NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


12.12.2014 | 20:40
RAID je pouzda koliko ga pouzdanim napraviš/kupiš a proporcionalan je vrijednosti (ne nužno materjalnoj) podataka koje gore držiš.
Ja recimo fotke držim na jednom NAS-u i na eksternom disku.
13.12.2014 | 10:07
num kaže:
RAID 5 je stvarno dobra alternativa, ali sa više diskova, jer se cijena relativira kroz skupi kontroler tako da je u nekim slučajevima RAID 10 jeftiniji. RAID 5 nije baš napravljen za učestalo pisanje i brisanje po njemu, jer implenentira obradive podatke na sve diskove a i paritetnu infornaciju roka u blok level na sve diskove. I u tom slučaju je boje RAID 10.


Ne treba ti kontroler za RAID5. Instaliraš FreeNAS i imaš RAID5/6/7 ekvivalent (RAIDZ1/2/3) + sve prednosti koje donosi NAS baziran na ZFS-u.

RAID kontroleri su se pojavili jer PC-ovi nekoć nisu bili dorasli da to bude riješeno u software-u.
Mislim da je njihovo vrijeme polako na zalasku i da uskoro budu obsolete. Održati ih može samo činjenica da je dodatni kontroler ujedno i dodatna zarada za vendor-a.


Mislim, sve je moguće i sve se da, i ako nemam druge mogućnosti onda je i SW controller dobar i da se složiti. Ali SW za rovanje uvjek korist CPU tako da bi to moglo biti mučno na duge staze. Jedino po meni dobro onboard reješenje koje mi se kao alternativa sviđa je na linux-u, Raidtools ima jedan cijeli set tool-sa za slaganje i održavnje RAID systema. Ali za ozbiljne stvari je HW riješenje bolje (po meni).
14.12.2014 | 02:53
Zbunjen sam vasom pricom.

Znaci, imam Synology NAS (govance 213J) sa dva diska (mirror). Identicne kopije na oba, bas iz razloga ako crkne jedan disk da imam sve na drugom. Na taj NAS je povremeno spojen externi disk na koji manualno backupiram bitne stvari i taj disk je pohranjen na udaljenoj lokaciji.

E sad, ako moj NAS crkne ili RAID kontroler, znaci li to da gubim podatke na OBA diska? Zar to ne bi trebalo bez problema biti citljivo u drugom Synology NAS?

Jer ako je to istina, onda cijeli ovaj moj setup bas i nema puno smisla sa nekog sigurnosnog aspekta :/

Radije kupim jos jedan externi disk, pravim dvije kopije i eto...

Hvala znalcima
14.12.2014 | 06:55
Syno koristi soft raid, dakle može ti crknut nešto na samom SOCu, ploči itd... Bottom line, ako ti se to dogodi, najbrži način da dođeš do podataka je upravo backup koji radiš.

Rekonstrirati sam NAS će tražiti zamjenu defektnog dijela i onda eventualno instalaciju na jednaki firmware u trenutku pada. Kada se to postigne onda ćeš jednostavno moći prebaciti diskove nazad unutra i nastaviti s radom.

Ista stvar bi bila i da diskove prebaciš u isti takav model NASa sa firmware verzijom u momentu nastalog problema.

U svakom slučaju to je cijena appliance uređaja i zato ima dobar broj pobornika FreeNAS ili neke druge distribucije koja se slaže na custom složenom stroju.

Dakle, razključak je, NAS je super (kakav god bio), ali backup je nužan, period.
14.12.2014 | 09:14
Backup, backup, backup i opet backup.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
14.12.2014 | 16:42
Kako backupirati 5 terabajta sadržaja s NASa i na što?
14.12.2014 | 16:46
lokalno ili preko neta inctementalno na jos jedan nas od 5 ili vise TB prostora. Vjerojatno 5TB nije aktivno u modifikaciji, a i ako je onda sigurno netko kome je to bitno će se potruditi da to ima na jednako toliko dodatnog storage bacukpirano.
14.12.2014 | 16:57
RAID složiti u RAID 5 i treba ti samo pola.
17.12.2014 | 12:01
Novi update za 5.1

Version : 5.1-5021

(2014/12/16)
What's New
This update includes all bug fixes as well as security fixes in the previously released critical updates since DSM 5.1-5004.
Fixed Issues
Enhanced data security by disabling "Mount automatically on start-up" after restoring an encrypted shared folder.
Fixed a vulnerability that allows senders to access unintended destinations during a backup job.
Enhanced stability on Amazon S3 on large file backup.
Upgraded OpenVPN to 2.3.6 to address a security vulnerability.
Fixed a vulnerability that allows local users to initiate a denial of service by queuing the maximum number of file descriptors (CVE-2014-7824).
Upgraded PHP to 5.5.19 to address multiple vulnerabilities (CVE-2014-3669, CVE-2014-3670, CVE-2014-3668, and CVE-2014-3710).
Improved DTV dongle compatibility.
Improved file-copying stability on DS2015xs.
Fixed an issue where DS213+ and DS413 could power up unexpectedly when backup tasks are scheduled.
Minor bug fixes.
17.12.2014 | 13:03
update na ds211j i 412+ prošao bez problema.
17.12.2014 | 14:54
Zna li netko rješenje kako na Plex serveru (DS 412+) promijeniti kodnu stranicu kako bi prikazivao hrvatske znakove u titlovima kod prikazivanja na LG TV (PlayZ)?
17.12.2014 | 15:08
Treba ih spremati u UTF-8 formatu i trebalo bi ti sve raditi kako spada. Ja isto imam sa HR znakovima u protivnom problema iako je sve u Plexu na NASu i clientu složeno da supportira naše znakove.

Poigraj se malo sa formatima samih titlova i trebalo bi sve biti ok
17.12.2014 | 20:33
Također ono što bi moglo biti najbrže bez ikakvog igranja sa encodiranjem jer u biti da se SRT file samo modificira po pitanju imena.

Primjerice ako je preuzet title koji se zove ime_filma.srt onda je isti dovoljno preimenovati u ime_filma.HR.srt i Plex bi trebao prepoznati čćšđž bez ikakvih problema. Ukoliko se petljalo već po titlu najbolje je preuzeti novi i samo napraviti tu modifikaciju.

Kod mene su u biti svi tako složeni i rade uredno

Evo primjera:

ScreenShot2014-12-17at20.36.38.png
17.12.2014 | 22:13
thx, u plexu na macu sve prikazuje ok, ali PlayZ na LGu i dalje šteka....
17.12.2014 | 22:48
Hm ja na TV-u koristim isto Plex. Koliko sam vidio na netu trebala bi postojati neka opcija Plexa za LG (nesto neslužbeno). Ovo je onda očito problem klijentske strane. Da se koristi Plex klijent sve bi radilo 100%.
18.12.2014 | 07:23
papittovenga kaže:
thx, u plexu na macu sve prikazuje ok, ali PlayZ na LGu i dalje šteka....


Može mala pomoć ? Gdje si našao taj PlayZ. Ja ga u storeu ne mogu naci za moj LG. Uredno prijavljen na account ali nema PlayZ nigdje. Se da to negdje downloadati pa preko usb instalirati kad već nema Plexa za LG.

Thx!
18.12.2014 | 07:43
Da to je taj unofficial Plex client, PLAYz, zaboravio sam mu ime kada sam jednom gledao zastupljenost po TV brandovima.

@dxdandy - koliko vidim trebala bi biti dostupna verzija na Storeu ($4,99) - sg.lgappstv.com/appspc/store/product/ret...003&appId=197907

Također postoji i službena stranica - playz.sithari.com.au
18.12.2014 | 09:13
@dxdandy - koliko vidim trebala bi biti dostupna verzija na Storeu ($4,99) - sg.lgappstv.com/appspc/store/product/ret...003&appId=197907

Također postoji i službena stranica - playz.sithari.com.au


Sve to stoji, i ja sam ga tako nasao ali ga ne mogu preko TV-a naci. A kad se idem ulogirati na svoj account preko neta, onda ne mogu jer je to US store a ja kad sam stavio u postavkama na TV-u za zemlju HR onda ga ne vidim. A kad promjenim zemlju onda mi sve kanale obrise a ne da mi da se ulogiram opet u svoj account. Pa sranje.....
Ne kuzim tu foru, na netu ima a u storeu preko TV-a nema....ko tu koga...

I onda mi skenira sve program DVB-t i Satelitsku, pa moram podesavati 3 lnb i skretnicu i izgubim sat vremena i onda vidim da nema tog PlayZ-ija ni u tome storeu. I jos povrh svega onda opet moram slagati kanela kako hocu a skorz je glupa fora slaganja kanala pa mi sve to tlaka. Kad bih mogao kupit app i skinuti na USB i ona instalirati ja bih bio presretan.
18.12.2014 | 09:39
ok sve kužim sa dodatnim backupom, al jedno prosto pitanje, kako mi kućni korisnici da najbolje iskoristimo NAS sa 2 hhda ?!?
jednostavno samo sinhronizirat sve između 2 hdda il ih koristit totalno odvojeno..... sa ovom čitavom raspravom uopće nevidim smisao Synology NASa sa 2 hdda odnosno raid mirrora
18.12.2014 | 09:55
Ja imam RAID1 na NASu. Ako crkne jedan disk (najveća je vjerojatnost da će crći disk), ubaciš novi i pustiš mu jednu noć da regenerira RAID. I sve ti dalje radi vrlo bezbolno. RAID1 ima smisla itekako.
Samo je stvar u tome da ti nije pametno smatrati kako RAID1 u NASu = backup. Jer nije. Dakle, *VAŽNE* stvari backupiraj dodatno, da ne bi poslije bilo suza, jada i čemera

Ne samo da može crći elektronika od NAS-a (nakon čega ti slijedi zajebancija da izvučeš svoje podatke s diskova), nego se može desiti da slučajno obrišeš neki sadržaj, da ga obriše drugi korisnik, da ga obrišeš namjerno pa se predomisliš, da se sadržaj krivo zapisao ...
18.12.2014 | 11:34
u biti mirror na nasu i koristim kao backup, jer sve što mi je potrebno i držim drugdje.... ?!?

tako da na taj naćin i želim osigurat podatke..... no sad me to sve samo dodatno zbunilo, ako mi crkne nas il jedan disk, da neću podatke moć pročitat sa drugog?
18.12.2014 | 12:27
Ovisno od modela NASa i kako ima sve skupa implementirano. Ako ti crkne neki dio NASa (ne diskovi) onda ćeš tim diskovima vjerojatno moći pristupiti preko istog tog NASa (ali ispravnog) sa istoj verzijom 'OSa'. Također postoji i varijanta da preko nekih disribucija Linuxa dođeš do podataka.

Zato je najbolje imati backup cijele priče kako se ne bi čovjek mučio sa cijelom tom procedurom i imao podatke dostupne odmah (ili skoro odmah) sa backup lokacije, dok se popravlja cijela situacija.

Drugi razlog backupa je što, kao što je Smayoo naveo, mogućnost da tijekom rebuilda polja (recimo da ti krepa jedan disk u RAID1 polju) ti crkne i drugi disk. Polje će ti se razletit i šteta je 100%.

Vjerojatnost postoji i to je nešto što treba uzeti u obzir (ma koliko ona bila mala ili velika). Ista stvar je sa svim RAID poljima. Redundancija nije backup.

Što je polje veće (po pitanju diskova i TB..) treba razmišljati i o većem broju diskova za paritet. RAID6 polje, sve super, ali ako si spreman minimalno 2 diska odvojiti za mogućnost faila. Naravno da to nećeš raditi sa fizički 4 diska jer u biti gubiš 50% kapacitea. S druge strane ako su podaci od iznimne važnosti i recimo još nemaš neku offsite lokaciju za backup tolike količine podataka, netko će žrtvovati upravo 50% mjesta za vjerojatnost da ti moraju pasti 3/4 diska da bi sve izgubio.

Bottom line, onoliko koliko cijeniš svoje podatke toliko ćeš uložitit u backup.

E da, ako se slučajno nije spomenulo do sada... RAID nije BACKUP
18.12.2014 | 12:51
Ako ima podatke na stroju i na NAS-u, onda je to korisnikov backup... pa bio to i rizični RAID0... ovisi s koje strane gledamo...
Osobno sve svoje bitne stvari imam na 3 mjesta
BartPE uredno čita raid polja, koristim tu i tamo kod korisnika kad mijenjam server i slično
18.12.2014 | 13:03
dxdandy kaže:
papittovenga kaže:
thx, u plexu na macu sve prikazuje ok, ali PlayZ na LGu i dalje šteka....


Može mala pomoć ? Gdje si našao taj PlayZ. Ja ga u storeu ne mogu naci za moj LG. Uredno prijavljen na account ali nema PlayZ nigdje. Se da to negdje downloadati pa preko usb instalirati kad već nema Plexa za LG.

Thx!


UK store

Ne moraš mijenjati sve postavke samo promjeni zamlju store-a.
Još nešto.... za svaki store moraš otvoriti novi account. Znači promjeniš na UK, otvoriš acc, instaliraš app i onda vratiš na Hr (ili koji već koristiš). Ja sam ostavio UK store.
18.12.2014 | 14:30
rusty kaže:
Također ono što bi moglo biti najbrže bez ikakvog igranja sa encodiranjem jer u biti da se SRT file samo modificira po pitanju imena.

Primjerice ako je preuzet title koji se zove ime_filma.srt onda je isti dovoljno preimenovati u ime_filma.HR.srt i Plex bi trebao prepoznati čćšđž bez ikakvih problema. Ukoliko se petljalo već po titlu najbolje je preuzeti novi i samo napraviti tu modifikaciju.

Kod mene su u biti svi tako složeni i rade uredno

Evo primjera:

ScreenShot2014-12-17at20.36.38.png


Koji je ovo film ako se smije znati?
18.12.2014 | 15:38
@dandy - odgovor na PMu
19.12.2014 | 21:28
Hi!

Synology mi je pokrenuo novi update i od toga trenutka neželi više pokrenut ništa, Control Panel se samo vrti, ali se nepokreće samo Storage manager se pokrene ostalo drugo ništa.... ?!?

baš smo pisali o problemima, diskovima se može pristupit normalno...

restart i shutdown nije riješio ništa
20.12.2014 | 08:36
probaj fizički reboot na tipku. koji model je u pitanju?
20.12.2014 | 16:58
214se, al riješio sam sve sa hard reset



update


probao sam ponovno pokrenut i sad opet neradi control panel samo se vrti no neotvara ga, izgleda da je problem u novom updateu...... poslao sam upit i na Synology tech, možda mi odgovore...

uglavnom mogu pristupit svemu, i hard reset mi nije dirao podatke..... sve je ostalo.... no nas zeza
21.12.2014 | 14:53
prevuci ponovno instalaciju te verzije u krajnjoj liniji
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 18 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO