SSD sam od sebe nestao
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SSD sam od sebe nestao


06.01.2017 | 22:00
Laptop je Macbook Pro iz 2009. Imam HDD na mjestu optike i SSD na mjestu HDDa. Na HDDu imam staru particiju Snow Leoparda (iz sentimentalnih razloga), a na SSDu 2 particije: Mavericks i Yosemite.

Bio sam u Yosemite particiji i u SysPrefs podesim da mi se restarta u Mavericksu. Umjesto restarta, laptop se ugasi. Ništa, mislim se, upalit ću ga opet, međutim boota mi u Snow Leopard, a SSDa jednostavno nema. Niti ga vidi Finder niti Disk Utility niti se pokazuje u Terminalu s diskutil list.

Napravim PRAM reset, opet ništa. Jel moguće da je sve išlo u krasni? SSD je star možda 3 godine. HDDu je ravno 7ipo. Šta mi savjetujete?
06.01.2017 | 23:43
Otvorio laptop, odspojio konektore s matičnom i s diskom, ponovno vratio sve natrag i opet isto.

Znači ili je otišo disk ili je otišo SATA kabel.
07.01.2017 | 01:46
Preštekaj ga u neko usb kućište i provjeri, pretpostavljam da je otišla elektronika ssd-a pa ga zato ne vidiš, na žalost, ako nemaš garanciju.
07.01.2017 | 12:42
Pronašao jedan stari 2.5 eksterni disk. Prebacio disk iz eksternog u laptop, SSD u eksterni.

Kabel očito radi obzirom da diskutil vidi eksterni unutar laptopa. Kućište svijetli, dakle dobiva napajanje, ali diskutil ne vidi SSD. Spojio ga više puta, ali avaj.

Jel to onda konačni kraj? Može li se doći do podataka? Trogodišnja garancija je istekla 1.9.2016.
07.01.2017 | 14:03
To je kraj. Ako si spreman platiti nešto u rangu tisuća kuna, možeš ga odnijeti u firmu specijaliziranu za spašavanje podataka.
07.01.2017 | 18:48
Jedan prijatelj mi je predložio SSD Reflow, a.k.a. stavi ga u peć 10 minuta na 200 C. Nije pomoglo.

Nisam spreman kešnit tolike novce za možda. Pomirit ću se sa sudbinom i češće radit backup. Ostadoh bez dosta toga, ali šta je tu je...
07.01.2017 | 19:16
Čuj, što da ti kažem? Backup, backup, backup...
07.01.2017 | 19:57
Nije mozda. Ili skinu ili ne skinu podatke.
07.01.2017 | 19:59
Ovisi o tipu kvara. Nekad ti naplate po kilobajtu, samo za upotrebljive spašene podatke, ali nekad ti naplate i sate utrošene na pokušavanje koje može biti uzaludno.
07.01.2017 | 20:20
Naplate pokusaj? To nije profesionalno. Moraju rastaviti medij i izvuci podatke sa samih chipova. Ima jedna firms u DE www.recoverfab.com koja cini cuda s karticama. Mislim da SSD ne spasavaju. Moze ih se pitati.
07.01.2017 | 20:49
Što ti sad znači "to nije profesionalno"?
Ako je klijent unaprijed upoznat s okolnostima i mogućnostima, a tehnologija je takva da nema jamstva uspjeha dok se ne utroši znatno vrijeme visokospecijaliziranog stručnjaka, zašto to ne bi bilo profesionalno?
Mene angažiraju nekad za defektaciju na nekom stroju ili postrojenju. Ovisno o raspoloživoj dokumentaciji i simptomima, nije uvijek moguće obećati rezultat, ali klijent je spreman platiti moje vrijeme i ako znaju da možda neće biti rezultata. Jer - zašto bi se ja inače prihvatio tog posla? Nije da mi je sila...
Razboliš se, liječnici te liječe, naplate, ti na kraju ipak umreš. Neprofesionalno?
Platiš si studij, završiš, ali ipak na poslu ispadneš nesposobni kreten. Neprofesionalno?
08.01.2017 | 08:16
Po tome se nalpacuje i sposobnost i nesposobnost.
08.01.2017 | 08:25
Naplaćuje se znanje i utrošeno vrijeme. Ako si sposobniji od stručnjaka, napravi sam pa ne moraš ništa platiti.
08.01.2017 | 16:53
Bankarska logika. Rizik je iskljucivo od klijenta.
08.01.2017 | 17:14
Jebiga, sve što uzima više od 15 minuta po meni ne bi trebalo biti besplatno. Vrijeme je novac.

Nego, ja naručio ovo: www.links.hr/hr/ssd-128-0-gb-sandisk-x40...0-340-mb-s-051400430 5 godina garancije mi se čini dobra stvar.
08.01.2017 | 18:34
Zato posroji procjena vremena i rizika. Zasto bi klijent sudjelovao u lozoj procjeni i preuzimao sav rizik.
08.01.2017 | 20:10
john_st kaže:
Jebiga, sve što uzima više od 15 minuta po meni ne bi trebalo biti besplatno. Vrijeme je novac.

Nego, ja naručio ovo: www.links.hr/hr/ssd-128-0-gb-sandisk-x40...0-340-mb-s-051400430 5 godina garancije mi se čini dobra stvar.


SanDisk SSD imam i ja, cca 2 godine. Do sad sam jako zadovoljan.
08.01.2017 | 20:18
zabac kaže:
Zato posroji procjena vremena i rizika. Zasto bi klijent sudjelovao u lozoj procjeni i preuzimao sav rizik.


Žabac, se*eš. Nemaš pojma o tome kako se takav posao radi i kako se od njega živi. Možeš biti *SIGURAN* da stvako tko se primi takvog posla uvijek snosi VIŠE rizika od klijenta. Jer naplaćuje tek golo izgubljeno vrijeme, što je znatno manje, nego da je isto vrijeme utrošio na uspješno rješavanje nečijeg trećeg problema. Svakom je UVIJEK u interesu da USPIJE, a ne da samo naplati neuspio pokušaj.

I zašto bi onda pristao nekom takvom kao što si ti odraditi tako nešto besplatno, kad ima podulji red onih koji su spremni platiti i preuzeti dio rizika za rješavanje problema kojeg su sami prouzročili? Nijedan od klijenata kojima sam radio defektacije na krepanim strojevima nije kroz 10, 20 ili čak 50 godina potrošio ni kune u redovno održavanje. Onda nešto krepa i, naravno, hitno je problem riješiti. Pa onda neka i plati i preuzme dio rizika.
08.01.2017 | 22:04
Kod mene nema pokušaja i naplate pokušaja. Ako si sposoban i odradit češ posao, bit češ plaćen, čak i više ako odradiš posao prije roka. Ako ne, idemo dalje. Zašto bi itko pametan gubio vrijeme, a kamoli novac, sa nekim tko pokušava? Možda ako fakat ne postoji nikakva alternativa. No na slabo ili nikako upućenima se najlakše zarađuje. Zato i je sve k...u.
To me podsjeti na one što iscjeljuju sa nekim kvazi energijama i sl. sranja s prodajom magle. E jbg, pokušali smo! Očajni ljudi tvore financijska čuda onima s druge strane. Jako loša osobina.
09.01.2017 | 01:57
Nisi nam rekao koje marke i tipa je bio umrli SSD?

I zašto nisi imao uključen Time Machine?
09.01.2017 | 02:05
JOHN kaže:
Kod mene nema pokušaja i naplate pokušaja. Ako si sposoban i odradit češ posao, bit češ plaćen, čak i više ako odradiš posao prije roka. Ako ne, idemo dalje. Zašto bi itko pametan gubio vrijeme, a kamoli novac, sa nekim tko pokušava? Možda ako fakat ne postoji nikakva alternativa. No na slabo ili nikako upućenima se najlakše zarađuje. Zato i je sve k...u.
To me podsjeti na one što iscjeljuju sa nekim kvazi energijama i sl. sranja s prodajom magle. E jbg, pokušali smo! Očajni ljudi tvore financijska čuda onima s druge strane. Jako loša osobina.


Gledaj, pokušao sam razložno objasniti zašto se u takvoj vrsti usluge plaća i vrijeme utrošeno na pokušaj koji ne mora uspjeti. Mene osobno si uvrijedio ovakvom izjavom jer me uspoređuješ s raznim prevarantima i nadri-iscjeliteljima. Nikad u životu nisam nikog prevario, niti mu stvorio kriva očekivanja.

A ti lijepo odi bilo kome tko se bavi spašavanjem uništenih podataka (jer od toga smo počeli), daj mu krepani disk i reci mu da mu nećeš platiti ništa dok ti ne restaurira podatke jer je on prevarant i nadriiscjelitelj. Pa javi što ti je odgovorio.
09.01.2017 | 08:21
smayoo zaista nisam, a niti mi je bila namjera te uvrijediti a uostalom sam napisao ...ako ne postoji nikakva alternativa. Znači ako se nema vremena, ako gori pod nogama itd. uzimaš prvog koji ti se nudi ili kojeg si našao. Neznam zašto si se osjetio prozvanim mojim postom, koji uopće nije bio upućen tebi kao osobi nego isključivo dijelu tvoje izjave da se sve pa i svaki posao/pokušaj mora naplatiti kao da je odrađen na potpuno zadovoljstvo korisnika, a s druge strane ne očekuješ uspjeh(jer dobrim dijelom sumnjaš da će ga biti) jer nemožeš ili ne želiš preuzeti dio rizika. Sa svime ostalim se slažem, da takve svakako treba opaliti po džepu zbog lošeg održavanja itd. I svakako mislim da pokušaj i izgubljeno vrijeme netreba raditi pro bono, ali ne ga i naplatiti kao da si uistinu uklonio kvar. To mi nema smisla, ništa drugo.
Takva sam iskustva imao s ovlaštenim servisima za aute, opremu u kućanstvu , raznu opremu za potrebe posla itd. I na takve kvazi stručnjake sam ljut. Ako neznaš, onda budi pošten pa reci da neznaš, da gubimo vrijeme i novac, i uputi me nekom koga znaš da zna rješavat baš isključivo taj problem.
Još jednom, žao mi je što si moj post shvatio kao uvrijedu, pa ti se ovim putem ispričavam ako ti to što znači. Ali ponavljam, s dijelom tvoje izjave/zaključka se nemogu složit. A ovo s nadricateljima, priznajem da, je bila neprimjerena i nepotrebna usporedba.
09.01.2017 | 09:16
ne slažem se nikako oko ovoga da provedene vrijeme na pokušaju popravka ne treba naplatit! ne naplaćujemo jer smo u qrcu, ali probaj bilo gdje vani nešto tako ne naplatit... naravno pod uvjetom da osoba koja radi zna posao, ali jednostavno popravak nije bio moguć iz više faktora. kad sam za firmu slao neispravan disk na vađenje podataka, platio sam 400kn, a ništa nisu napravili, odma mi je bilo rečeno i pristali smo... mislim da je upravo obrnuto, zato što se ne ponašaju svi tako i jesmo u qrcu... možda bi se onda ljudi osvijestili pa mislili na podatke, održavanje... a ne da meni dođe prijateljica nakon 6 godina što je kupila laptop i kaže kako ništa ne valja, samo se kvari, kupili smo ga jer smo mislili da to ne treba dirat, radiće sam od sebe
09.01.2017 | 10:44
Mislim da ste i jedan i drugi u pravu (Smayoo i JOHN)ali je pitanje o cemu se radi.Ako se pojednostavi onda se slazem sa JOHN,zamjena nekog dijela koji se pokvario,polomio,izgorio....Sa druge strane kada meni neko dodje u servis sa zalivenim laptopom,ja svakako moram naplatiti.Laptop moram rastaviti do najsitnijeg dijela,oprati,osusiti,ocistiti,promijeniti paste i termal pad-ove.Ispitati cijelu plocu(komponente koje se mogu naravno) i tek onda pokusati ukljuciti laptop.U principu proces traje 2 dana(zbog susenja),ako laptop ne upali tj ako je toliko izgorilo na ploci da se ne moze praviti ili nije isplativo ja moram naplatiti svoj materijal,vrijeme.Ili cu musteriji pokloniti nekih 30.-tak eura jer nisam napravio.Tako da mislim da se mora naplatiti i ako se ne napravi,svakako zavisi o cemu se radi.
09.01.2017 | 11:16
JOHN kaže:
Neznam zašto si se osjetio prozvanim mojim postom, koji uopće nije bio upućen tebi kao osobi nego isključivo dijelu tvoje izjave da se sve pa i svaki posao/pokušaj mora naplatiti kao da je odrađen na potpuno zadovoljstvo korisnika, a s druge strane ne očekuješ uspjeh(jer dobrim dijelom sumnjaš da će ga biti)


Osjetio sam se prozvanim jer sam dao primjer upravo iz vlastite prakse i posla koji radim, a na kojeg si se ti referirao. Ali ja nisam napisao da se sve i svaki posao mora naplatiti bez obzira na rezultat. Napisao sam, konkretno za spašavanje podataka, da ljudi koji su za to specijalisti, ovisno o tipu problema, nekad naplate po kB spašenih podataka, a nekad naplate utrošeni sat, bez obzira na rezultat. Onda, kad je Žabac na to (neinformirano) reagirao, sam dao primjer da je tako slično i u mom poslu jer se moraš upustiti u jako puno nepoznanica.

da takve svakako treba opaliti po džepu zbog lošeg održavanja itd. I svakako mislim da pokušaj i izgubljeno vrijeme netreba raditi pro bono, ali ne ga i naplatiti kao da si uistinu uklonio kvar. To mi nema smisla, ništa drugo.


Pa - i to sam napisao. Da je onaj koji naplaćuje izgubljeno vrijeme svakako u gubitku i s time, jer je za to isto vrijeme mogao znatno više naplatiti da se prihvatio posla s izvjesnim ishodom. Dakle, pokušaj se nikad ne naplaćuje po punoj cijeni, nego tek da namiriš stvarni trošak.

Još jednom, žao mi je što si moj post shvatio kao uvrijedu, pa ti se ovim putem ispričavam ako ti to što znači.


Znači i prihvaćam je.
09.01.2017 | 11:28
Spominjan je InfoLAB i bojim se da oni ne zive od pokusaja, vec od rada. Sa svakog medija ma koliko bio unisten (sobro, ako je smljeven onda ne) podaxi se mogu izvuci, cijeli ili djelomicno samo je pitanje koliko je vlasnik spreman platiti. SSD je po tom pitanju mislim postan jer su podatci kriptirani ili tako nekako pa je citanje samih memorijskih chipova otezano. Slazem se da bi netko dobio sansu "pokusaja" treba imati reputaciju.
09.01.2017 | 12:11
Tko je spominjao InfoLAB?
09.01.2017 | 13:47
dpasaric kaže:
Nisi nam rekao koje marke i tipa je bio umrli SSD?

I zašto nisi imao uključen Time Machine?


Kingston V300 120GB

A zato jer sam debil.
09.01.2017 | 14:24
Tko priznaje, pola mu se oprašta.
Da priznam i ja, zadnji TM backup sam odradio prije 10 dana jer se nikako dokopat ureda. Da mi danas nedajbože krkne disk, isto bi kosu čupao... Jbg, tako je to.
O Kingstonu sam u zadnjih 6 mjeseci čuo iznenađujuće puno loših vijesti. I o SSD, i o RAM. Jbg...
09.01.2017 | 15:15
smayoo kaže:
Tko priznaje, pola mu se oprašta.
Da priznam i ja, zadnji TM backup sam odradio prije 10 dana jer se nikako dokopat ureda. Da mi danas nedajbože krkne disk, isto bi kosu čupao... Jbg, tako je to.
O Kingstonu sam u zadnjih 6 mjeseci čuo iznenađujuće puno loših vijesti. I o SSD, i o RAM. Jbg...


kad to tako kazes za kingston drago mi je da sam uzeo Intelov SSD
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 40 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, Maxxy, smayoo, zoranowsky, Anonimci (613)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO