Mac i dac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac i dac


03.03.2015 | 19:05
Nakon 25 godina mi je počeo krepavati Marantz CD-50, jednostavno više nije htio čitati medije. Nakon toliko godina ugodnog druženja, došlo je vrijeme za rastanak. Žao mi je, jer je to player s legendarnim Philips dac_om TDA 1541, isti onaj dac koji je bio ugrađen u njihov referentni player CD-7. Pri kupnji novog modela razmišljao sam o modelu CD-6005, koji je izvrsno ocjenjen, ali sam ipak na kraju uzeo Marantz SACD 8005. Uzeo sam ga najviše zbog toga što mi može poslužiti kao dac za druge uređaje. Posjeduje coax i optički in, te usb-dac s kojim ga spajam s računalom. Ima i predni usb koji je kompatibilan s mojim i-đinđama. Nakon dva dana slušanja mogu reći da sam oduševljen, pogotovo s zvukom koji ide preko računala. Prvo sam pizdio kako nigdje nema drajvera za mac...skoro pretražio cijeli net, kad idem čitati manual i tamo piše da drajveri nisu potrebni za mac
To me je stvarno jako obradovalo, dok za windowse trebaju nekakvi dedicated drajveri, stvar s mac_om se rješi u par klikova mišem u Audio MIDI Setup_u. Sad mi je pravo zadovoljstvo slušati yuotube ili streaming radio postaja
Prilozi:
06.03.2015 | 22:58
Jesi prije kupnje usporedjivao zvuk sa cd 6005?
06.03.2015 | 23:26
Nisam, samo sam pogledao recenzije na what hi fi. 6005 ima svih 5 zvjezdica a 8005 ima 4, samo tu treba uzeti u obzir da je on testiran do svote £350 a 8005 je u duplo skupljoj kategoriji. U svakom slučaju ne vjerujem da sam cd zvuči lošije od 6005. Za davanje duplo više novaca, prevaga mi je bila dac koji imam u 8005, jer na netu imam bezbroj servisa za slušanje muzike. Sad u biti više slušam mjuzu na netu u 192 kHz nego što slušam cd. Gledao sam malo specifikacije tog playera i koliko sam shvatio ide do 192 kHz, pa me sad buni onaj format više koji se nudi u mac Audio MIDI Setup_u od 352.8 kHz ( vidi sliku iz mog prvog posta ) Kad odaberem taj rate od 352.8 kHz onda mi piše na uređaju da taj mod nije podržan....vjerovatno je to max rate koji podržava Audio MIDI Setup na OS-X ?
07.03.2015 | 08:36
A zasto nisi jednostavno kupio neki DAC? Sam kazes kako s neta pustas muziku.
Mada vjerujem kako se CD dade popraviti.
14.03.2015 | 13:01
DAC nisam kupio jer ga imam u playeru, a za popravke mi je prevelika gnjavaža tražiti to na netu i opet bi bio upitan sam popravak. Da sam kupio odvojeni DAC i popravljao CD s upitnim rezultatom, ne bih puno jeftinije prošao. Uostalom on je svoje za 25 godina i više nego dobro odradio...nego zna li netko neki info o 352 kHz, jel to maksimalni bit-rate koji mac-mini može isporučiti preko usb ili ?
14.03.2015 | 18:26
Odi na:
www.linn.co.uk
Registriraj se
Preuzmi:
X Lossless Decoder (XLD
www.macupdate.com/app/mac/23430/x-lossless-decoder
Ili VLC
www.macupdate.com/app/mac/5758/vlc-media-player
Skini Testfiles:
24bit 192kHz Free Lossless Audio Codec - FLAC Studio Master(192) test (16.8 MB)
Postavi Audio MIDI na Macu i spoji se preko USB
Pročitaj Boškarina:
www.jabucnjak.hr/forum/razno/123222-kaka...etup/Stranica-2.html
I na koncu ne zaboravi uživati u glazbi.
Prilozi:
14.03.2015 | 21:04
Kežeš da si se spojio si optičkim kablom na pojačalo, optika je ograničena na 96 kHz. Digitalni koaksijalni kablovi ili usb A-B kablovi idu do 192 kHz. Znam da nemaš na pojačalu usb B ulaz, ali imaš digitalni činč. Kad bi spojio izlaz za slušalice s mini-činčom na strani macbook i punim činčom na strani pojačala, tad bi ti Audio MIDI Setup ponudio opciju od 192 kHz. Mislim da ima takvih kablova, na jednoj strani mini-činč, a na drugoj normalni činč...potraži malo, pa si unaprijedi zvuk

Nisu mi jasne neke stvari u tvom postu, prvo šta ti je to RAMDisk. Koliko sam skužio to uzimaš određeni dio prostora od HDD ( 4, 12, 24 GB ) i onda on ubrzava rad ? Vidim da se za windowse to kupuje, a za mac se napravi s ovim naredbama u terminalu ?

www.tekrevue.com/tip/how-to-create-a-4gbs-ram-disk-in-mac-os-x/

btw. imam i ja bi-wiring na zvučnicima i imam SSD disk u miniju

Koliko sam iščitao iz tvog posta, ti tvrdiš da je za kvalitetu mjuze bitna brzina HDD. Kad slušam mjuzu preko neta, to je stream od obično 128 kbps spojeno je s usb kablom i na dac_u je postavljen sample od 192 kHz/32 bita. Kako bi ti ocijenio taj kvalitet, ima li na netu nešto kvalitetnije za slušanje... imam optiku 100/100 pa mi brzina nije problem.

p.s. Sad sam skinuo fajl 24bit 192kHz Free Lossless Audio Codec - FLAC Studio Master(192) test (16.8 MB) vlc player imam. Kad sam pustio tih pola minute skoro nisam ništa čuo, pa sam morao pojačati zvuk na pojačalu, a prije toga sam slušao mjuzu preko stream_a ? Inače sam primjetio da kad slušam preko dac_a neš na netu, pa recimo ubacim cd, moram pojačati zvuk. Odo sad još isprobati prednji usb s iPhone i Deezer_om, da vidim ima li nekakve razlike u odnosu na dac i zadnji usb.
20.03.2015 | 21:19
@Boškardin, baš si zločest kad mi preporučuješ flac, a ni riječ nisi rekao o DSD 2.8 / DSD 5.6 formatu Instalirao sam si od KORG_a neki besplatni software, te mi je nakon te instalacije bila omogućena funkcija slušanja navedenih SACD formata na mac-mini. Nakon restarta su proradili drajveri za SACD i našao sam besplatni player VOX u kojem slušam taj format mjuze.
Prva stvar koju sam poslušao je bila od Pink Floyd - Time.dff, sama pjesma ima 903 mb. Kad sam to čuo, ostao sam na trenutak bez daha, nakon početnog šoka, počeo sam uživati u muzici i sad je sve što slušam u .dsf ili .dff formatu. Kako bi @drlovric rekao, nakon retine sve ostalo izgleda smiješno, tako i meni sva druga mjuza osim ovih formata je dječija igra...kakav crni cd ili flac

Sami album Pink Floyd - Dark Side Of The Moon 5.1 SACD .dff ima 5.5Gb. Sreća da imam vanjski disk od 1Tb usb 3.0 i mini mi ima 4 3.0 utora. Već poprilična kolekcija R&R Jazz_a, Klasike mi je na vanjskom hardu s kojeg vučem mjuzu na dac preko drugog usb na miniju. Vidim da imaš HD ssd na računalu, pa mi nije jasno zašto si išao praviti RAM Disk i šta je to RAM Disk?
Evo vam par slika za tehničke podatke o formatima za slušanje

Flac



dsf



dff


20.03.2015 | 21:40
Blago meni, kako su moje uši jeftine...
20.03.2015 | 21:46
smayoo kaže:
Blago meni, kako su moje uši jeftine...


a i vid te polako napušta LOL (drlovric) jedino te spašava ogromno znanje o OS-X, pa te zato i trpimo
21.03.2015 | 06:17
RAM disk je disk koji se moze sloziti kao dio radne memorije. Recimo, imas 32GB RAM-a, a ne treba ti toliko ili ti treba brzi disk (RAMdisk je oko 10x mrzi od SSD-a), napravis onda disk od 16GB.
Polako dolazi (za PC predezno jer u MAC se skoro nista neda ugurati) hardware koji prihvaca RAM-ove i sluzi toj svrsi. Taj sport je dosta skup, ali brzine su ogromne.
Kome to treba, nema trenutno izbor.
21.03.2015 | 09:58
Sad sam malo proguglao i vidio temu na bug.hr, brzine su stvarno impresivne.

Običan disk
http://www.bug.hr/_cache/6928abaebe647ab58d26655d0213d443.jpg?rand=791422222

Ram disk

http://www.bug.hr/_cache/767b06fdcd489a2c4ed6a3d28f62a80c.jpg?rand=557019671

Koliko sam vidio na ark.intel specifikacije na moj mini Q 2.3 GHz, ne ide više od 16 GB rama, dok za modele s i5 2.5 GHz i i7 s 2.6 GHz ide 32 GB rama. Slika je ispod, ako griješim, neka me netko ispravi.

ScreenShot2015-03-21at09.25.58.png


Molio bi malu pomoć oko računanja, ovako sam si ja to izračunao. Primjer pjesma Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond ima 1.73 GB a dugačka je 13.24 min. Znači 1320 mb/ 804 sec=2.15 mb/s je protok informacija. Na miniju imam usb 3.0 dok za marantz nisam našao podatak, mada mislim da je ima usb 2.0 U spec samo piše
Sample Rate USB type B In 192 kHz/24-bit & DoP (DSD2.8 and DSD5.6)

Tako da ne vidim nikakav benefit za kvalitetu muzike, ako si pjesme stavim na Ram disk. Možda je Ram disk dobar za neke druge namjene ili igre...ne kažem da brže nije bolje i poželjnije, nego samo konstatiram.
21.03.2015 | 12:43
Ja sam RAM disk koristio jaaaaako davno kad je HDD bio spor. Na RAM disk sam zapisivao ono što je išlo naprinter (spool).
Druga stvar, mogao si u RAM disk instalirati i DOS, ali mana je bila kad se komp ugasi, nestaje i instalacija.
Ne kužim zašto bi za slušanje muzike trebalo koristiti RAM disk.
ustav je brz koliko je brza najsporija komponenta.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 35 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.15 Seconds

Provided by iJoomla SEO