Intelov SSD na iMacu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Intelov SSD na iMacu


19.07.2017 | 14:23
Lihto kaže:
Stigao novi iMac iz nekog razloga usb-ovi nisu 3.1 nego 3.0 makar je isti konektor.. uglavnom uzet ću za ssd externo kućište 2.5" sa usb3.1 podrškom pa ću napraviti neki test sa brzinama na usb 3.0 i preko usb-c www.chipoteka.hr/artikl/127829/usb-kabel...15cm-crni-6129272115 treba sam taj kabel za 50kn jer su externa kućišta preko 350kn gdje imaju odmah usb-c ali samo 1 pa se svejedno nemože lanac napraviti.. ionako je SATA 3 limitacija u cijeloj priči..


Ja ti opet kažem da je USB ograničenje (usko grlo) u cijeloj priči, a ne SATA3. Ali eto, napravi pa da vidimo.
Inače, kod tih sučelja s velikim brzinama, svaki dodatni konektor ti ruši stvarnu efektivnu propusnost tako da ti je loša ideja koristiti taj USB-C na USB-A adapter, pa obični USB kabel. Ako zaista misliš vrtiti SSD iz vanjskog USB kućišta, trebao si ili kupiti USB-C kućište, ili USB-C na USB-A kabel (a ne adapter), tako da imaš samo dva konektora.

Inače, bitna prednost USB-C bi trebala biti u tome što konektor i kabel trpe bitno veću struju napajanja uređaja. Tako da ima jasan razlog zašto je vanjsko kućište s USB-C konektorom skuplje od onog s USB-A konektorom. Ako to zaista misliš svakodnevno koristiti, to je stvar na kojoj si zadnjoj trebao štedjeti.

Dakle, ako nisi već to sve kupio, kupi (skupi, žilavi i DEBELI) USB-C na USB-C kabel i USB-C vanjsko kućište i batali ta kemijanja...
19.07.2017 | 14:41
A imam ih dva xD jos jedan monitor sigurno neću spajati ove god, neznam na sta misliš na obični usb, to ću samo radi testa zbog tebe prešekati da vidim kak radi na 3.0 a ovo bi spojio kak Apple misli znači usb-c na usb 3.1 i isto takvo externo kućište koje ima usb 3.1(10gbps) što bi trebalo biti sasvim ok..
19.07.2017 | 17:14
Na Usb 3.0 Blackmagic read 400 write 300-400. Nije kilavo spram HDD koji ima read write 100-120 i pristup od 8ms. Kilavo je spram ovog ssd m.2 što mi je u macu XD on ima 1500write i 2300read ako gledamo sintetiku. Nije bilo onog kabla(bilo je gen1 a tražim gen2) pa nemogu trenutno testirati na USB-C(ionako ću kad tad uzeti macbook a sad oni idu na usb C pa će mi dobro doći dongle)
19.07.2017 | 17:35
Pa eto. Ako si ti zadovoljan - super.
19.07.2017 | 17:44
smayoo kaže:
Pa eto. Ako si ti zadovoljan - super.


Ako imaš kakvu ideju za test pa reci dok sam vruć testirat ću ga par dana sa fotkama i video pa javim dojmove
19.07.2017 | 17:54
Nikakvu posebnu. Prati kakva je propusnost pri pisanju i pri čitanju u raznim režimima rada (npr. gledanje filma, enkodiranje filma, korištenje kompa sa vanjskog sistemskog diska...).
  • Hammer
  • Posjetitelj
19.07.2017 | 19:02
smayoo kaže:
kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/8142/~/difference-between-sata-i%2C-sata-ii-and-sata-iii

Dakle, Intelov SSD s Njuškala je SATA 2, ovaj Verbatim kojeg sada spominješ je SATA 3, a podržava i SATA 2. Ali provjeri koji je port u tvom Macu na mjestu optike, jer, ovisno o godištu, može biti i SATA 1. Klik na jabučicu, pa About this Mac, pa System Report, pa s lijeve strane SATA, pa pogledaj za jedan i za drugi port što kaže za "Link speed" i "Negotiated speed".


Ovo je za HDD:

Intel 5 Series Chipset:

Proizvođač: Intel
Proizvod: 5 Series Chipset
Brzina veze: 3 gigabita
Brzina pregovarane veze: 3 gigabita
Fizički međuspoj: SATA
Opis: AHCI Version 1.30 Supported

Ovo je za optiku:

Intel 5 Series Chipset:

Proizvođač: Intel
Proizvod: 5 Series Chipset
Brzina veze: 3 gigabita
Brzina pregovarane veze: 1.5 gigabita
Fizički međuspoj: SATA
Opis: AHCI Version 1.30 Supported

OPTIARC DVD RW AD-5680H:

Model: OPTIARC DVD RW AD-5680H
Revizija: 3AHB
Redanje naredbi: Ne
Odjeljivi pogon: Ne
Isključi: Ne
Obavijest o izostanku sinkronizacije: Da
19.07.2017 | 20:10
OK, dakle imaš SATA 2 port na oba mjesta (HDD i optika). Optika trenutno radi na SATA 1 brzini (logično, više joj ni ne treba), ali sam port bi morao raditi i na SATA 2, kad mu se spoji neki brži uređaj (kao što je SSD).
  • Hammer
  • Posjetitelj
20.07.2017 | 11:37
Znači, ukratko, koju brzinu (interface) SSD-a i HDD-a kupujem (HDD je normalan SATA, a za SSD mogu SATA i SATA1, ako se ne varam)??
21.07.2017 | 11:09
Zdravo drustvo,
jucer su mi u servisu Mekline Sarajevo ugradili SSD, i uradili migraciju sistema i programa sa starog HDD na novi.
Moram reci da su to odradili krajnje profesionalno. Rubovi monitora su savrseno zalijepljeni tako da se ne vidi da je uopste otvaran.
Osjetna je razlika u dizanju sistema i otvaranju programa. Sa starim klasicnim HDD-om sistem se dizao za 50 sec., sada se dize za 20 sec. Photoshop se ranije otvarao za 15 bounce-va sada se otvara nakon 5 bounce-va. Nakon zatvaranja Photoshopa pa kasnijeg ponovnog otvaranja podize se nakon 2 bounca.
Svi programi rade i spasavaju osjetno brze.
Ukljucio sam TRIM Support pomocu Trim Enablera jer nije bio po defaultu ukljucen.
Sve skupa me kostalo 60 Eura. (Orginalne ljepljive trake za ucvrscenje monitora - 15 Eura, Adapter/kuciste za SSD - 15 Eura, Proces migracije sa HDD na SDD - 15 Eura i ruke - 15 Eura). Jako sam zadovoljan radom mog iMaca
Jos jednom, hvala drustvu sa Jabucnjaka na korisnim informacijama i savjetima.
21.07.2017 | 11:38
Drago mi je. Uživaj u svom "novom" Macu!

Hammer kaže:
Znači, ukratko, koju brzinu (interface) SSD-a i HDD-a kupujem (HDD je normalan SATA, a za SSD mogu SATA i SATA1, ako se ne varam)??


Nema "normalan" SATA. Imaš SATA verziju 1 (1,5 Gb/s), verziju 2 (3 Gb/s) i verziju 3 (6 Gb/s).
Za tog Maca je šteta trošiti novac na SSD sa SATA3. Kupi, dakle neki sa SATA2.
21.07.2017 | 16:45
Ne znam je li tocno da su SATA2 diskovi na SATA3 kontroleru radili kao da su SATA1. Ja bi svakako provjerio kombinaciju diska i Mac-a na netu.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.07.2017 | 10:11
smayoo kaže:
Nema "normalan" SATA. Imaš SATA verziju 1 (1,5 Gb/s), verziju 2 (3 Gb/s) i verziju 3 (6 Gb/s).
Za tog Maca je šteta trošiti novac na SSD sa SATA3. Kupi, dakle neki sa SATA2.


OK; thanx!!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 12 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO