Corel ili Illustrator
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Corel ili Illustrator


  • iMo
  • Korisnik
  • 19
17.07.2008 | 16:14
Trebam izraditi nekoliko vektorskih crteža. Radim na Macu (PPC) i služim se tabletom. Imam instaliran Illustrator ali ga uopće ne poznajem. Nekoliko grafičkih programa naučio sam uz malu pomoć sa strane, ali ovaj mi izgleda užasno komplicirano.

Jedan poznanik mi je preporučio Corel. Veli da je jednostavniji i bolji za crtanje s tabletom.

Nemam previše vremena za učenje, a ono što naučim trebalo bi mi služiti dulje vrijeme. Radi se o izradi jednostavnijih ilustracija i njihovom bojanju - što sam do sad radio u Photoshopu (stid me bilo!)

Molim za mali savjet u ovoj situaciji.
17.07.2008 | 16:31
CorelDRAW za Mac ne postoji u novijoj verziji. Zadnji put sam vidio suprugu da ga koristi dok je imala Tiger na iMacu i bio je jako nestabilan. Da li i kako radi na Leopardu - ne znam. Mislim da je Illustrator jedini sigurni put.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
17.07.2008 | 17:48
Hvala na odgovoru.
18.07.2008 | 09:45
Ako ti to što naučiš treba služiti duže vrijeme onda definitivno Illustrator. Corel jako malo ljudi danas koristi, a kao što znam iz osobnog iskustva večina stručnjaka će ti reći da Corel jednostavno nije dovoljno dobar za profesionalnu upotrebu. Ako nisi radio ni u jednom niti u drugom programu dosad Illustrator će ti biti jednostavniji jer je puno sličniji i kompatibilniji Photoshopu. A to da je Corel jednostavniji za upotrebu s tabletom je vrlo subjektivno te ovisi od osobe do osobe, oni koji neznaju raditi s Illustratorom naravno da će im biti Corel bolji i obrnuto.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
18.07.2008 | 14:24
Hvala na odgovoru.

Crteži koje sam obrađivao u PS-u sve su mi više zauzimali prostora na disku pa je ovo rješenje naprosto moralo postojati. Jedino ne znam može li se u AI-u izvesti sve one igre s layerima, transparetnošću layera, sjenčenja... kao u PS-u, u kojem sam se sasvim dobro snalazio i uvijek znao dobiti efekt i rezultat kojeg sam htio?
18.07.2008 | 15:51
iMo je napisao:
Trebam izraditi nekoliko vektorskih crteža. Radim na Macu [colo[/color]r=#FF0000](PPC)


U ovom slučaju, od srca preporučam FreeHand. I dan danas radim u njemu na PPC mašini, ne da fercera, savršeno fercera. A što se tiče crtanja, puno m,i je lakši i draži rad sa čvorićima u FH nego AI. No možda je stvar navike
18.07.2008 | 18:34
Kako vec netko rece, sva je stvar navike. Meni je Illustrator odlicno sjeo jos od verzije 7, a ako se covjek ide necega hvatati bolje da to bude Illustrator nego dead-end ulica poput Freehanda.
19.07.2008 | 14:01
Freehand je poprilicno intinuitivniji i laksi za razumit od illustratora (bar meni) ali kako riba rece: slijepa ulica. a corel je odavno bio i ostao zaboravljen, bar na macu... zato je illustrator jedina povoljna opcija...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
21.07.2008 | 13:57
Boki, Riba i Performita - zahvaljujem Vam na odgovorima.

Već sam počeo raditi u Illustratoru. Za sad samo koristim TRACE i KANTICU, ali uspijevam nešto dobiti.

Verzija AI-a koju imam na PPC-iju nema TRACE funkciju (barem je nisam uspio otkriti), pa radim na prijateljevom Macu (Intel), na AI CS2 na kojem sam tu funkciju našao i koristim je.

Možda ne bi bilo loše zaviriti i u FreeHand. Gđa Performita, možemo li se dogovoriti za softver... ?
21.07.2008 | 14:47
CS2 je još bio PPC. Tek je CS3 "universal binary".
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
21.07.2008 | 15:51
Nisam razumio što ste htjeli reći s tim.
22.07.2008 | 14:07
Nisam razumio što ste htjeli reći s tim.

Da probas prijatelju za rodendan nabaviti cs3 i iznenaditi ce se kako mu brzo komp radi


evo malo o universal binary:
en.wikipedia.org/wiki/Universal_binary

uglavnom ub je aplikacija koja je kompajlirana za rad na intel i ppc procesoru, i prvi takav adobe studio je cs3, dok je cs2 cisto ppc aplikacija i na intelovom macu se vrti pod emulacijom sto znaci da se vrti malo sporije jer OS mora prevoditi instrukcije iz ppc u X86 format...
UB= Nativno na PPC i X86
PPC= Nativno na PPC, emulacija (rosetta) na intel
Intel only= No no na PPC, nativno na Intel

  • iMo
  • Korisnik
  • 19
22.07.2008 | 15:42
Universal binary, UB, kompajlirano, emulacija, X86 format, nativno... Puno toga nisam razumio, ali sam razumio na čemu neke verzije AI-a ne rade, na kojem stroju rade sporije, a na kojem strojčeku odlično rade.

Hvala Boki.
23.07.2008 | 01:39
Pa ovako ukratko,:
U našoj priči se spominju dvije vrste arhitekture računalnog sustava:
1. PPC (G5, G4, G3 i stariji procesori) - arhitektura koju je Apple napustio prije dvije ipol godine
2. X86 (intelovi i AMD-ovi procesori)- arhitektura koju je apple odabrao kao trenutnu na kojoj razvija svoje sustave

Koje su razlike među njima? Bitne i velike ako krenemo od memory managementa,vrste cjevovoda, radnog napona, hrpe drugih divnih stvari i onoga najvažnijega: tipa instrukcija
Znači X86 ima drugačije instrukcije od PPC- jednostavno kad intelu kažeš zbroji on zbroji, a ppc će reč ja to ne razumin-pričaju sa različitim jezicima

E sad Apple odluči otpilit PPC arhitekturu jer ovi ne znaju neke stvari dobro napravit i nekako im stane razvoj i odabere intela kao proizvođača svojih procesora...

E sad je appleu najlakše gurnit novi procesor i natjerat operativni sustav da radi na njemu jer su oni cijelo vrijeme otkako je izašao prvi OS X imali paralelnu verziju i za PPC i za Intela, ali što napraviti sa svim onim bidnim ljudima koji pišu programe i niti jedan njihov program neče raditi na novoj arhitekturi jer ne priča intelov jezik?

E tu ulazi u igru emulacija:
emulacija ti je stvaranje umjetne okoline za aplikaciju, to jest aplikacija priča sa emulatorom koji prevodi njene instrukcije procesoru... u ovom slučaju PPC aplikacija priča sa rosettom(emulatorom) a rosetta prevodi sve na intelov jezik... roseta je prevoditelj... zašto to radi sporije? zato što se tvoj bidni intel kompjuter muči prevodit instrukcije sa PPC koda na intel kod i tek ih onda izvršava...

Na taj način apple daje programerima vrimena da napišu programe na intelovom jeziku a njihove stare aplikacije još donekle rade na novima...

E onda dolazi novi problem... oni jadnici što imaju PPC računala, i ne mogu pratiti Appleovu želju za napretkom, jer slučajno nemaju love za novi komp svake godina, kad Appleu šune više ne mogu pokrenuti nove aplikacije koje su pisane na intelovom jeziku...

e sad tu postoje dva moguča rješenja: napisati anti-rosettu koja če prevoditi sa intel jezika na PPC ili napraviti ono što je apple i uradio: svaki program napisati na dva jezika, tako da se razume i jedni i drugi...(otprilike nešto kao naše dvojezične table u istri..Svi sretni i svi razume šta piše...)
E to se zove Universal Binary ilitiga UB-aplikacija koja se jednako brzo vrti i na PPC i na intel MAcu jer se vrti nativno (napisana je instrukcijama oba dva procesora) na obje arhitekture...

E sad imaš onu riječ kompajliranje... Programer kad piše program on piše nekakvim našim jezikom (koji nema veze sa intelovim ili ppc jezikom) kojega ljudi mogu razumit, npr:
if (a<3)
a++;
(prilično jednostavno za razumit)

dok glupi procesor nezna šta znači: if, a, 3, ++
on razumi samo jedinice i nule, pa ako mu kažeš:
1001001110100010000010000100000011111110001
on možda i nešto napravi..

(kako si možda i skonta do sada, Intel i PPC nemaju iste rasporede jedinica i nula za iste stvari i tu je največi problem...)
E sad da mi nebi morali učit jedinice i nule, a procesor nikad neče naučit if, a, ++ imamo jedan program koji naš jezik prevodi u strojni i to sam ja u svom slučaju nazvao kompajliranje...
znači naš kompajler kada pravimo program napravi jedan niz jedinica i nula za PPC a drugi za Intel i to se zove UB


Nadam se da si još jednu pametnu stvar naučio...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.07.2008 | 11:50
Boki, pa ti govoriš "morski" jezik! Baš dobro! Onda ćemo se bolje razumjeti.

Inače, baš si se potrudio i na tome ti puno hvala. Nešto sam bolje razumio. Vrijedi sačuvati ove instrukcije, kao i one koje sam dobivao izdašno od gosp. Maka i drugih s ovog portala. Kad sve to naučim možda ću moći dobiti potvrdu da sam uspješno položio prvi stupanj "Mac akademije" : )

Inače, prava je šteta (prigovor marketingu Apple IMC Hrvatska) da na TV-medijskom prostoru kod nas uz hrpu beskorisnih emisija poput "Nove love", nema nešto poučno i "prosvjetiteljsko" tipa savjetovanja novih Mac-korisnika. Ti i tebi slični mogli bi podijeliti svoje znanje s Mac-neznalicama širom Hrvatske (pa i širem području bivše Juge) - naravno, uz pristojan honorar. Svaki tjedan ili svaki mjesec drugi instruktor, telefoniranje uživo, tema emisije unaprijed se pripremi... O Mac-u se kod nas premalo zna. Zna se jedino da je "skuplji od PC-ija", ali to je relativno. Ne znaju se bitne razlike, prednosti, isplativost investicije...

Da malo pomognemo IMC-u predlažem moto: NEMATE POUZDANOG PARTNERA U POSLU? KUPITE MAC. (i još eventualno dodati: NEĆE VAS IZNEVJERITI!)
23.07.2008 | 22:51
za to prosvjetljavanje hrv pucanstva je inace zaduzeno ministarstvo prosvjete a ne nova tv... A oni nekako ne rade svoj posal...a i dica nisu bas nesto zainteresirana za neko veliko znanje....
A to sta je skuplje to je vec neka druga prica i za drugu temu, ionako smo dovoljno off topic...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 15 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (592)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO