Macbook - čišćenje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook - čišćenje


25.01.2015 | 19:57
Pozdrav jabukoljupci. imam 2 pitanja pa ako netko može pomoći, bila bi mu zahvalna.

1. Kada na računalu vrtim Youtube, i tako neke stvari koje zahtjevaju Flash Player, temperatura procesora mi se digne i do 70C, a kada ne radim ništa što je povezano sa Flash Playerom onda mi dolazi do nekih 50-55C, sada mene zanima da li je to stvarno moguće da taj Flash Player toliko opterećuje procesor?

2. Htjela bih očistiti ventilatore od prašine, jer do sada nikada nisam računalo otvarala(nadam se da nije neki veliki problem pošto sam cura i nisam baš na ti sa tim stvarima), pogledala sam otprilike samo mi treba odgovarajući ključ za odšarafiti šarafe i gledala sam na Youtubeu, da ljudi za to koriste komprimirani zrak? Ja sam tako našla u Linksu neki komprimirani zrak(Roline Air duster-65kn košta, da li je to ok za korištenje?). A čak sam se sjetila ideje da mogu i sa fenom(naravno uključim hladni zrak, a ne topli).

Eto ako je netko to već radio ili nešto slično, ili ima preporuku za nešto drugo neka slobodno kaže, jer ne bi htjela da nešto zabrljam. A čini mi se dosta jednostavno.
25.01.2015 | 20:18
1. Da, Flash stvarno toliko opterećuje procesor
2. Može i fen (bez grijača), ali nije dovoljno precizan pa nije baš lako ispuhati prašinu (raspuhuje je na sve strane, a ne nužno samo prema van). Roline Air Duster je to što se inače koristi. Ima dugu tanku slamčicu tako da zrak ispuhuje vrlo precizno i usmjereno.
26.01.2015 | 00:40
uff ja sam iskusio flash temperature pri gledanju NBA league passa na eksternom monitoru ...temp CPUa dodje do 80.... inace sa eksternim spojenim i klasicnim surfanjem i ostalim aktivnostima...bude na oko 60 stupnjeva...
26.01.2015 | 11:23
Da li trebam na nešto posebno obratiti pažnju dok to budem radila? Kako najjednostavnije da to napravim?
26.01.2015 | 11:49
MiaLovric kaže:
Pozdrav jabukoljupci. imam 2 pitanja pa ako netko može pomoći, bila bi mu zahvalna.

1. Kada na računalu vrtim Youtube, i tako neke stvari koje zahtjevaju Flash Player, temperatura procesora mi se digne i do 70C, a kada ne radim ništa što je povezano sa Flash Playerom onda mi dolazi do nekih 50-55C, sada mene zanima da li je to stvarno moguće da taj Flash Player toliko opterećuje procesor?



Da. Preporučam da na samoj Youtube stranici odabereš HTML5 verziju prikaza, a Flash zaboraviš - to smeće svaki tjedan nove bugove i rupe pokaže, pa krpaj, skidaj, updejtaj.

I da podsjetim, novi novcati Air, sa Flashom - baterija traje " sata MANJE nego bez flasha, a u istoj uporabi. Pa si misli.
26.01.2015 | 19:04
Ne mogu vjerovati da se nitko nije javio tko je čistio ventilatore? Da mi da neki savjet na što da pripazim. Koliko sam primjetila @saint popravlja ili se kuži u Apple uređaje, ali nije se javio. Sutra/prekosutra bih to obavila(ako mi nešto ne iskrsne na faksu), kupila bih taj komprimirani zrak i očistila ventilatore, jer vjerujem da imaju barem malo prašine, a bolje spriječiti nego liječiti.

Eto još jednom molim ako je to netko radio, neka mi da neki savjet..

P.S. Zvala sam razne servise i da mi oni to naprave traže od 600-850kn. Iskreno mislim da je to previše, ali ako baš nema druge opcije, ne znam ni sama, što napraviti.. :/
26.01.2015 | 19:18
Radio sam ja. Osim onog što sam ti već napisao, nemam ti što više dodatno savjetovati. Operacija je jednostavna. Ugasi (shut down) laptop. Poklopi i okreni naopako. Odšarafi sve šarafiće i pospremi ih u neku malu plastičnu kutijicu da ih ne pogubiš. Makni poklopac. Dalje ništa ne trebaš rastavljati. Lociraj ventilatore i pipsni komprimirani zrak u njih. Nemoj dugo, nego više kratkih pipseva, dok ne vidiš da je prestala prašina izlaziti. Isto ispuši i usisnu rešetku (na pregibu ekrana i tipkovnice, s donje strane, na glavnom kućištu) i izlatnu rešetku (na tom istom pregibu, baš između tipkovnice i ekrana).

Ovdje
www.ifixit.com/Device/Mac_Laptop
pronađi točno svoj laptop pa pogledaj foto-vodič za otvaranje. Nećeš naći vodič za čišćenje od prašine, ali odaberi bilo koji jer su ti početni koraci koji tebi trebaju - u svima isti.
26.01.2015 | 20:32
a koji je tvoj laptop? ne vjerujem da to sama možeš odradit... pogovoto ne s komprimiranim plinom u boci ili fenom
daj model pa ću ti ja pomoć, kad se već ovi dripci koji drljaju po laptopima svaki dan ne javljaj
27.01.2015 | 08:01
Ja sam imao probleme na MBP 13" sa temperaturom i bog daj da sam na vrijeme očistio ventilatore. Sad mi je crko. Nije to baš kao šta kaže Smayoo, moraš i ventilator odšarafiti, jer se između rešetke i ventilatora nakupi sranja.
Gdje si? Koji Mac? Pa da ti to očistimo.
Prilozi:
27.01.2015 | 08:14
TIno, tu se nakupi kad ga puno držiš na mekanom tapeciranom materijalu i kad ga jako dugo ne ispuhuješ. Ovo kod tebe je zbilja ekstrem. Moj stari MBP nakon 3,5 godine korištenja nije imao prašine ni blizu toliko, a da je trebalo demontirati ventilatore - sigurno nije. Evo ga još uvijek veselo radi.
27.01.2015 | 09:40
Kako ćeš očistit "filc" od prašine... takozvani "tapit"... moraš skidat fan uglavnom, nema druge... a to je nekad nezgodno, dosta često i board mora ići vani... žene su genijalke za zaštopat ventilator, čast iznimkama... Mia, ne kudim te... samo volite u krevet s laptopom, na deku i tako to
27.01.2015 | 13:16
Ne do bog nikome šta su moje ženske sa mojom mašinom napravile. Ali kad ga već otvaraš, šta nije bolje skinuti ventilator i očistiti sve? Jer žene su žene.
27.01.2015 | 13:26
Da mi je znat koji bi komprimirani zrak ovo počistio
28.01.2015 | 06:04
MiaLovric kaže:
Ne mogu vjerovati da se nitko nije javio tko je čistio ventilatore? Da mi da neki savjet na što da pripazim. Koliko sam primjetila @saint popravlja ili se kuži u Apple uređaje, ali nije se javio. Sutra/prekosutra bih to obavila(ako mi nešto ne iskrsne na faksu), kupila bih taj komprimirani zrak i očistila ventilatore, jer vjerujem da imaju barem malo prašine, a bolje spriječiti nego liječiti.

Eto još jednom molim ako je to netko radio, neka mi da neki savjet..

P.S. Zvala sam razne servise i da mi oni to naprave traže od 600-850kn. Iskreno mislim da je to previše, ali ako baš nema druge opcije, ne znam ni sama, što napraviti.. :/


24 sata ti je trebalo da odgovorimo na pitanje, na koje ti ne možeš vjerovati da niko nikad itd. Nakon odgovora 3 dana ništa. Ko tu ne može šta vjerovati? Tipično.
28.01.2015 | 09:49
S obzirom da sam "prozvan" pa da odgovorim. Mia stvarno neznam sta da ti kazem. Koliko god se cinilo da je to jednostavno i nije. I ja naplacujem u servisu ciscenje laptopa,istina i ne bas toliko kao u HR. Moras sve rastaviti,komprimirani zrak zaboravi ako hoces da se to odradi kako treba. Naravno tu ide i zamjena paste na CPU i GPU sto znaci da se i ploca vadi iz kucista. Ima dosta nacina da se zezne nesto ili da se ne sklopi kako treba. Mogu ti jedino savjetovati da to odneses nekome da ti to odradi.

Evo pogledaj ovdje cega sve bude u racunarima: m.facebook.com/fixit.servis/albums/14194...326354/?ref=bookmark
28.01.2015 | 11:24
Imam gužvu na faksu i slaba sam sa slobodnim vremenom, zbog toga još nisam stigla ništa realizirati kako sam planirala. Jasno mi je da to može biti i jednostavno i komplicirano, ali smatram da je dovoljno kako je smayoo rekao da se to ispuše komprimiranim zrakom, još ću razmisliti, a neki su se i ponudili pomoći, tako da imam više opcija. Mislim da ću ga za početak samo otvoriti i vidjeti kakvo je stanje, a onda ću znati kako i šta dalje..
28.01.2015 | 13:15
MiaLovric kaže:
Imam gužvu na faksu i slaba sam sa slobodnim vremenom, zbog toga još nisam stigla ništa realizirati kako sam planirala. Jasno mi je da to može biti i jednostavno i komplicirano, ali smatram da je dovoljno kako je smayoo rekao da se to ispuše komprimiranim zrakom, još ću razmisliti, a neki su se i ponudili pomoći, tako da imam više opcija. Mislim da ću ga za početak samo otvoriti i vidjeti kakvo je stanje, a onda ću znati kako i šta dalje..


Jedina stvar na koju tu moraš paziti (opet se ponavljam, ali nitko ne čita stare teme) je da kod propuhivanja stlačenim zrakom (iz boce ili kopresorom) nečime blokiraš lopatice ventilatora kako se ne bi razletio ležaj od prevelikog rpm.. ostalo su ti već sve napisali.
28.01.2015 | 13:25
tino1 kaže:
MiaLovric kaže:
Ne mogu vjerovati da se nitko nije javio tko je čistio ventilatore? Da mi da neki savjet na što da pripazim. Koliko sam primjetila @saint popravlja ili se kuži u Apple uređaje, ali nije se javio. Sutra/prekosutra bih to obavila(ako mi nešto ne iskrsne na faksu), kupila bih taj komprimirani zrak i očistila ventilatore, jer vjerujem da imaju barem malo prašine, a bolje spriječiti nego liječiti.

Eto još jednom molim ako je to netko radio, neka mi da neki savjet..

P.S. Zvala sam razne servise i da mi oni to naprave traže od 600-850kn. Iskreno mislim da je to previše, ali ako baš nema druge opcije, ne znam ni sama, što napraviti.. :/


24 sata ti je trebalo da odgovorimo na pitanje, na koje ti ne možeš vjerovati da niko nikad itd. Nakon odgovora 3 dana ništa. Ko tu ne može šta vjerovati? Tipično.



I opet potpisujem
Nikada se necemo opametiti
28.01.2015 | 15:26
Mene druga stvar zanima. Da li fotografije za avatara koje stavljate (ne lutkice ili neke ilustracije) su vaše - vas samih ili skidate neke fotografije s neta?
28.01.2015 | 15:27
autentična
28.01.2015 | 19:30
Tvoje pitanje @zabac, je za samostalnu temu pod razno. Igrom slučaja si baš u ovom topicu pitao
28.01.2015 | 20:08
Hahaha, @zabac jesi ljubomoran na mene? Ili je nešto drugo u pitanju? Vjeruj mi da ja nisam jedna od onih što su uzdignute u nebo, i što vole samo skupe krpice, i slične stvari. Nije novac i ljepota najbitnije u životu, to valjda svi znaju. A opet tebi možda i je..
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 52 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO