MacBook White - No Start Up?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook White - No Start Up?


01.04.2014 | 15:49
Dakle, bijeli MacBook 2.4 GHz ne podiže OS X. Kad stisnem Power gumb čuje se StartUp Chime, bijela lampica se upali, monitor iz crnog zabljesne u sivo pa opet u crno i to je to... Ne podigne se OS, tj. ostane crni monitor.

Tipkovnica ne reagira na Sound tipke, Eject button ne izbacuje DVD (ali ga SuperDrive uvuče i vrti na neviđeno), niti na Caps Lock ne zasvijetli tako da ne znam dokle stigne to podizanje sustava, ali definitivno ne dođe do početnog radnog zaslona.

Spojim MB FW kablom na iMac - on mu ne vidi HDD niti išta... Čak ni kad držim tipku T (Target Disk Mode) MacBook se ne pali, tj. ne vidim ga na drugim spojenim Macovima?

Vadio sam RAM module jedan po jedan, no nema razlike. PRAM Reset ne ide. Nakon prvog StartUp Chime jednostavno ne dođe do drugoga...

Nakon SMC Reseta sam jednom došao do ovoga, ali onda opet mrak i ne ide dalje:

fotografija-1.JPG
01.04.2014 | 16:22
Ovo se pojavi na 2 sekunde i onda nestane - dođe mrak
01.04.2014 | 16:28
AHT?
On radi valjda i bez memorije i bez diska.
01.04.2014 | 17:22
Nemam AHT DVD

MB nije moj. Prijatelj ga dobio od nekoga tko očito ovo nije znao / mogao riješiti...
01.04.2014 | 19:42
Hm, to je problem. Zar nemaš od nekog MAC-a DVD gdje je AHT?
Ovako, dijagnoza je problematična.
01.04.2014 | 21:13
Ubaci bilo kakav mac bootabilni DVD ili vanjski bootabilni USB hard ili stick pa vidi da li će ti uopće pokazati boot menu kad držiš option.
02.04.2014 | 22:37
Ako imas probaj staviti drugi disk i naljepiti sistem preko iz nule
02.04.2014 | 23:50
Vjerojatno je trivijalno, krepao je disk i to baš fizički - čim ga uopće nema na sabirnici kada stroj podigneš s vanjskog diska (ako sam dobro shvatio da si ga bootao s nečeg vanjskog kada si vidio da nema diska na sabirnici?).
03.04.2014 | 07:56
Imam Retail Snow Leopard kao i Mavericks na bootabilnom USBu. Probao sam čak i fizički isčupati HDD i tako ga prisiliti da mounta sistem iz umetnutog DVDa / USBa, ali ne ide. Naime, ne mogu birati StartUp medij jer se nakon dvije sekunde izgubi slika na zaslonu. Nakon onog početnog StartUp tona i sivog zaslona sve postaje crno i dalje ne vidim ništa.
Čujem da SuperDrive žvače DVD, čak sam probao i naslijepo aktivirati proces instalacije (HDD vraćen nazad), ali tipkovnica i Trackpad mu također ne reagiraju...

Imam USB Aplle tipkovnicu i miša, ali zasad nisam uspio naslijepo pogoditi gdje na 13" dođe OK

Nego, išao sam vidjeti zašto ta tipkovnica ne reagira... Vidjelo se da je laptop već bio otvaran (Power gumb je bio okrenut na cca. 160 stupnjeva, nekoliko zubaca s donje strane panela su iskrivljeni...), a najgore izgleda sam konektor. Nekoliko kontakata mu nedostaje, a pokušaj lijepljenja nekakvim Super-atackom očito nije uspio...

Sad sam u postupku navave tog kabla s kojim bi tipkovnica trebala proraditi (sad više ni Power gumb ne reagira), ali ne znam kakve to ima veze s onim isključivanjem monitora nakon 2 sec...

Tnx for any hint!
03.04.2014 | 08:14
Možda je neispravno upravljanje backlightom. Ako osvijetliš monitor baterijskom lampom iskosa, da li se vidi slika? Jesi probao spojiti neki vanjski monitor?
03.04.2014 | 09:51
Dorbra ideja za vanjski monitor, ali kako zbog potrganog Keyboard & Trackpad Connection kabla ne reagira ni Power gumb (i on je na gornjem panelu) - ne mogu to probati dok ne osposobim tipkovnicu...
03.04.2014 | 13:13
MacSlavko kaže:
Dorbra ideja za vanjski monitor, ali kako zbog potrganog Keyboard & Trackpad Connection kabla ne reagira ni Power gumb (i on je na gornjem panelu) - ne mogu to probati dok ne osposobim tipkovnicu...


Huh, po svemu opisanom, još samo fali da počne odbrojavati i tikatakati

A da ti lijepo stričeku serviseru odfuraš taj "krš"

Ozbiljno, jel to palo pod traktor ili ga je neko šutao u ruksaku...

...sad stvarno šalu nastranu ali mislim da ga netko stručan treba presložiti...
može biti da je nekaj u šlusu, pa buš ga još više ukomiral s pokušajima paljenja...
izvadi mu i bateriju, ak možeš...
13.09.2014 | 18:18
Prijatelj koji mi ga je donio da "pogledam" nema ni par sto Kn viška (ovo je dobio neispravno), a kamoli onoliko koliko bi mu zaračunao servis, pa se eto ja gmjavim s time...

Zamijenio sam onaj Trackpad Flex cable i sad tipkovnica funkcionira (radi Alt kod Start Up-a), no ubrzo se izgubi slika sa zaslona, kao i prije.
Stignem do onoga kad mi pokaže izbor boot diska (MacBook HD i Snow Leopard DVD) i odmah nakon toga se sve zamrači.

PRAM Reset sam uradio, RAMove mijenjao, HD u vanjskom kućištu ima sve podatke i Disk Utility na drugom Macu ga vidi kao OK, normalno ga i bootam u vanjskom USB kućištu, ali u onom MacBooku se "gasi svjetlo" nakon nekoliko sekundi i gotovo.

Nemam iskustva sa BackLight-om, inverterom i sl. hardverajem.
No, imam doma jedan iBook koji isto tako nakon nekoliko sekundi izgubi sliku. Njemu je umrla grafika. No, taj barem podigne sistem i mogu mu pristupiti s drugog Maca. A kod ovog se ni sistem ne podiže...

Sad mu radim Software Update (14 items, boot-an u vanjskom HD kućištu). Možda to pomogne?
13.09.2014 | 19:51
Uh...

Nakon jaaaaako dugog Start Up-a (3-4 min) MacBook se podigao, ali bez slike. Tj. vidi se nešto na zaslonu kad približim stolnu lampu - mogu otvarati foldere, aplikacije itd. samo je sve jako mračno (kao kad bih smanio Brightnes na nekih 2%...

To znači da je nešto umrlo? Inverter, BackLight, sam LCD ili nešto drugo?

Ne smijem se nadati da se nešto jednostavno tek ”otkačilo”? .
13.09.2014 | 19:59
Vanjski monitor bi trebao raditi
13.09.2014 | 20:35
Vrlo vjerojatno lampe... rastavi sve, pročitaj podatke sa zadnje strane lcd-a i to upiši u ebay... nikako nemoj tražiti kao screen za macbook... vrlo vjerojatno ćeš ga platiti oko 400kn s dostavom ne ebay.co.uk
Naručivao dosta puta
13.09.2014 | 21:48
Je. Backlight. Možda je sama fluo lampa, a možda je inverter. Možda je i samo loš kontakt na nekom konektoru.
13.09.2014 | 21:56
Eh... Vanjski monitor ne mogu probati jer nemam onaj Display port adapter...
13.09.2014 | 22:01
Hej, slika se vratila!? Doduše, prvi put samo na 15-ak sekundi. Onda je bilo opet onako crno (vidio sam što je na zaslonu samo pomoću stolne lampe), a onda se nakon minutu-dvije slika ponovno vratila i otad je tu!

Ne znam je li to stolna lampa bombardirala Ambient Light senzor, ili je nešto drugo, ali već pola sata zaslon normalno radi!?

Pitanje je samo: dokle će raditi...
13.09.2014 | 23:24
Nije dugo trajalo .

Evo me opet u ”mraku”. Zanimljivo je da u situaciji kad nema pozadinskog osvjetljenja, i tipke na tipkovnici ne rade (Cmd+Alt+Esc; Brightness or Volume Up and Down), kao ni Trackpad koji tad ne reagira. Jedino se vidi micanje kursora (strijelice) po Desktopu, ali klik na bilo koji folder ili na ikonu u Docku ne rezultira ničime.
Tj. i to proradi nakon 15-20 minuta, ali pozadinsko osvjetljenje ne.

E sad: kako se mijenja BackLight?
Nabaviti na eBayu?
14.09.2014 | 09:27
Da. Ali treba biti siguran da li je išta stvarno crklo ili je stvarno samo loš kontakt na nekom konektoru. A ako je nešto crklo, da li je to sama fluo lampa ili inverter.
14.09.2014 | 11:02
Mislim da CCFL ne bi tako radila pa gasila. Prije inverter koji se ugrije i crkne.
14.09.2014 | 11:23
Hoće, hoće i CCFL. Čak, po mom iskustvu, i nešto češće nego inverter.
14.09.2014 | 11:30
Moze se napraviti ali nije jeftino.
14.09.2014 | 12:32
Mislim kako se ne isplati jer su po oglasnicima od 2000-3000kn.
28.12.2014 | 08:48
Inverter je zamijenjen, ali stanje je isto: nema pozadinskog osvjetljenja.
Naručena je zamjenska CCFL lampa. Shippingu tijeku...
07.01.2015 | 14:28
MacSlavko kaže:
Inverter je zamijenjen, ali stanje je isto: nema pozadinskog osvjetljenja.
Naručena je zamjenska CCFL lampa. Shippingu tijeku...


Ako ces ju sam mijenjati, pazi kako ju drzis, treba pazljivo otvoriti ekran, prije toga pocistiti prasinu, imati neku krpicu za svaki slucaj, nije bas jednostavno, ali rezultati su super.
08.01.2015 | 08:57
Lampa stigla!
Da, mislim da ću je sam mijenjati, ali koliko vidim to će biti puno teže nego zamjena invertera (a ni to nije bilo piece of cake ).
Za zamjenu CCFL lampe na MacBook A1181 nema tutoriala od iFixit. Najbolje što sam našao je ovo.
17.01.2015 | 23:13
OK, malo sam zapeo... .

Rastavio sam monitor (slika 1) da bih došao do stare CCFL lampe, izvadio sam ju, u ležište ubacio novu, ali sad kad ju pokušavam vratiti nazad imam problem: naime nikako ne mogu nju skupa s ležištem uglaviti uglaviti u LCD. Kad ju postavim ovako kao na 2. slici (i kako se čini da je dobro "sjela") onda nikako na nju ne mogu navući mali metalni poklopac.

Anyway, komplicirano je za opisati... Ako je netko to ikad radio, ili ako barem znate na koju stranu bi lampa trebala gledati (prema nazad, prema gore, dolje ili naprijed) dali biste mi neku nadu .
Prilozi:
18.01.2015 | 09:39
Po meni nije dobro sjela (slika 2). Ona lijeva strana nekako je podkoso.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 27 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO