Problem sa MBPr ili SSD ili OS X?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem sa MBPr ili SSD ili OS X?


11.10.2016 | 22:02
Pregledao sam forum, ne baš detaljno, jer mi je ograničen rad za kompom i nisam nigdje našao nešto slično.
Znači imam MBP retina iz 2012. (prvi model, 15", 16GB RAM, 512GB SSD) i do prije cca. 2 mjeseca je sve super radilo. Da bi se bez ikakve najave, usporavanja ili grešaka OS X srušio i nakon toga više nije podizao sistem, već bi jednostavno pokazao da nema boot particije (mapa s upitnikom). Naravno probao sam sve i svašta i safe mode, i recovery i s vanjskog diska sve dizat, ali SSD-a više nije bilo nigdje.
Ok, čovjek bi reko riknuo SSD, pa sam naravno naručio novi preko OWC-a. Novi od 480GB sam uredno ugradio i instalirao OS X 10.11 i sve je super radilo do jučer. Nikakav novi software nije instaliran u zadnjih 48 sati, nikakvu grešku ne mogu uočiti ili neku aplikaciju okriviti za ono što se događa. Komp se smrzne, onda se malo odmrzne, ali počne gubiti elemente sustava, tipa nestaju ikone i otvorene aplikacije i na kraju crni ekran. Ok kad forsirano ugasim komp, jer drugačije neide onda obavezno dobijem famoznu mapu s upitnikom nakon dužeg čekanja. Čovjek bi reko opet SSD, ali ako resetiram SMC i zatim 3 puta za redom PRAM sustav se uredno podigne i opet uredno radi dok se ne pojave identični problemi, koji dolaze 100%, ali nekad je potrebno 5 minuta, a nekad komp odradi i po 4 sata do smrzavanja i rušenja. Zatim sve ispočetka, restart SMC, pa 3 puta PRAM i pet radi par minuta/sati.

Napravljeno do sada: provjeren spoj SSD-a s matičnom, popravak premissiona, brisanje keša i micanje zadnjih 5 aplikacija iz sustava koje su instalirane unazad cca tjedan dana, kreiranje novog korisnika. Ništa od navedenog ne pomaže. Ono što mi je najčudnije je to nestajanje boot particije nakon rušenja i ponovo vraćanje iste nakon što se napravi reset SMC-a i PRAM-a.

Ima li ko kakvu ideju što još gledati, što učiniti ili jednostavno odnjeti laptop na servis?

P.S. prvi SSD je 100% krepao, jer sam ga stavio u vanjsku ladicu i isto ga ne prepoznaje, ali ovo mi je enigma potpuna.
11.10.2016 | 22:12
Najvjerovatnije servis. Možda je grafička?
11.10.2016 | 22:22
Na to sam i ja pomislio posebno jer je među serijama s problematičnom grafikom i ova moja, ali ne i moj konkretni model. Čudno mi je to nestajanje boot particije, odnosno nemogućnost podizanja OS X-a osim ako ne napravim SMC i PRAM reset.
12.10.2016 | 00:22
SATA kontroler? Ako je to SSD na SATA interfaceu? Ali, prije skroz crnih misli, ako je SATA SSD, možda je samo u kabelu problem?
12.10.2016 | 00:44
SATA kontroler je, ali je interface drugačiji
SSD
Kabel je ovaj
12.10.2016 | 06:58
Podigni sustav na nekom vanjskom disku preko USB-a pa vidi dali se tad ruši. Ako da onda nije problem nikako u spoju ssd-a. Nego nešto drugo
12.10.2016 | 10:37
Više ne pomaže ni SMC i PRAM reset, SSD je sistemu nevidljiv. Izvadio sam SSD iz MBPr i stavio ga u vanjsko USB kućište i kućište blinka, a SSD se zagrijava dok Mac (ovo radim na rezervnom Mac Miniju) nakon nekog vremena javi da disk nije čitljiv i nudi izbacivanje ili formatiranje koje nakon nekog vremena izbaci grešku "Unable to write to the last block of the device. Operation failed..."
Ok čovjek bi rekao da je crkao SSD, ali kako je ovo novi SSD i radio je uz SMC i PRAM reset do nedavno nekako sumnjam da ga nešto u MBPr "sprži". Strah me naručiti novi SSD koji će možda opet ovako završiti.
Dat ću MBPr na dijagnostiku (ako netko ima savjet gdje neka slobodno napiše), ja sam mislio odnijet komp u RAM servis, Zagreb.
12.10.2016 | 10:45
Soffoklo kaže:
.......
nekako sumnjam da ga nešto u MBPr "sprži". Strah me naručiti novi SSD koji će možda opet ovako završiti.
Dat ću MBPr na dijagnostiku (ako netko ima savjet gdje neka slobodno napiše), ja sam mislio odnijet komp u RAM servis, Zagreb.


Bojim se da si u pravu tj. da nesto na pcie bus-u gadno hardwareski ne stima. U tom slucaju problem je cijela maticna. RAM servis je dobar izbor.
12.10.2016 | 17:53
Soffoklo,
ja imam isti MBP kao i ti, samo early 2013 model. U iStyleu sam mijenjao radi grafičke cijelu matičnu ploču. Istina, meni je radila zelene linije duž ekrana, i cijenu je pokrio AppleCare - ali mijenjana je komplet logicboard.
12.10.2016 | 19:46
Hvala svima na sugestijama, za sad sam dogovorio dijagnostiku u RAM servisu, pa javim ako bude kakvih pomaka.
@Kloba i ja sam posumnjao na grafičku, ali s obzirom da je 1. SSD krepao, a 2. daje znakove da će krepat nekako sam skloniji vjerovati da nešto probija po PCIe sabirnici kako je i @jmirakul napisao, jer nikakvih problema s grafikom nisam imao u smislu rušenja, crta po ekranu i sl.
13.10.2016 | 05:03
@Soffoklo
Ali nazovi prvo službu za korisnike, besplatno ti je. Locirani su u Irskoj i pričat ćete na engleskom, ali ponudit će ti mali milion provjera preko telefona i odradit ih sa tobom prije nego što ti dijagnosticiraju kvar.
0800 222 427
Ništa te ne košta, probaj
10.11.2016 | 11:40
Dijagnostika napravljena. Na žalost otišla je matična, ali povukla je sa sobom i SSD. Već sam potrošio oko 2000 kn na novi SSD, i taj je skuren jer nisam znao da je u pitanju matična koja je očito ubijala SSD.
Pitanje i zahtjev za pomoć!
Popravljati ili ne?
Riječ je o MBP retina iz 2012 sa 16 GB RAM-a koji je do sada radio odlično i ima još uvijek i te kako snage za obavljnaje poslova u sebi.
Nova matična sa SSD-om od 700 GB bi koštala 5000 kn uz 3 mjeseca garancije. Na prvu sam mislio odmah popravljati, ali sad kad razmislim ipak će to biti više od 7000 kn dodatnog troška (računam i SSD koji sam ranije kupio i skurio). Recimo da novac nije problem no1 na što biste se vi odlučili novi stroj ili popravak ovoga? Unaprijed hvala na prijedlozima.
10.11.2016 | 11:54
Ja imam istu Retinu sa 2.3/16/650m i da mi se to dogodi ne znam sta bi napravio. Navjerojatnije bi po inerciji kupio novo racunalo. Ne nuzno Mac

Ali treba logicki razmisljati. Gledaj da zamjenom maticne ploce, ti u principu mijenjas CIJELO racunalo. Sve je integrirano na tu plocu, tako da ces sve dijelove koje je 4 godine rada gazilo, dobiti nove.

A za 5000-6000kn koliko ces uloziti u zamjenu, ti ne mozes kupiti Mac niti blizu tih performansi. Ovisno u kakvom ti je stanju baterija, sigurno si sa tom investicijom miran narednih 3-4 godine.

Meni su isto mijenjali u jamstvenom roku plocu radi pokvarenog SDcard readera, bio sam prisutan i tehnicki cijelo racunalo dobijes novo
10.11.2016 | 12:04
Hvala na prijedlogu. Baterija je ok ima manje od 100 ciklusa i trenutno je health oko 92%. Sličnog sam razmišljanja posebno nakon predstavljanja novih MacBookova. Isto mi je glavom prošlo ako bi i išao na novo računalo, pitanje je da li bi išao na Mac
Znači 1 glas za zamijenu (recimo to tako )
Ako ima tko još nekakav prijedlog bio bi zahvalan, jer ću kroz koji sat morati donjeti odluku.
10.11.2016 | 12:47
I ja bih napravio, kako je rekao drlovrić. Nova su računala osakaćena za neke stvari u odnosu na tu seriju.
10.11.2016 | 13:25
Zeznuta je to odluka. Ja bi se pitao sto mogu dobiti za 5-6 kKn. Mac-a nekog polovnog, mozda, pa to ces imat i ako stavis novu plocu u svoj rMBP. Mislim da bi i ja pregrizao i zamjenio plocu.
10.11.2016 | 13:36
Ok, hvala svima na mišljenju i pomoći. Odlučio sam se za zamijenu!
10.11.2016 | 17:56
Ja bi još malo počačkao po oglasima. Cijene idu od 9500 pa na više.
www.njuskalo.hr/macintosh/macbookpro-ear...5inch-oglas-20740272
ili
www.njuskalo.hr/macintosh/macbook-pro-15...-2013-oglas-20630683
Ja bi probao ovoga možda popraviti i prodati i kupiti novi.
10.11.2016 | 18:44
Ova druga grafička je isto na matičnoj ili je posebno spojena? Jer ako je onda dobiješ sve novo u zamjeni, baterija ti je ok a monitor valjda nebu krepao, ja bi isto išao na zamjenu.
10.11.2016 | 18:45
Već sam poslao nalog za popravak, a i po oglasima sam gledao. Moj je u rangu ovog drugog koji se prodaje za 11300 kn, s tim da će moj sad imati 768 GB SSD. Znači ajmo reči da bi ipak trebao dodati još 5000 kn na ovih 5000 kn za servis a imat ću novu MBO, RAM, CPU i GPU. Prevagnuo sam za popravak, ali da odluka nije bila baš lagana nije, a da je ispravna hmmm tko će ga znat
Računam da me posluži ipak još koju godinu, pa će i ovih dodatnih 5000 kn biti manje bolno.
10.11.2016 | 18:47
@cariblanco - grafička je isto na matičnoj, tako da osim novog MBO-a imat ću i novi CPU, GPU (oba) i RAM + novi SSD od 768GB.
10.11.2016 | 19:46
Znači sve novo osim monitera i baterije, super...mislim da si dobro odlučio
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 40 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Riba, Anonimci (900)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO