WD My Book Studio u RAIDu 0
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

WD My Book Studio u RAIDu 0


19.05.2015 | 05:43
Radim na iMacu 21.5 inch 2011, 2.5GHz Intel i5 procesorom, verzija MacOSa je 10.10.3, 8GB RAMa s vanjskim Western Digital My Book Studio II preko FireWire 800.

Pokvario mi se je 1 disk (od ukupno dva) u Western Digital My Book Studio II kućištu (2x2TB). Zamijenio sam ih sa 2x6TB Western Digital koje sam nedavno kupio.
Kada sam upalio My Book Studio II sa novim diskovima, digao mi se je WD Drive Manager v2.3.1, radio je više od pola sata, bez informacija, pa sam Studio II ugasio. Ponovo sam ga upalio na što je WD zatražio password i nakon njega se ugasio. Ponovio sam postupak, ali bez uspjeha.

Sada je na WD stranicama objavljen noviji WD Manager verzije 3.1.0
Da li postoji mogućnost da složim da Studio radi u RAID 0 kombinaciji ali bez WD Softwarea?
19.05.2015 | 06:12
Na tvoje pitanje ne znam odgovor, ali za low level inicijalizaciju RAIDa može trebati i puno dulje od pola sata. Ja bi to pustio navečer pa, ako do jutra nije gotovo, onda bi tek zaključio da ne radi.
19.05.2015 | 16:48
Sada je nezgodno što nakon moga restartanja iMaca i WD Softwarea on (WD Software) neće raditi odn formatirati diskove u RAID 0. To je htio samo prvi puta kada sam ga nakon pola sata restartao. Sada vidi diskove u RAIDu 0 i ništa neće pokretati od WD Softwarea. Kada dignem WD Drive Manager i idem na RAID 0 FireWire kapacitet mi je 0. Kliknem na Configure RAID and partition settings, WD Manager traži lozinku i stiže poruka Aplikacija WD RAID Manager nenadano se zatvorila (ta poruka se nije pojavila samo prvi puta kada sam isključio WD Drive Manager).

Da li znaš da postoji neki drugi software s kojim bi mogao formatirati diskove u RAID 0?
19.05.2015 | 17:04
Ovdje je fotografija...
info.jpg
19.05.2015 | 18:00
Izvadi diskove vad i uništi particije na njima (obriši ih) bez formatiranja. Neka bude sirovi disk koji mislim kako ne treba low level format.
Vrati ih unutra i ponovno pokreni proces. Za 2x6TB može potrajati i cijelu noć. Meni je LaCie 2x750GB radio oko 2 sata dok nije bio gotov s izradom polja.
19.05.2015 | 18:34
Ako ih izvadim, moram otići do prijatelja na PC da ih obrišem (bez formatiranja). Tada da diskove koji su sirovi stavim u Studio i pokrenem proces.
Da li to trebam raditi isto pod WD Managerom?
19.05.2015 | 19:26
Ne moraš pod Managerom. Bilo koji program za particioniranje diskova je OK. MAC ima Disk Utility i s njim možeš to napraviti.
Da pitam još nešto: Diskove si kupio u dučanu i oni nisu bili pripremljeni za tvoj model NAS-a? Pitam zato jer moj LaCie ima OS na diskovima i zamjena diskova je malo drugačija (u stvari dosta drugačija). Ako si siguran kako možeš bilo koje diskove ubaciti u NAS, tada možeš i brisati particije i sve ono što je na njima jer je sami OS negdje drugdje.
Vidim kao su u HFS+ formatirani. Možeš ih i na MAC spojiti s vanjskim kućištem koje posudiš, a ne kupuješ.
19.05.2015 | 19:42
diplodocusIII kaže:
Ako ih izvadim, moram otići do prijatelja na PC da ih obrišem (bez formatiranja). Tada da diskove koji su sirovi stavim u Studio i pokrenem proces.
Da li to trebam raditi isto pod WD Managerom?

WD manager sve do nedavno je lose radio na 10.10.x (uglavnom nije radio) Ovu novu verziju koju spominjes nisam probao. Koristim wd my book studio kao raid0 volume za backupiranje NAS-a. Raid0 sam si slozio sa wd managerom pod OS X Mountain Lion te nakon toga pod NAS OS (neki linux) preparticionirao i formatirao kao 6TB ext4 file sistem. Kao sto je vec receno izvadi diskove van te jedan po jedan ubaci u neko USB kuciste i kroz OS X diskutility napravi tzv. FreeSpace particiju na svakome. Vrati ih nazad u wd book i sa wd managerom kreiraj Raid0 volume. To bi trebalo raditi.
20.05.2015 | 05:24
Diskove Western Digital Green seriju od 6TB sam kupio u dućanu. Nisu bili složeni na MAC.
Mogu probati napraviti FreeSpace particiju kod prijatelja koji ima PC ako se to može na PCju. Nakon toga ću pokušati s Studiom II pa ćemo vidjeti. Hvala vam svima što pomažete oko moga "slučaja".
20.05.2015 | 06:05
Pa ne mora biti PC!
Treba ti vanjsko kuciste. MAC je itekako dobar za te stvari.
20.05.2015 | 08:13
Radi se o tome da ja nemam drugog kućišta osim My Book Studio II. Na jednom Studiu imam 2x3TB i ono dobro radi pod WD Drive Manager v2.3.1. Drugo Studio II kućište je bilo s 2x2TB i njega hoću zamijeniti s WD Green diskvvima od 2x6TB. Ne znam da li WD Drive Manager v2.3.1 radi s WD diskovima od 6TB. Da li možeš točno napisati što trebam raditi s "Uslužnim programom diska" koji mi je na iMacu tako da mi novih 2x6TB nije ovisno o WD Drive Manageru?
20.05.2015 | 08:33
bojim se da ćeš morati ipak to napraviti na način kako je navedeno. Dakle korištenjem neke dodatne ladice (ne Studio II) da diskove staviš u unallocated stanje i onda ih nakon toga staviš u Studio II. Imaš nekoga tko bi ti makar mogao posuditi vanjsku ladicu da to odradiš?

Zašto nisi prije provjerio da li su ti 6TB diskovi podržani?
20.05.2015 | 08:48
Posuditi će mi prijatelj Žac i staviti diskove u unallocated stanje na svom PCju.
Provjerio sam da li su WD Green podržani i izgleda da jesu do 6TB.
20.05.2015 | 18:46
Molim da mi netko napiše što trebam raditi s "Uslužnim programom diska" Step by Step koji mi je na iMacu tako da mi novih 2x6TB nije ovisno o WD Drive Manageru!?
U petak ću otići kod prijatelja da odradim unallocated dio s diskovima...
20.05.2015 | 18:58
Mislim kako manager moraš koristiti. Možda ako su diskovi u takozvanom JBOD modu tata moža ne bi trebalo. U ostalom slučajevima treba.
Ja na MAC-u imam spojem LaCie NAS 2x750GB i pristupam mu preko WEB-a i tako ga konfiguriram. Jedina ne mana što je OS na diskovima, a ne u nekom RAM-u.
20.05.2015 | 22:08
Da sumiram...
- diskove izvaditi iz My Book Studio II kućišta i odnjeti kod prijatelja da ih dovede u unallocated stanje
- diskove staviti u Studio II kućište i s WD Drive Manager v2.3.1 ih formatirati na 1 particiju od 12TB (sada su 2 diska od 6TB)
- formatiranje diskova će trajati 8 sati ili duže

Što ako dobijem poruku od WD Managera da trebam staviti na iMac noviju verziju WD Managera (imam WD Drive Manager v2.3.1, a na WD webu je zadnji objavljen WD Manager verzije 3.1.0)?
Sada imam još jedan My Book Studio II s 2x3TB s kojim radim, drugi Studio II kojeg želim složiti će imati 2x6TB i na kojemu ću držati backup.
26.05.2015 | 05:44
Prijatelj mi na svojem PCju nije uspio diskove od 6TB dovesti u unallocated stanje. Ja sam ih prije par dana izvadio iz My Book Studio II kućišta i odnio njemu da ih složi, međutim ništa. Sutra ću dobiti svoje diskove i posuđeno FireWire kućište kojeg on ima. Da li mi možete napisati kako mogu na iMacu svoje diskove koji su radili u RAIDu 0 dovesti u unallocated stanje?
Nažalost, nisam baš vješt sa slaganjem hardwarea.

Nakon toga ih trebam zajedno vratiti u My Book Studio II kućište i s WD Drive Manager v2.3.1 ih formatirati na 1 particiju od 12TB (traje cca 8h).
26.05.2015 | 13:13
Ne znam što ti točno znači "unallocated stanje", ali pretpostavljam da bi to bio low level format. Da li ti što pomažu ove službene upute od WD?
wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id...-hard-drive-or-solid
26.05.2015 | 13:29
Pogledati ću to od WDa ali sam mislio da to ima pod "Uslužni programi diska" na iMacu odn. OSX 10 Yosemite
26.05.2015 | 15:02
smayoo kaže:
Ne znam što ti točno znači "unallocated stanje", ali pretpostavljam da bi to bio low level format. Da li ti što pomažu ove službene upute od WD?
wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id...-hard-drive-or-solid


Pa zar low level format ne naprave u tvornici i poslije se ne mora vise nikada raditi?
Po meni treba poubijati particije, obrisati ih.
26.05.2015 | 15:14
Ja ne znam što konkretno treba napraviti u mojem slučaju.
Kako se brišu particije na My Book Studio II? Da li trebam diskove izvaditi iz Studio II kućišta, staviti jedan po jedan disk u drugo vanjsko kućište i pobrisati (kako?) particije na dva WD diska?
26.05.2015 | 16:26
Da, ja bi diskove izvadio i stavio jednog po jednog u vanjsko kućište.
26.05.2015 | 17:06
Izvadim diskove iz My Book Studio II kućišta u drugo kućište za 1 disk i koju da naredbu koristim (od Uslužni programi diska na MacOSu ili WD Drive Manager v2.3.1)?
26.05.2015 | 18:24
Na OSX-u ideš u Programi>Uslužni programi>Disk Utility
Odabereš disk i Erase. Za format ja bi stavio Mac OS Extended (Journaled) i kliknuo Erase
Pričekaj da još netko potvrdi ovo.
26.05.2015 | 18:33
Javiti ću se sutra ili prekosutra što sam napravio
27.05.2015 | 22:14
Ne treba raditi Erase vec obristi postojece particije ako ih ima i kreirati novu tipa Free space. Na taj nacin disk ce izgledati potpuno prazno kao novi nikad formatiran.
28.05.2015 | 07:59
S čime trebam obrisati particije i kreirati novu (praznu) particiju?
Da li trebam staviti disk u drugo kućište ili da diskove stavim u My Book Studio II kućište?
28.05.2015 | 11:21
Da, treba ti vanjsko kuciste.
Radis s Disk Utility-em.

Zasto RAID0? Dobijes puni kapacitet, vecu brzinu, ali i vecu vjerojatnost gubitka podataka. Ako crkne jedan od diskova, svi podatci nestaju.
Radije idi na RAID 1 ili mirror gdje dobijes samo 1/2 kapasiteta svih diskova (6TB) ali ti je sigurnost 4x veca od sigurnosti na svakom od diskova. Brzina je isto nesto veca nego samo jednog diska.
Ako hoces, napravi JBOD, to je spajanje diskova i ako jedan crkne, podatci na drugome su sacuvani. Ne dobijes na brzini, ali koliko toliko dobijes na sigurnosti.
12TB je veliko kapacitet i to seljakati je prava gnjavaza, a i skupo je.
Za neku ozbiljnu primjenu bolje je uzeti 4 ili 5 diskova i sastaviti NAS.
Ako su podatci koje drzis na NAS-u takvi da ih ne mozes rekonstruirati (slike, kucni video) ili (poslovni podatci koji se drze samo na jednom mjestu, projekti i sto drugo), meni bi sigurnost bile na 1. mjestu.
28.05.2015 | 11:38
Imam dva My Book Studio II. U jednom su mi 2x3TB koji mi radi. Drugi (stariji) ima 2x2TB. Drugi mi se pokvario i zato sam kupio 2x6TB. Bio sam se požurio i nakon pola sata sam te nove diskove isključio iz napajanja. Sada ih trebam složiti. Prijatelj će doći s drugim vanjskim kućištem da nove diskove izbrišemo ne iMacu i formatiramo
29.05.2015 | 06:14
Jutros sam diskove izvadio iz My Book Studio II kućišta i jednog po jednog stavio u drugo vanjsko kućište, obrisao particije kako si rekao, vratio diskove u My Book Studio II kućište i dao da WD Manager napravi svoj dio posla. Za to će trebati cca 8 - 10 sati
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 3 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO