Koji SSD od ova dva?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji SSD od ova dva?


29.11.2014 | 20:27
Smayoo će sada likovati, ali kad je čovjek u pravu, u pravu je! Naletio sam na link gdje se govori o namjerno lošim serijama WD diskova, zbog "štednje" , pa se nakon 8 sekundi neaktivnosti glava igle parkira na disk. To drastično skraćuje životni vijek diska.
idle3-tools.sourceforge.net/
Ima alata za to isključiti na Linuxu i Windowsima. Stavljam na znanje zahvaljujući kolegi sa LZS foruma.

To vrijedi za Green, Blue i Black diskove. Ja imam black sa tom "greškom", te sam opciju parkiranja uspio isključiti.
29.11.2014 | 20:51
hvala na upozorenju. ionako nisam baš sklon WD-u. prije bih uzeo Seagate, npr.
30.11.2014 | 13:25
Danas je potpuno svejedno od kojeg proizvodjaca uzmes disk. WD i Seagate drze jednako los duopol, a ostali su jos losiji. Probaj progooglat bilo koji od WD ili Seagate model sa rijeci "failure" ili pogledaj na Amazonu review-u pa ces vidjeti da cca 30% kupaca ima problema sa tim diskovima. To je jako velik postotak ali nazalost proizvodjacima prihvatljiv To sto nekom neka serija dobro radi nikako ne znaci da ce i tebi isti model iz druge sarze dobro raditi. Ja kod kupovine potrosne elektronike (a i bijele tehnike) primjenjujem jedno pravilo kod kupovine, a to je da za isti set funkcionalnosti uredjaja izaberem najjeftiniji od onih sa najduzom garancijom.
U ovom tvom slucaju ti trebas uzeti disk velicine 3.5" (velicinu definira tvoj iMac) i neki danas prosjecni kapacitet recimo 2TB. Sigurno ti ne treba jako brzi 7200 rpm jer ces ionako slagati fusion u kombinaciji sa SSDom. Prema tome ispada da ti je najoptimalnije uzeti WD Red 2TB ako pak oces najjeftiniji bez obzira na garanciju tada mozes uzeti Seagate ili neki WD Green. Pogledaj Amazon review za predlozeni Seagate.
30.11.2014 | 13:32
a možeš li mi preporučiti nešto od 500 - 640 GB? ovo mi je bacanje novaca na prostor koji mi ne treba i neću ga iskoristiti.
30.11.2014 | 13:55
Gle, danas kupiti novi 3.5 disk od 500GB SATA je isto kao da kupujes novi npr. VW Polo ali sa jednom sjedalicom po cijeni koja je 30% niza od varijante sa 4 sjedista. Takvi diskovi su mi tek sumljive kvalitete jer se moze desiti da su to diskovi kojima je proizvodjac nakon testiranja smanjio kapacitet jer disk npr. ima tvornicku gresku na drugoj ploci. Da ga bas ne baci u smece prodaje ga kao 500GB umjesto ciljanih 2TB. Ipak bi preporucio nesto od 1TB prema istim kriterijima iz prethodnog posta WD Red 1TBili Seagate 1TB
30.11.2014 | 13:58
ok, hvala.

edit: a šta je s Time Capsule koju koristim kao backup, ako je jednako stara?
30.11.2014 | 14:15
Finn kaže:
ok, hvala.

edit: a šta je s Time Capsule koju koristim kao backup, ako je jednako stara?

Kad capsula rikne onda ces razmisljati sto i kako.
30.11.2014 | 16:50
Finn kaže:
hvala na upozorenju. ionako nisam baš sklon WD-u. prije bih uzeo Seagate, npr.


Masovno otkazivanje Barakuda od 500 gb- 1TB, Barakuda javlja 0 gb slobodnog i ako je nova itd. itd. toliko o Seagate. WD imao je problema sa firm ware om i popravio ga i bila stvar. Stavi šta hoćeš napravi back up i kad se sasadi, a sasadit će se zamjeni prepeglaj back up-om i to je to. Uzmi što veću. Za brzinu se netrebaš brinuti to ti radi SSD.
10.01.2015 | 23:48
SSD uspješno instaliran, ali samo kratkotrajno. nastao problem: www.jabucnjak.hr/forum/hardver/138083-in...u-rijeci.html#138210
15.01.2015 | 19:54
nažalost, problem se i nakon reinstalacije diska ponovio: www.jabucnjak.hr/forum/hardver/138083-in...u-rijeci.html#138433

šta dalje?
01.07.2015 | 00:32
tino1 kaže:
jmirakul kaže:
Sank kaže:
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.

Može jedno hack pitanje? Što ćeš napraviti kad se stroj ne bootne nakon PRAM reseta?



Uklučit će TRIM bez TRIM enablera.
Da nam bude svima jasno, TRIM Enabler je patch koji duboko zarove u system. Ja osobno uvjek nekako želim znati šta se dešava kad nešto rove po mom systemu.
Postoji mogućnost kako pokrenuti TRIM bez TRIM enablera. Apple blokira TRIM sa jedim 9 znakova dugačkim stringom u kext-u a to je "APPLE SSD" ako to promjenim u prvih 9 znakova mog SSD-a onda se TRIM upali. Normalno predpostavka je da OSX podržava TRIM >10.6.8, a da i SSD podržava TRIM.
Napravit ću jedan tuturial kako se to radi. Pa ko voli nek izvoli.


Izgleda da trim enabler ide u povjest. Zadnji Yosemite update 10.10.4 donosi sluzbeni tool (commandline : forcetrim) kojim se moze ukljuciti native trim support za third party ssd-e, bez kemijanja po sistemskim kextovima i slicno. Nisam osobno to probao (jos uvijek sam na 10.8 - mozda je sad doslo vrijeme za upgrade) ali vise o tome na arstechnica.com/apple/2015/06/latest-os-...or-third-party-ssds/
01.07.2015 | 08:42
Radi dobro, samo se nemojte prestrašiti opširne poruke upozorenja u kojoj kažu da možda ne radi sa svakim SSD-om, to je obligatorno, radi skoro sa svakim.

Došlo je moj Krešo, upgraduj više.
01.07.2015 | 09:51
U zadnjih par dana sam ugradio 4 ili 5 SSD u razlicite iMac svi na yosemite i nikakvih problema.Ugradjivao sam samsung 850 Evo.Sutra ugradjujem SSD blade(OWC) u 27 late 2012. E to ce biti expedicija
01.07.2015 | 11:40
tino1 kaže:
Došlo je moj Krešo, upgraduj više.


you talking to me?
01.07.2015 | 11:42
Finn kaže:
tino1 kaže:
Došlo je moj Krešo, upgraduj više.


you talking to me?


Mislim na jmirakul. Ali ako se i Ti zoveš krešo onda mislim i na Tebe.
01.07.2015 | 11:47
pa bilo mi je nešto čudno.

ja, nažalost još uvijek ne mogu upgradeat. kad si baksuz, onda si baksuz, jbg...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 1 minute
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO