NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


10.03.2016 | 19:23
zabac kaže:
Jošjedno pitanje, kad uštekam disk u NAS koji je Mac OS Extended (Journaled) ne da mi ga niti čitati niti pisati. Vidim sve foldere i datoteke, ali niti čitanje niti pisanje ne ide. Kad stavim FAT23 disk, onda je OK.
S dozvolama je igra. Kako to riješiti.


DSM može pisati po MAC diskovima koji nisu Journaled, tako da samo to isključi na disku/particiji i bit će sve ok.
10.03.2016 | 19:30
zabac kaže:
diskstation.jpg



Kako ovo ukloniti?


Poigraj se sa opcijama unutar Control Panel > File Services >Win/Mac>NFS
Nešto od toga ti je uključeno što ti prijavljuje i prikazuje NAS kao dodatni stroj na mreži (iako je ova ikona ispod njega upravo ta koja ti treba za mrežni pristup, putem Bonjour opcije). Je si li slučajno imao NAS spojena na neki Win stroj dikretno pa se to registriralo tako na mreži?


verify.jpg



Koliko ovo traje?


Sve skupa ovisi od količine podataka. Ako su ti obje lampice diska orange onda znači da ti je polje ili u degraded statusu (recimo kada ti jedan disk rokne) ili kao što je situacija kod tebe, data scrubbing.

Trebalo bi se sve normalizirati kada ti data scrub završi
10.03.2016 | 20:26
Jour.png



Jour2.png



Ja ne mogu iskljućiti Journaled ili ne znam!

Kako to isključiti, može pomoć?
10.03.2016 | 20:33
Jour3.png



Pa ja niti ne mogu formatirati disk bez Journaled ili i tu griješim?
10.03.2016 | 21:02
formatiraj ga kao Journaled i onda preko Disk utiliya ili preko terminala isključi Journaling

otvori DU, selektiraj volume koji želiš i onda drži OPTION key te zatim klikni na File izbornik. Sada bi trebao imati vidljivu opciju 'Disable Journaling'. Ako to ne radi koristi terminal naredbu:

diskutil disableJournal /dev/disk0s2

Ovo iznad je samo primjer i možda nije primjenjivo u tvom setupu diskova/volumes. Obavezno prije provjeri na kojem volume-u želiš ukloniti journaling.
10.03.2016 | 21:02
Uspio sam maknuti Journaled ali i dalje neide. Nešto griješim kod postavki u NAS-u. Ovo mi je bilo više radi znatiželje, nego radi potrebe. Glavno da FAT32 radi, a nadam se da i NTFS radi pa mi ne treba ondankakva kemija za kompu za Windows datotečni sustav.
10.03.2016 | 21:03
ja koristim non-journaled disk za rad sa NASom i to sigurno radi.
13.03.2016 | 15:03
DSM 5.2 ima mislim grešku jer kad se kopira velika količina podataka (par desataka GB) tada progress bar stane i ne miće se. Pokazuje da kopira, a ja u stvari ne znam da li kopira ili ne.
Uštekao sam disk u komp i preko mreže ide kopiranje.
13.03.2016 | 15:15
rusty kaže:
ja koristim non-journaled disk za rad sa NASom i to sigurno radi.


Kad ga i formatiram bez Journaled, niti tada ne radi. Ne znam gdje griješim.
13.03.2016 | 16:25
zabac kaže:
DSM 5.2 ima mislim grešku jer kad se kopira velika količina podataka (par desataka GB) tada progress bar stane i ne miće se. Pokazuje da kopira, a ja u stvari ne znam da li kopira ili ne.
Uštekao sam disk u komp i preko mreže ide kopiranje.


Dakle preko kompa imaš spojen disk i onda nešto kopiraš na ili sa NASa na taj disk preko File Stationa? Sam dobro razumio? Zašto uopće koristiš web sučelje u tom scenariju? Mountaj preko afpa taj share folder na stroj dikrento i kopiraj tako. Osim ako nisam nešto dobro razumio.
13.03.2016 | 16:42
zabac kaže:
rusty kaže:
ja koristim non-journaled disk za rad sa NASom i to sigurno radi.


Kad ga i formatiram bez Journaled, niti tada ne radi. Ne znam gdje griješim.


formatiraj ga preko DU normalno (kao journaled) i onda samo terminiraj tu opciju na jednu od prije navedenih načina. Nakon što ga spojiš preko USBa, trebao bi raditi sasvim normalno.

Evo primjer na jedan stick od 4GB. kopiram sa NASa na njega:


ScreenShot2016-03-13at16.54.29.png



ScreenShot2016-03-13at16.51.45.png
13.03.2016 | 17:14
rusty kaže:
zabac kaže:
DSM 5.2 ima mislim grešku jer kad se kopira velika količina podataka (par desataka GB) tada progress bar stane i ne miće se. Pokazuje da kopira, a ja u stvari ne znam da li kopira ili ne.
Uštekao sam disk u komp i preko mreže ide kopiranje.


Dakle preko kompa imaš spojen disk i onda nešto kopiraš na ili sa NASa na taj disk preko File Stationa? Sam dobro razumio?
Ne, jer to nema smisla. Kad je tako spojeno onda kopiram preko Findera. Odvlačim sa spojenog ekternog diska na disk u NAS-u

Zašto uopće koristiš web sučelje u tom scenariju?
WEB sučelje koristim jer kad spojim onaj isti disk od prije direktno na NAS, tada ne mogu kopirati preko Findera jer ne dozvoljava. Tada koristim WEB sučelje. To mi ima smisla jer kad pustim kopiranje, tada niti komp ne treba biti upaljen (nadam se). Tu dolazim do problema (kopirao sam 500GB u komadu) jer progress bar zapne u jednom trenutku (nije jasno zašto) i ne miče se. Ne znam je li kopiranje gotovo ili ne. Ona mala ikonica koja ima animaciju cijelo vrijeme kao da kopira i nikako da se zaustavi.

Mountaj preko afpa taj share folder na stroj dikrento i kopiraj tako. Osim ako nisam nešto dobro razumio.






IMG_1220.jpg




Ako idem preko WEB-a, tada radi očekivano. Nema ograničenja, samo sučelje je takvo kakvo je.
13.03.2016 | 17:17
po meni bi značilo da account sa kojim pristupaš preko Maca prema NASu nema dovoljno prava za pisati po toj destinaciji. Si siguran da u tome nije problem? Dodatno da li je ta destinacija konkretan disk koji je spojen na NAS preko usba ili je to neki shared folder na NASu? Ako je shared folder je vrlo vjerojatno pitanje prava.

Meni na usb kopiranje radi uredno. Provjeri prava.


IMG_3434.JPG
13.03.2016 | 17:22
zabac kaže:
DSM 5.2 ima mislim grešku jer kad se kopira velika količina podataka (par desataka GB) tada progress bar stane i ne miće se. Pokazuje da kopira, a ja u stvari ne znam da li kopira ili ne.
Uštekao sam disk u komp i preko mreže ide kopiranje.


Ako seliš veliku količinu podataka, zašto ga ne priključiš direktno na NAS preko usb sučelja. Puno je brže nego preko mreže, predpostavljam da je to vanjski disk, kad si rekao da si ga uštekao u komp.
13.03.2016 | 17:26
Da ni meni nije jasno od kuda točno podaci idu i na što, ali ako idu sa Maca na vanjski disk onda nema smisla tu ubaciti i NAS. Dikretno spajanje je brže, jedino ako mac nema recimo USB3, a NAS ima. Onda je spajanje usba na NAS vjerojatno napravljeno da bi se brže izvelo kopiranje, a Mac ako je spojen ethernetom, ide znatno brže na finalnu destinaciju, nego da je disk spojem na mac preko USB2 sučelja.

Ne znam to je moje razmišljanje, ali žabac sigurno ima opravdani razlog
13.03.2016 | 17:31
Podatci idu s vanjskog diska na NAS. Kako sam napisao, logično je da spojim na NAS taj disk i neka se obavi kopiranje bez računala (samo se pokrene). To ne ide jer zapinje i ne znam je li kopira ili ne.
13.03.2016 | 17:36
U kojem browseru to radiš? Je li moguće da ti je u tome problem? Koliko dugo si pustio da ide kopiranje? Možeš nakon što si inicirao kopiranje, spojiti se na target shared folder preko Maca i prati promjenu i veličini datoteka i na taj način vidjeti da li se što događa.

Ja u većini slučajeva imam instaliran Midnight Commander na NASu i onda sva takva kopiranja (interno) radim preko njega jer mi je brće nego preko sučelja. Spojim se preko terminal (ssh) na NAS, pokrenem MC i radim. Dobro to je samo sugestija.

Ja bi prije okrivio browser u ovom tvom scenariju nego bilo što drugo. Zato i nikada ne koristim FileStation za manipuliranje datotekama ako ne moram.
13.03.2016 | 17:38
Nisi to napisao, pogledaj u mom kvotu što sam ti kvotao, ali nebitno. Znači spojen ti je vanjski disk na NAS i kad nešto pokreneš da se kopira, neznaš dal to ide, ili ne, pošto ne vidiš progres kopiranja...jel tak ? Probaj onda neki manji film do cca 1 GB iskopirati. Znaš vrijeme koje je potrebno za to, pa kad prođe vrijeme, onda odspoji disk i pogledaj jel file u NAS_u.
13.03.2016 | 17:39
Jedino Svrsishodno kopiranje je ako spojim disk na komp i onda preko kompa na NAS kroz mrežu. Sporo je ali radi. Izgleda da je sve prebacio. 821GB sam trebao preseliti s eksternih diskova na NAS (stari nas mi je krepao i sad sam nabavio novi, zato to radim). Ovaj posao je jednokratan i mislio sam ga brže napraviti, ali hebi ga. Morati ću se pozabaviti zašto ne radi onako kako kažete da treba raditi.
13.03.2016 | 17:44
rusty kaže:
U kojem browseru to radiš? Je li moguće da ti je u tome problem? Koliko dugo si pustio da ide kopiranje? Možeš nakon što si inicirao kopiranje, spojiti se na target shared folder preko Maca i prati promjenu i veličini datoteka i na taj način vidjeti da li se što događa.

Safari. Promjenu nisam pratio, kopiranje je trebalo trajato preko 2 sata (500GB), ali nakon možda 1/2 sata (malo manje od 100GB) samprimjetio da progress bar ne mrda.

Ja u većini slučajeva imam instaliran Midnight Commander na NASu i onda sva takva kopiranja (interno) radim preko njega jer mi je brće nego preko sučelja. Spojim se preko terminal (ssh) na NAS, pokrenem MC i radim. Dobro to je samo sugestija.

Sad je gotovo. Ovakva velika prebacivanja radim kad selim podatke (to su slike i dokumenti koje ne smijem izgubiti).

Ja bi prije okrivio browser u ovom tvom scenariju nego bilo što drugo. Zato i nikada ne koristim FileStation za manipuliranje datotekama ako ne moram.

Moguće da browser zeza. Probati ću iz nekog drugog slijedeći put.

13.03.2016 | 17:45
Kako dobiješ ono na slici gdje piše "USB Disk 1".
I da, hvala na pomoći.
13.03.2016 | 17:51
zabac kaže:
Kako dobiješ ono na slici gdje piše "USB Disk 1".
I da, hvala na pomoći.


Control Panel > External Devices


ScreenShot2016-03-13at17.59.25.png
13.03.2016 | 17:54
cp.png



Ja toga nemam. DSM je 5.2-5644 Update 5.
Kako to dobiti da usporedim?
EDIT: Našao!
13.03.2016 | 17:59
cp2.png



Prvo je disk 500GB, a drugo je stick 64GB. Ja dobijem ovo. Nešto nije kako treba?
13.03.2016 | 18:04
meni sve izgleda ok. ove partcije koje su not suppoted se neće moći mountati niti će biti vidljive, ali na njima vjerojatno ni nema podataka. drugi (stick) usb disk 2 ima 2 particije i to je ok. To sve ovisi od proizvođača i dostupnih particija koje DSM vidi. Iako ćeš moći mountati share 2-1 na sticku, vjerujem da ga nećeš koristiti i to definitivno nije onaj koji ćeš koristiti već ovu 2-2 particiju.
13.03.2016 | 18:15
Sranje je što usbshar2-1 vfat je iskoristiva, ali nije čitljiva kad stick utaknem u MAC, ali je vrlo čitljiva i upotrebljiva samo upiknuta u NAS. Ova usbshar2-2 je ona koja bi trebala biti upotrebljiva, ali kad je u NAS-u, tada se ne može na nju pisati. Negdje samo pogriješio ili nisam nešto ukvačičao (par dana je Synology kod mene) i zato ne radi. Nije mi za o glavu jer ima AirPort Extreme u koji inaće uštekam onaj 500GB disk.
Jedino mi je slijedeći puta probati s drugi browserom.
Puno hvala na pomoći-
13.03.2016 | 18:21
probaj taj stick formatirati preko DU opet i onda samo napravi 'diskutil disableJournal ime_volumea_od_tog_sticka' to će ti skinuti Journaled. ubodi ga u NAS i onda preko maca mountaj taj usbshare koristeći root account od NASa. probaj prvo tako.
13.03.2016 | 18:38
Jesam dobro napravio?

001.png


Upiknuo u NAS i dobio dva djeljena diska usbshare2-1 i usbshare2-2
Na prvi sam stavio sliku Q fakrotr.jpg, na drugi ne ide (onaj prekriženi krug)


002.png


Upiknuo ta stick u MAC i neka Q faktor.jpg. Ovo mi nije prihvatljivo jer sam nešto krivo postavio.


003.png
13.03.2016 | 18:41
zabac kaže:
cp2.png



Prvo je disk 500GB, a drugo je stick 64GB. Ja dobijem ovo. Nešto nije kako treba?


Da nešto ti nije u redu. Neznam zašto imaš dvije particije na tom sticku ? Imamo potpuno isti usb stick, samo je moj 32 GB, evo kako to kod mene izgleda.

13.03.2016 | 18:47
zabac kaže:
Jesam dobro napravio?

001.png


Upiknuo u NAS i dobio dva djeljena diska usbshare2-1 i usbshare2-2
Na prvi sam stavio sliku Q fakrotr.jpg, na drugi ne ide (onaj prekriženi krug)


002.png


Upiknuo ta stick u MAC i neka Q faktor.jpg. Ovo mi nije prihvatljivo jer sam nešto krivo postavio.


003.png


rekao bi da journaled nije teminiran kako treba. odaberi taj 'stick' volume u DU i odaberi tipku na vrhu 'Info'. Da li ti postoji stavka 'journaled' koja bi trebala biti 'No'?

Ako nije onda je tu problem.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 37 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Sank, tino1, Anonimci (366)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO