NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


06.05.2016 | 20:35
Sa nekog uređaja na nas!
06.05.2016 | 21:14
Dakle prvo treba složiti i konfigurirati VPN server paket.
Nakon toga treba se odlučiti koji VPN protokol će se koristiti (PPTP, OpenVPN ili L2TP/iPSEC). Osobno koristim OpenVPN jer mi daje naviše slobode oko konfiguriranja i mogućnosti spajanja sa svih dostupnih OSa (desktop i mobile) koji se danas zastupljeni.

Dakle kao primjer ako su klijenti koji će se spajati recimo Macovi, onda ti je PPTP out of the box najjednostaniji (OSX ne supportira navitno OpenVPN i trebati će ti neki 3rt party client za to). S druge strane postoje i free i komercijalni OpenVPN klijenti za Maca (koristim Viscosity VPN jer mi se pokazao kao najbolji/stabilniji i s najviše funkcionalnosti) tako da nije ni taj protokol isključen kao opcija.

Nadalje iOS uređaji također rade uredno sa OpenVPN protokolom i njegovim klijentom koji je free u AppStoreu.

Nakon instalacije paketa, i odabira protokola u 'Settings' dijelu se aktivira odgovarajući protokol. Definiraj mrežnu klasu u prvoj opciji (Dynamic IP addresses). Osobno preporučam da se NE koriste iste klase (a pogotovo ne subneti) kao i za lokalnu mrežu.

Dakle kao primjer, ako se lokalna mreža u kojoj je NAS nalazi, klase C (192.168...) onda recimo se može VPN podesiti da dijeli adrese iz klase A (10.213....) ili također iz klase C ali ne iz istog subneta. To bi bilo primjerice, LAN je 192.168.10.XXX, onda se VPN složi na 192.168.11.xxx ili neki drugi subnet samo ne 10.

Iako ljudi misle da neće moći pristupiti lokalnoj mreži ukoliko VPN i LAN ne budu u istoj klasi i subnetu to nije točno.

Ukoliko se koristi OpenVPN kao solucija onda treba definirati točan protokol i port po kojem će ići ta komunikacija (TCP ili UDP i naravno port). Isti taj promet treba propustiti na ruteru i napraviti conditional forwarder kako bi promet iz vana prolazio kako treba.

Ovo je apsolutni minimum da se sve složi i radi. Na kraju postoji u VPN server appu opcija 'Export configuration' koju treba integrirati u klijent (ovo govorimo samo o OpenVPNu). To će zahtijevati manje ili više posla ovisno o tome koliko je klijent 'glup' ili da li je sve te opcije moguće postaviti.

Ako se korsiti PPTP ili L2TP opcija onda je tu stvar dosta jednostavno. Na macu se samo u Network dijelu podesi novi connection, unesu podaci i to je manje više to.

Ako imaš neki problem samo piši pa ćemo dalje
07.05.2016 | 12:56
@rusty jesi uspio sloziti vpn-bridge, znaci bridge TAP i NIC. Moze li se to uopce podesiti na NAS-u. Znam da bez bridga isto mozes pristupiti svemu u lokalnoj mrezi, ali bez bridgea dobivas router effect, a kako router ubija broadcast i multicast, vecina discovery servisa ne radi. Npr. sa udaljene lokacije mozes naci printer u lokalnoj mrezi samo ako ima fixni IP i trazis ga po IP-u, bonjour je u ovom slucaju potpuno beskoristan. Za AppleTV (home sharing i AirPlay) je jos gore, jer on u potpunosti ovisi o bonjouru i on bez bridgea ne moze pronaci nista.
07.05.2016 | 15:14
Vidio sam negdje drugdje na forumu nedavno temu o ovome i odmah sam kometirao u sebi da bez rutera koji suportira to, se ovo neće složiti. Osobno na Syno NASu nisam to slagao niti sam gledao da li se može jer mi ne treba. treba mi pristup u lokalnu mrežu, ali broadcast nekih uređaja koji bi mi služili u toj situaciji nemam pa nisam ni detaljno gledao u tom smjeru.

imam i synology ruter koji supportiran nativno bonjour i ima vpn server opciju, ali nisam siguran da li bi to radilo u trenutku kada bi se ostvario tunel. Iskreno nisam testirao jer pod jedan VPN mi radi apsolutno normalno na NASu i dva, nemam potrebe.

Ono što mi pada napamet je možda to riješiti preko DNS servera koji postoji kao opcija na NASu i tu onda napraviti određenu kemiju da se nakon uspostave tunela omogući resolve, ali kažem, treba probati, što ja niti nemam toliko vremena i volje niti mi treba. Ako naletim na našto javim
07.05.2016 | 15:27
Jučer su izašla 2 updatea:


Version: 6.0-7321-6

(2016/05/06)
Applied the enhanced official workaround to mitigate multiple vulnerabilities of ImageMagick module (CVE-2016-3714, CVE-2016-3715, CVE-2016-3716, CVE-2016-3717, CVE-2016-3718).
Version: 6.0-7321-5

(2016/05/06)
Upgraded NTP to 4.2.8p7 to address multiple vulnerabilities (CVE-2016-1547, CVE-2016-1548, CVE-2016-1549, CVE-2016-1550, CVE-2016-1551, CVE-2016-2516, CVE-2016-2517, CVE-2016-2518, CVE-2016-2519).
Upgraded OpenSSL to 1.0.2h to address multiple vulnerabilities (CVE-2016-2105, CVE-2016-2106, CVE-2016-2107, CVE-2016-2108, CVE-2016-2109, CVE-2016-2176).
Enhanced the compatibility of Synology NAS with Hyper-V exports.
Fixed an issue where adding ACL permissions or changing file owner would fail in Windows via SMB.
Fixed an issue where iSCSI ACL could not access LUNs properly.
Fixed an issue where editing shared folders would fail when shared folder netlogn/sysvol existed.
Fixed an issue where channel scan could not be performed on entry Marvell models with certain DVB-T dongles.
Fixed an issue where LUNs could not be backed up to an external SATA device.
Fixed an issue where iSCSI service might cause a system crash in a VMware environment under heavy load.
Before the official patch is released, workaround is applied to mitigate multiple vulnerabilities of ImageMagick module (CVE-2016-3714, CVE-2016-3715, CVE-2016-3716, CVE-2016-3717, CVE-2016-3718).


instalirano na 211j i 412+ model, nikakvih problema sa niti jednim Syno ili 3rd party servisom, sve radi uredno.
07.05.2016 | 16:05
rusty kaže:
Vidio sam negdje drugdje na forumu nedavno temu o ovome i odmah sam kometirao u sebi da bez rutera koji suportira to, se ovo neće složiti.


Vjerojatno u temi sto sam ja otvorio. Nema veze, nesto cu iskemijati.Tnx anyway
03.06.2016 | 21:26
Stanje je sljedeće, imam NAS sy 716+ i mac-mini. Na minija je priključen vanjski hard od tere s kojeg slušam muziku. Iz minija mi mi ide usb kabel na samostalan dac. Zna li netko put signala u toj kombinaciji, ide li on kroz cijelo računalo, ili samo do ulaza na usb, pa onda na izlaz od drugog usb na dac ? Ovo pitam jel mi je najbitnije da mi audio signal pokupi najmanje buke od računala ( btw. napajanje ne ide od minija, nego dac ima svoje vlastito koje je potrebno za usb )

Razmišljam o kombinaciji da cijelu fonoteku prebacim na NAS. Tad bi NAS spojio usb A-B kablom na dac. Kako mi je dac Teac NT-503 ujedno i mrežni player koji je isto spojen preko lan kabla na gigabitni switch, bitno mi je da muzika ide preko usb a ne lan veze. To ću vjerovatno rješiti, kada izaberem izvor na dac_u usb A-B. Player koji koristim je na miniju, u njemu samo odaberem Library i navedem direktorij na NAS gdje se nalazi muzika i vučem to na dac. Ne vjerujem da audio server na sy može svirati dsd format muzike ?

Malo sam zakomplicirao, ali imam dosta skupu audio opremu i cilj mi je izvući audio signal s najmanje šuma ( buke ) od računala i prosljediti na dac.
06.06.2016 | 19:37

Version: 6.0.1-7393

(2016/06/06)
What's New
This update includes all bug fixes as well as security fixes in the previously released updates since DSM 6.0-7321.
EDS14 can now be upgraded to DSM 6.0.1.
Improved overall performance for multiple client connections.
SSD TRIM is now supported on DS715, DS1515, and DS2015xs.
File Station
The sorting algorithm has been changed from sorting by name to natural sort order.
Changed the filter function to the search function to locate files efficiently.
Supports search history.
High Availability Manager
Added the quorum server settings to reduce split-brain error occurrences.
Proxy servers are supported.
Supports customized DSM ports and HTTPS connection.
Reduced by 60% the average time for detecting disconnected networks before automatic failover.
Improved HA cluster stability during upgrade.
Supports installing DSM on RC18015xs+ in network environments without a DHCP server.
Fixed Issues
Fixed an issue where an ext2 external storage device could not be mounted.
Fixed an issue where shared folders on NTFS external storage devices could not be remotely mounted to some models via NFS.
Reduced memory usage for writing data to an NTFS external storage device.
Fixed an issue where Microsoft Excel files in an encrypted shared folder on some models could not be correctly accessed via Windows File Service.
Fixed a security vulnerability regarding the p7zip module (CVE-2016-2335).
Fixed an issue where files might not appear in search results if their file types were not specified for file indexing.
Fixed an issue where backup tasks could not complete when the remote destination was encrypted.
Fixed an issue where IPv6 link-local authentication might fail for rsync.
Fixed an issue where backup tasks in Time Backup might not run after system upgrade.
Fixed an issue where system monitoring processes might demand system memory on RS10613xs+, RS18016xs+, and RC18015xs+.
Applied the workaround to mitigate a security vulnerability of ImageMagick module (CVE-2016-5118).
Minor bug fixes.
08.06.2016 | 19:27
Tek sam danas skužio da DSM nudi opciju rada sa exFAT diskovima. Naravno $4 dolara jednokratna cijena, ali ništa tu nije čudno ipak je to Microsoft.

ScreenShot2016-06-08at20.17.46.png


www.synology.com/en-us/dsm/app_packages/exFAT
21.06.2016 | 13:45
novi update 6.0.1-7393-1 je vani:

(2016/06/21)

Improved system stability when Synology NAS serves as a VPN server.
Fixed several security vulnerabilities regarding NTP module (CVE-2016-4957, CVE-2016-4953, CVE-2016-4954, CVE-2016-4955, and CVE-2016-4956).
Fixed an issue where DSM user interface might become unresponsive under normal operation.
Fixed an issue where shared links created by LDAP users in DSM 5.2 might be unavailable after upgrading to DSM 6.0.
Fixed an issue where folders cannot be uploaded to File Station.
Fixed an issue where encrypted replication tasks cannot be resumed or completed when the sync process has been interrupted.
Fixed an issue where log files could not be rotated on the passive server in the HA cluster, which could cause the upgrade failure on the passive server.
Enhanced the process of shared folder encryption.

DS211j i 412+ - bez ikakvih problema. Update NE RADI kompletan reboot NASa već samo NTP i web servise.
23.06.2016 | 11:25
Novi sam u Synology vodama, ali mi brate popeli se na glavu sa konstantnim updejtanjem To je dobra stvar, ali ignoriram dok se ne skupi jer nemrem još i to svako malo…
23.06.2016 | 11:48
Slažem se. To je krenulo od SynoLocker debakla pa sada rokaju non stop. Osobno isto stavljam samo update koji imaju security features i/ili patch onog dijela koji direktno utječe na neke moje servise koje koristim.

Da im je barem support brz i kvalitetan kao patch sustav to bi bilo idealno, ali eto, za to ćemo morati pričekati tko zna koliko još.
20.07.2016 | 22:31
Jel imao tko problema sa editiranjem psd fileova na NAS-u. Konkretno, nakon update-a DSM-a ne mogu editirati fileove na NAS-u. Na macu je zadnji 10.11.6 sistem, a photoshop je CS6 verzija. Update je rađen prije nekoliko dana, prije je sve radilo bez problema.
Na NAS se spaja preko SMB-a.

Poruka koju Ps baca je ova:
Prilozi:
20.07.2016 | 22:44
Update:
Izgleda da radi ako se spojim preko afp-a. Samo me muči zakaj više ne radi smb konekcija. Radi se o DS211j modelu. Također, ne želi unmountat volume s NAS-a već samo stoji siva ikona. Pokušao sam restartati finder i nikaj se ne desi.
21.07.2016 | 08:40
Probaj eventualno reboot Maca. SMB na Macu inače radi problematično. Zašto ga uopće želiš koristiti kad imaš AFP?
21.07.2016 | 09:04
Probao sam jučer napraviti reboot, ali kako se nije mogao unmountat volume, nije se ni mac htio ugasiti, zapeo je na crnom screenu s loaderom i onda sam ga ugasio "na silu" nakon nekih pola sata.
Prilikom spajanja na NAS OSX se uvijek po defaultu spajao pomoću SMB-a, a kako je to radilo nisam imao potrebe za isprobavanjem drugih opcija.
Jel ima negdje opcija da se po defaultu koristi afp?
Mislim, uvijek mogu na NAS-u isključiti SMB sharing, ali to nije opcija zbog drugih uređaja koji se spajaju na NAS.
21.07.2016 | 16:37
Jel bi se mogao instalirati daphile na synology NAS. Bilo bi super da to mogu instalirati, pa da nemoram upotrebljavati komp za slušanje muzike. www.daphile.com To je u biti linux server i player, može se instalirati na komp kao samostalni botabilni OS, e sad kad bi se to nekako moglo staviti na NAS ?
21.07.2016 | 21:04
Ja imam instaliran volumio na raspberry piu za to. Mjuza je na NAS-u, volumiu pristpaš preko browsera, imam supersonic dac spojen preko usb-a na R.Pi.
Radi super!
21.07.2016 | 21:17
zoranowsky kaže:
Probao sam jučer napraviti reboot, ali kako se nije mogao unmountat volume, nije se ni mac htio ugasiti, zapeo je na crnom screenu s loaderom i onda sam ga ugasio "na silu" nakon nekih pola sata.
Prilikom spajanja na NAS OSX se uvijek po defaultu spajao pomoću SMB-a, a kako je to radilo nisam imao potrebe za isprobavanjem drugih opcija.
Jel ima negdje opcija da se po defaultu koristi afp?
Mislim, uvijek mogu na NAS-u isključiti SMB sharing, ali to nije opcija zbog drugih uređaja koji se spajaju na NAS.


Ja sam sei sve najbitnije volume koje redovito koristim stavio kao login stavke koje automatski mountaju folder preko AFP-a. Na taj način imam i SMB ako mi zatreba
21.07.2016 | 21:22
cariblanco kaže:
Jel bi se mogao instalirati daphile na synology NAS. Bilo bi super da to mogu instalirati, pa da nemoram upotrebljavati komp za slušanje muzike. www.daphile.com To je u biti linux server i player, može se instalirati na komp kao samostalni botabilni OS, e sad kad bi se to nekako moglo staviti na NAS ?


Predložio bi Docker kao rješenje, ali koliko vidim nije niti jedan dostupan u takvom obliku
22.08.2016 | 19:07
0 problema na DS211j i 412+



Version: 6.0.2-8451

(2016/08/18)

Important Note
The update is expected to be available for all regions within the next few days, although the time of release in each region may vary slightly. You can also manually download the patch file from Download Center.

What's New
This update includes all bug fixes as well as security fixes in the previously released updates since DSM 6.0.1.
You can now configure performance alarms on high-end models to notify system administrators when the resource utilization or performance metric meets the pre-defined criteria.
exFAT is now available on more models. Please refer to Add-on Packages Page for more details.
Supports setting up user permissions for DSM desktop.
Port 443 can now be used for setting up OpenVPN.
You can now customize the maximum concurrent HTTP connections on Intel-based models.

Fixed Issues

Improved the stability of system upgrade on SHA.
Optimized CPU usage on Btrfs file system.
Enhanced the performance of full content search.
PSD thumbnails are no longer supported in File Station due to performance concerns.
Fixed an issue where login identity might be incorrect in very rare cases.
Fixed a security vulnerability regarding XSS.
Fixed a security vulnerability regarding Nettle (CVE-2016-6489).

Known issues

After upgrading to DSM 6.0.2, the following options will be enabled by default in the Log Center package if you have set a storage destination for archives:
Archive local logs to the storage location
Send and Receive logs from other devices in BSD and IETF formats
26.08.2016 | 07:43
rusty kaže:
cariblanco kaže:
Jel bi se mogao instalirati daphile na synology NAS. Bilo bi super da to mogu instalirati, pa da nemoram upotrebljavati komp za slušanje muzike. www.daphile.com To je u biti linux server i player, može se instalirati na komp kao samostalni botabilni OS, e sad kad bi se to nekako moglo staviti na NAS ?


Predložio bi Docker kao rješenje, ali koliko vidim nije niti jedan dostupan u takvom obliku


Vidim da ima nekakav Docker za instalirati na synology www.synology.com/en-us/dsm/app_packages/Docker

Za sad sam ga preko quickconnect instalirao na NAS. Normalno da mi nije puno toga jasno, možda postoji više verzija tog software. Zamolio bi te ako možeš, da laički objasniš čemu služi taj software i kakve se aplikacije na njega mogu instalirati. Koja mu je namjena i gdje se najčešće koristi...može i netko drugi tko se kuži u to, da ne davim stalno Luku oko toga
26.08.2016 | 08:41
Ma ne gnjaviš uopće.

Ovo što sam napisao da ne psotoji docker verzaija to sam mislio za Daphile. Dakle ne postoji image od njega kojeg možeš posložiti unutar Docker okruženja i onda ga koristit.

Docker kao platforma je relativno mlad i on nije prava virtualizacijska tehnologija već služi kao jedan blaži oblik virtualizacije.
Dakle kod prave virtualizacije svaka virtualna makina ima svoj operativni sustav, svoje aplikacije, svoje binaryer i sve ostalo, dok kod dockera se uklanja potreba za operativnim sustavom i hypervisorom te se unutar njega samo smješatju aplikacije i sve ostalo potrebno da bi ta aplikacija radila.

Drugim rječima preko Dockera ne možeš recimo složiti Windows virtualno računalo i unutar njega raditi što te volja (kao premo Fusiona, Parallelsa i slično) već samo možeš u sandbox obliku imati aplikacije koje će preko dockera i njegovog engina vršiti komunikaciju između hardwera koji je ispod (dakle NASa u ovom slučaju) i same aplikacije/platforme koju želiš koristit.

To pak znači da sve što se može vrtit na ARM/Intel procesorima (ovisno o modelu NAS) i sve što može raditi sa linux kernelom se može preko dockera pokrenuti, čak i ako ti DSM od Synologya to ne dozvoljava ili nema službenu podršku za to. Iako se recimo windows OS ne može složiti unutar dockera, CentOS, razne linux distribucije, CRM platforme i svašta još nešto se može složiti jer su kompatibilne sa HW koji leži ispod dockera.

Docker je primarno napravljen da ga se koristi kao platforma unuta koje se mogu smjestiti aplikacije koje će se koristiti i testirati, a bonus je taj da docker može biti na raznom hw. Dakle ti možeš recimo koristiti neku platformu na linuxu (govorimo unutar Dockera) i onda taj image te aplikacije jednostavno se zapakira i prebaci kod nekog drugog tko možda ima docker na Mac stroju ili win PC i sve će uredno raditi. Docker zadržava sve potrebno da ta primjerice aplikacija uredno radila neovisno o HW koji je ispod, pa čak i pod kojim se operativnim sustavom radi.

Također je zgodan jer se na ovaj način mogu testirati i verzije neke aplikacije. Svaka u svojem imageu se može pokrenuti i vidjeti da li i jedna i druga rade kako trebaju i da li ima problema u radu između jedne i druge verzije. Dakle kada vidiš da ti nova verzija aplikacije radi, staru samo ugasiš i to je to.

Primjena je masu. Docker je općenito otvorio neke nove mogućnosti koju su prije tražile prave dedicirane virtualne mašine. Naravno ovdje treba napomenuti da kao i kod prave virtualizacije, dok dockera također treba imati dovoljno CPU i RAMa kako bi se određene stvari pokrenule.

Svaki image (ovisno što predstavlja) će biti gladan fizičkih resursa na kojima leži. Dakle ako NAS ima 1GB fizičkig RAMa to je onda maximum koji će biti na raspolaganju (minus ono što DSM i ostale aplikacije koriste). Prema tome, docker na nekom syno NASu sa 8GB rama i quad core procesorom će moći primiti znatno veći broj virtualni okolina ili recimo 1-2 'teške' virtualke (ajmo ih tako nazvati).

S druge strane ako su to neke sitne aplikacije kao recimo blog platforme, dijagnostički alati, pa čak i neki manji OSovi će raditi bez problema.

Ja recimo koristim Docker za neke download alate, blog plaformu i slično, kažem ima hrpa opcija.

ovdje je repozitorij (službeni): hub.docker.com/explore/
26.08.2016 | 09:38
Hvala ti, super si to objasnio...kao da čitam neki članak u BUG_u, ako te nisam s tim uvrijedio
26.08.2016 | 13:09
šta previše reklama? hahah sve 5
26.08.2016 | 15:39
28.08.2016 | 16:49
Samo jedan info ako nekome ikada zatreba vezano za novi Synology Hyperbackup alat.

Dakle novi backup alat nudi opciju klasičnog kopiranja datoteka (rsync) kao i nekih ostalih backup metoda koristeći popularne cloud usluge. Jedna od glavnih načina backup je naravno i backup na lokalne uređaje i druge lokalne (i udaljene) synology nas uređaje.

Danas sam imao malo vremena pa sam odlučio probati napraviti restore test za jednu od synology aplikacija. Pošto sam prije nekog vremena odustao od Evernote-a i prebacio se na NoteStation, interesiralo me da li backup uredno radi i da li restore istoga nudi odgovarajuće i valjane podatke.

Pošto hyper backup nudi opciju remote backupa ne samo datoteka na NASu već i kompletnih aplikacija (dakle app + podaci) onda sam prije nekog vremena složio upravo to za nekoliko servisa i aplikacija.

Note Station koristim dnevno i to mi je izvor podataka koji svakim danom raste, pa mi je kao takav vrlo bitan da njegova kopija bude up to date i 100% valjana.

Na udaljenom NASu (koji je ciljani backup uređaj) je složen hyperbackup koji u kombinaciji sa primarnom lokacijom komunicira i izvodi backup i po potrebi restore. Ono što me interesiralo je što da mi primarni NAS crkne do te mjere da je ne upotrebljiv, da li mogu i u kojoj mjeri doći do onih najbitnijih podataka na backup NASu.

Logirao sam se na remote destinaciju, pokrenuo hyperbackup i krenuo sa restore procedurom. HB je detektirao da se određeni folder na backup NASu koristi za spremanje podataka sa primarne lokacije i od tuda je cijela priča krenula. Nakon nekoliko klikova wizarda i 10-tak min kasnije HB je uredno javio da je restore prošao.

Dakle napravljen je restore podataka sa primarne lokacije na backup lokaciju u istoimenu aplikaciju. Dakle u slučaju da mi krepa sve na primarnom NASu, mogu u potpunosti koristiti backup NAS i podatke na njemu kako bi nastavio dalje.

HB je Synology-eva verzija backup alata (backupi se pakiraju u database datoteke) koja traži da se koristi HB Vault aplikacija kako ti se listalo kroz arhive i radio restore. To naravno nije problem jer osim što HB alat postoji unutar DSMa postoji i kao dedicirana aplikacija za sva 3 popularna OSa.

U svakom slučaju, restore je radio upravo onako kako sam očekivao, a radit će i da sam tražio da se restore odradi na primarnoj lokaciji. Na ovaj način sam siguran da je restore valjan po pitanju podataka i da se može iskoristiti drugi synology NAS kako bi se nastavio posao dalje.

Zlu netrebalo, ali radi
24.09.2016 | 17:34
Danas je 1. dan Synology 2017 expo. Predstavljanje DSM 6.1 bete i njenih novih servisa.

Od VPNplus servisa, Cloud v2, pa sve do Slack/RocketChat alternative nazvane jednostavo Chat. Tu je i nešto što se zove Office (u to će ulaziti vjerojatno NoteStation, Spreadsheet, Text editor te nova Kalendar aplikacija i možda još koja nova).

TimeMachine će raditi i preko SMB protokola.

Iskreno veselim se ovoj verziji jer sve više i više toga hostam i koristim preko Syno NASa nego preko nekog drugog public servisa.

11.10.2016 je u Londonu prezentacija pa će biti sve jasno nego se truditi dešifrirati što se danas u Taiwanu prezentiralo. S druge strane ima tu ekipe koja čita istočna pisma.

U svakom slučaju: cn.engadget.com/2016/09/23/synology-2017-event/
24.09.2016 | 20:16
Tuzno je da je meni upload takav da mi je brze pokupiti nesto sa Dropbox, nego sam sebi uploadat sa NAS

Vi jet setovi sa optikom nemate tih problema
25.09.2016 | 11:21
upravo ovaj tjedan dobio od tcoma novi ruter kao korak prije uvođenja optike. Malo prije sam ga zamijenio, radi ko urica. Sada samo da mi ovaj arhaični bakar izvuku van i sve će biti super. Fora je što dolaze sa prozirnim optičkim žilama a ne onim žutim.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 44 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, Zoki, Anonimci (787)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO