Odabir SSD-a i kompatibilnost
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Odabir SSD-a i kompatibilnost


05.03.2015 | 10:31
Pozdrav,

Zanima me na što paziti prilikom odabira SSD-a, i da li je Corsair Force Series™ GS 128GB SATA 3 6G kompatibilan s mojim macbookom, radi se o Macbook 7,1, mid 2010 (white unibody). Mogu ga dobiti za ok cijenu pa mi se čini nekako bolji nego da naručujem s OWC-a.

Lp i Hvala

Robert
05.03.2015 | 15:50
Brzinu. Ovaj je OK. Vidi na netu da li se netko zali na tocno taj model spojen u MAC-u.
05.03.2015 | 16:10
Koliko vidim tvoj model ima sučelje za diskove "Serial ATA (3 Gb/s)", mislim da je to sata II. Ovaj disk radi na sata III pa nečeš moći izvući maxsimum njegove brzine. Možda da razmisliš o kupovini nekog ssd sata II...ispast će ti sigurno jeftinije.
05.03.2015 | 17:18
Nije bitno što je brsina sabirnice kompa sporija od SSD-a. Ja bi uvijek išao na noviji disk (noviju tehnologiju), a brzinu ovako i onako ne možeš povećati.
Teoretski da, ako koristiš Thunderbird vanjsko kućište i brzi disk.
05.03.2015 | 19:02
Ja koristim takav na MBP 15" 2011 i zadovoljan sam brzinom i radom. A na mjestu DVD-a sam stavio Caddy sa 500GB
06.03.2015 | 09:42
Mislim da ću uzeti taj corsair, super je cijena koju mogu dobiti, a u shopu su oko 800 kn. kada to uzmem onda ide stari hdd na mjesto optičkog

Da li su oni SATA optybay-evi s ebaya Ok?

Hvala
06.03.2015 | 15:04
Nemoj kupiti baš najjeftiniji. Možda ti ne budu legli na mjesto kako trebaju.
06.03.2015 | 20:45
Potpuno OK, ja uzeo pred dvije godine u kompletu sa kućištem za DVD. Mislim da sam dao 20$.
07.03.2015 | 11:11
Ima ih i na Njuškalu
08.03.2015 | 19:07
Hvala svima na pomoči, mislim da sutra uzimam diska pa javim dojmove i jos cu ga nadograditi s 8 giga rama i mislim da će mu to fino produžiti život
11.03.2015 | 12:10
Da ne otvaram novu temu. Već duže vrijeme namjeravam uzeti neki SSD za svoj MacBookPro9,2 (mid 2012 - non retina) ali nikako da ugrabim neku priliku. Naletio sam na aliexpressu da imaju neke akcije pa će teko ovaj petak 13. biti akcija za 256GB SSD, sa cijenom od 80$ (inaće je 110$). Ako ima netko malo stručniji pa da baci oko na karakteristike.
Za nestrpljive: Read 510MB/s, Write 240MB/s. Ukoliko se ne pokaže dobar u svakom trenu mogu vratit novce preko Buyer Protectiona. Da mu dam šansu?
21.03.2015 | 17:05
Pozdrav,

Na kraju nisam uzeo taj Corsair, izjalovilo se nešto

Uzeo sam OCZ ARC 100 120gb, i evo zadovoljan sam, 400 kn na njuškalu, novi.. Radi, a laptop sada leti, SSD i 8gb rama, velika razlika.

Hvala
  • Sank
  • Moderator
  • 219
22.03.2015 | 09:48
energyman kaže:
Da ne otvaram novu temu. Već duže vrijeme namjeravam uzeti neki SSD za svoj MacBookPro9,2 (mid 2012 - non retina) ali nikako da ugrabim neku priliku. Naletio sam na aliexpressu da imaju neke akcije pa će teko ovaj petak 13. biti akcija za 256GB SSD, sa cijenom od 80$ (inaće je 110$). Ako ima netko malo stručniji pa da baci oko na karakteristike.
Za nestrpljive: Read 510MB/s, Write 240MB/s. Ukoliko se ne pokaže dobar u svakom trenu mogu vratit novce preko Buyer Protectiona. Da mu dam šansu?


Kliknuo sam na link koji si dao i tamo piše da je za taj F9 256Mb SSD read 350MB/s, a write 150MB/s, a ne koliko si ti napisao. Svakako provjeri još jednom. S obzirom da tvoj MBP ima SATAIII 6Gb/s sigurno biš ipak volio uzeti neki brži SSD jer će se to na tvom MBP i osjetiti.

Sad sam provjerio u čemu je caka. Ovisno o tome koju veličinu diska klikneš, tablica daje različite podatke za 256Gb verziju. Indikativno mi je da su svi kupci dali pet zvjezdica, moš mislit. Još kad sam kliknuo na Company info pa došao na stranice Ali Babe . Pored toga išao sam provjeriti i neke druge proizvode i kod svih je isto 100% kupaca je 100% zadovoljno i svi uvijek samo dijele PET zvjezdica.

Ja razumijem da su financije uvijek problem, ali kupovati tek tako preko nekih web trgovina... Ne želim plašiti nikoga, pa ni tebe, možda samo upozoriti da ipak pripaziš gdje i što kupuješ.

Evo recimo imaš ovaj disk kod nas u Linksu:

SSD 240.0 GB OCZ Vector ARC 100

Za 929kn što je po zadnjem tečaju oko 130$, platiš i imaš ga ODMAH, imaš garanciju, ako ne radi brzo možeš zamjeniti za drugi, a i po karakteristikama je bolji od onog na Ali Babi koji doduše košta 112$, ali treba ga čekati da stigne i s obzirom odakle ga uzimaš nikad nisi siguran što ćeš dobiti. Jamstvo čak i da imaši ako ne radi onda brdo problema, trčanja oko pošte, pakiranja, vraćanja nazad.... Pitam se je li to vrijedno tih 28$ razlike???

Ako baš nećeš uzeti od naših trgovaca, zašto onda barem ne kakvi pouzdanije web trgovine poput OWCa, eBaya i slično?
22.03.2015 | 10:40
Vrag su penezi!
22.03.2015 | 13:35
Ma bjež od tog aliexpress, na jednom forumu je bila baš tema o tom sajtu...pošto su cijene niske, uglavnom da ne duljim većina korisnika je ih popljuvala ili nisu dobili ono što su naručili. Možeš misliti kakav je to ozbiljan web-shop, kad mi se zna desiti da mi iskače u pop- up dok surfam.
22.03.2015 | 19:47
Dečki, niste računali PDV... 112$ na Aliexpressu, a treba dodat 25% što je skuplje nego na linksu... dok je dolar bio 5,5kn se možda i isplatilo, ovako nikako, a da ne govorimo o tome da je ovo vrlo riskantna kupnja s obzirom na kvalitetu diska. Nema niti nikakvih podataka o kontrolcu!
31.03.2015 | 11:56
Vec smo pricali o usporavanju SSD nakon nekog vremena kod malo stariji diskova. Sad ne mogu naci post gdje se govori o trim opciji i kako je ona prisutna smo na diskovima koji dolaze originalno sa apple racunalima ali me zanima jedna kombincaija.
Znaci imam MacMini Late 2012 i u njega sam odmah u startu ugradio jos i SSD Samsung 840EVO 120gb. Moram priznati da nisam primjetio ali bas nikakvo usporavanje nakon 6mj. koristenja. Ono sto mene sad zanima buduci sam na kraju morao instalirati windoze preko boot campa jer mi se supruga nije nikako snalazila u Parallels i tako instaliranim windozama dali ako instaliram od samsunga softver u tim Win 8.1pro za trimanje i njegovo odrzavanje dali bi to imalo kakvog evekta ili ne za taj disk.
Nekako predpostavljam da ne jer se tu ne radi o defragmentaciji diska ali eto samo da pitam za svaki slucaj. Mislim ono pustim softver da provjeri disk u kakvom je stanju i ako treba sta da odradi, dali bi to imalo kakvog efekta ili bar malo da ga osvjezi ako je to uopce to moguce.
Nije da se nesto posebno brinem za njega ali eto pitam ako mu mogu kako pomoci. Ionako je u planu prebaciti ga u laptop a u minija ubaciti neki od 200-250gb neve generacije koji nema tih problema sa trimom.

Hvala i LP !
31.03.2015 | 12:21
O trimu nemam puno saznanja,ali ti mogu odgovoriti oko djela tvog posta, gdje govoriš oko usporavanja ssd nakon nekog vremena. Ja imam isti mini kao ti i u njega je ugrađen ssd kingston 120 GB ...cca prije dvije i pol godine. Nisam primjetio nikakvo usporavanje od početka korištenja ssd.
31.03.2015 | 13:48
cariblanco kaže:
O trimu nemam puno saznanja,ali ti mogu odgovoriti oko djela tvog posta, gdje govoriš oko usporavanja ssd nakon nekog vremena. Ja imam isti mini kao ti i u njega je ugrađen ssd kingston 120 GB ...cca prije dvije i pol godine. Nisam primjetio nikakvo usporavanje od početka korištenja ssd.


Ma da, zato ja i pišem...nisam ni ja nista primjetio ali znam da su neki spominjali usporavanje. Vjerojatno neki stariji modeli SSD-a. A pitam ono, ako mu moze pomoci dobro a ako ne nikom nista. Vjerojatno mu nece naskoditi. Bas kad stignem napravim testove na OSX i na Win8.1 pro pa onda instaliram app na windozama i pustim par dana neka app radi svoj posao i onda napravim opet test na OS X i Win da vidimo ima li kakve razlike.
Mada sumnjam da ce se bilo sta promjeniti ili desiti po pitanju brzine.
08.04.2015 | 15:32
Evo da vam javim, ipak sam uzeo SSD sa aliexpressa. Sve je prošlo ok. Ako nevalja ionako mogu vratiti novce jer po trackingu piše da je SSD još uvijek ngdje u Singapuru a seller ima još 12 dana da se proizvod dostavi inače novci automatski idu meni.

Evo malo slikica dok ne upogonim disk i napravim restore sa starog HDDa






08.04.2015 | 16:41
Ajd stavi link od selera
08.04.2015 | 16:52
Hoćeš reći da si dobio disk, mada je još prikazan u Singapuru?
08.04.2015 | 19:27
EDIT: ne znam zašto Tinypic rotira slike
Prvo cu samo reci WOW!!! MacBook Pro mid 2012 se boota za 5 sekundi.

@cariblanco upravo tako. Evo tu mozes vidjeti realtime tracking www.aftership.com/Z12Nv7SfT

Link na sellera Kada sam ja uzimao bio je na akciji za 79$.

Malo slikica nikad ne škodi:

1. Memorijski čipovi na samoj pločici


2. Kolko je zapravo malata pločica, mislio sam već da se neko zafrkava samnom


3. Malac je unutra a stari HDD prebačen na mjesto supedrajva


4. Brzine starog HDDa


5. Brzine novog SSDa


Za mene je ovo preporod, ne znam kakve su brzine drugih SSDa ali već i ovo je za mene avion
Ako vas još nešto zanima samo pitate
08.04.2015 | 20:17
Pa nije loše.
08.04.2015 | 21:08
Je je... u Singapuru je!

ips.posta.hr/IPSWeb_item_events.asp?item...SG&Submit=Submit

SIGNED BY : HRELJEVIC TINO
08.04.2015 | 21:15
Nisam nis potpisao jer sam ga danas naso u kaslicu i jos mi je prezime krivo. Ali nema veze, na ali expressu gledaju na singapure post tracking i tamo pise status da je poslano overseas.
08.04.2015 | 23:02
energyman kaže:
Nisam nis potpisao jer sam ga danas naso u kaslicu i jos mi je prezime krivo. Ali nema veze, na ali expressu gledaju na singapure post tracking i tamo pise status da je poslano overseas.


Glupost... neće nikad pisat lokaciju na tom trackingu kad izađe van države... nećeš ih prevarit, nemoj se blamirat
Osim ako se ime preuzimatelja ne razlikuje od imena naručioca/tebe
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 26 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (669)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO