SMART status: Failing, novi SSD
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SMART status: Failing, novi SSD


16.05.2015 | 11:35
Ovako, kako znate, nedavno sam ugradio novi SSD od OWC-a. Uglavnom, bio sam u disk utility-u formatirat neki USB i ugledam da mi je drive crven i pise SMART status failing.

Jasno mi je da bi ga trebalo zamijeniti i čuo sam se snjima, ali je li moguće da se ovo pojavljuje zbog toga sto sam dio prostora alocirao za VM preko parallelsa. Jer sam ovo ugledao tek sada dan nakon sto sam instalirao parallels.

Nije mi u interesu vadit i slat u ameriku jer znate i sami da nije bas lako vadit ssd iz imaca. a uz to nemam zamjenski a racunalo mi je primarno sada jer pisem zavrsni rad.
16.05.2015 | 12:32
Rekao bi da nema nikakve veze sa dediciranjem za VM. Kako si to dedicirao? Šta si ga particionirao posebno ili što? U svakom slučaju što god da si napravio sumljam da ima ikakve veze sa time. Moguće da je disk jednostavno neispravan.
16.05.2015 | 14:00
Nisam 100% siguran, ali prilično sam uvjeren da način particioniranja ni na koji način ne može utjecati na SMART status.
No, SMART status je inače sranjce. Ima li od tog SSD-a neki dedicirani softver za dijagnostiku?
16.05.2015 | 15:09
Nadam se da imaš backup kad pišeš završni rad. Na mom ssd piše da je verificiran a na vanjskom passportu piše da smart nije podržan....znači li šta taj smart i koliko je to uopće bitno? Odvrti neki speed test, pa vidi rezultate svog ssd_a.
17.05.2015 | 17:11
smayoo kaže:
Nisam 100% siguran, ali prilično sam uvjeren da način particioniranja ni na koji način ne može utjecati na SMART status.
No, SMART status je inače sranjce. Ima li od tog SSD-a neki dedicirani softver za dijagnostiku?


Sa www.corecode.at/smartreporter/ se može saznati više. A ja bi to svakako pregledao sa DiskWarrior-om. Ne mora biti ništa strašno.
18.05.2015 | 09:26
Znaci, da pojasnim, zavrsni rad je backupiran na dropbox! Hvala na brizi.

Sto se tice dediciranja prostora za VM to sam odredio u parallelsu. Znaci pitao me koliko gb zelim dati windowsu.

Sam SSD nema dijagnostiku ikakvu. Barem koliko ja znam. Pogledat cu ovo sto je tino predlozio.

Poslao sam im mail, i njima je polica takva da prvo ja saljem pa oni vracaju. Sve je to lijepo ali komp meni treba, a ne samo to, opet moram vaditi iz je&#'=g iMaca. -.- Preznojio sam se radeci to prvi put i bio tako zadovoljan da necu morat to vise radit i onda mi javlja crkavanje diska.

Iso sam na black magic speed test i cca je 5puta sporiji, odnosno rezultati su 5 puta sporiji nego na dan ugradivanja(medutim u radu to uopce nisam primjetio)
18.05.2015 | 11:05
Izgleda da ipak crkava disk, nema ti druge nego otvarat iMac ponovo. U svakom zlu treba gledati pozitivnu stranu...budeš se ispraksirao u tome, pa možeš u fušu mjenjat diskove
18.05.2015 | 12:37
S obzirom da se radi o SSD, ja bi čisto provjerio da se ne radi o gluposti tipa klimavo uštekanog konektora.
18.05.2015 | 16:35
skoro da sam siguran da se neki šteker treba prodrmati i da ća sve biti ok.
18.05.2015 | 18:42
Ja bi prvo probao novi firmware na taj disk uvaliti! a onda dalje... driveri također znaju ispizdit smart-a koji je malo glupav katkad
18.05.2015 | 19:15
havdic kaže:
koji je malo glupav katkad


Da - "katkad". Pretežno uvijek...
18.05.2015 | 20:28
Driveri za SSD? Malo sam neupucen....

Nisam jos nista otvarao...Ali da Vas podsjetim svih, kako je moj model iMaca specifican, morao sam staviti onaj ekstra kabel.

eshop.macsales.com/item/Other%20World%20Computing/DIYIMACHDD11/

Znaci kabel koji vidite u ovom linku. Moguce da se on malo isktekao. Ali molim pojasnjenje..Kako ako je otkopcan, ako imalo, sta ne bi samo se komp ugasio i ne bi ga mogao bootat? Ne razumijem da savrseno normalno komp funkcionira(osim toga da blackmagic javlja da je 5 puta sporiji)
18.05.2015 | 20:56
5x sporiji SSD je i dalje brži od najbržeg HDD, zar ne? Sve ti se može činiti normalno, a sporost bi uočio tek kod očitavanja (zapisivanja, kopiranja...) jako velike datoteke (10+GB).
Kabel se (ako je u tome stvar) vjerojatno nije skroz ištekao, nego samo malo, tako da stoji malo na koso ili malo klimavo.
19.05.2015 | 05:22
To ti je isto kao da neki kabel na tvom omoljenom polu nije uštekan kako treba, pa malo radi a u nekim mili skundama prekida, polo radi ali nekad nešto malo štekne. Da taj kabel prekine kontak stao bi, ali ovaj nekad samo kratko prekine. E kod tvog SSD je isto, da se taj kabel otkopča SSD ne boota i stane, ali ovaj samo kratko prekine nedovoljno da ga skroz od je.e ali dovoljno da se OSX i ostali moraju o tome brinuti, to vrijeme koliko se zabavljaju s tim malim prekidom tebi poslje fali u brzini, a SMART koji je malo glup misli da je smak svijeta i to tebi javlja. Ti se prepaneš jer pišeš nešto važno, i već se svi birnu o tom malom prekidu.
Zamisli da je Smayoo u tom vremenu (dok je pisao zadnji post) morao radidi nešto na nekom protuprovalnom senzoru i da je u tom poslu zakasnio 2-3 sekunde, točno one 3 sekunde koliko je nekom provalniku trebalo da iskorist i provali u neku bolnicu i ukrade zadnju dozu anastezije koja je bila namjenjena pacijentu za operaciju sljepaog crijeva, a taj pacijent je vozač autobusa u kojem je trebao sjediti kurir koji bi NSA-u donijo vjest da se rusi povlače s Krim-a. NSA to ne sazna na vrijeme i dođe do rata između USA i Russije.
Pa bi te ja pito ko je kriv za rat između Russa i Amera. .
Izvadi SSD probaj ga u nekoj drugoj mašini, ako tu radi onda su kablovi. Za ovaj savjet si mi dužan kavu, reci gdje i kad.
19.05.2015 | 06:16
Smart status je upisan u memoriju samog diska, dakle isti će biti i na drugom kompu, a ne mora značiti da je istinit.
19.05.2015 | 07:10
a jesi li probao ono što ti je tino rekao? pokreni smart reporter pa da vidiš koja je greška
19.05.2015 | 17:50
havdic kaže:
a jesi li probao ono što ti je tino rekao? pokreni smart reporter pa da vidiš koja je greška


jesam, al samo pise da ce failat uskoro.

tino, samo daj

probat cu te kablove prodrmat, a za premjestit u drugi komp pretpostavljam da mogu i preko enclosure-a, samo stvarno neznam kad cu to napraviti
19.05.2015 | 18:06
Ovo je oćiti primjer kako je jeftinije skuplje.
19.05.2015 | 18:07
Šta jeftinije? Kupio je preko owc.
19.05.2015 | 18:10
stefanjos kaže:
havdic kaže:
a jesi li probao ono što ti je tino rekao? pokreni smart reporter pa da vidiš koja je greška


jesam, al samo pise da ce failat uskoro.

tino, samo daj

probat cu te kablove prodrmat, a za premjestit u drugi komp pretpostavljam da mogu i preko enclosure-a, samo stvarno neznam kad cu to napraviti


Smart status je malo detaljniji od "samo failat"... Ali dobro
19.05.2015 | 19:07
smayoo kaže:
Šta jeftinije? Kupio je preko owc.


Kao da je owc zakon, gledam sad tamo diskove i ima ih od 73$ i od 100$ za isti kapacitet. Ja sam prije tri godine kupio kingstona od 120 Gb za cca 1300 kn i radi dan-danas bez greške, a i nije neki razvikani brand. Istina je da se taj sata konektor hoće ištekati skoro sam od sebe,meni se je ištekao prilikom prve montaže mada nisam napravio neku nedozvoljenu radnju. Hoću reći da nemaju ti konektori nekakav čvršći kontakt, nego ga s razmjerno malom silom možeš odkopčati. Tu su inžinjeri malo zakazali, trebali su osmisliti neki učikovitiji kontakt.
19.05.2015 | 19:34
smayoo kaže:
Šta jeftinije? Kupio je preko owc.


Znaš kako pola (veći dio) misli ostane u glavi.
Htio sam reći kako je želio uštedjeti i kupio je disk i sam ga je ugradio jer to je jeftinije negu u startu uzeti ono što ti treba makar kao i BTO. Tada je još "da bude ziher" narućio sve od OWC-a i eto ti Vraga koji sam dođe bez crtanja po zidu. Koliko će koštati cijela prića ako je disk pokvaren?
Ja sam isto tako napravio ali u Linksu i za 999kn kupio 240GB Intel nešto starije generacije (530 mi se čini) koji je 6Gbps ali kod mene ide do 3Gbps. Imao sam sreće kod ugradnje u prijenosnik.
19.05.2015 | 19:59
havdic kaže:
stefanjos kaže:
havdic kaže:
a jesi li probao ono što ti je tino rekao? pokreni smart reporter pa da vidiš koja je greška


jesam, al samo pise da ce failat uskoro.

tino, samo daj

probat cu te kablove prodrmat, a za premjestit u drugi komp pretpostavljam da mogu i preko enclosure-a, samo stvarno neznam kad cu to napraviti


Smart status je malo detaljniji od "samo failat"... Ali dobro


Thought so, sto tocno da gledam? neznam jbg
19.05.2015 | 20:01
Nisam htio s OWC-a ali MORAO sam, zbog tog specijalnog kabla za moj iMac. Ugradnju sam sam uradio, ne samo zbog cijene nego sam procijenio da mogu i sam, i jesam, sve je radilo dobrih mjesec dana. Moguce je da je do samog diska, a moguce da se kabel posemerio (onaj dodatni koji je btw glomazan) frendu sam radio istu stvar na macbooku i sve sljaka tako da mislim da sam barem toliko sposoban ugraditi disk, to sto me strah to radit je samo zbog cijeni komponenti.

Htio sam ja iz linksa kupit ali jbg, taj kabel za temperaturu sam morao uzet a on postoji samo kod OWC-a.
20.05.2015 | 13:31
Evo ti moj smrt status

SMART READ DATA
Revision: 10
Attributes List
1: (SSD Raw Read Error Rate) Normalized Rate: 95 Sectors Read: 102972343 Read Errors: 0
5: (SSD Retired Block Count) Spare blocks remaining 99% Retired Block 0
9: (SSD Power-On Hours) Value 95 Total 4653 hrs 13 mins
12: (SSD Power Cycle Count) Power Cycle Life Remaining 100% Number of power cycles 15
171: (SSD Program Fail Count) Program Error Count 0
172: (SSD Erase Fail Count) Erase Error Count 0
174: (SSD Unexpected power loss count) Unexpected power loss Count 9
177: (Wear Range Delta) Wear Range Delta 1%
181: (Program Fail Count) Program Error Count 0
182: (Erase Fail Count) Erase Error Count 0
187: (SSD Reported Uncorrectable Errors) Normalized Value 100 lifetime URAISE Errors 0
189: (Unrecognized Attribute) Value: 28 Raw Data: 1c 00 1f 00 12 00 00
194: (SSD Temperature Monitoring) Normalized temp 28 Current 28 High 31 Low 18
195: (SSD ECC On-the-fly Count) Normalized Value 120 Sectors Read 102972343 UECC Count 0
196: (SSD Reallocation Event Count) Normalized Value 100 Reallocation Event Count 0
201: (SSD Uncorrectable Soft Read Error Rate)Normalized Value 120 Sectors Read 102972343 Uncorrectable Soft Error Count 0
204: (SSD Soft ECC Correction Rate (RAISE) Normalized Value 120 Sectors Read 102972343 Soft ECC Correction Count 0
230: (SSD Life Curve Status) Normalized Value 100
231: (SSD Life Left) Life Remaining 100%
233: (SSD Internal Reserved) 4003
234: (SSD Internal Reserved) 1277
241: (SSD Lifetime writes from host) lifetime writes 1277
242: (SSD Lifetime reads from host) lifetime reads 723
20.06.2015 | 12:02
Evo ljudi rastavio sam imac i provjerio te kablove, cak sam ga direkt spojio(jer je bio u nosacu) i nije pomoglo. jos uvijek je smart status: failing. samo da javim, nemam sada vremena za provjeravati na ovom rezervnom disku, ali budem kroz tjedne
20.06.2015 | 14:50
Ja sam nedavno ugradio SSD naručen s OWC-a u svoj mid 2011 iMac i srećom nemam tih problema. Jedino je brzina manja nego ona koja piše na njihovoj stranici. Neznam jel to tak normalno ili je u disku problem.
20.06.2015 | 17:38
Cemu opsesija s OWC-om?
Jansam kupio u lokalmom ducanu i kupio Intelov i veselo radi.
20.06.2015 | 18:37
Trim jedino ali za 10$ se i to riješi
21.06.2015 | 14:39
havdic kaže:
Trim jedino ali za 10$ se i to riješi


Kako se riješi? Ako nije neka tajna
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 18 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO