Kompatibilnost iMaca3 sa nadogradnjama hardwarea
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kompatibilnost iMaca3 sa nadogradnjama hardwarea


  • Hammer
  • Posjetitelj
20.05.2017 | 20:55
Zanima me za moj iMac3 sa kraja 2009.-e da li ima kakovih ograničenja za veličinu HDD-a, jer bih htio izvaditi sada sistemski HDD od 1 Tb i ugraditi sa 2, po mogućnosti i 3 Tb HDD umjesto njega, a umjesto DVD-a ugraditi i SSD disk... pa je ključno pitanje da li bi matična ploča radila kakove probleme u prepoznavanju toliko velikog HDD-a, i da li bi se mogao spojiti i SSD na tu ploču?

To je sustav:

Naziv modela: iMac
Identifikator modela: iMac11,3
Naziv procesora: Intel Core i3
Brzina procesora: 3,2 GHz
Broj procesora: 1
Ukupan broj jezgri: 2
L2 predmemorija (po jezgri): 256 KB
L3 predmemorija: 4 MB
Memorija: 4 GB
Brzina spajanja procesora: 5,86 GT/s
Verzija boot ROM-a: IM112.0057.B09
SMC verzija (sustav): 1.59f2
Serijski broj (sustav): YZ0410JFDNP
UUID hardvera: E17E9F6F-0323-51B8-A629-55BDCAC2438E

a ovo je sadašnji HDD (sistemska particija):

MacIntosh 1:

Dostupno: 12,16 GB (12.158.308.352 bajtova)
Kapacitet: 124,35 GB (124.345.131.008 bajtova)
Točka podizanja: /
Sustav datoteka: Žurnaliran HFS+
Može se zapisivati: Da
Zanemari vlasništvo: Ne
BSD naziv: disk0s2
UUID jedinice: A2B1AF8B-B71A-3E15-8E90-A185123A3E14
Fizički pogon:
Naziv uređaja: ST31000528AS
Naziv medija: ST31000528AS Media
Vrsta medija: Rotaciono
Protokol: SATA
Ugrađen: Da
Vrsta mape particije: GPT (GUID Partition Table)
S.M.A.R.T. status: Provjereno
20.05.2017 | 22:02
iMac 11,3 nije late 2009, nego mid 2010.
discussions.apple.com/thread/3164090?tstart=0
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 09:33
Onda je meni kalendar krivo pokazao kada sam ga kupio krajem 2009.-e, očito sam bio ispred vremena najmanje 6 mjeseci...

Hvala za ovaj link, interesantan je, no baš za moj nisam doznao skoro ništa, pa ostaje jedino da će svaki SATA HDD raditi, no kod iMaca živcira ta osjetljivost i maltene svaka serija koju su koristili (a koristili su ih mnogo) ima neke svoje specifičnosti i bubice gdje sve mora apsoltuno štimati, pa se onda možemo slikati sa nagađanjima i probama unedogled, što je naspram PC-a neusporedivo lošije...
  • Dijete
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 10:17
Hammer kaže:
Onda je meni kalendar krivo pokazao kada sam ga kupio krajem 2009.-e, očito sam bio ispred vremena najmanje 6 mjeseci...

Hvala za ovaj link, interesantan je, no baš za moj nisam doznao skoro ništa, pa ostaje jedino da će svaki SATA HDD raditi, no kod iMaca živcira ta osjetljivost i maltene svaka serija koju su koristili (a koristili su ih mnogo) ima neke svoje specifičnosti i bubice gdje sve mora apsoltuno štimati, pa se onda možemo slikati sa nagađanjima i probama unedogled, što je naspram PC-a neusporedivo lošije...


Opusti se malo.. dajes dojam ko da si dezurni nadrkanovic koji jedva ceka lajat okolo..

www.everymac.com/app/spec/ac721ce8fb194e86982b9af68415ddbc

Ukratko u clanku koji ti je Smayoo poslao, odgovor je da mozes stavit bilo koji hard i radit ce..
Ono sto mozda nece radit kako spada je ventilator, i opisano je kako to rijesiti.
21.05.2017 | 11:00
Hammer kaže:
Onda je meni kalendar krivo pokazao kada sam ga kupio krajem 2009.-e, očito sam bio ispred vremena najmanje 6 mjeseci...


Onda nije imac 11,3. Provjeri još jednom.
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 11:29
Dijete kaže:
Opusti se malo.. dajes dojam ko da si dezurni nadrkanovic koji jedva ceka lajat okolo..


Pa možda i jesam, jer pucam kada me netko uvjerava maltene i da ne znam kako se zovem dok mi on to ne veli...

Ja sam kupio moj iMac krajem 2009. godine (početak prosinca), imam račun, na računu je datum itd itd... tu dajem c/p info o sustavu što sustav sam veli o samome sebi... i ispada da je to sve laž, pa tako... ja lud...

Dijete kaže:
www.everymac.com/app/spec/ac721ce8fb194e86982b9af68415ddbc

Ukratko u clanku koji ti je Smayoo poslao, odgovor je da mozes stavit bilo koji hard i radit ce.. Ono sto mozda nece radit kako spada je ventilator, i opisano je kako to rijesiti.


To sam skužio, no svejedno se bojim tih eksperimenata, zato sam već i tražio i ovdje tko na području ZG i okoloce ima znanja i volje to odraditi i nešto i pritom zaraditi, jasno...
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 11:36
smayoo kaže:
Onda nije imac 11,3. Provjeri još jednom.


Aplikacije - uslužni programi - informacije o sustavu (ne znam gdje bih više gledao...)

Pregled hardvera:

Naziv modela: iMac
Identifikator modela: iMac11,3
Naziv procesora: Intel Core i3
Brzina procesora: 3,2 GHz
Broj procesora: 1
Ukupan broj jezgri: 2
L2 predmemorija (po jezgri): 256 KB
L3 predmemorija: 4 MB
Memorija: 4 GB
Brzina spajanja procesora: 5,86 GT/s
Verzija boot ROM-a: IM112.0057.B09
SMC verzija (sustav): 1.59f2
Serijski broj (sustav): YZ0410JFDNP
UUID hardvera: E17E9F6F-0323-51B8-A629-55BDCAC2438E

BTW, kako je kupljen istog trena kada je uopće izašao, lako je moguće da postoji isti sustav kao i kod automobila i mnoge druge tehničke robe - kada se nakon prolaska polovice godine počinje računati SLIJEDEĆA MODELSKA GODINA i obično se nakon polovice godine izbacuju i redizajni... tako je moguće da je mjesec dana prije kraja 2009 bilo moguće kupiti model za 2010 godinu, to je normalno posvuda, zašto ne bi bilo i u Appleu??

Ovo gore je copy-paste podataka koje je on sam dao o sebi, ja ipak više vjerujem njemu nego tebi, nisam ja izmislio te podatke, a još dovoljno dobro vidim da mogu pročitati i datum i druge podatke na računu... i kada to sve povežem i zbrojim... NHF.
21.05.2017 | 12:43
Evo ja ti imam imac 11.3 samo i7 no nebitno.

SSD je ugrađen jedno mjesec dana nakon kupnje i napravljena je 1:1 zamjena (SSD umjesto HDDa). Optika je i dalje spojena jer mi je tada još trebala. Jedina stvar koju sam morao dodatno napraviti je preko fan hdd control monitora kontrolirati brzinu ventilatora, zbog 2 pinskog kabela koji se nije mogao spojiti na SSD, pa je mac stalno vrti ventove na max.

Osim toga ništa nije vađeno niti zamijenjeno. Sve radi bez ikakvih problema. Ne vidim razloga da i neki veće kapacitativni diskovi rade probleme.
  • Hammer
  • Posjetitelj
21.05.2017 | 12:53
rusty kaže:
Evo ja ti imam imac 11.3 samo i7 no nebitno.

SSD je ugrađen jedno mjesec dana nakon kupnje i napravljena je 1:1 zamjena (SSD umjesto HDDa). Optika je i dalje spojena jer mi je tada još trebala. Jedina stvar koju sam morao dodatno napraviti je preko fan hdd control monitora kontrolirati brzinu ventilatora, zbog 2 pinskog kabela koji se nije mogao spojiti na SSD, pa je mac stalno vrti ventove na max.

Osim toga ništa nije vađeno niti zamijenjeno. Sve radi bez ikakvih problema. Ne vidim razloga da i neki veće kapacitativni diskovi rade probleme.


OK; hvala, ovo što si napisao mi se sviđa, nadam se da u tome neće biti problema brzina vrtnje HDD-a (jer je šansa da će veliki 3 Rb imati 5400 okretaja naspram 7200 ovog sadašnjeg od 1 Tb). ZNači, imam gdje spojiti i SSD umjesto optike i normalan HDD, samo da je SATA...
21.05.2017 | 13:59
Tako je. Umjesto optike možeš ići na slaganje SSDa, a koliko sam vidio postoji i opcija da zadržiš svo troje. Dakle HDD, SSD i optiku. SSd bi išao sa donje strane matične ploče (a ne sa gornje; odmah ispod panela), no to ovisi o potrebi. Ja sam išao na soluciju brzine i tišine, jer me HDD nervirao tok sam radio u tišini nešto.

SSD koji sam stavio na mjesto HDDa je morao ići u posebni 3,5" nosač, ali ista solucija će trebati i ako se postavlja na mjesto optike. Vjerujem da neće biti nikakvih problema što se tiče kapaciteta/rada u takvoj konfiguraciji.
21.05.2017 | 17:27
Hammer kaže:
smayoo kaže:
Onda nije imac 11,3. Provjeri još jednom.


Aplikacije - uslužni programi - informacije o sustavu (ne znam gdje bih više gledao...)


To je mjesto gdje se gleda.

Pregled hardvera:

Naziv modela: iMac
Identifikator modela: iMac11,3
(...)
Serijski broj (sustav): YZ0410JFDNP


checkcoverage.apple.com/hr/hr/?sn=YZ0410JFDNP

Dakle, Mid 2010.

BTW, kako je kupljen istog trena kada je uopće izašao, lako je moguće da postoji isti sustav kao i kod automobila i mnoge druge tehničke robe - kada se nakon prolaska polovice godine počinje računati SLIJEDEĆA MODELSKA GODINA


Davor će to znati bolje. Ja ne znam da Apple ima takvu praksu. Nisam posve siguran, ali mislim da to ne ide tako. Ako je Mid 2010, znači da je tada pušten u prodaju. Konkretno za iMac 11,3 MacTracker kaže da je to srpanj 2010. MacTracker nije službeni izvor, nije ni 100% nepogrešiv, ali oko ovih podataka do sad nije bilo greške.

Ovo gore je copy-paste podataka koje je on sam dao o sebi, ja ipak više vjerujem njemu nego tebi, nisam ja izmislio te podatke, a još dovoljno dobro vidim da mogu pročitati i datum i druge podatke na računu... i kada to sve povežem i zbrojim... NHF.


NHF, naravno. I ja tim istim podacima vjerujem. Neću reći da ne vjerujem tvom računu, jer me nije direktno ni briga. Ono što sam ti htio objasniti je - da je model Mid 2010 i da kod njega ima problema s termosondom kad mijenjaš HDD, a kod 2009 modela ne bi imao taj problem. Nije mi stalo da se s tobom nadmudrujem, samo sam ti htio ukazati da su ti dva podatka koje daješ - u nesuglasju.

Moja je pretpostavka da si pobrkao račune, tj. da ti je ovaj račun kojeg gledaš od nekog drugog iMaca (piše li na njemu serijski broj?), ili pak da si imao neki ozbiljan servis na njemu u proteklih 8 godina (od 2009) koji je uključivao zamjenu matične ploče pa ti je ugrađena matična ploča novijeg modela u staro kućište.
21.05.2017 | 22:37
rusty kaže:
Evo ja ti imam imac 11.3 samo i7 no nebitno.
Jedina stvar koju sam morao dodatno napraviti je preko fan hdd control monitora kontrolirati brzinu ventilatora, zbog 2 pinskog kabela koji se nije mogao spojiti na SSD, pa je mac stalno vrti ventove na max.


Na nekim modelima je dovoljno kratko spojiti termalni senzor i firmware to prepozna kao "zanemari taj senzor" i ne diže brzinu ventilatora.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 07:10
smayoo kaže:
NHF, naravno. I ja tim istim podacima vjerujem. Neću reći da ne vjerujem tvom računu, jer me nije direktno ni briga. Ono što sam ti htio objasniti je - da je model Mid 2010 i da kod njega ima problema s termosondom kad mijenjaš HDD, a kod 2009 modela ne bi imao taj problem.


To ćemo doznati kada budem otvarao iMac3 po prvi puta, jer do sada nije nikada ni dirnut.

smayoo kaže:
Nije mi stalo da se s tobom nadmudrujem, samo sam ti htio ukazati da su ti dva podatka koje daješ - u nesuglasju.


Može biti, no moji podaci su ipak TOČNI. I bolje da vjeruješ meni, nego nagađaš sa pokrićem nekih - kako i sam priznaješ ne baš pretočnih - sajtova. Ja ti dajem podatke koje sam iMac daje o sebi, a broj uređaja se slaže sa računom, pa je time za mene sve jasno, kako to tumače razne baze podataka - nebitno je.

smayoo kaže:
Moja je pretpostavka da si pobrkao račune, tj. da ti je ovaj račun kojeg gledaš od nekog drugog iMaca (piše li na njemu serijski broj?), ili pak da si imao neki ozbiljan servis na njemu u proteklih 8 godina (od 2009) koji je uključivao zamjenu matične ploče pa ti je ugrađena matična ploča novijeg modela u staro kućište.


Nisam pobrkao račune jer sam u životu kupio jedan jedini iMac, ovaj sa kojeg i sada pišem odgovor, i sa njime sam dobio i jedan jedini račun, na kojem je od imena kupca do serijskog broja itd itd, znači SVE što nepobitno dokazuje sve što treba dokazivati. Na servisu nije bio NIKADA, iako je par dana nakon isteka dvogodišnje garancije kihnuo "moćni" DVD, zbog bolesnih cijena nisam ga nikada otvarao ili mijenjao (kupio sam vanjski USB DVD Samsung, i od tada je prošlo više godina negoli sam ga koristio, ni ne sjećam se kada sam zadnji puta pokretao DVD...). Znači, od MB, HDD, i svega ostaloga, uključivo neispravan DVD - sve je još original na njemu i u njemu.

Kako uskoro treba sjesti neka bolja lova, imam opciju i da iMac odnesem na servis u Graz, tamo su dva velika servisa, a po nekim dopisivanjima sa Austrijancima još u vrijeme maštanja da popravim DVD, prije cca skoro 6 godina (pisao sam o tome i na Jabučnjaku), zapamtih jedino da je kod njih puno jeftinije (konkretno, za čišćenje i zamjenu DVD-a - jasno, sve originalno i uz Apple garanciju - cijena bi bilo kod nas cca 2500 kuna u iStoreu, kod njih - 1500 kuna... znači, samo otvaranje, čišćenje ekrana i zamjena DVD-a ušteda je već 1000 kuna, a gorivo i vinjete do Graza i natrag - 200 kuna...)... sada da im dam da ugrade SSD i veći HDD, jasno je da će ušteda biti i debelo veća, no i cijena posla će biti veća (kada tu nema kandidata), no treba misliti pozitivno... problem je jedino nagovoriti ih da mi to odrade u jednom danu, da dođem ujutro i da do kraja radnog vremena odrade to (da ne idem par puta do Graza bezveze, iako ni to nije neki veliki problem - vinjete će ionako još vrijediti ako je gotov unutar 7 dana), preduvjet za to je da se naručim sa terminom dosta prije, no rekli su da ni to nije nerješivo....
22.05.2017 | 10:04
Bilo je već govora na forumu o ovoj temi, treba malo pretražiti. Imam isti iMac o kojem pišeš, dakle 11,3. Nadogradio sam procesor - i7, umjesto HDD-a sam stavio Seagate SSHD 2TB (BTW - spaja se na termalnu sondu od iMaca pa nema problema s ventilatorima) i umjesto optike stavio Samsung SSD od 500GB.
Također, usput su očišćene mrlje na ekranu ako se ne varam za nekih 600kn u RAM servisu u Španskom.
Taj servis je za svaku preporuku.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 10:37
zoranowsky kaže:
Imam isti iMac o kojem pišeš, dakle 11,3. Nadogradio sam procesor - i7, umjesto HDD-a sam stavio Seagate SSHD 2TB (BTW - spaja se na termalnu sondu od iMaca pa nema problema s ventilatorima) i umjesto optike stavio Samsung SSD od 500GB.

Također, usput su očišćene mrlje na ekranu ako se ne varam za nekih 600kn u RAM servisu u Španskom. Taj servis je za svaku preporuku.


Puno hvala, ovo je odlična informacija, potražih i nađoh ovo ram-servis.hr/kontakt/

Nazvao sam čovjeka, veli da što se tiče Applea mogu biti bez brige, u tome su i jači nego u PC-u, i da bi me opseg poslova - skidanje i komplet unutarnje čišćenje ekrana i ostaloga, ugradnja SSD-a umjesto optike i ugradnja novog HDD-a - koštalo između 1000 i 1200 kuna, a onda bih lako nadodali i još 4 Gb RAM-a za cca 200-tinjak kuna, i to su cifre koje me odmah oraspolože...

Što se tiče ostalih nadogradnji, nadogradio si procesor na istu tu ploču koju imamo? Koliko te to došlo? Obzirom je moj CPU 3200 MHz, o kojemu on sam za sebe veli slijedeće (sad i mene buni jer je moj model i3, a tu vidim da je chipset Intel 5 - ima li to veze??):

Intel 5 Series Chipset:

Proizvođač: Intel
Proizvod: 5 Series Chipset
Brzina veze: 3 gigabita
Brzina pregovarane veze: 3 gigabita
Fizički međuspoj: SATA
Opis: AHCI Version 1.30 Supported

zanima me što bih dobio ulaganjem u noviji procesor, konkretno taj i7?
  • Dijete
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 12:43
Procesor u tvom iMacu je i3, a chipset je ono sto kontrolira protok podataka izmedju procesora, memorije i periferije. Ne znam koji je chipset u imacu (P55, H57, H55 ili Q57) - nebitno...

i3 je dvojezgreni procesor sa 4 threada (ne znam terminologiju) i prva generacija nije imala turboboost... i7 je cetverojezgreni procesor sa 8 threadova.... i ima turboboost da si kad mu je potrebno, poveca takt procesora, ali samo na jednoj jezgri...


Nadogradnjom na i7 ces imat malko vecu potrosnju energije, ali ce ti brze radit u aplikacijama koje imaju koristi od visejezgrenih procesora.

npr. Handbrake koji je spomenut neki dan jako lijepo iskoristava sve threadove dok radi (propusnost, trake na cesti), drugim rijecima dok kodira video, koristi svu mogucu snagu procesora koja mu je na raspolaganju, za razliku od vecine aplikacija koje koriste samo jednu jezgru...

Za osvjezit taj iMac za ugodan rad, red unapredjenja bi po mom misljenju bio 1) stavit maximalno rama koliko ide, 2) ssd i 3) tek na kraju eventualno procesor.

RAM i SSD ce biti ono sto bi mu dalo vidljivo ubrzanje u svakodnevnom radu.




sve opet zbrda, zdola...
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 13:01
Dijete kaže:
Za osvjezit taj iMac za ugodan rad, red unapredjenja bi po mom misljenju bio 1) stavit maximalno rama koliko ide, 2) ssd i 3) tek na kraju eventualno procesor.

RAM i SSD ce biti ono sto bi mu dalo vidljivo ubrzanje u svakodnevnom radu.


Hvala na savjetima, nekako tako je bilo i moje mišljenje - SSD + RAM i to je to...
22.05.2017 | 14:28
@dijete je sve rekao. Ovisi koje aplikacije koristiš.
Više informacija o nadogradnji procesora imaš ovdje:
iFixit

Realno, poslije ove nadogradnje jednostavno nemam potrebu za nekim jačim strojem, odnosno ne vidim kolike bi mi zamjena maca koristi donijela (omjer uloženo/dobiveno). Radim dizajn, dakle vrtim appove tipa Photoshop / Illustrator, odnosno Affinity Designer i Photo, Lightroom, tu i tamo koje kodiranje videa i to je to. Igre ne vrtim.
  • Hammer
  • Posjetitelj
22.05.2017 | 14:55
Moja prosječna upotreba iMaca je puno nezahtjevnija, znači uobičajeno kućno korištenje - Office, internet sa brdo downloada, gledanje filmova, tu i tamo pokoja igrica tipa Zen Pinball, SIMS, brdo presnimavanja na i sa vanjskih HDD-a...
22.05.2017 | 15:14
Nadigradi RAM, stavi SSD i uzmi vanjski disk. Dobiti ces jako upotrebljiv komp.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 30 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO