Word i format stranice
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Word i format stranice


24.02.2015 | 17:56
Valjda ovo pitanje spada ovdje.

Kako pravilno postaviti margine u wordu, s obzirom na neko pravilo, za koje i nisam siguran da je ispravno, da bi stranica teksta koji se šalje redakciji trebalo da ima po 64 karaktera u retku, svaka strana po 28 redaka?

Ja sam to postavio ovako:
Prilozi:
24.02.2015 | 22:25
Mislim da nije 64x28, nego 60x30, ali to je tu negdje, standardna novinarska kartica. Prvo iznosi 1792 znakovnih mjesta, a drugo 1800.
hr.wikipedia.org/wiki/Kartica_teksta

Na tvoje pitanje se ne može jednoznačno odgovoriti jer ovisi o odabranom fontu, njegovoj veličini i odabranom proredu.

Ali, jesi li siguran da zaista moraš redakciji slati tako formatiran dokument? Novinarska kartica je samo mjera po kojoj se ponekad obračunava honorar ili, češće, po kojoj se zadaje količina teksta koju autor mora približno dati (da bi se uklopio u predviđen prostor).

Mene nisu nikad tražili da im pošaljem tekst striktno formtiran u kartice. Pošaljem im tekst formatiran bilo kako, samo se pogleda što word kaže koliko ima znakovnih mjesta u tekstu i to se podijeli s 1800 da se vidi koliko je to kartica. Otprilike.
24.02.2015 | 22:32
Ako ti je font Times New Roman (ili Liberation Serif, ili neki sličan), veličine 12pt, a prored dvostruki, onda bi ti margine od 3,7 cm lijevo i desno, odnosno 1,3 cm gore i dolje trebale dati to što tražiš.
25.02.2015 | 10:42
Radi se o tome da pojedini književni listovi i časopisi traže priču od 5.400 karaktera. I to je baš tako kako ti i wikipedia kažete. Bilo bi dobro namjestiti margine tako da daju to što traže po stranici. Onda bi priča morala popuniti 3 stranice.

Pokušao sam ovo s marginama i fontom Times New Roman, ali dobijem veći iznos po stranici, makar je i broj redova manji uz prored 2.0
Prilozi:
25.02.2015 | 14:07
Poigraj se još malo veličinom fonta. Probaj povećati font na 14, smanjiti prored...
25.02.2015 | 15:37
Ma neću se zezati više s tim. Radiću kao i dosad. Jedino bih možda malo mogao promijeniti marigine, jer ja sada koristim lijeva 2,5 cm, desna 2, a gornja i donja po 2 cm. MOžda malo povećati.

smayoo kaže:
Poigraj se još malo veličinom fonta. Probaj povećati font na 14, smanjiti prored...
25.02.2015 | 17:08
Meni kada sejvam kao PDf mi odreze footer, kako to popraviti? odnosno hoce li teta u skripti to moci printati bez problema. nasao sam na netu da je to do officea na macu(najcesce), a kod win je to do margina, medjutim, micem i smanjujem i povecavam, sve krivo ispisuje(u PDF).
25.02.2015 | 17:10
Kako radiš PDF?
25.02.2015 | 17:11
Oba nacina, i print i save as. Isti rezultat
25.02.2015 | 17:18
Da, malo odreže, ali kad su margine skroz na kraju.
25.02.2015 | 17:30
Hoce li se to direktno iz worda normalno isprintat?
25.02.2015 | 17:54
Sve ovisi o printeru. Ako printer ima velike margine, onda ne. Tu su tintni na dobitku. Obicno imaju opciju printanja od ruba do ruba. Jedino na dnu ostave malo bijelig ruba. Govorimo o A4 printerima. Problem su i genericki driveri u kojima nema finig podesavanja. Mada mislim ako je printer malo stariji, tada ni to ne bi trebao biti problem.
25.02.2015 | 21:52
Hmm, moram za par dana printat tu rekapitulaciju a sve me strah da nece broj stranica ispirntat kako treba, jer bas njega odreze. Bit ce gusto :/
26.02.2015 | 07:55
Al stvarno. Ako ti je to za objavu u nekim novinama, tjedniku, mjesečniku, webu - to sređuje grafičar - tvoja briga je ispoštovati broj kartica. Ali valjda sam znaš šta ti je urednik/naručitelj teksta rekao...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 23 sati, 24 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, m@xym, marioart, Riba, tino1, VanjusOS, Anonimci (377)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO