Ubo sam si Minija... :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ubo sam si Minija... :)


31.10.2014 | 23:21
Mjenjao sam ssd prije dvije godine, našao sam temu koju sam otvorio, pa @dxdandy možeš pogledati.

www.jabucnjak.hr/forum/hardver/92496-zam...ska-na-mini-mac.html
01.11.2014 | 09:30
Evo samo da javim, sve proslo dobro. Jucer poceo to malo cudo rastavljati i stao na ventu a usput se na TV vrtio JamesBond pa poceo njega gledaiti. U pola filma mi padne na pamet cackalica za zube. S njom sam sve fino odradio. Ma sada mi treba cca 10 min laganog sarafanja da rastavim cijeli mini. Vise sam se zezao da uglavim drugi tj. stari disk da sve stoji kako spada ali eto gotovo i vec sve instalirano i radi.

Ono sto me zanima je dali vi koristitie kakvu aplikaciju da za nadziranje rada racunala. Tipa vrtnja i kontrola brzine venta,diskovi i memorija koliko je puno?

THX !
01.11.2014 | 09:33
iStat Pro
01.11.2014 | 09:41
iStat Pro baš i ne radi dobro na OSovima nakon 10.6 jer su ga prestali održavati. Umjesto njega ista ekipa prodaje iStat Menus za $16.
01.11.2014 | 09:51
Za ventove ima ovo...

www.crystalidea.com/macs-fan-control
01.11.2014 | 11:52
Ima li kakav free tool iz app storea. Ne mora imati opcije kontrole vec samo info. Valjda ima nesto i free a da vrijedi cemu.
01.11.2014 | 13:48
Nema.
01.11.2014 | 14:57
smayoo kaže:
iStat Pro baš i ne radi dobro na OSovima nakon 10.6 jer su ga prestali održavati. Umjesto njega ista ekipa prodaje iStat Menus za $16.

Sad napravio upgrade iStat Menu na 5.03 i super mi radi.
  • FI4
  • Korisnik
  • 2
01.11.2014 | 16:27
Koristim iStat nano widget - čist OK za vidit temperature, brzinu ventilatora, CPU usage...
04.11.2014 | 08:43
Za koji dan ide u minija i memorija. Za pocetak sam planirao ostaviti jedan kekes od 2gb s kojim je mini i dosao i jos ubaciti jedan keks od 8gb. Ukupno 10gb. Muci me dali ima kakve veze sto ce biti memorijski moduli razliciti ili ne. Dali da vadim sve stare kekse i ubacim samo ovaj od 8gb i cekam onda naredni mjesec pa ubacim jos jedan ili to uopce ne smeta.
Ne znam dali i ovdje radi na principu dual chanel ili nekako drugacije pa je najbolje da je momorija u vidu nekog kita ili apsolutno nebitno. ( Mislim MAC platforma vs Windows platforma )
Ako je nebitno onda bih isao u nabavku jednog po jednog keksa. Inace samo ovu memoriju planirao uzeti jer mi je dostupna tj. u trgovini par ulica dalje od mene www.hgshop.hr/artikl.aspx?pid=19304.

Molim za svajet i misljenje o samoj memoriji ako tko ima iskustva sa njom.

Hvala !
04.11.2014 | 09:10
Nebitno je za bilo koji Mac osim Pro. Dakle, za Minija - gurni što god imaš, on će sažvakati. Jedino što iskustva pokazuju je da, ako staviš sve kekse brže od njegove sabirnice, to neće raditi, makar jedan mora biti odgovarajuće brzine ili sporiji.
04.11.2014 | 10:57
Ja imam 8+2gb u Miniju i nikakvih problema. Vjerojatno ima neka razlika (mjerljiva benchmarkom) kada su memorije uparene ali mislim da se to ne moze osjetiti a 2gb vise se osjeti sigurno
04.11.2014 | 11:13
Ma da, i ja mislim da je svakako bolje 10gb bilo kako od 4gb uparene.
Link koji stavljam od memorije koju bih uzeo ne otvara stranicu od memorije vec od trgovine. Ne kuzim zasto nece da otvori ali uglavnom pise da je za apple racunala te da je ddr3 i da radia na 1600mhz. Po tome bi trebala biti ok za minija. Ako valja onda za mjesec dana jos jedan keks od 8gb i onda sam sa minijem valjda zavrsio. Onda je na redu novi monitor
04.11.2014 | 12:28
Da, ja sam isao isto na tu varijantu da prvo uzmem jedan od 8 pa poslije i drugi iako ga jos nisam uzeo
Sad sam nasao u starim mailovima, moja memorija ti je Kingston KVR16S11/8 DDR3 8GB 1600MHz
04.11.2014 | 12:44
Za ovu KINGSTON 8gb nema nikakvih podataka na stranicama HG Shopa ali se nadam da ne bi pisali bezveze da je za Apple racunala, pa ljudi bi im masovno onda vracali.

Barem se nadam da se ne bi igrali sa takvim stvarima.
04.11.2014 | 16:28
Ne postoji memorija "za Apple računala". Isto kao što ne postoji npr. "kruh za paštetu".
Ako odgovara clock i tip te je primjerena za sve napone napajanja, onda paše u Mac.
  • num
  • Korisnik
  • 3
04.11.2014 | 17:07
Jedino što još možeš provjeriti je napon na kojem radi ta memorija: 1.5V (DDR3), 1.35V (DDR3L) ili 1.25V (DDR3U).

U Mac Mini late 2012 sigurno rade 1.5V (originalno ugrađeni) i 1.35V (prodaje ih OWC).

Moduli koji rade na manjem naponu troše nešto manje struje, no nije poželjno da kombiniraš različite module.
04.11.2014 | 23:16
vlasnik sam minija late 2012 i trebam jedan savijet u vezi spajanja preko wifi.
zivim u prizemlju a router je kod vlasnika na trecem katu,pa me zanima sa kojim uredajem bi si mogao pojacati wifi,jer ovo sto hvatam je od ocanojg do loseg,rijetko kad uhvatim malo bolju vezu.
hvala
04.11.2014 | 23:29
imaš temu (pače, nekoliko njih) u forumu Internet i mreže. Koristi malo pretragu foruma (bilo gdje iz foruma, na vrhu, najdesniji u redu linkova, PRETRAGA). Mislim da se spominje wifi i extender
05.11.2014 | 08:32
dxdandy kaže:
Za ovu KINGSTON 8gb nema nikakvih podataka na stranicama HG Shopa ali se nadam da ne bi pisali bezveze da je za Apple racunala, pa ljudi bi im masovno onda vracali.

Barem se nadam da se ne bi igrali sa takvim stvarima.

Ti slobodno provjeri HG Spotove tvrdnje, ja sam ti napisao koja memorija sigurno radi a jos je i jeftinija od te koju si ti nasao
05.11.2014 | 09:25
MoschuS kaže:
dxdandy kaže:
Za ovu KINGSTON 8gb nema nikakvih podataka na stranicama HG Shopa ali se nadam da ne bi pisali bezveze da je za Apple racunala, pa ljudi bi im masovno onda vracali.

Barem se nadam da se ne bi igrali sa takvim stvarima.

Ti slobodno provjeri HG Spotove tvrdnje, ja sam ti napisao koja memorija sigurno radi a jos je i jeftinija od te koju si ti nasao


A gdje si nabavio memoriju, da ih mogu kontaktirati da mi provjere dali je jos imaju. Ako radi, radi. Rado cu ustedjeti koju kunu ako mogu. Navodim HG Shop jer mi je on u blizini a imaju meni potrebno. Jer ako moram placati jos dostavu onda me mozda dodje na isto.

Znaci gdje si ju nabavio i hvala za pomoc ?
05.11.2014 | 19:46
Ja sam to kupio stvarno davno, mislim u ADMu ali nisam vise 100%
Evo pa vidi sto ti najvise odgovara www.nabava.net/search.php?tp=0&q=Kingston+KVR16S11%2F8

BTW dxdandy ti sad imas obadva diska u Miniju? Fusion drive ili odvojeno diskove? Upravo sam dobio jedan ssd (Intel Pro 1500, 180gb) pa cu se i ja napokon ubrzati smao jos nisam pametan da li da idem na Fusion :/
06.11.2014 | 08:25
MoschuS kaže:
Ja sam to kupio stvarno davno, mislim u ADMu ali nisam vise 100%
Evo pa vidi sto ti najvise odgovara www.nabava.net/search.php?tp=0&q=Kingston+KVR16S11%2F8

BTW dxdandy ti sad imas obadva diska u Miniju? Fusion drive ili odvojeno diskove? Upravo sam dobio jedan ssd (Intel Pro 1500, 180gb) pa cu se i ja napokon ubrzati smao jos nisam pametan da li da idem na Fusion :/


Da, imam dva diska trenutno u miniju. Ja sam ti totalni pocetnik u svijetu Apple racunala i jos se privikavam. Pitas me dali ima poslozen Fusion drive ili odvojeno diskove. Iskreno ne znam kad sam novi. Ne znam kako ih vidi OS X ? Rekao bih odvojeno. Kad sam ubacio SSD onda sam na njega instalirao OS X i onda sam stari disk tj. disk koji je dosao sa minijem preformatirao i sve obrisao sa njega te si napravio foldere koji mi trebaju i tamo prebacio download. Zapravo mi sada taj disk sluzi za storage.

E sad ne znam sta je zapravo bolje, odvojeno ili fusion drive. Ako je fusion drive bolje, molim neka mi netko pomogne kako se on ukljuci ili napravi. Te kako odrediti da mi download ne dira SSD tj. da ne pise po njemu kako mu ne bih skracivao zivotni vijek.

Hvala !
06.11.2014 | 08:38
Fusion drive je kombinacija SSD i HDDa tako da OS vidi to kao jedan (1) disk. Dakle ako ti vidiš 2 komada nemaš fusion složen.

Fusion će ti sigurno korisiti SSD. Funkcija Fusiona je da u biti imaš 'SSD' brzinu koja se proteže na znatno veći diskovni prostor.

Dakle ako želiš imati to dovojeno zadrži postojeće stanje.

my2c
06.11.2014 | 08:44
I ne mozes to samo "ukljuciti" negdje. Morao bi sve ponovo instalirati tj. vracati sa backupa.
Ja isto mislim da cu ostaviti odvojene diskove, nemam nekog povjerenja u taj fusion tj. vidim da to hoce puknuti kad su 3rd party diskovi unutra.
06.11.2014 | 09:03
rusty kaže:
Fusion drive je kombinacija SSD i HDDa tako da OS vidi to kao jedan (1) disk. Dakle ako ti vidiš 2 komada nemaš fusion složen.

Fusion će ti sigurno korisiti SSD. Funkcija Fusiona je da u biti imaš 'SSD' brzinu koja se proteže na znatno veći diskovni prostor.

Dakle ako želiš imati to dovojeno zadrži postojeće stanje.

my2c


Hej rusty, ali mene kada sam isao novi OSX instalirati nije nigdje pitalo dali zelim posloziti Fusion Drive. Hajde nebilo ti tesko samo me navedi kako ga onda pokrenuti prilikom nove instalacije. Nisam puno toga jos ni instalirao pa mi nije tesko sve ponoviti.
Kako sada ovo sto sam sve instalirao nekako prebaciti tj. migrirati u Fusion Drive. Neki backup pa onda nova instalacija FusionDrivra i onda restore backupa ili moram sve ispocetka?
06.11.2014 | 09:14
fusion nećeš dobiti kao opciju u defaultnoj instalciji. Pogledaj samo malo po netu kako se slaže FD i biti će ti sve jasno.

Kreiranje FDa ide ili u trenutku prije same instalacija ili post instal jer se izvodi preko terminal-a. Tu ti je jedan guide: www.macworld.com/article/2014011/how-to-...wn-fusion-drive.html
06.11.2014 | 09:45
Procitaj malo prvo po netu o Fusion driveu pa razmisli da li ti opce treba. Koliki je SSD koji si ugradio?
06.11.2014 | 10:00
Imas i ovdje temu www.jabucnjak.hr/forum/hardver/t-101746.html
pa pogledaj
06.11.2014 | 10:35
Mislim da ostajem pri ovom sistemu odvojenih diskova. E sad drugo pitanje. Znaci ubacio sam SSD disk od Samsunga tocnije Evo 840 Basic 120gb. Dali je potrebno jos sta podesavati u OS X Yosemite oko pitanja trim funkcije. Na windozama je za to postojao samsungov softver ali vidim da ga za Mac nisu radili pa sad ne znam dali je potrebno ili ne.

Navodno je sve to podeseno za SSD diskove koji dolaze nativno sa mac racunalima a ovi koji se naknadno ugradjuju kao sto sam ja da za njih nije podrzano. Dali je to istina. Treba li uopce sta raditi ili ne.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 18 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, kajjaznam, Riba, Anonimci (402)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO