Synology RT1900AC
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Synology RT1900AC


01.10.2015 | 14:48
Nova igračka samo što nije stigala (sredina studenog ali dobro)

www.synology.com/en-global/products/RT1900ac#overview

Jedva čekam, iOS/Android app je već dostupan. Planirana cijena (neslužbeno) je cca 150€, ali čekam od TecomTradea potvrdu da li oni imaju kakvih naznaka koliko će to koštati u EU pa ćemo vidjeti.

Pogoni ga SRM 1.0:
01.10.2015 | 17:41
Lijepa vijest. I ja sam u procesu nadogradnje WIFi, pa cu se malo strpiti dok ne vidim kako ovo cudo radi
01.10.2015 | 18:04
Ubojica wifi-a. Nije ac prestrašno brz, možda max 3 puta od "n", u praksi naravno, ne na papiru
01.10.2015 | 20:52
ovo nije zbog AC standarda nego zato da konačno isp ruter bude samo modem i da više kontrole imam po pitanju contenta, filteringa, qos itd..
01.10.2015 | 21:08
i koštat će oko 200$?
mikrotik to odradi za puno manje a nadogradiv je ako se zna što se hoće u startu
jedino što ružnije izgleda
02.10.2015 | 07:06
Obožavam komentare po pitanju cijene. Kao da Josipa slušam kako plače o jebenom iphonu6

TcomTrade je potvrdio da je datum izlaska 12.11, ali točna cijena još nije poznata (niti je bitno). Joj što volim jesen/zimu uvijek nešto novo (a ne fucking ljeto kada si želim žile prerezat).
02.10.2015 | 08:34
A ne ne... ja volim platit tehnologiju za razliku od nekih... samo sam i realan
Baci recenziju kad dođe, zanima me kako radi naravno
nisam konkretno mislio da je synology skup, nego je li ima smisla tih 200$ za to što nude oni, ali i ostali
02.10.2015 | 09:27
Ma slažem se potpuno. No kada se vidi što je ispod haube onda to više nije samo ruter. To Syno i misli pod ovim ruterom. DualCore CPU, 256 RAMa (DDR3), AC support, USB3/SDcard reader, i naravno ono što im je glavni sales point, SRM. Ima dakle tu nešto hardwarea koji možda i opravdava cijenu (to ćemo vidjeti), ali mislim da nisu ništa lošiji ili bolji od nekih ludih Asus/netgear i sličnih AC modela koji su već na tržištu (i vjerojatno koštaju znatno više).

Dobro, istina, syno je moj brand of choice, ali mislim da će omjer cijene, mogućnosti i kvalitete biti sweet spot.

Idea da ti ruter u biti može hostati xy appova i poslužiti kao NAS (ne kažem da ostali to ne mogu) je super.

Ovo je čisto osobna preferencija i mislim da će za moje potrebe biti super. Potudit ću se napisati neku recenziju kada stigne i kada napravim neke korisne scenarije.
02.10.2015 | 10:01
rt1900ac pristojno izgleda, ostali su Posejdonovo oružje iz budućnosti
I da, kako kažeš, ostala AC ekipa sa "štapovima" je poprilično skupa
13.10.2015 | 07:06
Evo video samog 'OSa'

SRM 1.0:

13.10.2015 | 08:12
Lijepo lijepo. Bas lici na NAS interface
02.12.2015 | 12:50
Evo jučer (taman na rođendan) stigao ruter.

Neću previše u detalje pisati jer ga još nisam ni spojio ni koristio (treba mi vremena pa mislim da ću to za vikend pustit), ali evo nekoliko slika u nastavku.

Ono što mogu na prvu reći je da je kvaliteta izvedbe jako dobra. Djeluje fino po pitanju težine i finisha.

Konačna cijena na našem tržištu za sada je oko 1190kn+pdv (ja sam prošao za cca 1380kn u totalu).

Više ću napisati kada ga bude spojio i upogonio,a vjerojatno ću i neke realne testove moći napravit da vidim koliko je taj AC realno brži (ako je uopće brži).


Photo01.12.2015.212225.jpg



Photo01.12.2015.212257.jpg



Photo01.12.2015.212403.jpg



Photo01.12.2015.212434.jpg



Photo01.12.2015.212459.jpg



Photo01.12.2015.212526.jpg



Photo01.12.2015.212644.jpg



Photo01.12.2015.212914.jpg
02.12.2015 | 12:52
Photo01.12.2015.212945.jpg


Photo01.12.2015.213016.jpg


Photo01.12.2015.213030.jpg


Photo01.12.2015.213107.jpg


Photo01.12.2015.213116.jpg


Photo01.12.2015.213313.jpg
02.12.2015 | 13:24
Super izgleda, ali trebamo ono važnije kako radi! Ajd jedva čekam da javiš dojmove pošto sam si nekako zacrtao jednog!
02.12.2015 | 14:33
Premium stvar, po premium cijeni

AC kao standard je nedvojbeno i osjetno brzi u svim scenarijima, pitanje je koliko je ovaj uredjaj (i jel uopce) brzi od slicnih AC modela.

S nestrpljenjem cekam tvoje real life testove...
09.12.2015 | 14:06
Nisam stigao ranije i neću postati slike da ne bude sve predugo (možda in stavim u odvojeni post.

Jednostavno nemam vremena za neke intezivne testove (niti hardwera, pogotovo AC standarda). U nastavku je jedan kratki osvrt zadnjih par dana koliko je ruter u pogonu (od vikenda)

Synology RT1900AC

UVOD

Već dugo vremena želim svoju lokalnu mrežu nadograditi sa kvalitetnim WIFI ruterom, po mogućnosti sa AC standardom i konačno sam to i učinio. Čovjek bi rekao pa ima vremena, netko drugi šta sam čekao tako dugo. Istina je negdje u sredini. Iako je tržište prepravljeno sa 802.11AC ruterima, svi znamo da nešto kvalitetnije će sigurno imati i jako dobru cijenu.

Naravno to neće značiti nužno kvalitetu, ali u većini slučajeva je tako. Za mene je faktor veličina i dizajn rutera. Dok su neki na tržištu zaista estetski lijepi, drugi su krajnje pretjerani u svojoj veličini i dizajnu. Tražio sam nešto funkcionalno, dovoljno maleno, a da pritom ima kvalitetu, funkcionalnost i dimenzije koje su mi odgovarale.

Iako imam nekoliko uređaja od tvrtke Synology, samo da odmah u startu kažem da ovo nije reklamni/sponzorirani osvrt niti da ovime smatram da je ovaj uređaj najbolji u ponudi. Splet okolnosti je doveo do ove situacije. Kada sam čuo da Synology uz svoju široku paletu NAS uređaja planira ući sa novom kategorijom proizvoda, pritom baš onu kategoriju koju sam ja gađao, odlučio sam pričekati i vidjeti što će na kraju od svega toga biti.

RT1900AC - prvorođeni

Mnogi od nas imaju doma rutere koji nisu dodijeljeni od strane ISPa, dok drugi ne vide razlog zašto bi ga uopće mijenjali. I moram reći, to je ok. Moj razlog je bio čisto zato što sam htio, kao i lokalnu tako i wifi mrežu, uvesti u modernije doba i pritom dobiti neke funkcionalnosti koje standardni ISP ruter jednostavno nema.

RT1900AC je Synology-ev prvi (i zasigurno ne posljednji) ruter. Kao i ostali konkurenti na tržištu, ovaj primjerak ima sve što je danas moguće napraviti sa uređajem ove vrste (u nekim situacijama i više) za vrlo pristupačnu cijenu i ono što je po meni bio presudni faktor, izvrsnim OS-om.

Ime uređaja je tipična Synology nomenklatura. RT oznaka da je riječ o ruter liniji, 1900 označava maksimalni teoretski bandwith od 1900Mbit/s (zbroj 2,4Ghz i 5Ghz wifi raspona) te AC koji je kratica 802.11AC, oznake trenutnog AC wifi standarda.

Na našem tržištu ovaj uređaj dostiže cijenu od oko 1190kn+PDV što je sasvim pristojna cijena i spada u neku sredinu. Po EU trgovinama cijena varira od 150€-180€.

Dizajn i kvaliteta je solidna. Izrađen je od jednake čvrste plastike kao i srednji i viši rang njihovih NAS uređaja (nema tragova prstiju) i ima pristojnu težinu. Primjerice ono što me uvijek ljuti je kada običan ethernet kabel koji je savijen uspije pomaknuti kompletan uređaj. Kao što je vidljivo sa slika u prethodnim postovima sa svake strane nalazi se neka tipka ili port koji će biti od koristi u određenim trenucima.

Najvažniji dio je svakako stražnji kojeg čine 4 gigabitna ethernet porta, jedan WAN port, te ulaz za strujni adapter i tipka za paljenje.Također tu se nalaze i 3 pozlaćena navoja za spajanje individualnih antena.

Sa bokova se nalaze standardna WPS tipka (automatsko uparivanje wireless uređaja bez potrebe unosa wifi lozinke), prekidač za aktiviranje wifi-a, jedan USB 3 port i na kraju SD utor. Od svega navedenog možda SD port najviše odskače jer nije tako čest na uređajima ove vrste.

USB i SD port unutar ruterovog SRMa (Synology Ruter Manager) nude mogućnost rada sa datotekama na istima. Ukoliko možda netko želi putem ovog rutera i pripadajućeg Download Managera preuzeti nešto sa interneta mogu to odmah spremiti na USB ili SD uređaj koji je dostupan u tom trenutku.

Ruter pogoni Dual Core 1GHz procesor sa 256MB DDR3 rama što čini rad unutar njegovog OSa jako ugonim i brzim. Za detaljnije informacije i specifikacije može se konzultirati ovaj link: www.synology.com/en-global/products/RT1900ac#spec

SRM 1.0

Kao što im imenovanje uređaja nije baš originalno to također vrijedi i za OS. Synology Router Manager je OS koji je pandan njihovom DSMu koji pogoni Synology liniju NASeva.

SRM u svojoj prvoj iteraciji od izlaska ima već 2 updatea (uglavnom fixevi za AC dio te podršku za rad sa EU ISPovima) no to ne znači da nije jako solidno izveden. U tipičnom Synology stilu izvedeno je multitasking okružje koje je također proširivo sa Package Center aplikacijama (za sada ih ima 5 komada). Svima koji nisu upoznati sa ovim načinom rada to neće biti problem jer je sučelje poprilično intuitivno, dok će korisnici DSMa biti kod kuće nakon par minuta.

SRM uključuje nekoliko glavnih aplikacija sa većim ili manjim brojem funkcija. Najbitnija od svih je svakako Network Center. Pokriva 90% funkcija koje se mogu administrirati na ovom ruteru. Podešavanje wifi-a, internet povezivanja, parental i traffic kontrole, QoS itd...

Većina navedenih funkcija se može i admnistrirati preko besplatne iOS/Andorid DSRouter aplikacije. Djeluje jednako snappy kao i web sučelje te na jednostavan način nudi kompletnu kontrolu nad jednim ili više rutera koje koristite.

Kao i svi ruteri tako i ovaj mogu funkcionirati u nekoliko modusa rada: klasični ruter mode (bridge-an na neki adsl/vdsl/fiber modem), kao AP (access point) ili wireless klijent. Svaki mod rada će nuditi manji ili veći dio funkcionalnosti tako da primjerice u AP modeu se neće moći setirati parental/traffic kontrol kao ni QoS (quaility of service).
Što se samog OS tiče za prvu ruku sam zadovoljan. Naravno neki segmenti bi mogli biti malo bolje riješeni i dorađeni, ali vjerujem da će se to promijeniti kako korisnici budu tražili i predlagali implementaciju novih funkcija.

Za početak status screen. Na njemu se može na brzinu vidjeti što se sve događa na mreži i koji su sve uređaji prisutni te tko od njih utilizira najaviše mrežnog prometa. Tu je također moguće vidjeti i CPU/RAM utilizaciju samog rutera kao i status WAN konekcije te stanje 2.4 i 5Ghz wifi-a

Iz samog imena jasno je da ovaj ruter nudi mogućnost rada sa 2.4 i 5Ghz wifi-em. Pošto na raspolaganju imam samo jedan AC uređaj (iPhone6) onda ne mogu previše osvrta dati što se tiče rada osim da sve što sam testirao je rezultiralo maximalnim transferima do 275Mbit/s (33-34Mb/s). Prevedno to bi bilo cca 8GB za otprilike 4min (jedna datoteka) što je po svemu sudeći maximum ovog iPhone-a.

Po netu sam vidio jednake rezultate sa drugim AC ruterima tako da rekao bi da je to plafon. Naravno to nije ni blizu 1300Mbit/s što u teoriji može ovaj uređaj ali to će morati pričekati neki drugi AC gadget.

Lokalne (ethernet) brzine nisam izvodio jer ništa nemam spojeno na njega. Sve je spojeno na NETGEAR ProSafe 108 gen2 switch, tako da synology ruter samo servisira WAN i wifi taskove, te naravno content i bandwidth filtering.

Ono što sam primijetio je da signal poprilično varira za razliku od 2.4Gzh ovisno o udaljenosti od rutera. Primjera radi sve dalje od 10tak metara brzina već pada za duplo. Na nekih 20-25m govorimo o brzini između 5-10Mbit. Naravno tome doprinosi i bilo koja prepreka između. 2.4Ghz brzina je uglavnom stabilna i manje više konstantna, neki solidnih 20tak Mbit+/- bez nekih velikih oscilacija na svim udaljenostima.

Ovo nikako ne znači da morate grliti ruter sa AC spojenim uređajem, ali vjerojatnost je da ukoliko niste u istoj sobi ili ste dovoljno daleko uz neku prepreku nećete iskoristit puni potencijal AC klijenta koji priča sa ovim ruterom. Naravno kao što sam i naveo, ako je uređaj nešto osim ip6, možete očekivati i bolje brzine (vjerojatno i veće oscilacije).

Što se stabilnosti tiče nisam u ovih nekoliko dana testiranja vidio nikakve probleme sa niti jednim od wifi uređaja kao što se to znalo dogoditi sa ZTE ruterom (tcom).

Koristim ga u kombinaciji sa tcom ruterom (koji je u bridge modeu) te se PPoE konekcija inicira sa strane Synology rutera. Veza ne puca i uglavnom je to 24h sa autoconnectom nakon prekida od strane ISPa.

Dakle osnovne funkcije: 10/10

The good and not so good stuff

Parental Control

Sve ostale funkcije ovog rutera se nalaze kroz nekih 20tak kategorija i podkategorija koje neću sigurno sada nabrojati, ali ću spomenuti neke interesantne.

Pošto ovdje ima dosta roditelja početi ću sa ‘Parental Control’. Ovdje osobno imam jednu zamjerku koju ću odmah istaknuti. Naime ova komponenta se oslanja na administraciju i ograničenja po MAC adresi uređaja kojeg ruter ‘vidi’ (spojen kabelom ili wifi, svejedno). Zašto onda zamjerka? Pa kada se jednom iskoristi uređaj i definira se nad njim neka od 3 ponuđene kategorije filtriranja sadržaja (jednu možete modificirati i nadopunjavati), nije moguće složiti niti jedno dodatno pravilo za taj isti uređaj.

Primjer. Dakle ako ste za jedan uređaj limitirali da u tom i tom periodu ne može pregledavati ‘Shopping’ i ‘Social Network’ stranice, a želite da u nekom drugom periodu to bude dostupno dok pritom ne želite pristup nekom trećem ‘edukativnom’ sadržaju, to nažalost, kako bi barba Šojić rekao, ‘neće da može’.

Hoće li se to promijeniti ili ne, vidjeti ćemo. Za početak nije loše, ali ne kužim zašto jedan rule po jednom MACu. No dobro. Za sve koje interesira što Synology uzima kao bazu malicioznih stranica (nije jedina kako kažu, ali su samo nju naveli) te po čemu vrši kategorizaciju istih ovo je mjesto:dsi.ut-capitole.fr/blacklists/index_en.php. Prije sam naveo jednu od filter kategorija možete sami nadopuniti imenima domana za koje smatrate da nisu prikladne.

Sviđa mi se što je vrijeme apliciranja filtera gotovo trenutno, a ne zahtjeva čak ni zatvaranje browsera kao ni flush DNSa, odjava, resetiranje računala i tko zna što još.

Solidno 8/10

Traffic Control

Ova komponenta je razlog zašto će netko i kupovati ovaj uređaj pa ću njoj posvetit nešto vremena. Na prvu, super. Prikazuje sve uređaje koje ruter vidi te u tabelarnom prikazu daje mogućnost, po principu ‘one click’, aktivacije nekih opcija kao Beamforming, Ban (ovo uključuje kompletan prekid komunikacije, lokalne i prema intenetu), prioritete itd…

Za one koji žele malo više mogućnosti mogu to napraviti preko QoS opcija. Kada govorimo o QoSu onda treba spomenuti da se nigdje ne navodi taj konkretan termin. Zašto? Zato jer to nije pravi QoS.Nešto što bi se moglo nazvati QoS je tu podijeljeno na 2 glavne stvari. Koliko bandwidth-a može koji uređaj imati (maximalni i garantirani, to vrijedi za upload i download) u jednom datom trenutku, te koje specifične aplikacije želimo istaknuti i limitirati. Drugim riječima pravila su ‘per device’, ne ‘per application’ kako bi netko očekivao. S jedne strane to je dobro. Zašto neki uređaj ne bi imao više bandwidtha kada pristupa nekom streaming servisu od svih ostalih? Naravno ako to tako gledamo to znači da moramo pravilo za taj online servis složiti za sve pojedine uređaje u mreži. Bilo bi lakše da se pravila mogu definirati per application, no ta opcija ne postoji (još). Jasno, možda neće ni biti implementirana, ali eto, tako je Synology zamislio device i app kontrolu odnosno ono što bi netko nazvao QoS.

Za kraj ovog dijela ostaje još ‘Live traffic monitor’. Očekivao sam više, iskreno. U ovoj verziji SRMa to je rudimentalni (at best) upload i download graf koji realno i automatski prikazuje u raznim bojama uređaje na mreži i njihovu utilizaciju. Da li se graf može povećati? Ne. Da li se može kontrolirati skala grafa i vrijeme? Ne. Istina može se raditi snimak zadnja 24h, ali to je to. E, a da li se može odrediti koji će se uređaji pratiti u tim grafovima neovisno o tome što se događa na mreži? Naravno, ne. Crap.

Dakle sve ide divno i krasno, ali na kraju ovaj ‘monitor’ je po meni najveće razočaranje u cijelom ovom paketu. Srećom dio koji se može popraviti na 1001 način i nadam se da hoće, ali do tada moramo čekati.

Može to bolje: 6/10

Sigurnost, apps i ostale sitnice

Prije sam također naveo da ovaj ruter ima hrpu sitnica koje naravno neću sve navoditi, ali ću ih par spomenuti.

Osim standardnih opcija kao firewall, DDoS, DDNS, port forward, DMZ i slični (ako ne znate što je koji, googlajte) ovaj ruter također nudi i 3G/4G hot spot opciju.

To bi značilo da primjerice ostanete bez interneta iz nekog razloga, a nužno vam je da svi ili neki uređaji u kućanstvu pristupe internetu, jednostavno uključite u USB port neki 3G/4G kompatibilni uređaj sa SIM karticom i to je to. Nažalost nisam imao niti jedan za testiranje (ovdje je popis verificiranih od strane Synologya: goo.gl/I6fWvp) pa ne znam koliko je složeno ili ne to konfigurirati. Lista dostupnih uređaja će sigurno rasti, a kao i sa svim uređajima sigurno će raditi i mnogi koji nisu na popisu.

Kao i DSM, SRM ima svoj Package Center sa trenutno svega 5 aplikacija/servisa. RADIUS server, DNS server, VPN server (treba napomenuti da ruter može biti i VPN klijent po defaultu), Download Station,i Media Station. Kao i njegov big brother u Synology NAS liniji, SRM Package Center se može proširiti sa URL repozitorijima 3rd party paketa koje developeri mogu razvijati putem dostupnog SDKa. Što će sve biti dostupno i kada to će vrijeme pokazati.

VPN server preko OpenVPNa radi uredno što nije ništa čudno jer je riječ o istoj implementaciji kao i unutar DSMa.

Od ostalih servisa tu je SMB2 (ne i 3), FTP te WebDAV protokol podrška kao i support za jedan mrežni printer. Ono što će također nekome možda biti od koristi je da ovaj ruter također podržava i Google Cloud print servis. Probao sam povezati preko WPS opcije svoj Sasmung M2070W printer i to je prošlo očekivano, u svega par sekundi.

Što se tiče podrške AirPrint support printera ona postoji, ali naravno ukoliko ruter ima potrebne drivere i poprilično je jednostavna.

Administracija rutera moguće je i preko DDNS (17 providera je podržano)/QuickConnect opcije ukoliko netko želi pristup ruteru preko nekog user friendly imena. Od preostalih administrativnih sitnica može se navesti da ruter ima SSH opciju pristupa kao i SNMP te NTP servis.

Sve skupa 9/10

Na kraju mogu samo reći da sam zadovoljan sa cijelokupnim paketom iako ima prostora za poboljšanjem i dodavanjem novih mogućnosti. Da li bi nekome preporučio ovaj ruter? Pa bi. Smartam da je cijenovno jako dobro pogođen s obzirom što nudi, a poznavajući Syno kvaliteta OSa će sigurno ići naprijed, tako da s nestrpljenjem očekujem razvoj situacije. Naravno ima nekih stvari koje me smetaju, ali ništa što bi se klasificirao kao deal breaker.
09.12.2015 | 17:10
Odlican prikaz koji je odgovorio ja jako puno mojih pitanja. Zamjerke i opaske na negativne stvari podrzavam, ali srecom je sve to lagano softverski rijesivo

Synology je prilicno dinamican sa nadogradnjama svojih proizvoda, tako da smatram da i taj jedan jedini router nece biti zaboravljen.

Ima tu prostora za rast i razvoj, i bice to vremenom sve bolje i bolje.

Koliko si zadovoljan sa QoS?

Volio bi da uredjaju na kojem gledam streaming video u nekom trenutku (Roku, ATV, SmartTV, iPad, itd) mogu dodijeliti apsolutni prirotet u prijenosu podataka, kako video ne bi trzao, radi nekog app upgrade i sl.
21.12.2015 | 19:33
Evo jedna kratki follow up na tamu ovog uređaja.

Dakle u zadnjih 15tak dana nemam nikakvih problema u radu i jako sam zadovoljan, no međutim sve više i više mi ide na živce jedan problem koji sam mislio da ću riješiti, ali ne uspijevam.

Ovaj ruter opslužuje 7 uređaja (3 na žicu ostalo wifi; 5G i 2.4 kombinirano) od čega samo jedan ima povremenih problema, Macbook Air (2011 model). Dakle svakih 2-3 dana iz za sada nepoznatih razloga, macbook se otklopi, spoji se uredno na wifi i tu priča završava. Lokalna i Internet komunikacija staje. Jedino sa ruterom ima komunikaciju, ali sa niti jednim drugim uređajem u mreži niti jasno prema internetu. Svi ostali uređaji u datom trenutku rade uredno.

Probao sam sve, od resetiranja maca, mrežnih postavki, PRAM, setiranja novog wifi adaptera, statički IP/DHCP (rezervacija IPa kao i bez toga), DNS promjene, wifi kanali, b/g/n podešavanja, itd... apsolutno ništa ne pomaže.

Da stvar bude još više čudna jedino što pomaže jer resetiranje rutera (po time ne mislim samo na WAN konekciju jer to ne pomaže, već komplenog rutera). Nakon toga macbook se uredno spoji, dobije jednaku IP adresu i sve ide normalno kao da se ništa nije dogodilo.

Dodatno sam skužio da u situaciji kada 'zaglavi', Macbook ne funkcionira ni preko hotspota. Naime pojavljuju se jednaki simptomi, spoji se uredno, dobije IP, ali nema mrdanja prema internetu ni blizu.

E sada, da li je ovo problem rutera (sumljam, ali ništa ne isključujem) ili samog Macbooka, vrijeme će pokazat. Oba uređaja su postepeno update-ana ne bi li skužio da je može to lijek, ali ne pomaže. Ruter i mac su sada na zadnjim dostupnim vezijama i dalje se problem manifestira unutar 2-3 dana.

Inicijalno sam mislio da ga možda zbuni 24h reset prema ISPu, ali to se ispostavilo netočno.

Eto, toliko. Ovo mi nije dealbreaker pošto je jedan uređaj u pitanju i dodatno ovo se znalo dogoditi i sa ZTE (tcom) ruterom, ali vrlo vrlo rijetko, pa se sada postavlja pitanje što ga u biti mući.

Slijedeće što ću probati je prebaciti sve uređaje na 2.4N mrežu i ugasiti AC neko vrijeme dok se ovo ne dogodi opet.
21.12.2015 | 19:51
Isto se događa sa spornim kompom ako je na žičnoj vezi?
Probaj možda s nekim USB WiFi karticom. Da li možda i tada ima problema?
Je li se to događa na bilo kojem mjestu u prostoru?
Kako puno znaš o mrežama, tako problem leži ili u neko flagu kojeg treba postaviti ili u podzemnim vodama ili u trafostanici preko puta ili u dalekovodu iznad kuće/stana ili o crnoj magiji ili samo tamna strana isprobava tvoje strpljenje.
21.12.2015 | 20:18
Nisam ga testirao sa žicom jer nemam adapter za to probati, a trenutno nisam ni išao u nabavku nekog usb wifi adaptera također. To mi je slijedeće za testirati.

Pokrivenost nije problem, jer mac recimo miruje na mjestu gdje je do malo prije radio (bio u sleepu) i onda (nakon buđenja) više ne radi. Kao što sam rekao probati ću sada testirati sve na 2,4Ghz mreži pa ću vidjeti, moguće je da ga preklapanja ometaju na neki način.

Interesantno je da macbook koji nema AC wifi karticu koji put vidi 5GHz mrežu, koji put ne, iako je ne može koristiti. Možda ga ipak to smeta. Napisati ću ako se ovaj problem nastavi/popravi i u kojoj situaciji.
21.12.2015 | 22:10
Poigraj se odabirom tipa enkripcije i duljinom ključa. Zvuči kao problem koji bi mogao s tim imati veze. Za početak vidi da li se problem javlja ako je wifi mreža otvorena (bez enkripcije), pa onda ako je WEP, pa WPA, pa WPA2. Pa u času kad se problem pojavi, pojednostavljuj pre-shared key i vidi da li će utjecati na problem.
21.12.2015 | 23:39
probao sam to u onim prvim koracima ali nisam naveo konkretano, pogotovo zato jer stvar radi savršeno danima i onda puf. u svakom slučaju tnx za savjet.
22.12.2015 | 00:43
Tocno takav identican problem imam u uredu sa jedim hp laptopom koji danima radi i onda jedanput u 7 do 10 dana ujutro se spoji na wifi ali nema komunikacije prema nicem. Svi ostali normalno se spajaju na wifi ap i svima sve radi. Obzirom da nam nije neki problem resetirat ap, tako rjesavamo problem. Router je neki tplink 2.4n sa dd-wrt firmwareom.
22.12.2015 | 02:52
Imam AP Extreme i to mi se ne dogadja. 3 OSX-a, 1 WIN XP, nekoliko iP-a, Android, iPad, sve radi OK.
22.12.2015 | 10:30
rusty kaže:
Interesantno je da macbook koji nema AC wifi karticu koji put vidi 5GHz mrežu, koji put ne, iako je ne može koristiti. Možda ga ipak to smeta.


Meni ovo malo upada u oci. Jesi ti siguran da si ovdje sve ispravno napisao?
22.12.2015 | 18:40
dakle nakon jednog dana da ugašenim 5G wifiem i dalje jednaka situacija
22.12.2015 | 20:11
drlovric kaže:
rusty kaže:
Interesantno je da macbook koji nema AC wifi karticu koji put vidi 5GHz mrežu, koji put ne, iako je ne može koristiti. Možda ga ipak to smeta.


Meni ovo malo upada u oci. Jesi ti siguran da si ovdje sve ispravno napisao?


Ma mislio sam da ako forsam samo 5G AC wireless mode, a ne an+ac recimo. Sada sam prebacio macbook na 5G an+ac pa ćemo vidjeti da li će to promijeniti nešto.
23.12.2015 | 12:47
Pardon, a što vam je to "5G"?
23.12.2015 | 13:42
moja lijenost napisati 5Ghz eto
23.12.2015 | 17:10
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 10 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO