakle "jedina" prednost Aira su zapravo 4 prednosti:
- veći je
- dulje traje baterija
- ima više portova (ja bi čak rekao da je MagSafe posebna prednost)
- bolje je tipkovnica

A MacBookova "jedina" prednost je da je manji, lakši i s boljim ekranom.

Vidiš kako je sve stvar gledišta...

Inače, slažem se da će ga terminirati jer jednostavno više ne čini dovoljnu razliku. Jaki laptopi nisu puno teži od njega (veličina je prvenstveno vezana za ekran i stvar je izbora), znači on bi se trebao bitno razlikovati cijenom. A to Apple ne voli raditi.
20.08.2017 | 18:04
smayoo kaže:
m@xym kaže:
MacBook 12 je manji, lakši i sa boljim ekranom, jedina prednost Air-a je 30% duže trajanje baterije, više portova i bolja tipkovnica.


Dakle "jedina" prednost Aira su zapravo 4 prednosti:
- veći je
- dulje traje baterija
- ima više portova (ja bi čak rekao da je MagSafe posebna prednost)
- bolje je tipkovnica

A MacBookova "jedina" prednost je da je manji, lakši i s boljim ekranom.

Vidiš kako je sve stvar gledišta...

Inače, slažem se da će ga terminirati jer jednostavno više ne čini dovoljnu razliku. Jaki laptopi nisu puno teži od njega (veličina je prvenstveno vezana za ekran i stvar je izbora), znači on bi se trebao bitno razlikovati cijenom. A to Apple ne voli raditi.



Visak portova je prednost danasnjice, da industrija prati korak s appleom, mislim da bi bilo jako lijepo da se sve to ubrza na usb C. Zamisli samo jedan kabel utakat kad dodes doma na veliki ekran.
20.08.2017 | 18:07
Ali - to što će ga ukinuti za godinu dana ili tu negdje ne znači ništa u smislu njegove uporabne vrijednosti. Kupiš Air danas, model je star skoro 2 godine. Za te korisnike kojima je namijenjen (office paket, mail, web, multimedija) on radi super. I radit će super još najmanje 4 godine, a idućih 4-5 zadovoljavajuće.
20.08.2017 | 18:16
stefanjos kaže:
Visak portova je prednost danasnjice, da industrija prati korak s appleom, mislim da bi bilo jako lijepo da se sve to ubrza na usb C. Zamisli samo jedan kabel utakat kad dodes doma na veliki ekran.


To je sigurno cool. A što ako NISI doma? Nego npr u nekom hotelu. Ili na aerodromu. Imaš 4-5h do boardinga na connection flight. Nedavno sam čekao, čak i malo dulje od toga, u Bangkoku, na vezu prema kući. Ima struje, nađe se, imaš se kamo prištekati, ali ne možeš imati istovremeno priključen punjač i vanjski HDD ili USB stick. Čak ni SD karticu...

Da, da, znam odgovor... Imaš super dodatak, putni USB-C hub. Mraq rješenje. Sva sreća da je MacBook malen, tanak i lagan. A to što sa strane visi neko s*anje, to nema veze. To se ne vidi na reklami.

MacBook u svom sadašnjem izdanju je, kao što mu i boja sugerira, namijenjen trendy sponzorušama da preko njega fejsaju i tvitaju dok sjede u svom omiljenom fancy kafiću. Za njih je idealan. Ima samo jedan konektor pa nema puno razmišljanja. To što se u njega šteka, šteka se tamo. Ne mora misliti ni kako se okrene. A ako se tamo ne da uštekati, onda joj to ni ne treba.
20.08.2017 | 18:24
smayoo kaže:
stefanjos kaže:
Visak portova je prednost danasnjice, da industrija prati korak s appleom, mislim da bi bilo jako lijepo da se sve to ubrza na usb C. Zamisli samo jedan kabel utakat kad dodes doma na veliki ekran.


To je sigurno cool. A što ako NISI doma? Nego npr u nekom hotelu. Ili na aerodromu. Imaš 4-5h do boardinga na connection flight. Nedavno sam čekao, čak i malo dulje od toga, u Bangkoku, na vezu prema kući. Ima struje, nađe se, imaš se kamo prištekati, ali ne možeš imati istovremeno priključen punjač i vanjski HDD ili USB stick. Čak ni SD karticu...

Da, da, znam odgovor... Imaš super dodatak, putni USB-C hub. Mraq rješenje. Sva sreća da je MacBook malen, tanak i lagan. A to što sa strane visi neko s*anje, to nema veze. To se ne vidi na reklami.

MacBook u svom sadašnjem izdanju je, kao što mu i boja sugerira, namijenjen trendy sponzorušama da preko njega fejsaju i tvitaju dok sjede u svom omiljenom fancy kafiću. Za njih je idealan. Ima samo jedan konektor pa nema puno razmišljanja. To što se u njega šteka, šteka se tamo. Ne mora misliti ni kako se okrene. A ako se tamo ne da uštekati, onda joj to ni ne treba.


Tu se slazemo, macbook s jednim portom je promasaj. A izostanak citaca SD kartice je takoder lapsus. Ne bi bio lapsus da su fotoaparati i kamere u mogucnosti bezicnog prijenosa u roku odmah, ali to nece biti tako skoro, pogotovo sa sve vecim formatima 4K snimki itd. Ali sto je tu je. A zgodno je uociti kako ce na novom imac prou biti i stari USB utori, sto je na jednu ruku zalosno, jer je tromost industrije uspjela zaustaviti cak i Apple-a u forsiranju jednog novog standarda. Doslovno su ucinili jedan korak naprijed, a par mjeseci kasnije ogroman korak nazad.

Trebali su na taj pro nakeljiti 6-8 USB C portova, i posto je pro masina dodat te donglove za prvu ruku.
20.08.2017 | 20:23
Ne znam za vas, ali meni je općenito na svim Apple prijenosnicima veliki nedostatak što nemaju utor za SIM karticu i ugrađen pripadajući 3/4G modem... i tu je MBA u prednosti jer imaš kamo uštekati USB 3/4 G modem, a da sam vidio USB-C 3/4 G modema i nisam.

PS. Ono da se na wifi možeš spojiti putem svog mobitela ili na neku free mrežu mi nije prihvatljivo... prvo jer ode baterija na mobitelu dok si rekao keks, a drugo mi je sigurnosno neprihvatljivo.
20.08.2017 | 21:19
Rekao bih da je korisnika s takvom potrebom kao što je tvoja - zaista malo. Meni je takav scenario korištenja povezan s promjenom odnosa telekom operatera prema korisnicima. Stvari koje bi trebale biti normalne u današnje vrijeme, trebaju nuditi kao normalne, a ne kao premium usluge. Dakle, uzmemo si neke osrednju pretplate za vlastiti mobitel supruga i ja, i neke data-napucane za klince, i onda uz to bi trebali nuditi za neku sitnu mjesečnu doplatu SIM-icu za auto (isti broj kao moj), data-only SIM-icu za laptop (x2), data-only SIM-icu za pametnu kuću...
20.08.2017 | 21:40
Bilo bi lijepo da telekom operateri tako razmišljaju, no dobar dio trenutne njihove politike cijena (osim duo-pola) je uzrokovan i samim korisnicima koji se svojim mobilnim uređajima spajaju na sve i svašta, bitno je samo da je free.
21.08.2017 | 06:50
smayoo kaže:
Rekao bih da je korisnika s takvom potrebom kao što je tvoja - zaista malo. Meni je takav scenario korištenja povezan s promjenom odnosa telekom operatera prema korisnicima. Stvari koje bi trebale biti normalne u današnje vrijeme, trebaju nuditi kao normalne, a ne kao premium usluge. Dakle, uzmemo si neke osrednju pretplate za vlastiti mobitel supruga i ja, i neke data-napucane za klince, i onda uz to bi trebali nuditi za neku sitnu mjesečnu doplatu SIM-icu za auto (isti broj kao moj), data-only SIM-icu za laptop (x2), data-only SIM-icu za pametnu kuću...


U Kuvajtu imam mobilnu pretplatu uz koju sam dobio i mobilni LTE router sa SIM karticom koja dijeli promet sa onom u telefonu, i oboje mogu koristiti po zelji.
21.08.2017 | 09:31
Riba kaže:

U Kuvajtu imam mobilnu pretplatu uz koju sam dobio i mobilni LTE router sa SIM karticom koja dijeli promet sa onom u telefonu, i oboje mogu koristiti po zelji.

Pa nije problem imati mobilni router... osim što moraš cukati još jedan uređaj sa sobom i paziti da li mu je baterija puna.
Taj 3/4G modem je jedan od razloga zašto sam prije 6-7 godina za primarni laptop odabrao ThinkPad, sve je ugrađeno u jedan uređaj i samo pukneš SIM karticu i vozi
PS. Kod nas još nema tarifa gdje bi se promet mogao dijeliti između različitih uređaja, no 50 kn mjesečno za 25GB prometa na full brzini + nakon toga flat na smanjenoj brzini koliko trenutno plaćam je prihvatljivo i izađe kao dvije prosječne kutije cigareta što netko popuši za jedan dan.
  • Dijete
  • Posjetitelj
21.08.2017 | 10:59
Bertone kaže:

samo pukneš SIM karticu i vozi


Vjerujem ako bi Apple odlucio imati LTE u laptopima, bilo bi bez mogucnosti ubacivanja sim kartice vec bi ona bila "ugradjena" iliti eSim...
21.08.2017 | 11:49
Dijete kaže:

Vjerujem ako bi Apple odlucio imati LTE u laptopima, bilo bi bez mogucnosti ubacivanja sim kartice vec bi ona bila "ugradjena" iliti eSim...




... onda je bolje da ni ne pomišljaju na LTE jer će se na kraju sjetiti da bi mogli i tipkovnicu zalemiti na matičnu... jbg, jedan flat kabel manje
21.08.2017 | 12:07
Svi veliki proizvođači već par godina guraju koncept eSIM-a, ali se telekom operateri odupiru jer znaju da bi to preselilo bitnu polugu tržišnog utjecaja od njih na proizvođača.
21.08.2017 | 12:14
Sad sam bacio oko na ponudu T-Coma i nude eSIM... znači samo Apple treba ugraditi čip
22.08.2017 | 10:40
Pa zar iPad nema eSIM?
22.08.2017 | 11:16
zabac kaže:
Pa zar iPad nema eSIM?

ja upravo gledao i navodno novi iPad pro ima
Ali kad pogledas još će par godina proći dok se naši operateri odluče ponuditi tu uslugu, izuzev Tcom
22.08.2017 | 11:28
Koliko god ne voljeli T-Com radi ovog ili onog razloga, po meni je to ipak najkvalitetniji internet provider u Hrvatskoj. Primjerice, dok sam nakon četiri godine na H1 za dodatni dvogodišnji ugovor doslovno morao moliti da mi daju i novi ruter i novi receiver (stari ruter je ZTE, novi je FRITZ, a novi receiver jednostavno je bolje izveden od starog koji još ima opciju scart kabela) - T-Com je istovremeno pozivao sve svoje pretplatnike da besplatno dođu zamjeniti receivere u bilo koju T-Com trgovinu jer se preko njih može gledati i Netflix, za što ti treba taj novi prijemnik. Inače, trebaš imati Smart TV i aplikaciju, pa je mjesečno plaćati zasebno. Mada, sada kada drže i Optimu i H1, nadam s da će se i meni usluga poboljšati s vremenom, iako sam većinom zadovoljan (na telefonskoj parici imam brzinu interneta 20 Mbps - meni trenutno čisto dovoljno za TV, laptop i mobitel - čak i da kupim PlayStation 4 Pro mislim da bi bilo ok, jer ne troše svi uređaji internet istovremeno). Jedino je stvar, imaju li oni monopol ili ne ako od ne znam koliko imaju tri igrača na tržištu? Vjerojatno nemaju, ali su blizu tome.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 11 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO