bootcamp ili parallels
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

bootcamp ili parallels


19.02.2009 | 20:33
dobra vecer

buduci da uskoro namjeravam kupiti novi macbook pro (za 30-ak dana bi se trebao pojaviti u nas hrvata) imam jedno pitanje
malo sam citao po netu o macu i os x-u i naravno primjetio da je moguce intalirati i windowse, pa me zanima sto je praksa pokazala
sto je bolje, instalirati win preko bootcampa ili parallelsa

skuzio sam da ako je instalirano preko bootcampa da se windowsi mogu loadati u nativnom modu, dakle ne ide preko mac os-a
a parallels je nesto kao virtualna masina i da bi pokrenuo windowse, moram prvo loadati os x
19.02.2009 | 22:39
Dobro si shvatio, a odgovor ovisi o tome za sto ti tocno windowsi trebaju. U svakom slucaju upotreba jednog ne iskljucuje upotrebu drugog. Ja sam instalirao na zasebnu particiju preko Boot Campa a po potrebi mogu te iste windowse pokrenuti preko VMWare Fusiona.
19.02.2009 | 23:30
Tako je, a isto važi za nove Parallelse - BootCamp particiju možeš dići i kao virtualni stroj unutar OS X ako ti treba.

Ja spadam među one sretnike koji ne moraju imati Windowse ni na kakav način i mislim da je to najsretnija opcija!
19.02.2009 | 23:58
hvala na odgovorima

sto se tice moje tehnicke prirode posla, treba mi neki unixoidni os a os x je upravo takav
jedino sto moram koristiti sa windows strane je office, tocnije word i excel.... u stvari jos je i lako za word, ali u excelu koristim neke makroe pa nisam siguran da li ima na macu neki program kao excel ali da kuzi te makroe iz excela

ali ipak dilema je i dalje tu... da li instalirati windowse sa bootcampom na posebnu particiju ili ih tjerati u totalno virtualnom okruzenju....
20.02.2009 | 00:14
Pa postoji Excel i Word za Mac trebalo bi probati radi li to sto tebi treba u njima. No za odgovor na tvoje pitanje, ako ti Windowsi trebaju u rvom redu zbog Officea, onda bi ti Parallels ili Fusion trebali biti dovoljni za te potrebe.
20.02.2009 | 00:19
sad sam bas malo guglao.... da, postoji office za mac, ali excel ne kuzi makroe.....
a nista, odluka ja pala... windowsi na fusionu...

hvala jos jednom
21.02.2009 | 14:33
Ne znam otkud to da ne kuži makroe. Ne kuži samo određene, neke, rijetke komande VBA (Visual Basic for Applications) i to je točno dokumentirano (u VBA Helpu kojeg dobiješ tako da u Excel Module Visual Basic Editoru pritisneš F1) tako da unaprijed možeš znati da li ti hoće ili neće raditi.

Ja imam poveliki broj XLSica s makroima i samo sam jedan morao preraditi da bi radio na Mac Officeu. Iako sam nakon toga odustao od Mac Officea i deinstalirao ga jer je loš.
07.03.2009 | 13:02
Imam slican problem tj. nedoumicu oko toga sto kupiti. Sef mi rece da kupim laptop i novac nije problem. Eh sad, ja bih rado neki macbook jer otkako sam si uzeom iMac-a nemam neku zelju vracati se na windowze, ALI.. trebao bi odrzavati neke stranice koje koriste Xsite CMS (www.xsite.com.hr). Sve sto se tice sadrzaja na stranicama tj. teksta, slike, flash-a i sve mogu raditi na mac-u (barem mi se tako cini) jedino ako se dogodi da treba mijenjati template (tj. master pages) to bi trebalo raditi u nekom XSite WDK-u kojeg tamo nisam uspio skinuti. Nisam nikad radio sa ASP.NET pizdarijama, ali koliko vidim tu se koristi Visual studio, programiranje u C#... uglavnom, za to trebaju windowsi.

Da li da uzmem neki laptop vulgaris sa windowsima - (manje komplikacija i jeftinije rjesenje, plastika) ili macbook pa da si odmah uzmem i Windows XP Parallels bundle (ako netko zna, da li onda dobijem i OS X + Win XP?). Sa mac-om bi mozda imao vise posla oko prebacivanja OSX->WinXP, kostalo bi duplo vise, ali mac je mac?

Ako netko ima neki pametan savjet ili barem komentar.. bio bih zahvalan
07.03.2009 | 16:18
Pa ako novac nije problem i ako bi ti sa posao MacBook dobro sluzio uzmi MacBook.

Windowse ne dobijas sa Parallelsima niti s bilo cime drugim, moras ih kupiti zasebno...
Hmmm...ovako, zbroji cijenu Windowsa i Parallelsa/VMwarea i ako za slicne novce mozes dobiti neki srot PC laptop za Windowsima koji ce sluz`iti predvidjenoj namjeni, i to je opcija... Iako ti je najbolja opcija nabaviti Windowse i koristiti BootCamp, i onda po potrebi bootaj u Windowse...
07.03.2009 | 18:50
Ma.. gledao sam na apple.hr pa piše:
Apple_trgovina.jpg

Pretpostavljam da se dobije OSX+Parallels+XPPro. Never mind.. pokušat ću užicati za macbook-a i windowse, a ako bude preskupo bit će dobra i neka toshiba ili nešto. Zadovoljan sam ja i sa iMacom doma
08.03.2009 | 09:48
JA ti mogu jedino savjetovati da ne učiniš istu grešku kao ja, odnosno da NE kupuješ XP Pro bundle od Applea HR jer ćeš platiti više, a dobiti nikakvu podršku za taj dio. Parallels ili VMware kupi online, a Windowse kupi tamo gdje su ti najjeftiniji.
10.03.2009 | 01:11
Ja bih samo želio reći da sam probao instalirati windowse preko Parallelsa i da nisam uspio. Tražio sam onda riješenje po netu i vidio sam da se dosta ljudi žali na Parallelse da im ne rade. Onda sam probao VMware i od prve proradilo i mogu reći da sam prilično zadovoljan sa njima, koristim ih gotovo isključivo zbog Office paketa jer baš kao što kaže Smayoo Office za mac i nije nešto.
Pitanje za Ribu i Dražena: Jeste li možda primjetili kakve nestabilnosti u radu sa VMwareom kada koristi windowse instalirane preko Boot Campa, čitao sam negdje da su se neki ljudi žalili na rad s tom opcijom?
10.03.2009 | 03:04
Koristio sam ga tako jednom nekih pola sata-sat vremena i nije bilo nikakvih problema. Ne vjerujem da cu imati potrebe za tim uskoro, ako ikad.
10.03.2009 | 20:48
mac_newbie je napisao:
Pitanje za Ribu i Dražena: Jeste li možda primjetili kakve nestabilnosti u radu sa VMwareom kada koristi windowse instalirane preko Boot Campa, čitao sam negdje da su se neki ljudi žalili na rad s tom opcijom?


I sa Parallelsima, i s VMware možeš očekivati probleme i nestabilnosti kad ih koristiš s bootcamp particijom ako windowse svaki, baš svaki svaki svaki put ne shutdown-aš propisno (kako u native bootu, tako i pod emulacijom). Hibernacija ne dolazi u obzir. Ako ti se stroj sruši iz nekog razloga, najprije ga moraš bootati u isti režim iz kojeg se srušio, napraviti provjeru diska i ostalo i opet propisni shutdown prije bootanja u onom drugom režimu.

Razlog je taj što se bootanje bootcamp particije pod emulacijom izvodi tako da se formira dodatni hardware profile koji je radikalno različit od osnovnog. Hardware profile se aktivira vrlo, vrlo rano u procesu bootanja. Ako pokušaš bootati windowse s krivim (a tako jako različitim HW profilom, toliko različitim da možda čak ni procesor nije isti) HWP, dešavaju se vrlo čudne i neugodne stvari. Najčešće pukne kod bootanja.
18.03.2009 | 10:38
Danas dobio od Parallelsa:
Prilozi:
18.03.2009 | 10:48
UPS !
Picture_1-1a6fce94d63892bd37db98fe05943708.png
18.08.2009 | 22:59
imam pitanje.preko bootcampa imam windows xp.vecina hd gdje su windowsi je 30GB i sad mi je to malo.da li mogu povecati kapacitet a da ne moram opet instalirati windowse?
18.08.2009 | 23:57
Mislim da mozes sa iPartition, ali nije besplatan.
19.08.2009 | 00:30
Druga ti je mogućnost da koristiš Mac HFS+ particiju za dio fajli. Treba ti software za pristup HFS+ particiji iz Windowsa. MacDrive mogu toplo preporučiti kao jedino što sam ja vidio da ti omogućava normalan pristup, za čitanje i pisanje, da nema problema s imenima datoteka, da je HFS pristupačan iz bilo koje aplikacije i općenito da ga možeš koristiti kao normalan disk. Košta $50.

Ima jeftinijih varijanti koja ne vrijedi uopće ni razmatrati zato što nisu bitno bolje od besplatnih - sve one na ovaj ili onaj način omogućavaju pristup HFS+ particiji samo kroz sebe (dakle, mac particija može služiti za arhiviranje rjeđe potrebnih fajli koje onda za korištenje pod windowsima treba prekopirati s mac particije na win particiju pomoću takvog softvery).

Uglavnom, znam da nisi razmišljao u tom smjeru, ali i ja sam svojedobno bio u sličnoj nedoumici i ipak sam odlučio napraviti (pre)malu windows particiju i platiti dodatnih $50 za MacDrive te tako imati punu fleksibilnost. Mac particija ostaje maksimalne moguće veličine jer većinu vremena koristim Mac, a sve windows dokumente mogu također držati na njoj pa mi mala windows particija nije opterećena gotovo ničim osim samim OSom i instaliranim aplikacijama.
19.08.2009 | 08:08
imam mac drive ,ali problem je sto mi je sad malo 30 gb za os i programe koji su mi potrebni u windowsima.
19.08.2009 | 11:59
Ne znam koje programe koristiš, ali to mi je ipak čudno. Ja bi za početak počistio internet cache, temp fajle i system restore snapshotove. To zna osloboditi i do 10 giga.

Otvori My Computer, desnoklik na C:, properties, pa dolje desno nađi gumb "Disk Cleanup" i slijedi upute.
19.08.2009 | 18:35
ocistio sam i dobio sa dvije gige.ni sam ne znam kako 30 gb ode.vidit cu koje programe ne koristim pa da ih izbrisem.
19.08.2009 | 20:52
Eh, a da nije slučajno stvar u tome da imaš instaliranu Vistu?
19.08.2009 | 23:05
ma jok originalni xp sp2.sad bih najradije povecao na 50gb ali izgleda da bih opet morao xp instalirati preko bootcamp-a.ali posto mi se ne da onda cu izgleda ostaviti ovako kako jeste samo cu neke programe izbrisati.
19.08.2009 | 23:52
XP SP2 i da ti 30 giga nije dosta? Ma koje ti to softvere imaš instalirane? To je nemoguće. Ja sam godinama radio s 12 GB C driveom, dok je bio stari MS Office 2000. Sad gledam, moja windows particija je 30 GB, imam gore XP SP2, Office 2007 koji je prokleti žderač prostora, AutoCAD koji je još veći, i to u nekoliko verzija, i još par freewareova manjih. I 12 GB slobodno. Aposlutno ne kužim koje teorije ima da ti je 30 GB premalo.

Osim toga, kad bi i išao na povećavanje preko 32 GB, morao bi je formatirati na NTFS umjesto FAT32 pa ti više ne bi bila normalno pristupačna iz Mac OS (osim pomoću FUSE-a). A i dodatne su komplikacije ako instaliraš Boot Camp particiju formatiranu na NTFS.

Nešto negdje ti je napucalo hrpu nepotrebnih gigabajta. Provjeri Documents and Settings pa Application Data folder, odnosno sve njegove podfoldere pa vidi koliko je koji velik skupa sa sadržajem (desnoklik pa properties, pa pričekaš da zbroji koliko toga ima unutra).

Ali ja bi najprije rekao da imaš spremljeno puno restore pointa. To je najčešći razlog.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 24 minuta
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, m@xym, Riba, rusty, Anonimci (725)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO