Zasto je tehnologija danas (opet) toliko skupa???
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zasto je tehnologija danas (opet) toliko skupa???


28.12.2016 | 03:51
Razmislajm obnoviti personalni arsenal (komp i iphone) i blago sa sokiran sa cijenama danas.

* Cini mi se da smo opadajuci linerani trend (ili cak mozda i ne toliko lienrani) koji smo imali 2000-tih izmedju cijene i inovacije/preformansi zamijenili za uzlazni.

Ne odnosi se samo na Apple vec i na druge proizvodjace.
Npr, kupio sam TV za boxing day. taj neki mid-level je kostao prije 3-4 godina $600, a danas preko $1000! (Sony vs Samsung, gledao sam i LG tako da nema razlike ni tu)
Da ekrani su veci i 4k i sta ti ja znam, ali hey, dobar TV je dobar TV! Zasto je danas mid-level ekvivalent $400 skuplji?!
Tko postavlja te (cjenovne) standarde je jasno, ali kako im prolazi tako glatko i kako uspjevaju da sve to odrze?

Apple za high specs mac book pro 15'' trazi ~$2800 US, a za iphone oko $900 US!!
Da li je to realno!!??

tesko je usporodjeviti cijene razlicitih perioda, ali meni je cini da smo ovolike cijene imali 80/90-tih, meni se cini!

Nemam problem sa marketignom sloganom "potrebno vam je bolje i brze", ali imam sa uzlaznim trendom cijena danas kada su procesi automatiziraniji nego ikada, a inovacije se svode da povecanje rezolucije ekrana i touch bar (OK malo sam sarkastican, ali po meni inovacija je iPhone npr, a ne izbacivanje portova na laptopu i touch bar).

Da li godine sa sobom nose dozu sarkazna i pretjerane kritike ili sam u pravu?
Vasa misljenja?
28.12.2016 | 06:34
Nije tehnologija skupa, skup ke nacin zivota.
28.12.2016 | 07:37
To ima veze sa pohlepom, no u prvom planu su kvazi opravdanja da su potrebna sredstva za istraživanja novih tehnologija koja se na koncu "kvari" nakon recimo isteka jamstva ili kroz par godina postaje nedostatna za zahtjeve korisnika. Samo pohlepa i ništa drugo.
28.12.2016 | 08:06
1. Novac kao takav gubi vrijednost. Inflacija.
2. Kako raste životni standard, rastu i cijene, iznad stope inflacije. Jednostavnije - ako si ti to spreman platiti, zašto bi ti oni to naplatili manje?
28.12.2016 | 09:36
Da, razumjem da je infalcija i porast zivotnog standarda.
Ali to je bilo i 2000-tih, zar ne?
Vjerovatno i vise?
A tada su, cini mi se, inovacije bile brojnije, znacajnije, a cijene isle silaznom putanjom.
(ovo je samo moje zapazanje, mozda grijesim, ali naveo sam neke primjere, a imam ih jos!)

Kao sto je JOHN napomenuo, pohlepa je najjednostavnije objasnjenje.

Ali mozda stvari nisu tako jednostavne...

Zar nije kontradiktorno da kada se porcesi proizvodnje ubrzavaju i pojeftinjuju (automatizacija, robotika), i kada se manje novca trosi na research i razvoj da se cijene povecavaju???
(opet, iPhone kao inovacija vs izacivanje portova sa novog macbooka, ili touch bar, ako opet mogu biti sarkastican)

- Da li je automatizacija ustvari poskupila cijeli proces? (manje ljudi kupuje proizvod s obzirom da ih manje i radi u tim tvornicama)
- Ili je proizvodnja u Kini postala skuplja?
- Ili nedostatak istinskih inovacija se kompenzira sa sminkom i vecim cijenama (ie manje ljudi kupi novi proizvod s obzirom da je 95% isti kao predhodni model)?
28.12.2016 | 10:31
Nepotrebno kompliciraš.
Da, naravno da je pohlepa razlog da cijene nisu niže. To uvijek vrijedi. Ali s gornje strane su cijene limitirane temeljnim ekonomskim načelom - zakonom ponude i potražnje. Ako puno njih nudi kupcima istu stvar, logično je da cijena pada jer, bez obzira na lakomost, uvijek postoji onaj koji nižom cijenom diže volumen prodaje i u konačnici ostvari veći prihod. To je bilo tako prije 15 godina. Trenutno, malo je onih koji nude tehnologiju koja je odmakla od "bazne linije" i nemaju se potrebu natjecati cijenom. Zaboravljaš da danas možeš kupiti lcd TV od 21" za 700 kn. I plastiša laptop za 999. U Konzumu. I neki noname android touch phone za kunu. I sve to je barem duplo tehnološki naprednije od onog što se prodavalo za 3x više novca prije 15 godina. Ali tebe ta razina više ne zadovoljava, nego želiš onu najnapredniju koju zna napraviti tek nekolicina proizvođača.
28.12.2016 | 13:05
Mozda Smayoo, mozda tu ima dosta subjektivne percepcije ...

Ali, isto tako ja, bar u zadnjih minimum 10 godina, kupujem mid to high end tehniku. Zato i pokusavam napraviti tu paralelu. (odavno mene Konzum razina ne zadovoljava, nazalost )
Znam da sam za istu (ili jako slicnu) kategoriju 15'' Apple laptopa prije 5+ godina (high end ili tu negdje) platio oko 2000 Eura, a danasnji isto 15'' ekvivalent kosta $4250 AUD sto je oko 3000 Eura
(www.apple.com/au/shop/buy-mac/macbook-pro/15-inch)

to je vise od inflacije, ali naravno da je nezgodno za usporedbu.
Zato sam i postavio temu ovdje

Poanta je da je i tada high end (ili tu negdje) laptop bio oko 2000 eura.
tv kao primejr sam vec naveo.

Medjutim, neki izvori tvrde suprotno od ovoga sto ja tvrdim, za vecinu kategorija.
Zanimljivo da su internet provajderi tu negdje u zadnjih 20 godina

www.businessinsider.com.au/historical-pr...015-10?r=US&IR=T
28.12.2016 | 13:16
Evo i usporedbe:

Mac Book Pro linija 15'' retina late 2013
2.0 GHz Quad-Core Intel Core i7, 8 GB of RAM, 256 GB flash storage, integrated GPU, $1999
2.3 GHz Quad-Core Intel Core i7, 16 GB of RAM, 512 GB flash storage, integrated & discrete GPUs, $2599
apple-history.com/mbp_15_retina_late_13

MacBook Pro (15-inch, Mid 2010)
2.4 GHz Core i5/4 GB RAM/320 GB HD/$1799
2.53 GHz Core i5/4 GB RAM/500 GB HD/$1999
2.66 GHz Core i7/4 GB RAM/500 GB HD/$2199
apple-history.com/mbp_15_mid_10

Mac Book Pro 15'' danas
$2,399 2.6GHz quad-core Core i7 Skylake processor, 16GB 2133 MHz RAM, 256GB SSD, Radeon Pro 450 with 2GB memory.
or $2799 2.67Hz quad-core Core i7 Skylake processor, 16GB 2133 MHz RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 455 with 2GB memory.
www.apple.com/shop/buy-mac/macbook-pro/15-inch

Inflacija:
od 2006 do danas u USA je 0-4.1%
www.usinflationcalculator.com/inflation/...ent-inflation-rates/
28.12.2016 | 13:48
4% godišnje je 48% kumulativno nakon 10 godina (1,04 na desetu potenciju).
Ono što sam htio reći je - prije 10-15 godina razlika između high end laptopa i jeftinog laptopa je bila u tehničkom smislu vrlo mala. Danas je ogromna. Prije 10-15 godina laptop si nije nitko kupovao za zajebanciju, nego su si to mogli priuštiti isključivo ljudi kojima to treba za posao jer su terenski orijentirani. Za posao je bilo normalno koristiti desktop kante, a samo oni koji su puno putovali su koristili laptope.
Danas si ljudi "za po doma" kupe laptop jer, eto tako, a kante kupuju samo oni koji hoće neke specijalne hardverske điđemiđe, zar ne?
Dakle, laptopi od prije 10 godina, koji su tada koštali 2000 EUR, danas su dno dna, prodaju se u Konzumu za 999 kn. Prije 10-15 godina tako nizak segment računala uopće nije niti postojao. A danas imaš i Raspberry Pi za $30.
A to što Apple laptopi imaju cijenu višu nego su je imali prije 10-15 godina je zato što su objektivno tehnički napredniji od prosjeka nego prije 10-15 godina. Jer prije 10-15 godina nije bilo takve širine ponude kao danas.
28.12.2016 | 14:48
Zasto su auti tako skupi?
28.12.2016 | 14:55
1. zbog poreza
2. zbog trošarine
3. zbog lančane marže trgovačkog lanca
4. zbog toga što auto jest skup proizvod

tim redom
28.12.2016 | 15:03
Ok razumjem gdje ciljas. Hvala na odgovoru i pojesnjenju!
Slazem se da se citava skala pomjerila i extremi ponude rasirili (low i high end model, za loptope).

Moram reci, ono sa cime se ne slazem da je apple danas napredniji od prosjeka. Ja bas mislim da je nekada bio (prije 10+ godina) vise nego danas napredniji od prosjeka (bez obzira na tvoju tezu da je nekada ponuda bila dosta uza nego danas, sa cime se isto 100% ne slazem).

Ali, da ne skrenemo puno sa teme, ono gdje sam ja ciljao je da se ne radi samo o applu! Apple ajde mogu ruzumjeti mozda koliko kosta (mozda sam malo pristrasan ) jer je to jedna od rijetki kompanija koja ulaze u research danas i koji jos uvijek postavlja trendove i juri inovacije (ovaj put nisam i necu biti sarkastican ).
radi se o svima, ustvari!

Dakle, slazem se sa onim sto si izrekao u prvom odgovoru da novac gubi vrijednost.

Sto se tice kumulativne inflacije ona je od 2006-2016 19.7%, kumulativno.
u priodu koji sam ja naveo (2010-2016) kumulativna inflacija je 10.7%
(u US u oba slucaja)

Pozdrav
28.12.2016 | 15:31
O stopi inflacije, načelno, sve kapitalističke ekonomije NAMJERNO održavaju stopu inflacije od 1-3% godišnje kako bi stimulirali vlasnike novca da ga ulažu, umjesto da ga čuvaju "u čarapi". Tako da mi 20% u 10 godina nekako premalo. Ali nemam sad neke precizne brojke pa da se ne upuštamo dalje.

Moram reci, ono sa cime se ne slazem da je apple danas napredniji od prosjeka. Ja bas mislim da je nekada bio (prije 10+ godina) vise nego danas napredniji od prosjeka (bez obzira na tvoju tezu da je nekada ponuda bila dosta uza nego danas, sa cime se isto 100% ne slazem).


Mac OS X je, u vrijeme kad se pojavio (2001), bio daleko, drama, neusporedivo napredniji od Windowsa 2000, ili 98, ili ME (božesačuvaj... ). Danas je ta razlika, iako vrlo značajna, ali ipak neusporedivo manja.
Međutim, ako gledamo hardver, razlike su bile male, uz ogradu da se, naravno, radilo o posve drugačijoj arhitekturi (PowerPC vs Intel).
Što misliš da se može, u smislu hardvera, usporediti s "razmakom" kojeg Mac danas ima od "medijana" s Thunderboltom, retina rezolucijom ekrana, pa čaki i touchpadom (koji, koliko god da je već skoro 10 godina star takav kakav jest, i dalje neusporedivo bolji od gotovo pa bilo čega drugog na tržištu)?
28.12.2016 | 15:39
Ja sam nekada mogao samo samjati prijenosnik od 5000DM. Danas ga mogu kupiti jer mi je standard veci. Nekad je placa bila 4x manja.
28.12.2016 | 15:42
Nekad sam mogao pojesti 2kg janjerine, a danas i s kilom mucim. Sve se mijenja.
28.12.2016 | 16:16
tesko da bi danas izdvojio 5000 ojra za laptop.. jednostavno zato jer ti ne treba takvo cudo.. .pazi... 40000 kuna za LAPTOP
28.12.2016 | 16:21
Bilo je 5000DM sto je oko 20.000kn. U to doba (prije 20 g). To nisam mogao platiti. To govorimo o jeftinom kompu (Compaq) a ne nekom IBM od 8-10k DM (onda su bile njemacke marke). Danas najskupli Mac kosta manje nego onda najskuplji prijenosnik s time da je standard jako porasao.
28.12.2016 | 16:34
najskuplji mac book pro 15', tj "nabrijan" do vrha.. sa nasim pdv-om kosta oko 5000 eura ! uzmimo da je danas ekvivalent dojč markama.. euro ! opet za istu sumu dobijas najbolju ali i najskuplju stvar.. na stranu sva ta prepucavanja oko usb-c, donglova.... novi mac book pro napucan do kraja je masina koju bi svi rado posjedovali, dovoljno mocan da profesionalcu u hodu pruzi sve potrebno za njegov posao.
28.12.2016 | 20:18
@morfnaom,

nevezano sad za Apple hardver (jer ga ne koristim od 2010. godine), ali mislim da je dans hardver jeftiniji nego prije pet godina iako na papiru plaćamo više... no pojasniti ću na primjeru onoga što koristim, a to su ThinkPad prijenosnici.

2011. godine T420 s i5 CPU-om, 4 GB RAM-a, 500 GB 7200 rpm HDD-om i 14" TN LCD-om rezolucije 1600x900 pix koštao oko 1300€

2016. godine T460 s i5 CPU-om, 8 GB RAM-a, 256 GB SSD-om i 14" IPS LCD-om rezolucije 1920x1080 pix košta oko 1500€

Na papiru to je 200€ više, no sam hardver je zapravo jeftiniji jer se dobije više hardvera sad nego prije pet godina za samo 200€ više, a isto je tako i sa Apple hardverom s tine da je razlika kod njih oko 500$ no ipak dobiješ više hardvera nego što bi dao da si radio upgrade komponenti, odnosno CTO konfiguraciju (kako bi je približio današnjem hardveru). Isto je i sa TV-om.
28.12.2016 | 21:06
Goc25 kaže:
najskuplji mac book pro 15', tj "nabrijan" do vrha.. sa nasim pdv-om kosta oko 5000 eura ! uzmimo da je danas ekvivalent dojč markama.. euro ! opet za istu sumu dobijas najbolju ali i najskuplju stvar.. na stranu sva ta prepucavanja oko usb-c, donglova.... novi mac book pro napucan do kraja je masina koju bi svi rado posjedovali, dovoljno mocan da profesionalcu u hodu pruzi sve potrebno za njegov posao.


Krivo, to bi bilo kao da danas nabrijani MBP košta 10.000€!
Ako uzmemo kako je 1DEM=1€, a primanja su se učetverostručila, a kako je 1€=2DEM, tako se i tvojih 5000€ množi sa 2.
Kada sam počeo raditi, nisam bio spreman dati onolike novce za komp (i to neki prosječni, a da ne govorimo o nekom IBM ThinkPadu), kako danas ne bi bio spreman dati 10.000€ za komp.

PS. Za 5k€ se dobije vrh ponude!
29.12.2016 | 03:51
@Bertone

Po toj logici bi bilo OK da danas iPhone kosta kao Apollo 11, tj vise od toga
29.12.2016 | 08:47
da se izbjegnu paušalne ekonomske procjene (inflacija, rast standarda.. itd) rekao sam "uzmimo"... radi lakse usporedbe... "standard je porastao " ???? je za todorica.. za ostale je i dalje takav, kakav je.. nego je činjenica da bi i za "top" ponudu koja iznosi oko 5000 eura danas tesko izdvojio tu lovu.. gotovo nikako ! dakle isto kao p prije 20 god. nedostizan komad hardvera za vecinu
29.12.2016 | 14:36
Ekonomski pojam znan kao Veblenov efekt, u Hrvata čest. Na glavi Ray Ban, na stolu kava, špica, Marlboro i Iphone 7. Apple čini se cilja na to.
29.12.2016 | 19:04
Gle ja samo znam da neke stvari u zadnje dve godine su poskupile, tipa lightning cable, adapter, tipkovnice. Prije dve godine lightning cable je košta 169kn za keš, a sada je isti 219kn. Adapter isto. Tipkovnica žičana također.

Ne znam ali poskupili su Apple proizvodi, neki poput nove generacije bežičnih tipkovnica koje imaju u sebi punjive baterije, na neki način normalno je da su skuplje jer imaju više toga, no ova dva tri artikla se nisu mijenjala godinama, ali zato cijena raste...
29.12.2016 | 22:23
A i dolar raste.
07.01.2017 | 20:11
"Skupo" je relativna stvar, za sve MAC proizvode vrijedi svake lipe. Ako se i plati puno, pa nije to hrana da pojedeš i nestane, ja volim platiti što više jer tada imam veću vrijednost. Uvijek možeš prodati za puno više nego za jeftinu kantu od PC-a. Uostalom, prelaskom na Apple, uštedio sam si živaca i živaca a to nema cijenu.
07.01.2017 | 20:17
I jos malo zivaca. Vise me muci Canon koji ni za skener ni za printer ne tade drivetr (a ni tinte). Skener sam rijesio, a printer sam drugi kupio.
12.01.2017 | 16:41
Možda zato jer im je Europska Komisija našla koje su porezne rupe unutar Zakona EU koristili, zbog čega im je naredila da plate $14.5 milijardi.
www.bloomberg.com/news/articles/2016-08-...-in-eu-tax-crackdown
Pa se pumpanjem cijena proizvoda nadaju potrošiti što je manje moguće iz War Chest
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 12 minuta
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO