Freehand 10 Color Help
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Freehand 10 Color Help


13.11.2008 | 00:35
Moram izraditi fascikl u Freehandu, pa mi se prilikom importa dokumenta u FH10 u prozoru sa colorima pojavi na desetke crnih. Sve sam ih pojedinačno podesio na 100 % crna ostalo 0. No može li se to drugačije? Kako sve crne objediniti u jednu? Tj. kako sve što je crno na objektu, nakom podešavanja stopiti u jednu crnu.
Da ne zbunim ljude iz tiskare kojoj ću poslati file.

THNX
13.11.2008 | 08:45
Jednostavno obrišeš višak boja.
Ne koristim više freehand pa sam zaboravio točno gdje, ali imaš opciju da ti on sam izbaci boje koje su višak.

Mislim select i remove unused colors ili tako nekako
Pogledaj gore u glavnom meniju di se nalazi ta komanda.
13.11.2008 | 09:14
Goc Sisak je napisao:
Kako sve crne objediniti u jednu? Tj. kako sve što je crno na objektu, nakom podešavanja stopiti u jednu crnu.
Da ne zbunim ljude iz tiskare kojoj ću poslati file.

THNX


Imaš opciju modify - combine -union.
Ako je taj crtež u djelovima, selektiraj sve, pogledaj hoće li ti deformirati crtež, i ako ne, onda idi na union.
Naredba union ti nekad može povezati djelove objeta u jednu cijelinu tako da objekt izgubi svoju osnovnu formu.

Dodaj mu jednu crnu a ostale izbaci kako sam ti već napisao.
13.11.2008 | 09:23
A) U glavnom meniju imaš Xtras>Delete>Unused Named Colors. Tako ćeš obrisati sve boje koje se ne koriste.

Edit>Find & Replace>Graphics. Tamo možeš promijeniti svaku boju pojedinačno.

Replace.jpg


C) Zamjena boja preko Swatches palete.
13.11.2008 | 09:25
Swatches.jpg



Umjesto smajlija na prethodnoj poruci ide B )
13.11.2008 | 21:34
Ovo je kvaka br 2. ovdje je primjer
TEST.jpg
Kako ovo izvesti u FH? Gornja tri kruzica i text GORAN su vektorski. To sada treba kopirati, okrenuti zrcalno prema dolje i napraviti polutransparentni ferlauf ili kako se vec zove. Dakle trebam izvesti odraz ili refleksiju (vektorski). Decki THNX na predhodnim odgovorima.
13.11.2008 | 22:41
Joj, joj...

"Polutransparentni" ferlauf napravis isto kao i obicni ferlauf, samo što u ovom slučaju prijelaz ide iz npr. 20% boje kruga.

Picture_5.jpg


Daklemn... Nacrtas krugove i napises "GORAN". Zatim selektiraš sve i napravis Clone (Edit>Clone). Grupiraš sve objekte (da ti bude lakše). U Transform paleti odeš na Reflect alat. Staviš os refleksije da je 0° i klikneš na reflect. Sada ti je cijela grupa reflektirana i prekriva ti donje objekte.
Za sljedeći korak bi trebao imati uključeno snap to point (View>Snap to point). Staviš cursor na najvišu točku jedne od kružnica (pojavi ti se mala točka uz cursor). Klikneš i povučeš okomito dolje da ti se gornja točka te kružnice zalijepi na donju točku one kružnice koja je ispod. Dobio si 100% refleksiju.

Sada možeš odgrupirati te objekte i pojedinačno im namjestiti ferlaufe. Najbolje ti je podesiti prvi krug, pa onda kopirati njegove atribute i pasteati na ostale objekte (Edit>Special>Copy/Paste Attributes). Tada samo još odrediš boje za ostale objekte. Mislim da ti ovi ferlaufi idu iz 20% osnovne boje.

Tekst ćeš morati prvo pretvoriti u krivulje i napraviti Union (Modify>Combine>Union) da ti je "GORAN" jedan objekt.
Parametre ferlaufa za GORAN ćeš morati malo dotjerati jer nisu jednaki kao kod krugova.

I... To je to.
13.11.2008 | 22:45
Mislim da ti ne treba ni 5 min da to napraviš.

Picture_4.jpg



Svejedno, dođeš mi 100 kn
14.11.2008 | 01:20
gjuroo ti si zakon. Ajd još jednu vaznu (za 200 Kn)

Kako uvesti alpha ch ili isjeckanu sliku iz Photoshopa bez bijele podloge. Npr. bitmapu ova tri kuga, ali samo njih takve okrugle bez podloge.
U Photoshopu ih imam na jednom layer u, spremne i ociscene. Kako to?
14.11.2008 | 01:47
Sada sam zapeo na dijelu kada treba naciniti transparentni ferlauf. Dupliciranje, izvrtanje objekta ide dobro. No sam cin ferlafa ne. Sorry, nisam poheftao.
14.11.2008 | 03:23
Ok... Prvo što moraš učiniti je sljedeće: Uplati pare na broj mog računa 2360000-xxxxxxx

Ajmo prvo riješiti ferlauf.

Selektiraš krug. U Object paleti ti piše da je to elipsa i da ima fill. Fill: Basic. Klikneš na to Fill: Basic i dolje će ti se pojaviti padajući izbornik i boja kojom je objekt popunjen. U padajućem izborniku odaberi Gradient. Objekt će dobiti ferlauf iz boje u kojoj je bio u bijelu boju i bit će vodoravne orijentacije. U paleti će ti se pojaviti parametri ferlaufa, a na samom objektu (krugu) će ti se pojaviti isprekidana linija sa točkom na jednom kraju i kvadratom na drugom. Točka predstavlja početak, a kvadrat kraj ferlaufa. Ferlauf možeš podesiti ručno (micanjem linije na objektu) ili upisivanjem vrijednosti parametara u paleti.

Ručno: Postavi cursor iznad točke na liniji ferlaufa, klikni i vuci dok ti se ne priljepi na točku u tjemenu kruga. Tu ti je sad ishodište ferlaufa. Kad kreneš micati kvadratić (na liniji ferlaufa) vidjet ćeš da s njim određuješ smjer i rasprostranjenost ferlaufa. U tvom slučaju kvadrat trebaš samo pomaknuti gore. Povuci ga prema ishodištu i odokativnom metodom odredi koliko želiš da ti se ferlauf rasprostire.

Upisivanje vrijednosti: Ispod padajućeg izbornika (gdje si odredio da fill bude gradient) pojavile su se nove opcije. S obzirom da ti treba Linearni ferlauf, taj padajući izbornik ne diraj. Ne diraj ni onaj gdje ti piše Normal. Ostaju ti kućice za upisivanje vrijednosti parametara. Imaš Start x i y (to su ti koordinate ishodišta ferlaufa s obzirom na objekt iliti koordinate one točke) i imaš Handle 1 (tu određuješ smjer i rasprostiranje ferlaufa). Kod x upišeš 50%, kod y 100%, kod kuta stavi 270°, a za rasprostiranje mislim da ti je 70% ok.

To ti je to. Ostaje ti još samo da krugu promijeniš boju u ishodištu. Recimo da je to 20% tint od osnovne boje. I to završava u bijelom. (Viđe slike. Nu, kako je lijepa )

Picture_6.jpg


Eh, sada ti želiš ubacivati bitmape, a rekao si da mora sve biti u vektorima... Nije ni to problem. U PS-u napraviš crno-bijeli dokument željene veličine (sve normalna rezolucija za tisak). Ja obično predvidim da će klijent od toga htjeti napraviti jumbo ili B1 plakat, pa od toga krenem tako da imam jedan dovoljno veliki original, pa ga onda mogu smanjivati po potrebi, a ne da moram sve iz početka raditi jer se babi snilo . Elem... Možeš napraviti Bitmapu, a možeš i Grayscale tiff. Ja obično sa tiffom radim jer tako imam raspon od 0 do 100 %. Kod Bitmape je pixel ili crn ili bel.

Snimiš, dakle, tiff negdje po volji i onda ga importiraš u Freehand (File>Import iliti cmd+R). Selektiraš taj tiff i u Object paleti će ti se pojaviti opcije. Imaš tamo dimenzije i poziciju tiffa, a imaš i checkbox da taj tiff bude transparentan. To je ono što ti tražiš.

Ne znam što radiš, ali ako želiš da ti neka boja (il šta već) probija ispod tiffa, možda ti je najbolje da imaš normalno grayscale tiff i da mu uključiš Overprint (selektiraš sliku (Image) i u Object paleti klik na Fill i tamo imaš checkbox Overprint). Ak će ti biti na bijeloj podlozi, onda nema vajde od toga.
Dobro je još znati da, kad imaš Bitmapu ili Grayscale tiff, možeš ga obojati u koju god boju želiš. I process i spot. Selektiraš tiff i klikneš na boju u Swatches paleti.

Ne znam jesam li što propustio. Bilo bi puno brže da si mi dao e-mail adresu i rekao što želiš
14.11.2008 | 14:28
14.11.2008 | 16:34
Checkbox da taj tiff bude transparentan mi je siv. Ne mogu ga aktivirati. Prilikom snimanja Tiff-a sam ukljucio transparent.
14.11.2008 | 17:24
Imaš *.psd u kojem radiš... Kad napraviš sve što si tamo htio, flattaj taj *.psd, pretvori ga u Grayscale (Image>Mode>Grayscale) i snimi to kao *.tiff. Takav tiff bi ti trebao davavati mogućnost transparencije u FHu.
14.11.2008 | 19:59
Prilozi:
14.11.2008 | 22:32
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 20 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO