NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


17.03.2017 | 15:33
90% stvari na NASu mi je multimedija za plex zato sam konfigurirao u JBOD radi max kapaciteta.

Sva privatna multimedija mi je u startu backupirana na min tri mjesta tako da u biti nema neke podatkovne štete( osim vremena utrošenog u kolekciju za plex server;-) )

Ovo če biti više prisilno čišćenje serija i filmova.

Ti imaš 2x 2tb ili 2x 3tb na 211?
17.03.2017 | 15:38
2x2tb (RAID1) na ds211j i 4x3tb (RAID5) na ds412+

drago mi je da nemaš u biti nikakve velike štete. Nadam se da radiš backup Plex konfiguracije također (baza i postavke, to mislim ako hostaš plex na nas-u) da ne moraš ponavljati sve to iz nule.
17.03.2017 | 15:50
Plex server mi se vrti na imacu a ne na NASu ako sam te dobro shvatio oko Backupa plex konfiguracije, tu se ništa ne mijenja , samo će mu faliti sadržaj sa oštečenog hdd a.

A i mislim da mi plex radi sam backup, ako se ne varam.

Nemogu sad nać gdje je ta opcija za backup
17.03.2017 | 17:36
onda nemaš brige
21.03.2017 | 09:24
Izgleda da će navodno u Q2 Synology modificirati svoj Virtal DSM paket sa podrškom ne samo virtualiziranja DSMa (multitenant) već uvode i support za punokrvnu virtualizaciju (non linux/unix based OSa).

Pošto se CentOS, ubuntu i slični već mogu složiti preko Docker jedino što je ljudima falilo je Windows VM support. E izgleda da se radi na tome i po slici vidi se da je ovo Virtal DSM paket koji su prekrstili u Virtual Machine Manager i dali mu support za MS win virtualizaciju.


ScreenShot2017-03-21at09.21.27.png


Jedan od najvećih prigovora Synology u usporedbi sa QNAPom je bio upravo ovaj nedostatak. Naravno NAS sa puno rama će biti preduvjet kao i model licenciranja (koji je za sada nepoznat). Ako bude 1 VM za 1 lic to bi mogao biti skup sport, ali vidjet ćemo.

U svakom slučaju fora, možda neće biti onda potrebe koristit poseban hypervisor ako ovo bude pilo vodu po svim segmentima.
28.03.2017 | 12:41
Prije 6 dana objavljen je novi (trenutno u beti) cloud servis od Synologya, C2. Samo za Synology usere trenutno se nudi 1TB prostora za storage (i za sada je besplatan, cijena još nije poznata niti kako će pakti izgledati).

Backup se vrši preko Hyper Backup aplikacije i konfiguracija je poprilično jednostavna. Next, next, done. Za sada ima sve što bi čovjek očekivao, uključujući i enkripciju samog backupa, ali nema recimo opciju kontroliranja upload speeda što za neke druge scenarije preko iste aplikacije postoji. Nadam se da će to uvesti u nekoj točki vremena.

Verzioniranje, deduplikacija i slične điđe su built in, kao i Explorer view samog backupa. Dodatno preko ovoga će se moći kasnije raditi i backup cijelog DSMa, a ne samo podataka, a sada je već ponuđen i backup kompatibilnih aplikacija na strani DSMa što je super.

Osobno sam za sata krenuo sa 1,5GB uploda da vidim kako će ti podaci biti prezentirani i dostupni na samoj strani cloud-a. U nastavku su slike sa App i C2 strane.


ScreenShot2017-03-28at11.10.39.png



ScreenShot2017-03-28at12.17.27.png



ScreenShot2017-03-28at12.17.41.png
29.05.2017 | 07:48
Evo danas su i procurile informacije o potencijalnim cijenama ovog C2 cloud servisa od Synologya.

100GB - €9.99/godišnje
300GB - €24,99/godišnje
1TB - €59,99/godišnje ili €5,99/mj

Moram priznat da mi je drago što su postavili neke razrede, a ne samo 1TB kako je sada u beti i pritom složili vrlo primamljive cijene.
25.08.2017 | 09:34
I tako službeno od 18/09/2017 C2 izlazi iz bete sa slijedećim planovima:

syno_c2_plans.png


U ovih zadnjih par mjeseci moram priznat da backup radi odlično, brzo i restore nema nikavih vidljivih problema sa datotekama.
09.09.2017 | 15:00
DS412+ sretno nadograđen sa 2GB na 4GB RAMa Ovaj nas se toliko već puta isplatio da to nije istina. Sve radi super.
15.09.2017 | 17:13
@rusty - baš škicam neki cloud backup pa me zanima da li si gledao i druge varijante, npr. backblaze i slične. Razmišljam uzeti pretplatu od 1 TB pa čisto da se raspitam prije nego što uzmem.
15.09.2017 | 17:44
Iskreno nisam gledao druge firme i providere iz čistog razloga jer u biti imam sekundarni NAS kao još jednu backup lokaciju, zatim jedan malo veći nas na 3. lokaciji, a ovaj cloud mi je u biti samo kao ultimativni disaster scenarij.

Od Backblaza imam b2 free tier koji mi je za sitnice dovoljan ali njega koristim preko Cloud Sync paketa koji u biti nije klasični backup tool. C2 mi paše jer za 10€/god mi daje 100GB koje necu sigurno napuniti, a kao 4. lokacija i opcija restora mi je vise nego dovoljna.

Jedini razlog zašto sam ga uzeo je kompatibilnost i cijena koja mi u tom tieru odgovara super. Također za razliku od većine ne naplaćuju posebno requeste u oba smjera pa je i to bonus. Dakle ukratko, zbog eko sustava, kao i Apple
16.09.2017 | 10:35
Super, hvala ti. Mislim da ću definitivno ubosti 1 TB.
16.09.2017 | 14:24
Danas je krenuo Synology 2018 'keynote'.

Uglavnom novi proizvodi i nešto dorada na određenim DSM paketima (uključujući i neke nove). DSM OS neće okrenuti novu verziju (7.0 pa čak ni 6.5), ali i to je ok. U trenutnom statusu OS radi odlično.

Od novih proizvoda dolaze: 918+, 718+ i 218+ (4bay, i 2 2bay modela) iz gornje klase kao i nekoliko novih plus i value modela, 418play, 418 i 218. Izgleda da Synology napušta svoje 'J', low lvl modele, mada to naravno nije ništa službeno još. Gledajući koliko je modela došlo, a da niti jedan nije iz low end razreda moguće je da ih stvarno napuštaju.

Što se SW strane tiče, Audio Station dolazi sa podrškom za Alexu, tu je i nova Moments aplikacija za slike (nije jasno još da li je ovo zamjena za Photo Station aplikaciju ili je nešto paralelno) kao i podrška za VM backup preko nedavno predstavljene ActiveBackup aplikacije. Dakle osim agentless opcije backup win i linux okolina, sada se može i raditi backup VM mašina nastalih preko VMM-a ali i nekih 3rd party rješenja.

Dolazi i nova Synology Drive aplikacija koja će raditi integraciju sa cloud based servisima kao i sa Synology Office paketom. Ovo je pretpsotavljam Google Drive alternative koja će omogućiti ljudima bolje manipuliranje datotekama unutar Office paketa, ali i sync sa ostalim 3rd party servisima. Vidjet ćemo.

Za kraj njihova Slack alternativa, Chat u svojoj verziji 2 izgleda da dolazi i kao stand alone mac/lin/win aplikacija, a ne samo kao web based servis. Ovo je vrlo dobro ako je istina, ali Syno do sada nije praktički niti jednu aplikaciju osim Survailance Stationa pretvorio u neki nativnu verziju. Ako je ovo istina, ovo će biti druga po redu, što je super naravno.

Ostaje vidjeti točnije informacije kada keynote dođe u UK za koji dan.
16.09.2017 | 20:46
Jel nije nedavno izašao 418J?
16.09.2017 | 20:54
Istina, ali eto 418 isto izlazi.
17.09.2017 | 10:25
Evo naletio sam i na jedan članak od Mobile01 site-a koji ima sliku sa svim modelima, ali ne i nazivima. Na njima se uredno vidi još jedan 2bay J model uz ovaj 418j. Samo njega nigdje specijalno ne spominju jer naravno nije toliko bitan koliko i novi value i + modeli. Očito je da će biti dakle još jedan J model. To je pretpostavljam 218j.

www.mobile01.com/topicdetail.php?f=494&t=5266571
18.09.2017 | 11:35
koliko sam vidio izašao je 418 sa quad core i 2gb rama, nije loše valjda će i play model uskoro..
18.09.2017 | 11:39
Ma 918+ je ubica , a bogami i ovaj 6bay 3018 model nije loš uopće. Nisam siguran da će play modeli tako skoro, niti da li će to biti 418play, moguće da će to pustiti kao refresh za slijedeću godinu ili će ga izbaciti sredinom slijedeće.
18.09.2017 | 23:59
pa ček gore si napisao 418 play ja sam mislio da imaš neke provjerene informacije

jel znaš možda cijene? onaj 3018 je ajme
19.09.2017 | 05:53
Hrpa proizvoda pa sam pobrkao. Da 418play će biti dostupan uskoro jer se na nekim siteovima već prodaje i nudi
  • Law
  • Korisnik
  • 6
18.10.2017 | 08:55
Molim pomoć malu, savjet više, kako napraviti upgrade NAS okoline.
Sada imam DS211j sa 2x2TB u JBOD.
Dolazi mi DS918+, i imam spremno 2x4TB.

Moja idea je:
1. da prvo ubodem u 918+ ova dva po 4TB, podesim ih u SHR polje (ne znam jel treba i btrfs ili ne).
2. zatim preko mreže kopiram što mi treba sa DS211j
3. ugasim ds211j i onda ta dva diska još dodam u 918+ u isti volume kojeg proširim za 2 diska

Jel' sam ja to dobro zamislio ili se to radi drugačije?
18.10.2017 | 09:39
rusty kaže:
Hrpa proizvoda pa sam pobrkao. Da 418play će biti dostupan uskoro jer se na nekim siteovima već prodaje i nudi


Došao i play. E sad obični ima quad 1.4 a ovaj je dual core ali ipak 2.0-2.5.. vidjet ćemo cijene
18.10.2017 | 09:49
Law kaže:
Molim pomoć malu, savjet više, kako napraviti upgrade NAS okoline.
Sada imam DS211j sa 2x2TB u JBOD.
Dolazi mi DS918+, i imam spremno 2x4TB.

Moja idea je:
1. da prvo ubodem u 918+ ova dva po 4TB, podesim ih u SHR polje (ne znam jel treba i btrfs ili ne).
2. zatim preko mreže kopiram što mi treba sa DS211j
3. ugasim ds211j i onda ta dva diska još dodam u 918+ u isti volume kojeg proširim za 2 diska

Jel' sam ja to dobro zamislio ili se to radi drugačije?


Prvo čestitke. 918+ je i moj plan slijedeće kalendarske godine i stvarno je beštija nema što.

BTRFS ili EXT4 to je pitanje, ali ja bi ti savjetovao ići na BTRFS os obzirom da uzimaš jaki stroj koji ima hrpu aplikacija i servisa koji ovise o BTRFSu tako da ostati na ext4 bi doslovno bila šteta.

Što se tiče expanzije SRH polja nakon kopiranja to nažalost neće moći. Razlog je što SHR sa 2x4TB ne možeš proširiti sa manjim diskovima, već samo sa istim ili većim diskovima koji već postoje u polju.

Kako Syno kaže po pitanju ove teme:

For SHR: The capacity of the drive you wish to add must be equal to or larger than the largest drive in the volume or disk group, or be equal to any of the drives in the volume or disk group. For example, if your SHR volume is composed of three drives – 2 TB, 1.5 TB, and 1 TB respectively – then the capacity of the new drive must be at least 2 TB or equal to 1.5 TB or 1 TB.

Dakle da radiš obrnuto, krećeš sa manjim diskovima i onda dodaješ veće, to da, ali obrnuto ne. Dakle ostaje ti eventualno da ih naknadno dodaš i napraviš dodatni volume.

Ako bi onda sa 2 odvojena volumea mogao prebaciti podatke sa 2x4TB polja na 2x2TB (vol2), dakle još jedno kopiranje, ali ovog puta na 918+ NASu i nakon toga uništit prvo polje od 4x4TB, e onda bi mogao dodati upravo ta 2 diska u to SHR 2x2TB polje i proširiti.

Nažalost nekog drugog načina ja ne vidim da utiliziraš sva 4 diska u jednom volume. Ako ti paše raditi sa 2 volume, onda mislim da ti je sve jasno.

Više info oko ekspanzije: www.synology.com/en-global/knowledgebase...roup_expand_add_disk
18.10.2017 | 09:52
Lihto kaže:
rusty kaže:
Hrpa proizvoda pa sam pobrkao. Da 418play će biti dostupan uskoro jer se na nekim siteovima već prodaje i nudi


Došao i play. E sad obični ima quad 1.4 a ovaj je dual core ali ipak 2.0-2.5.. vidjet ćemo cijene


Ma od kada su najavili da x11 i x12 modeli neće biti supportani nakon 6.2, odlučio sam terminirati svoje 211j i na njegovo mjesto kao disaster NAS staviti 412+ (4GB ram), a kao primarni ću uzeti 918+ pa neka me služi opet 6+ godina.

Ali, da, ove godine su refreshali sve živo. Samo fali 218j koji će vjerojatno izači u Q1 2018. Nakon njega su cijeli spektar prošli pa se i isplati raditi upgrade.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
18.10.2017 | 10:24
rusty hvala na odgovorima
nažalost, idea nije dobra....
možda na kraju stavim samo ova dva od 4TB
a DS211j pokušam prodat sa diskovima koji su unutra

jel se može resetirat/reinstalirat DS211j tako da ukoliko ga prodam tamo nema ništa što sam ja podesio ili stavio, ono totalni wipe svega?
18.10.2017 | 10:32
Najjednostavnije prije prodaje samo preko Storage Managera obriši volume to će ti terminirati kompletno polje i sve podatke. Što se OSa i konfiguracije tiče to možeš wipati sa fizičkim resetom sa stražnje strane bez da radiš resintalaciju DSMa ili jednostavno samo skini instalaciju i preko Synology Assistanta pokreni novu instalaciju i obriši OS/sys dio. Tako ćeš dobti čisti DSM na 6.1.3 verziji bez podataka.

Detaljni koraci u drugoj polovici uputa na ovom KBu: www.synology.com/en-global/knowledgebase...et_your_Synology_NAS
  • Law
  • Korisnik
  • 6
18.10.2017 | 10:50
Hvala rusty!!
rusty ja to tebe davim jer vidim da si aktivan na synology forumu
koliko god dobro razumijem engleski, ovako kad mi netko na hrvatskom još potvrdi onda se osjećam bolje


evo neću više, obećajem
18.10.2017 | 11:00
Samo ti pitaj, zato i postoji forum. Javi malo impresije 918+ baš me interesira i vjerujem da će skok biti popriličan u tvom slučaju. Uživaj!
  • Law
  • Korisnik
  • 6
18.10.2017 | 12:01
Ma ja se nadam da će biti velika razlika sa DS211j u dijelu da ću konačno moći maknuti MacMini kao PMS.
Isto tako da će konačno raditi transcoding preko Wifi jer sada osim sa kompova i TV-a (DirectPlay) ne mogu ni koristiti Plex.
Što se samog file share dijela tiče, to i sada radi ok, 2 kompa imaju sync i jedan Synology NAS preko interneta.
Već 2 tjedna gledam što i kako, zamalo sam prešao na Qnap, ali pravi modeli koštaju preko 1000€.
Posebno me interesirao TVS-682 (skylake procesor) koji se da promjeniti ako treba.
Ali na kraju sam odustao jer je to puno para, samo za transcoding i uzeo Synology.
Ujedno TQS mi se čini kompliciraniji od DSM-a.

Prva testiranja za 918+ kad se pojavi na vratima
18.10.2017 | 12:07
Ne samo to nego ti i 918+ proc ima support za QuickSync tako da će ti mogći raditi HW transcoding preko Plexa. Dodatno potvrđeno je i da 918+ može do 16GB (2x8GB) RAMa tako da i tu ima prostora za rast. I naravno M2 slotovi za cache... ma taj NAS je ubica samo takav.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 10 minuta
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Riba, rticic, temeljnik, zoranowsky, Anonimci (680)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO