MBPro tekućina po tipkovnici
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBPro tekućina po tipkovnici


02.12.2012 | 14:32
Pozdrav svima;

imam problem na svom MacBook-u; naime sestra mi je "čisteći stol" pošpricala tekućinom za pranje prozora i macbook tako da je dio tekućine ušao ispod tipki; posljedica je da desetak tipki ne radi, tj ne odgovaraju na protisak ili izbace bezvezan slijed slova (hvala Bogu pa imam vanjsku tipkovnicu pa sam se privremeno snašao)... Probao sam vaditi tipke koje ne rade i očistiti kontakte 90% alkoholom, međutim nije pomoglo...; inače sve ostalo radi i nije tekućina došla do komponenti iznutra. Zvao sam jedan od servisa te su mi rekli da je čišćenje tipkovnice oko 400kn...

Zanima me mislite li da mi se više isplati rastaviti macbook i samostalno prebrisati tipkovnicu i očistiti sve kontakte alkoholom ili odnijeti na servis? usput, nije mi problem rastaviti stroj, imam iskustva...

Mislio sam naručiti preko ebaya int novu tipkovnicu s UK layout zbog return tipke pa ako mi ne bi uspjelo čišćenje pa samo zamijeniti HR tipke sa stare... ima već od 50 USD tipkovnica...

Zamolio bih iskusnije mišljenje ili savjet.. Hvala!
  • Sin
  • Korisnik
  • 17
02.12.2012 | 14:39
Najjednostavnije rješenje: Daš sestri MB u ruke, veliš joj serivis je tamo i tamo - odnesi i plati ljudima da to riješe
02.12.2012 | 15:31
Nije problem u samim tipkama, nego u foliji ispod. Ako ne prođe samo od sebe, vjerojatno nema pomoći do zamjene. Nažalost, puno ozbiljniji trošak od 400 kn.
02.12.2012 | 15:42
Pravac servis da nesto vise ne zeznes
02.12.2012 | 16:38
Ja, kad je voda u pitanju odmah izključim i ostavim par dana da se osuši i onda probam, ako radi dobro, ako ne onda servicio.
Ali ti kažeš da ima tipkovnica za 50$ a čiščenje je 400 kn onda odnesi i neka ga očiste jer čišćenje imaš odmah a tipkovnicu bi morao čekati, ili? A košta tu negdje.
02.12.2012 | 17:25
Hvala na odgovorima, budem ga onda odnio na servis da ga očiste pa sam miran...
02.12.2012 | 17:33
Nisam siguran da će ti pomoći, ali držim ti fige...
13.11.2018 | 23:25
MacBook Air 13.3 / 2011 zaliven pivom po tipkovnici .
Ukratko , nije ga moguce vise upaliti ... ssd izvadjen ...podatci spaseni .
Da li ima u Rijeci netko tko bi to malo pogledao i da li se uopce isplati popravljati ?
Hvala
14.11.2018 | 07:53
Dobro je znati da su Apple tipkovnice izuzetno osjetljive, u svakom slučaju želim sretan ishod popravka!
14.11.2018 | 09:46
Ne, ne, nisi shvatio. To je ozbiljan i skup problem. Neće ti ga na servisu "očistiti" jer to gotovo nikada nije moguće. I nije u pitanju samo kupovina tipkovnice, nego vjerojatno gornjeg dijela kućišta. Spremi se na trošak od 1.500 do 2.000 kn. Žao mi je što donosim loše vijesti, ali bolje da znaš.
14.11.2018 | 10:14
Realno mozda i vise,pogotovo ako je laptop radio u toku posipanja. Moze se probati ocistiti ali male su sanse.Obicno pored tastature (u najboljem slucaju) strada i I/O board a u najgorem i sam Logic board.
14.11.2018 | 11:21
@ dpasaric i saint
Hvala na brzim odgovorima , laptop je radio u toku posipanja . Zapravo radio je i nakon par dana kad sam ga pokusao ponovno upaliti , radilo je uglavnom sve osim dvije - tri tipke ali nazalost kratko . Nakon 20-tak minuta ugasio se zauvijek .
Pretpostavljao sam da nema od toga vise nista al eto , da cujem i druga misljenja .
Jos jednom hvala i zz
14.11.2018 | 11:57
Nažalost, drugo uključivanje nakon par dana bilo je najveća pogreška.
Ako ti se izlije tekućina koja sadrži šećer u bilo kojem obliku po nekom elektroničkom uređaju, najgore što možeš napraviti je da forsiraš uključivanje iznova, bez obzira što se uređaj možda u međuvremenu iscijedio i osušio. Puno je veći problem u šećeru, nego u vodi. Ako je uređaj odmah isključen nakon što je poliven, onda ga treba ODMAH rastaviti i komade oprati destiliranom vodom, dobro osušiti (u silica gelu ili makar riži) i tek onda probati ponovno uključiti.
14.11.2018 | 12:29
smayoo kaže:
Nažalost, drugo uključivanje nakon par dana bilo je najveća pogreška.
Ako ti se izlije tekućina koja sadrži šećer u bilo kojem obliku po nekom elektroničkom uređaju, najgore što možeš napraviti je da forsiraš uključivanje iznova, bez obzira što se uređaj možda u međuvremenu iscijedio i osušio. Puno je veći problem u šećeru, nego u vodi. Ako je uređaj odmah isključen nakon što je poliven, onda ga treba ODMAH rastaviti i komade oprati destiliranom vodom, dobro osušiti (u silica gelu ili makar riži) i tek onda probati ponovno uključiti.




Procitao sam to kada je vec je bilo kasno .
Svaka skola kosta
U svakom slucaju hvala.
14.11.2018 | 15:06
Kad smo već na ovoj temi, trebao bi savjet kako da očistim tipkovnicu. Sve me sram pokazati, samo da je ne shebem kao onu prvu. Znači s čim to očistiti.

14.11.2018 | 15:13
96% alkohol i blaznica.
Kap alkohola na blaznicu i polako tipku po tipku... i često mijenjati blaznice (po izgledu tipkovnice uzmi odmah dva paketa)

PS. Kad je jednom dobro očistiš, onda samo jednom ili dva puta tjedno uzmeš krpicu od mikrofibre, krpicu lagano navlažiš sredstvom za pranje prozora (pod lagano mislim na lagano) i samo par puta (skoro bez pritiska) potegneš po tipkovnici da skineš novo uhvaćenu masnoću od prstiju i prašinu.
14.11.2018 | 15:26
Blaznica je ovo ili ?


14.11.2018 | 15:30
Je. Ali bolje su one od 100% vate (pamuka)
14.11.2018 | 15:35
smayoo kaže:
Je. Ali bolje su one od 100% vate (pamuka)

Dobra je i vata, ali... ako ne pazi, od vate hoće ostajati mucice koje se lako zavuku ispod tipki, sa blaznicama nema tih problema (ili si mislio na blaznice od vate?? )
14.11.2018 | 16:02
I mf krpa prek 350gsm.
Umjesto IPA, može se koristit i APC u omjeru 1:20.

Cariblanco....ovaj kad si ti to zadnji put čistio?
14.11.2018 | 16:07
smayoo kaže:
Nažalost, drugo uključivanje nakon par dana bilo je najveća pogreška.
Ako ti se izlije tekućina koja sadrži šećer u bilo kojem obliku po nekom elektroničkom uređaju, najgore što možeš napraviti je da forsiraš uključivanje iznova, bez obzira što se uređaj možda u međuvremenu iscijedio i osušio. Puno je veći problem u šećeru, nego u vodi. Ako je uređaj odmah isključen nakon što je poliven, onda ga treba ODMAH rastaviti i komade oprati destiliranom vodom, dobro osušiti (u silica gelu ili makar riži) i tek onda probati ponovno uključiti.

Koja je caka sa šećerom?
14.11.2018 | 17:16
cariblanco kaže:
Kad smo već na ovoj temi, trebao bi savjet kako da očistim tipkovnicu. Sve me sram pokazati, samo da je ne shebem kao onu prvu. Znači s čim to očistiti.



Po izgledu tipkovnice samo perilica i 9o stupnjeva po mogucnosti što jača centrifuga
Šala mala da se netko ne naljuti
14.11.2018 | 18:47
Bertone kaže:
smayoo kaže:
Je. Ali bolje su one od 100% vate (pamuka)

Dobra je i vata, ali... ako ne pazi, od vate hoće ostajati mucice koje se lako zavuku ispod tipki, sa blaznicama nema tih problema (ili si mislio na blaznice od vate?? )


Mislio sam na blaznice od vate, jer ove koje je pokazao Cariblanco nisu od vate, nego od nekih umjetnih vlakana koja ne upijaju vodu, nego samo ulje, tj. baš su nabrijane za skidanje šminke. Ima to moja kći, nije baš dobro za sve one stvari za koje ti inače vata dobro dođe (npr. kad ti curi krv iz nosa i sl. ) pa pretpostavljam da ni ovdje ne bi bila baš OK. A možda i bi, nemam iskustvo, samo nagađam.
14.11.2018 | 18:55
JOHN kaže:
Koja je caka sa šećerom?


Kad elektronički ili električni uređaj zaliješ nekom tekućinom, problem ne nastaje zbog vode, nego zbog otopljenih minerala i drugih tvari u njoj koje je čine električki vodljivom.

Dakle, ako imaš pun lavor medicinski destilirane vode (99,9% H2O), možeš ubaciti cijelog Maca u tu vodu i normalno dalje raditi, jer čista voda bez otopljenih tvari u njoj nije vodljiva, neće izazvati kratki spoj.

U termoelektrani gdje sam radio, u generatoru snage 370 MVA (320 MW) statorski namot je bio izveden od šupljih bakrenih štapova kvadratnog presjeka kroz koje je tekla demineralizirana voda koja ih je hladila. Dakle, voda koja nije smetala energetskom izvoru od 20.000 volta i 16.000 ampera.

Međutim otopljeni šećer u bilo kojem obliku (obična sukroza, glukoza, fruktoza, ona umjetna sladila, ili ječmeni slad iz piva, ili bilo što drugo), nakon što H2O ispari ("osuši" se) ostane kao ljepljiva opna (zapravo je to vlažni kristalni sloj) koja provodi električnu struju. Upališ uređaj, negdje se javi kratki spoj ili preopterećenje i to je to.
14.11.2018 | 20:13
Ima smisla
14.11.2018 | 20:52
JOHN kaže:
I mf krpa prek 350gsm.
Umjesto IPA, može se koristit i APC u omjeru 1:20.

Cariblanco....ovaj kad si ti to zadnji put čistio?


Zadnji put je bila čista kad je bila nova
14.11.2018 | 20:54
gladhr2 kaže:
cariblanco kaže:
Kad smo već na ovoj temi, trebao bi savjet kako da očistim tipkovnicu. Sve me sram pokazati, samo da je ne shebem kao onu prvu. Znači s čim to očistiti.



Po izgledu tipkovnice samo perilica i 9o stupnjeva po mogucnosti što jača centrifuga
Šala mala da se netko ne naljuti


I to opcija je bila u planu, pa ako ne preživi kupujem sivu.

btw. kako da napravim multi-kvot, mislio sam ova svoja dva odgovora spojiti u jedan, ali kad kliknem na citiraj, nemam opciju da citiram još neki post ?
14.11.2018 | 21:16
Jedino tako da ručno C+P dodatni tekst i onda ručno oko njega utipkaš tagove

[quote="imekorisnika"]

na početku citata

i

[/quote]

na kraju citata
14.11.2018 | 21:46
smayoo kaže:

Mislio sam na blaznice od vate, jer ove koje je pokazao Cariblanco nisu od vate, nego od nekih umjetnih vlakana koja ne upijaju vodu, nego samo ulje, tj. baš su nabrijane za skidanje šminke. Ima to moja kći, nije baš dobro za sve one stvari za koje ti inače vata dobro dođe (npr. kad ti curi krv iz nosa i sl. ) pa pretpostavljam da ni ovdje ne bi bila baš OK. A možda i bi, nemam iskustvo, samo nagađam.


Ne, sve ok... ja tu i tamo ukradem ženi par komada kad trebam nešto očistiti, ali ona koristi nekakve vatene iz DM-a pa nisam razmišljao da treba naglasiti da trebaju biti vatene


EDIT:
@cariblanco
Multiquote možeš kako je smayoo napisao.. ali i...
> desna klik na quote posta na koji želiš odgovoriti i odaberi o"otvori u novom tabu"
> odi potom u novi tab i kopiraj sadržaj u prvi tab u kojem si počeo odgovarati i napiši odgovor
,,, na taj način možeš quotati koliko postva hoćeš samo pazi da se ne pogubiš
15.11.2018 | 13:25
Ajme. Ovdje moze pomoci samo bacac plamena cini mi se
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 55 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, kajjaznam, Riba, Sank, tino1, Anonimci (632)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO