Intelov SSD na iMacu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Intelov SSD na iMacu


14.07.2017 | 10:39
Zdravo svima,
novi sam na Macu i jako sam sretan na otkricu Jabucnjaka gdje mogu nauciti mnogo korisnih stvari iz Apple svijeta.
Graficki sam dizajner i odnedavno ponosni vlasnik iMac-a Retina 5K, 27 inch, late 2015 sa 3,2 Ghz Intel Core i5 procesorom, 24 GB DDR3 memorije i AMD Radeonom R9 M380 sa 2048 MB memorije koji radi na MacOS-u X Sierra.
U iMacu je klasicni 3,5 HDD od 1TB. Namjera mi je zamijeniti ga SSD-om, koji sam dobio na poklon, naziva: Intel SSD DC S3520 Series 1.6 TB. Na Intelovim stranicama sam nasao da je kompatibilan sa Windowsima i Linuxom, nigdje se ne spominje MacOS.
Moje pitanje je da li je ovaj SSD kompatibilan sa MacOS-om, odnosno, navedenim iMac-om? Zao bi mi bilo razvaljivati ovo lijepo kuciste ako se ispostavi da SSD nece raditi kako treba.

IMG_0280.JPG
14.07.2017 | 11:51
Ovo je link na opis doticnog SSD-a.

www.intel.com/content/www/us/en/products...5inch-6gbps-3d1.html
14.07.2017 | 14:52
Pozdrav!

To što nije napisano da je podržan OS X je potpuno jasno, zato jer Apple ne podržava "zamjenske djelove". Ali to ne znači da se ne može ugraditi.
Osobno nemam iskustva s ovim SSD-om, ali mislim da JE kompatibilan, bar prema karakteristikama, i da se svakako MOŽE ugraditi.
Pitanje je da li se ti usudiš sam to mjenjati, ili možda da daš nekome ko je to već radio. Ako napišeš odakle si, moćda ti netko od forumaša pomogne, jer nije baš kikiriki "operacija". Zapravo, ja se nebih usudio.

Malo pogledaj ovdje;
www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+27-Inch+...ve+Replacement/30522
14.07.2017 | 15:05
Na ovoj stranici prodaju SSDove iz iste serije:
www.macmall.com/dlp/ssd-for-macbook-pro.html?brand=Intel
kao SSD for MacBookPro.
Ako radi za MBP, radi i za iMac.
Samo vodi računa da u tom iMacu imaš samo jedan SATA interface, a drugi je PCI interface za Apple SSD. Dakle, moraš izvaditi HDD i ubaciti novi SSD, ne možeš imati oba istovremeno.
14.07.2017 | 15:46
Hvala vam na odgovoru.
SSD bi mi ugradili u ovlastenom servisu "Mekline", ovdje u Sarajevu. Ne usudim se sam to sarafat.
HDD koji je sada unutra bih spojio kao USB eksterni disk putem nekog kucista za eksterni HDD.
14.07.2017 | 17:25
Ok, radi se u tom slučaju o ovom :
14.07.2017 | 20:23
Najbolje kupi externo kućište za ssd i tamo staviš macOS a interni hdd tretiras kao storage, jednostavno je neisplativo otvarati i još plaćati to. Ako pare nisu problem onda ajde ali nećeš ništa dobiti osim kojih par stupnjeva nizu temp stroja..
14.07.2017 | 23:14
Jedino ako je Thunderbolt eksterno kućište. U usb kućište nema smisla stavljati ssd jer je dobitak na brzini u odnosu na hdd premali.
14.07.2017 | 23:26
Izgleda da je doba Mac nekompatibilnih SSD-a prošlo. Već dugo nisam naletio na neki koji pravi probleme. Inteli su svi od reda ok iz mojeg iskustva. Na novom iMacu ekran nije na magnet, nego se lijepi, pa samo provjeri da servis to zna, treba imati posebnu 3M traku za to i ispravne debljine. Svakako ga stavi interno radi brzine.
14.07.2017 | 23:50
smayoo kaže:
Jedino ako je Thunderbolt eksterno kućište. U usb kućište nema smisla stavljati ssd jer je dobitak na brzini u odnosu na hdd premali.


S obzirom da je rekao da ima iMac 2015 znaci da ima usb 3.0 sto je i maltene maximalna iskorištenost ssd 500 read write. Tako da je sasvim dosta, a može bootat normalno.
15.07.2017 | 00:12
Ide interno, to je sigurno i to u servisu. Javim vam kako je to proslo. Hvala vam na korisnim savjetima.
15.07.2017 | 00:31
Lihto kaže:
smayoo kaže:
Jedino ako je Thunderbolt eksterno kućište. U usb kućište nema smisla stavljati ssd jer je dobitak na brzini u odnosu na hdd premali.


S obzirom da je rekao da ima iMac 2015 znaci da ima usb 3.0 sto je i maltene maximalna iskorištenost ssd 500 read write. Tako da je sasvim dosta, a može bootat normalno.


USB zbog svoje interne arhitekture praktički nikad ne može postići svoj deklarirani bandwidth, a vrlo su česti scenariji gdje pojedini port ne može dobiti niti trećinu nominalne brzine. Staviti sistemski disk na USB jednostavno znači - osigurati da stroj radi kilavo. A staviti SSD na USB znači - baciti novac.
15.07.2017 | 11:06
Kilav je to disk spram m.2
Sequential Read (up to)
450 MB/s
Sequential Write (up to)
380 MB/s
A mogao si priložiti neki članak ili tekst gdje je opisano da preko usba radi kilavo makar i da padne brzina jos bi to bilo sasvim ok...
Osobno ga nikad nebi otvarao osim ako ću staviti m.2 ssd .
Ali da zaključimo raspravu jer se radi o oko 300kn skupljem kućištu, može i TB pa kad kupi brzi disk da ga može još bolje iskoristiti.
15.07.2017 | 13:21
USB nije sucelje za mass storage uredjaje. On je vise za periferije. Kako je jeftin, puno se upotrebljava za spajanje vanjskih diskova. FW ili TB ili SAS ILI SATA (nekad i SCSI ili ATA) su sabirnice koje su projektirane za mass storage uredjaje. USB, PS2, paralel port (25 pina) ili serial port (9 pina), pa cak i mrezni kabel, nisu projektirani za slanje i primanje velikih kolicina podataka velikim brzinama. Ne znaci kako se to ne koristi, ali postoje brza sucelja.
15.07.2017 | 16:40
Lihto kaže:
A mogao si priložiti neki članak ili tekst gdje je opisano da preko usba radi kilavo makar i da padne brzina jos bi to bilo sasvim ok...


Ne znam nijedan članak na tu temu. Raspolažem vlastitim iskustvom i poznavanjem načela rada USB-a. Deklarativni bandwidth se na jednom USB hub-u dijeli na sve portove (s tim što su i neki ugrađeni uređaji zapravo USB uređaji - npr. kamera, bluetooth modul, na laptopima i tipkovnica, i touchpad...). Dijeljenje širine pojasa ide po tzv. "collision detection" načelu. Dakle nije "preemptive" upravljano, nego, kad više uređaja pokuša istodobno poslati podatak, svi dobiju odbijenicu i moraju pokušati ponovno. Radi toga ispada u praksi na USB-u uvijek PUNO overheada, a stvarne brzine prijenosa su bitno niže od deklarirane.
15.07.2017 | 16:42
Lihto kaže:
Ali da zaključimo raspravu jer se radi o oko 300kn skupljem kućištu, može i TB pa kad kupi brzi disk da ga može još bolje iskoristiti.


BTW, imaš li neko konkretno TB kućište na umu? Ja bi rado kupio jedno TB2 prijenosno. Bilo ih je u ponudi na OWC, ali više ih nema.
15.07.2017 | 18:19
smayoo kaže:
Lihto kaže:
A mogao si priložiti neki članak ili tekst gdje je opisano da preko usba radi kilavo makar i da padne brzina jos bi to bilo sasvim ok...


Ne znam nijedan članak na tu temu. Raspolažem vlastitim iskustvom i poznavanjem načela rada USB-a. Deklarativni bandwidth se na jednom USB hub-u dijeli na sve portove (s tim što su i neki ugrađeni uređaji zapravo USB uređaji - npr. kamera, bluetooth modul, na laptopima i tipkovnica, i touchpad...). Dijeljenje širine pojasa ide po tzv. "collision detection" načelu. Dakle nije "preemptive" upravljano, nego, kad više uređaja pokuša istodobno poslati podatak, svi dobiju odbijenicu i moraju pokušati ponovno. Radi toga ispada u praksi na USB-u uvijek PUNO overheada, a stvarne brzine prijenosa su bitno niže od deklarirane.


Čekam novi iMac da dodje pa ću bas jedan ssd Samsung 840 evo 250gb spojiti pa ti javim svoje iskustvo.. nažalost USB 3.0 nije bio na starom imacu da sam mogao nešto tako isprobati, ali koliko sam čitao na netu ljudi koriste i radi im.

TB nemogu naći xD koda su nestali otkad je došao tb3 tj USB C
E sad opet ovo www.amazon.com/Inateck-Enclosure-Interfa...rnal+hard+drive+case nije tb3 ali trebao bi biti neki adapter da možeš povezati sa starijim macom.. uostalom kontroler je limitacija sata3 u cijeloj priči..
15.07.2017 | 18:29
Isti SSD Mac mini 2012 u njemu i poslije u vanjskom kučištu sa istim OSom je velika razlika. U miniju se puno brže diže nego na USB 3.0, dok je u samom radu manja razlika. Nisam mjerio nego iz znatiželje napravio kad sam mijenjao disk. TB je sasvim druga stvar.
15.07.2017 | 18:44
Lihto kaže:
Čekam novi iMac da dodje pa ću bas jedan ssd Samsung 840 evo 250gb spojiti pa ti javim svoje iskustvo.. nažalost USB 3.0 nije bio na starom imacu da sam mogao nešto tako isprobati, ali koliko sam čitao na netu ljudi koriste i radi im.


Ne, pa naravno da im radi! Nisam ni mislio da ne bi radilo. Ali stvarna brzina SSDa u vanjskom USB3 kućištu je dramatično manja nego na SATA3 portu.
15.07.2017 | 19:05
smayoo kaže:
Lihto kaže:
Čekam novi iMac da dodje pa ću bas jedan ssd Samsung 840 evo 250gb spojiti pa ti javim svoje iskustvo.. nažalost USB 3.0 nije bio na starom imacu da sam mogao nešto tako isprobati, ali koliko sam čitao na netu ljudi koriste i radi im.


Ne, pa naravno da im radi! Nisam ni mislio da ne bi radilo. Ali stvarna brzina SSDa u vanjskom USB3 kućištu je dramatično manja nego na SATA3 portu.


ma mislim što si rekao kilavo, čak i tako je bolje brže nego stari hdd što još danas prodaju u macovima,meni sad boot neigra toliku ulogu jer napravim restart jednom mjesečno ili kad se nešto update-a. Uzeo sam si sa 256gb imac zbog tišine i zbog brzine a ovaj mi ostao pa ću njega koristiti za render fcpx.. vidjet ćemo kad napravim test jer obojica možemo nagađati, jzelko kaže da manja razlika u radu...
15.07.2017 | 19:33
Vidi, to je sasvim drugi scenarij korištenja u odnosu na sistemski disk. No, u svakom slučaju, ako ionako imaš disk, probaj pa javi rezultat!
16.07.2017 | 09:55
Ako se gledaju standardi tada ispada kako je TB 3.0 (40Gbit/s) koji ukljucuje 4× PCI Express 3.0, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, USB 3.1 gen. 2 univerzalan i pogodan za sve.
USB 3.1 daje 5Gb/s, a uz narav porta to je dosta manje.
Kako je rijec o SSD-u kojeg je po mome misljeni neisplativo gurati u vanjsko kuciste i ako se zeli dobiti maksimum, ja bi ga stabio u TB kuciste (ako mora biti sistemski disk), ali zbog nekog univerzalnog koristenja USB 3.1 kuciste je bolje. Osobno mislim kako bi u tom slucaju (SSD 256GB), isao na stikove 2x128GB ili. 4x64GB.
  • Hammer
  • Posjetitelj
18.07.2017 | 12:23
Znači ovako nešto

www.njuskalo.hr/ssd-disk/ssd-intel-535-240gb-oglas-23005574

ne bi trebao biti problem za ugradnju u moj iMac na mjesto optike koja je isto SATA?

Ili??
18.07.2017 | 14:32
Provjeri za svoj iMac koje je brzine SATA port namijenjen optici. Ako nije iste (SATA 3 Gb/s) kao ovaj SSD, onda treba provjeriti po netu kako se taj SSD ponaša na portu niže brzine. Jer bilo je nekih koji nisu htjeli raditi.
  • Hammer
  • Posjetitelj
19.07.2017 | 06:05
OK; hvala, našao sam neke Verbatime koji službeno naode da su 6 Gbps protoka no da su kompatibilni i sa 3 Gbps, pa bi to valjda trebalo biti to...
19.07.2017 | 10:02
kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/8142/~/difference-between-sata-i%2C-sata-ii-and-sata-iii

Dakle, Intelov SSD s Njuškala je SATA 2, ovaj Verbatim kojeg sada spominješ je SATA 3, a podržava i SATA 2. Ali provjeri koji je port u tvom Macu na mjestu optike, jer, ovisno o godištu, može biti i SATA 1. Klik na jabučicu, pa About this Mac, pa System Report, pa s lijeve strane SATA, pa pogledaj za jedan i za drugi port što kaže za "Link speed" i "Negotiated speed".
  • Hammer
  • Posjetitelj
19.07.2017 | 12:28
Ovo je link na detaljne specifikacije mojeg modela

www.everymac.com/systems/apple/imac/spec...-mid-2010-specs.html

Ako se ne varam, HDD je na 3 Gb propusnosti, za optiku ne piše ništa, ali znam da je na ploči isti SATA i za optiku i za HDD, pša je valjda tom logikom i to isto?
19.07.2017 | 12:36
Hammer kaže:
Ako se ne varam, HDD je na 3 Gb propusnosti, za optiku ne piše ništa, ali znam da je na ploči isti SATA i za optiku i za HDD, pša je valjda tom logikom i to isto?


Ne znam hoće li pomoći, ali meni na modelu iMaca (mid 2011) piše ovako:
HDD:
Link Speed: 6 Gigabit
Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

Optički (na kojem je sad SSD):
Link Speed: 3 Gigabit
Negotiated Link Speed: 3 Gigabit
19.07.2017 | 13:29
Stigao novi iMac iz nekog razloga usb-ovi nisu 3.1 nego 3.0 makar je isti konektor.. uglavnom uzet ću za ssd externo kućište 2.5" sa usb3.1 podrškom pa ću napraviti neki test sa brzinama na usb 3.0 i preko usb-c www.chipoteka.hr/artikl/127829/usb-kabel...15cm-crni-6129272115 treba sam taj kabel za 50kn jer su externa kućišta preko 350kn gdje imaju odmah usb-c ali samo 1 pa se svejedno nemože lanac napraviti.. ionako je SATA 3 limitacija u cijeloj priči..
19.07.2017 | 14:14
Hammer kaže:
Ovo je link na detaljne specifikacije mojeg modela

www.everymac.com/systems/apple/imac/spec...-mid-2010-specs.html

Ako se ne varam, HDD je na 3 Gb propusnosti, za optiku ne piše ništa, ali znam da je na ploči isti SATA i za optiku i za HDD, pša je valjda tom logikom i to isto?


Pretpostavka je majka svih zajeba. Bilo je Macova (starijih) na kojima je port za HDD bio SATA, a za optiku stari IDE ATAPI. Zato sam ti i rekao da pogledaš u system profiler jer po ovim "općim" izvorima podataka to ne možeš pouzdano utvrditi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 2 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO