Koji SSD od ova dva?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji SSD od ova dva?


27.11.2014 | 11:28
onda ovo: eshop.macsales.com/item/OWC/DIDIMCL0GB/
27.11.2014 | 15:27
hvala.
ja sam gledao ove pakete eshop.macsales.com/search/Mercury+Electra+3G+120GB, a tu piše samo kompatibilnost za laptope i minije...
27.11.2014 | 15:53
Na nekim starijim Mac modelima koji imaju SATA2 (3G) kada se prikljuci novi 6G (SATA3) SSD zna biti problema kao: neprepoznavanje prikljucenog diska, zastajkivanje u radu i najblazi problem kad se 6G SSD postigne Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit ili SATA1. Zato je najsigurnije u takve modele ugraditi OWC 3G SSD-ove. Imao sam takav problem sa Minijem 2009.

EDIT: Pronasao sam primjer problematicnog Maca odnosno to su svi Macovi sa problematicnim NVidia MCP79 chipsetom.
27.11.2014 | 16:02
ja sam u iMac late 2010 stavio OWC 6G, radi uredno evo već 3. godinu bez ikakvih problema
27.11.2014 | 16:56
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van (pa ga imati u vanjskom USB kućištu i spojiti ponekad, po potrebi) i na njegovo mjesto staviti SSD, ako naručim od OWC taj Mercury Electra 6G (samo njega, bez data doubler kita, dakle ovaj link), da li imam sve što treba da ga ugradim UMJESTO HDD?

Ili ću, kad ga dobijem i otvorim komp, otkriti da mi treba još nekakav nebulozni konektor, adapter, šarafić, nosačić...?
27.11.2014 | 17:26
To je sve koliko mi se čini. Čak i dobiješ onu plastiku koja "podeblja" disk na 9,5mm.
Možda ti sfali koji šrafić za eksterno kućište. Sa starog diska skineš sve i prebaciš na novi.
27.11.2014 | 17:44
smayoo kaže:
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van (pa ga imati u vanjskom USB kućištu i spojiti ponekad, po potrebi) i na njegovo mjesto staviti SSD, ako naručim od OWC taj Mercury Electra 6G (samo njega, bez data doubler kita, dakle ovaj link), da li imam sve što treba da ga ugradim UMJESTO HDD?

Ili ću, kad ga dobijem i otvorim komp, otkriti da mi treba još nekakav nebulozni konektor, adapter, šarafić, nosačić...?


Imaš sve šta ti treba. Možeš odmah ugraditi.
27.11.2014 | 18:37
smayoo kaže:
Samsung 840PRO (256 GB)
ili
SanDisk Extreme Pro Ultra (240 GB)

....


Znači ništa od ovih SSD-ova?
Za ugradnju na mjesto HDD-a to nista dodatno ne treba.

Jbt meni nikako da stigne SSD sa Amazona.de
27.11.2014 | 19:31
Ništa od ta dva. Čovjek ih je nudio nikad korištene, po nabavnoj cijeni, kupljene u USA, ali bio ih je kupio prije nekog vremena kad su bili skuplji pa mi se to nikako nije isplatilo jer je ispadalo +/- 50 kn kao da kupim novi s garancijom u dućanu.
27.11.2014 | 20:28
Šteta jer su ta dva diska špica trenutačne SSD tehnologije. OWC sa Sand force chipsetom su se malo uspavali na lovorikama. BTW proizvodjaci daju 10 godina garancije. Mada sve vise od 5 u biti danas nista ne znaci, ali fakat lijepo zvuci.
27.11.2014 | 20:54
Cijeli život se bavim elektronikom. Prva i najvažnija stvar kojoj me je to naučilo je da *NIKAD* ne kupujem špicu ikoje tehnologije jer *UVIJEK* ima dječjih bolesti. Ja sam tip koji kupuje "stari model" po nižoj cijeni.
Ali govorio sam o tim istim diskovima. Dakle po toj cijeni po kojoj ih je kolega nudio se trenutno prodaju i u Linksu, samo što dobijem garanciju (60 mjeseci, čini mi se).
  • Sank
  • Moderator
  • 219
27.11.2014 | 22:01
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.
27.11.2014 | 22:02
smayoo kaže:
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van


sad ste me zbunili...
šta ovo što sam ja namjeravao uzeti, s tim data doublerom, znači da bih morao na mjesto optike stavljati HDD, a na mjesto HDD-a staviti SSD?

edit:
koja je solucija uopće jednostavnija i bolja (ako se može u tim kategorijama govoriti) - ova s doublerom ili samo staviti SSD na mjesto optike?
27.11.2014 | 22:15
@smayoo - Ni ja ne volim biti pokusni kunic i potpunosti te razumijem, ali ovdje sam vise mislio na tri godine staru Sand force tehnologiju koju nudi OWC i koja se u biti pokazala vrlo solidnom. Glavni problem s Sand force chipsetom izmedju ostalog je brzina pisanja podataka koji se ne mogu komprimirati i glupo mi je sad ponovo kupovati staru tehnologiju koju sam btw prije tri godine uzeo kao tehnološku špicu. Novi San disk extreme pro je ustvari popeglana verzija san disk extreme II, tako da bas nije sama "špica". Ipak je "testirana" vise od godinu dana. Navedeni disk mi je vec trebao stici ali vjerovatno je zapeo u HP. Kad stigne svakako cu ovdje izvjestiti kakvi su prvi "utisci", kako TRIM pod Yosemite i ostalo....

Edit: BTW u Linksu ne vidim San disk SSDove, a niti Samsung 850 PRO
27.11.2014 | 23:03
Sank kaže:
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.

Može jedno hack pitanje? Što ćeš napraviti kad se stroj ne bootne nakon PRAM reseta?
27.11.2014 | 23:24
Finn kaže:
smayoo kaže:
Pod pretpostavkom da ne želim data doubler (ugrađivati HDD na mjesto optike, a SSD na mjesto HDD), nego samo HDD izvaditi van


sad ste me zbunili...
šta ovo što sam ja namjeravao uzeti, s tim data doublerom, znači da bih morao na mjesto optike stavljati HDD, a na mjesto HDD-a staviti SSD?

edit:
koja je solucija uopće jednostavnija i bolja (ako se može u tim kategorijama govoriti) - ova s doublerom ili samo staviti SSD na mjesto optike?

Naznam zasto smo te zbunili? Najjednostavnije je na stroju umjesto HDD-a ubaciti SSD. Tu uglavnom nema nekih mehaničkih problema. Ako želiš nešto više kao sto je stroj sa HDD + SSD (mogucnost fusiona) onda trebas zamjeniti slabo koristenu optiku. OWC dosta skupo prodaje tzv. data doubler koji se montira na mjesto optickog device-a i u njega se ugradi SSD ili HDD. Na nekim Macovima SSD u opti-bayu (data doubler) ne radi dobro pa u tom slucaju SSD ugradjujemo na mjesto HDDa ,a HDD tada premjestimo na optibay (data doubler komad lima). Nekoliko puta sam vec o tome pisao ovdje na Jabucnjaku, pa cak i u ovom threadu ima link na problematiku sa data doublerom na mom MBP9,1
28.11.2014 | 00:13
jmirakul kaže:
Edit: BTW u Linksu ne vidim San disk SSDove, a niti Samsung 850 PRO


Jbg, sad ih ne vidim ni ja...
28.11.2014 | 09:04
jmirakul kaže:
Sank kaže:
Na iMacu imam Intelov SSD i instaliran Yosemite i TRIM Enabler skinutu zadnju verziju i sve radi bez ikakve potrebe za kemijanjem. Pokrenuo TRIM Enabler, uključio TRIM i ponovo pokrenuo iMac i sve radi.

Može jedno hack pitanje? Što ćeš napraviti kad se stroj ne bootne nakon PRAM reseta?



Uklučit će TRIM bez TRIM enablera.
Da nam bude svima jasno, TRIM Enabler je patch koji duboko zarove u system. Ja osobno uvjek nekako želim znati šta se dešava kad nešto rove po mom systemu.
Postoji mogućnost kako pokrenuti TRIM bez TRIM enablera. Apple blokira TRIM sa jedim 9 znakova dugačkim stringom u kext-u a to je "APPLE SSD" ako to promjenim u prvih 9 znakova mog SSD-a onda se TRIM upali. Normalno predpostavka je da OSX podržava TRIM >10.6.8, a da i SSD podržava TRIM.
Napravit ću jedan tuturial kako se to radi. Pa ko voli nek izvoli.
28.11.2014 | 10:48
Upravo sam se savjetovao sa jmirakulom i zaključili smo da ne napravimo Tuturial jer bi neko neiskusan mogao napraviti sranje, tako ako nekog zanima neka nas kontaktira.
28.11.2014 | 11:10
Znači, bilo bi bolje da HDD premjestim na optiku, a na mjesto harda stavim SSD? Optika mi ne treba, a želim napraviti fusion, zato ne želim vaditi hard.
28.11.2014 | 11:57
Finn kaže:
Znači, bilo bi bolje da HDD premjestim na optiku, a na mjesto harda stavim SSD? Optika mi ne treba, a želim napraviti fusion, zato ne želim vaditi hard.

Najbolje bi bilo da tu odluku prepustis onome tko ce ti ugradjivati SSD u iMac. Ako SSD normalno radi na mjestu optike onda ne treba dirati HDD, jer njemu je sigurno mehanicki i toplinski najbolje na orginalnom mjestu unutar kucista.
28.11.2014 | 13:53
Finn kaže:
Ja bih ga stavio umjesto optike, a hard bi ostavio unutra.

Malo sam prosurfao (umjesto tebe) i pronasao da bi u tvom iMacu SSD 3G bez ikakvih problema trebao raditi na mjestu optike. Trebas uzeti ovaj komplet i ove upute i bilo koji servis ti to moze ugraditi. Osim toga kad vec raskapas po iMacu bilo bi dobro staviti novi HDD i onda si miran neko vrijeme.
28.11.2014 | 15:49
hvala. nisam lijen guglati nego ne znam šta trebam tražiti.

a koja je razlika između tvog linka i ove kombinacije: eshop.macsales.com/item/OWC/SSD7E3G120/ + eshop.macsales.com/item/OWC/DIDIMCL0GB/?

i zašto bih trebao mijenjat hard? misliš da mu se bliži istek roka?
28.11.2014 | 16:13
Razlika je u 11$ jer dobijes kompletan potreban alat potreban za ugradnju/zamjenu diska te alat za otvaranje iMac kucista koje nije bas lako otvoriti posebice prednje staklo. Alat ti nije nuzan ako servis ima sve potrebno.
Ako ti je HDD orginalan tada on iza sebe ima ako se ne varam barem 4-5 godina. Nebi htio maljati vraga na zid ali to je dosta za disk (mozda ce on jos raditi par godina, mozda i ne) Obzirom da otvaras iMac iskoristi priliku pa ugradi i novi HDD i ocisti ventilatore. Mislim da neces pozaliti. Sretno!
28.11.2014 | 16:27
@ jmirakul, pošten i pametan savjet.
29.11.2014 | 19:35
kužim. koji biste mi hard predložili?
29.11.2014 | 19:44
Western Digital Green 2 TB cijena negdje oko 760,00 kn
29.11.2014 | 19:46
ja u ovih 5 godina nisam napunio ni ovaj od 640 GB, tako da ne namjeravam uzimati ništa veće od toga. čak bi mi i 500 bilo dovoljno.
29.11.2014 | 19:54
Western Digital WD Scorpio Blue 500 gb
29.11.2014 | 20:03
a ovi na OWC-u?

edit: šta je taj WD 2.5''?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 23 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO