InDesign- Popuna teksta do dna stranice
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

InDesign- Popuna teksta do dna stranice


25.01.2015 | 19:12
1. Zašto kod uvoza teksta u InDesign ne dolazi do njegovog ravnomjernog rasporeda do dna stranice, nego mi ponegdje ostane dio bjeline? Postavim sve što treba (i Keep Options), a kasnije ručno to moram dotjerivati. Želim tekst ravnomjerno na svim stranicama, do dna.

2. Ima li neko u Rijeci ko dobro poznaje InDesign, ko se time bavi? Ili još bolje na Krku. Treba mi nekoliko savjeta.
26.01.2015 | 10:54
1. Možda ti se baseline grid ne podudara s donjom marginom. Pričam napamet jer ne kužim baš. Jel možeš stavit neku fotku?

2. Nisam neki ekspert, ali dugo radim u ID-u pa pitaj šta god te zanima, možda budem mogao pomoći. Inače sam u Rijeci.
28.01.2015 | 18:24
Evo na šta sam mislio. Na nekim stranicama tekst se ne prostire do margine.
Prilozi:
05.02.2015 | 13:52
Uključi Frame Edges pa pošalji ponvno screen shot.
05.02.2015 | 14:01
Na što stvarno mislim pokušaću da prikopčam par stranica, pa da vidite. Tekst mi se ne razlijeva do dna stranica, do donjih margina.

Ne, ne može da ”proguta” ni jednu stranicu.
07.02.2015 | 18:44
Iskreno molim one koji rade na prelomima teksta da mi objasne korak po korak, ako to ne oduzima mnogo vremean, može i na mejl Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript , kako unose tekst i kako otklanjaju greške koje nastaju na pojedinim stranicama gdje tekst ne dolazi do dna stranice, odnosno okvira za tekst (vidjeti pod B, a to se djelomično događa i na drugoj strani pod . Po meni tekst bi se trebao ravnomjerno razliti svaki put do donjeg okvira za tekst.

Kada nacrtam okvir tekst unosim ga iz worda copy > paste. Takođe postavim i Keep Options. Ranije sam to rješavao označavajući pojedinačno svaku stranicu gdje bi se to pojavilo i povećavajući prored ili razmak između pasusa. Mislim da to nije ispravno i da bi se tekst morao, da tako kažem, prostrti do donje crte okvira za tekst.

Sada sam otkrio da otvarajući okvir za tekst Text Frame Options (cmd+ i pod Vertical Justification, pa birajući pod Align opciju Justify, mogu popuniti tu prazninu. Ali, tekst izgubi na ljepoti. Dolazi do povećanja razmaka između slova... itd.

(Poslije cmd, pa + treba slovo b). Ne znam zašto je gore stavio smajl.
Prilozi:
07.02.2015 | 20:51
Laki kaže:
Iskreno molim one koji rade na prelomima teksta da mi objasne korak po korak, ako to ne oduzima mnogo vremean, može i na mejl Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript , kako unose tekst i kako otklanjaju greške koje nastaju na pojedinim stranicama gdje tekst ne dolazi do dna stranice, odnosno okvira za tekst (vidjeti pod B, a to se djelomično događa i na drugoj strani pod . Po meni tekst bi se trebao ravnomjerno razliti svaki put do donjeg okvira za tekst.

Kada nacrtam okvir tekst unosim ga iz worda copy > paste. Takođe postavim i Keep Options. Ranije sam to rješavao označavajući pojedinačno svaku stranicu gdje bi se to pojavilo i povećavajući prored ili razmak između pasusa. Mislim da to nije ispravno i da bi se tekst morao, da tako kažem, prostrti do donje crte okvira za tekst.

Sada sam otkrio da otvarajući okvir za tekst Text Frame Options (cmd+ i pod Vertical Justification, pa birajući pod Align opciju Justify, mogu popuniti tu prazninu. Ali, tekst izgubi na ljepoti. Dolazi do povećanja razmaka između slova... itd.


problem je u baseline gridu. to je tipografski pojam od vremena slaganja knjižnog bloka od olova. važno je napraviti prije prijeloma model, u zlatnom rezu po mogućnosti, jer se radi o, ako sam dobro shvatio, noveli/poeziij/priči koja se u pravilu prelama tako. na internetima ima jako puno toga objašnjeno u vezi baseline grida i odnosima veličine pisma, odabiru pisma, proredima i ostalim stvarima koje su bitne da bi proizvod bio korektan. probaj na taj način, trebat će ti nešto vremena, ali to je jedini ispravan put. indesign će ti nakon toga izgledat kao još jedan alat. ako želiš, mogu ti poslati neke literature u pdf-u.
08.02.2015 | 03:31
Laki ja mislim da je InDesign debeli overkill za to sto tebi treba. Vise ces problema imati dok to sve naucis, nego sto je prakticna korist za ove tvoje primjere.

Ne kazem da ne bi bilo dobro da naucis InDesign, ali prilicno sam siguran da bi sve to lakse uradio u nekom klasicnom tekst procesoru ili jednostavnijem publishing softveru, jer ne prelamas neki visebojni casopis sa desecima elemenata na stranici, da trebas InDesign snagu i kompleksnost...
09.02.2015 | 09:11
drlovric kaže:
Laki ja mislim da je InDesign debeli overkill za to sto tebi treba. Vise ces problema imati dok to sve naucis, nego sto je prakticna korist za ove tvoje primjere.

Ne kazem da ne bi bilo dobro da naucis InDesign, ali prilicno sam siguran da bi sve to lakse uradio u nekom klasicnom tekst procesoru ili jednostavnijem publishing softveru, jer ne prelamas neki visebojni casopis sa desecima elemenata na stranici, da trebas InDesign snagu i kompleksnost...


InDesign je zakon za prijelom! Rješavam ja ovaj problem nekako, ali mislim da to nije onako kako baš treba. Mora postojati način da se u postavkama na početku rada to riješi, pa da se tekst ravnomjerno raspoređuje od vrha do dna okvira za tekst. Jer, ja sam perfekcionista i želio bih da moje knjige (vlastite) imaju besprijekoran prijelom. Interesuje me da li se te bjeline na dnu pojavljuju i drugih većih znalaca koji rade prijelome?
09.02.2015 | 12:00
Laki, moras tekst alignati na beseline grid ili imati ukljuceni vertikalni align na justify.
Base line grid si narihtavas u preferencesima.

Koji ti je format stranice i velicina teksta?
Malo ti je paginacija preblizu teksta...
09.02.2015 | 13:07
Kao što si već dobio odgovore, problem je u baseline gridu, a da bi to namjestio moraš paziti na nekoliko stvari - prvo otvori Edit-->Preferences-->Grids i tamo moraš namjestiti vrijednost tog grida (linija), a vrijednost koju ćeš koristiti je vrijednost Leadinga (proreda) kojeg koristiš za tekst. Inače te linije možeš i vidjeti ako ideš View-->Grids & Guides-->Show Baseline Grid (shortcut za PC CTRL+Alt+'). Također kad namještaš vrijednosti u opcijama imaš mogućnost namještanja da te linije budu postavljene obzirom na vrh stranice ili od vrha margine. Vidi što ti više odgovara obzirom na prored kojeg koristiš. Moguće je da ćeš morati donju marginu malo 'narihtati' kako bi ti onda cijeli tekstualni frame sjeo kako treba.
Ovu stvar sa vertikalnim poravnanjem zaboravi, to se tako ne radi u prijelomu, eventualno ako imaš samo neki tekstualni okvir koji se eto mora ispuniti od vrha do dna, ali za slaganje stranica to ne ide tako.
Za kraj moraš još samo i uključiti opciju lijepljenja teksta na te linije, a to radiš da klikneš na najdonju desnu ikonu u Paragraph tabu (Align to baseline grid) iako bi najidealniji (i najpravilniji) postupak bio kad bi napravio Paragraph stil u kojem bi definirao sve postavke vezane za tekst (vrstu fonta, veličinu, boju, prored... i naravno onda u tabu Indent & Spacing postaviš Align to grid.

Ukoliko ti se ovo sve čini (pre)komplicirano, pošalji uzorak dokumenta na PP pa ćemo namjestiti, a ti onda dalje prouči postavke...
09.02.2015 | 16:47
Tito kaže:
Laki, moras tekst alignati na beseline grid ili imati ukljuceni vertikalni align na justify.
Base line grid si narihtavas u preferencesima.

Koji ti je format stranice i velicina teksta?
Malo ti je paginacija preblizu teksta...


Da, ispravio sam paginaciju, pomjerajući je malo dolje. Font veličine 13, prored 16,4. Tako je sam InDesign postavio.
09.02.2015 | 20:36
13 je definitivo preveliko, to sto je indesign postavio ne znaci da tako treba biti.

Napravi par velicina i proreda, isprintaj i pogledaj koji ti najbolje izgleda i to je to.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 35 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO