Koji SSD od ova dva?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji SSD od ova dva?


19.11.2014 | 14:55
Samsung 840PRO (256 GB)
ili
SanDisk Extreme Pro Ultra (240 GB)

Ako stavim Mavericks (Yosemite ne dolazi u obzir), da li neki od ova dva (i koji) mogu jednostavno ugraditi u MBP mid 2012, bez da išta moram prtljati i mađijati s onim trimom i garbage collection i što ja znam čime?

A da sve radi optimalno, naravno.
  • num
  • Korisnik
  • 3
19.11.2014 | 15:06
Bilo koji od navedenih mora raditi bez ikakvog prtljanja.

TRIM je spora operacija na SSD-ovima, pa je diskutabilno da li bi ti uključivanjem TRIM-a disk radio "optimalnije" jer bi TRIM-anje možda zagušilo ostale operacije.
Da ne spominjem da na Yosemite ne radi TRIM enabler osim ako omogučiš korištenje nepotpisanih kext-ova.
19.11.2014 | 15:09
i jedan UPS
19.11.2014 | 15:15
OK, hvala, a da li OS sam odradi posao TRIM-a? Odnosno - na koji način se konsolidira slobodni prostor na SSD-u?

Rusty, zašto UPS na laptopu sa zdravom baterijom?
19.11.2014 | 15:20
Ja sam imao istu dvojbu prije nekoliko tjedana i izabrao sam SanDisk i to na velikom popustu
www.amazon.de/SanDisk-Extreme-SDSSDXPS-4...sk+extreme+pro+480gb
SSD mi treba stici pocetkom iduceg tjedna i onda krece velika akcija prelaska sa ML na Yosemite na novom SSD-u.
19.11.2014 | 15:23
OK, a što onda s tim TRIMom? To, dakle, više niti ne radi? A da li je bitno? Odnosno, što se kroz dulje vrijeme rada s diskom događa ako on ne radi?
19.11.2014 | 15:31
Ja sam uzeo OWC ssd (za staru lampu na Tigru) jer kažu da za njihove ne treba TRIM (čak da može štetiti) jer njihov kontroler (nekakav SandForce) održava disk u optimalnom stanju.
19.11.2014 | 15:35
Ja vec skoro dvije godine koristim OWC Mercury EXTREME Pro 6G SSD 120GB i to bez TRIM-a. Prije toga sam ga koristio godinu dana na SL sa ukljucenim TRIMom. Tijekom ove dvije godine stvarno nisam primjetio neka usporavanja u odnosu na koristenje sa ukljucenim TRIMom. Medjutim danas kada testiram sekvencijalnu brzinu pisanja na SSD sa Blackmagic disk speed test, primjecujem da je brzina pala sa cca 260MB/sec na cca 190MB/sec. Meni je to OK, premda bi vjerovatno sa ukljucenim TRIMom imao nesto bolje rezultate.
19.11.2014 | 15:43
smayoo kaže:
Rusty, zašto UPS na laptopu sa zdravom baterijom?


nisam tebi govorio

Također imam OWC Mercury EXTREME Pro 6G 240GB i dan danas nemam nikakvih problema (ugrađen u veljači 2011). Točno kako je i mirakul napisao. OWC predlaže da se ne koristi bilo kakav softwarski suppor za to jer SandForce controller to odrađuje.

Ne mogu se požaliti ni najmanje. Brzina je identična kao i u vrijeme ugradnje.
  • num
  • Korisnik
  • 3
19.11.2014 | 16:25
smayoo kaže:
OK, hvala, a da li OS sam odradi posao TRIM-a? Odnosno - na koji način se konsolidira slobodni prostor na SSD-u?


TRIM je naredba kojom OS kaže SSD-u da se više neka čelija ne koristi (na njoj nema podataka).

TRIM nije toliko presudan ako SSD ima garbage collection (svi današnji SSD-ovi to imaju).
Garbage collection se uglavnom svodi na premještanje podataka na drugo mjesto kako bi sve čelije na SSD-u imale ujednačen broj pisanja po čeliji.
TRIM samo pomaže tom istom algoritmu sa informacijom koje čelije nisu zauzete podacima.
19.11.2014 | 17:54
Hvala svima!
19.11.2014 | 21:45
Hm… jesi li možda vidio ovo, prije nego li kupiš?
techreport.com/news/27286/samsung-workin...ns-on-840-series-ssd
19.11.2014 | 22:17
Hvala na info, dobro je znati.
20.11.2014 | 15:10
Ja koristim OCZ SSD od 2011 i to veliki dio bez trim-a a u zadnje vrijeme sa...veliki dio vremena je radio na win i sada nakon cca 3.5 godine rada 24/7 je na 96%. Ne stedim ga ni najmanje...dok radi, radi
Sto se samog rada tice, ugodniji je i brzi od klasicnog hdd-a i to mi je dovoljno, a sto on radi u pozadini, apsolutno me ne zanima. Sve je to potrosna roba, bitno je imati backup svega sto ti je treba i to je to....
22.11.2014 | 19:26
Hm, citam ovdje sve i ne razumijem - gotovo nista, a nadao sam se da ce mi Smayina tema pomoci Nego, u ponedjeljak mijenjam svoj 13" mid 2011. MBA, za 15" mid 2011. MBP (i7, 2.2GHz, 16GB RAM, 1GB graf). E sad, kako taj MBP ima 500 GB (istina i Bog na 7200) HDD, volio bih, prvenstveno radio video montaze, staviti unutra neki SSD. Sto se tice prtljanja po hardveru u to se ne razumijem, pa me zanima gdje bi u RI ili u ZG mogao ugraditi 256 ili 512 GB SSD u taj MBP? I kakve su ugrubo cijene za ruke i materijal?

Mozda sam postavio malo gotovansko pitanje, ali na webu od iStylea nisam nista nasao, a iServis na webu nudi samo radove na mobitelima. Tko mi jos preostaje? Iskustva?

Puno hvala!
23.11.2014 | 09:12
Vrti se cijena od 200kn/h za ruke + materjal.
Probaj tu: iservice.hr/
Zašto sam to ne odradiš, uputstva su tu: www.ifixit.com/Device/Mac_Laptop
23.11.2014 | 11:23
Mozda ti moze pomoci ovaj link www.jabucnjak.hr/forum/hardver/104550-mb...rade-log.html#104550 gdje sam prije dvije godine slicnu stvar radio.
23.11.2014 | 18:06
da se malo ubacim, ako može. također me zanima kome bih u Rijeci mogao odnijeti iMac na ugradnju SSD-a.
ne zanimaju me "uradi sam" linkovi jer nemam ni alat ni znanje i ne želim prčkati po tim stvarima u toj situaciji.
23.11.2014 | 19:34
Hvala na informacijama. Poslao sam mail u iService pa cu javiti sto kazu, cisto ako ce jos nekome trebati. Inace, niti ja nisam sklon za "uradi sam" soluciju. Koliko god jednostavno bilo, ne vjerujem si. Ne prckam po stvarima koje ne poznajem, a nemam ni taj odvijac. Hvala!
24.11.2014 | 16:24
Evo jos jednog pitanja vezanog za trim funkciju. Osobno imam u miniju Samsung SSD 840 EVO 120GB. Sada mi palo na pamet,mozda je glupo i pitati ali nema veze. Recimo preko parallelsa instalirati windoze 7 ili 8 i onda u njima upaliti trim funkciju pa da windoze presloze po disku ako sta treba. Znam da za moj SSD ima bas samsungov softver ta takve stvari pa mi samo palo na pamet ili bi se to nakon gasenja windoza iz virtualke vratilo na staro ili ne ?
24.11.2014 | 16:51
Nisam siguran na kojoj to razini funkcionira, ali, s obzirom da Windowsi ne znaju pročitati Mac particiju (bez 3rd party alata), nekako mi se ne čini vjerojatnim da bi mogao sad nešto korisno na taj način napraviti iz windowsa.
24.11.2014 | 18:03
Ne bude išlo preko virtualnog stroja jer moslim kako Win ne može pristupatu hardware-u direktno, neko preko OSX-a.
Ako što treba uključiti, onda bi se to moglo preko Linuxa, sao treba disk izvaditi iz kompa.
24.11.2014 | 21:29
dxdandy kaže:
Evo jos jednog pitanja vezanog za trim funkciju. Osobno imam u miniju Samsung SSD 840 EVO 120GB. Sada mi palo na pamet,mozda je glupo i pitati ali nema veze. Recimo preko parallelsa instalirati windoze 7 ili 8 i onda u njima upaliti trim funkciju pa da windoze presloze po disku ako sta treba. Znam da za moj SSD ima bas samsungov softver ta takve stvari pa mi samo palo na pamet ili bi se to nakon gasenja windoza iz virtualke vratilo na staro ili ne ?

Za bilo kakvo preslagivanje po SSD OS mora moci pristupiti direktno device-u. To obicno radi SATA driver. Mislim da Parallelsi ne omogucavaju gost OSu direktno pristupiti host OSX-ovom disk device-u. Kad bi se to moglo tad bi sa proizvodjacevim SWom mogli raditi SSD maintenance i ne bi morali vaditi SSD van iz Maca.
TRIM funcionalnost je direktno povezana sa konkretnim file sistemom i tesko da ikakvi win programi mogu naknadno prijaviti SSDu vec od prije obrisane filove sa HFS file sistema.
25.11.2014 | 07:28
Smayoo stavi SanDisk Extreme Pro Ultra (240 GB) jeftiniji je. Šta se TRIM-a tiče, uključi TRIM Enabler www.cindori.org/software/trimenabler/ ako hoćeš i prst u uho.
TRIM radi u OS-u i označava prazne blockove kao spremne za ponovno pisanje. TRIM ne radi na Macu ako SSD nije Macov. Za bilo kakav tuning treba SSD izvaditi iz Mac-a i staviti ga u neku prozor mašinu ili odraditi sa nekim od Linuxa, u tom slučaju SSD može ostati u Macu. www.jabucnjak.hr/clanci/mac-os-x/ssd-sec...aja-iz-macbooka.html
Garbage Collection imaju svi noviji SSD controlleri i radi isto pouzdano sve šta radi i TRIM samo možda malo sporije, tj oslobađa djeliće blokova koji su prazni ali nisu dovoljno veliki da bi bili zaseban blok, skuplja ih i od njih radi cijele erasable blockove koji se onda stavljaju na raspolaganje za ponovno pisanje.
Ni slučajno defragmentirati ili nešto od ovoga gore napisanog zamjeniti sa defragmentacijom, to nema veza sa ovim.
Facit: Stavi SSD i ne brini ništa. Ako vidiš da mu nešto šteka onda postani aktivan u pravilu nećeš trebati ništa, sve radi sam. Nemoj raditi Bench-ove često, i ako lijepo izgleda kad se brzina (kod tebe bi trebala biti negdje oko 260 mb/sec) i vidi, ali svaki Bench je pisanje i brisanje po cijelom SSD-u i to nije dobro.
25.11.2014 | 08:19
tino1 kaže:
Za bilo kakav tuning treba SSD izvaditi iz Mac-a i staviti ga u neku prozor mašinu ili odraditi sa nekim od Linuxa, u tom slučaju SSD može ostati u Macu.


Zar nije moguće na Macu bootati Linux sa sticka pa to tako riješiti?
25.11.2014 | 10:56
smayoo kaže:
tino1 kaže:
Za bilo kakav tuning treba SSD izvaditi iz Mac-a i staviti ga u neku prozor mašinu ili odraditi sa nekim od Linuxa, u tom slučaju SSD može ostati u Macu.


Zar nije moguće na Macu bootati Linux sa sticka pa to tako riješiti?

Moguce je bootati Linux ali treba znat poslozit sve prema Mac HW-u Ja na mome prije godinu dvije nisam uspio
Ključan problem je uspjeti probuditi Mac-a nakon sto ga u sleep-as jer nakon toga SSD postane otkljucan za ATA secure erase naredbu.
25.11.2014 | 12:05
smayoo kaže:
tino1 kaže:
Za bilo kakav tuning treba SSD izvaditi iz Mac-a i staviti ga u neku prozor mašinu ili odraditi sa nekim od Linuxa, u tom slučaju SSD može ostati u Macu.


Zar nije moguće na Macu bootati Linux sa sticka pa to tako riješiti?


Je moguće je i kod mene to radi bez problema. Ali to ti svakako neće trebati dugo.
27.11.2014 | 10:24
molim vas za pomoć.
naručio bih od OWC-a Mercury Electra 3G: eshop.macsales.com/search/Mercury+Electra+3G+120GB
stavio bih ga u svoj 24'' iMac 9,1 (early 2009) pa me zanima šta mi još treba osim samog SSD-a. vidim da se nudi ovaj paket s nosačem eshop.macsales.com/item/OWC/DIYMP9S3E120/ ali to je samo za Mac Pro.
gdje bih mogao naći nosač za svoj iMac?
27.11.2014 | 10:54
mislim da ti treba ovaj: eshop.macsales.com/item/NewerTech/ADPTADRV/

to sam ja koristio sa electrom 6G za iMac 11.3 (SSD je išao na mjesto postojećeg 3,5" diska, dakle ne kao zamjena za optiku)
27.11.2014 | 11:25
Ja bih ga stavio umjesto optike, a hard bi ostavio unutra.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 minuta
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO