Emil Prpić 19.09.10

Jamačno nema računalne platforme za koju postoji više softvera za crtanje i, općenito, grafičko izražavanje od Maca. Siguran sam da nema korisnika Jabučnjaka koji ne bi mogao doprinijeti barem jednim imenom na listu softvera za objektno crtanje. Po čemu je onda jedan OmniGraffle tako poseban? Nije popularan kao Adobe Illustrator. Nije ni besplatan, kao Inkscape. Nije baš ni jednostavan, kao OpenOffice Draw. Pa u čemu je onda fora?

Fora je u tome što je OmniGraffle jedan od dva softvera za crtanje na Macu koji neposredno podržava Microsoftov Visio format dokumenta, a jedini koji neposredno podržava i stari (VSD) format, a ne samo novi XML-bazirani (VDX). "Fuj! Zašto mu je to uopće važno?", reći će mnogi, siguran sam. Ostali će znati zašto. Korisnicima na Windows platformi Visio je jednostavno priručni alat prvog izbora za izradu jednostavnih i srednje složenih ilustracija, dijagrama, shema i sličnih crteža komercijalne, menadžerske, i tehničke (ali ne precizne inženjerske) materije. Mnogim korisnicima koji nisu profesionalni crtači podrazumijeva se koristiti i razmjenjivati upravo Visio dokumente, bilo same za sebe, bilo ubačene kao OLE objekte u prezentacije ili Word dokumente. Tko ima takvog korisnika za klijenta, dobro zna da je pred njim očekivanje da se prilagođava navici svog klijenta, a ne obratno. Uostalom, velika većina prosječnih korisnika koji se računalom služe kao uredskim pomagalom i ničim više, nikad nije niti čula za SVG ili neki sličan open-source format.

OmniGraffle
OmniGraffle je vjerojatno najpopularnija aplikacija softveske kuće The Omni Group

E, pa tako sam i ja, kad sam naišao na klijenta koji mi je grafičke dokumente bitne za rad dostavio u Visio formatu, krenuo u potragu za alatom za Mac koji mi te dokumente može prebaciti u SVG ili nešto slično, što bi mi onda bilo jednostavno obradivo u Inkscapeu ili Neo Drawu koje sam do tad povremeno koristio. I nisam našao gotovo ništa, a ništa besplatno. Naime, VSD i VDX formati su zaštićeni autorskim pravima i autor softvera koji njima rukuje dužan je nešto plaćati Microsoftu. Izbor se sveo na ukrajinski ConceptDraw Pro, tvrtke CS Odessa i američki OmniGraffle 5, tvrtke OmniGroup. Činjenica da je raspoloživ za obje platforme (Windows i Mac) najprije me privukla ConceptDrawu, no od njega sam na prvu loptu odustao, iz dva razloga: prvo – cijena od 250 minus jedan USD koja mi se učinila pretjeranom s obzirom na ono što sam u probnom periodu vidio, a drugo – činjenica da nije sposoban izravno učitati VSD, već samo novije VDX dokumente, dok za VSD nudi besplatni web servis za konverziju VSD u VDX, uz slanje rezultata E-mailom, što je onda izazivalo daljnje probleme s mojim spam filtrom, pa veličinom primljenog maila, itd. Uglavnom, daleko prekomplicirano za tu cijenu.

OmniGraffle
Izgled OmniGraffle 5 Standard aplikacije

Uglavnom, drugi izbor se pokazao boljim – OmniGroup je tvrtka orijentirana razvoju softvera isključivo za Mac OS X i iOS. Nudi softvere za Mac, iPad i iPhone, a OmniGraffle 5 nudi u verziji za Mac i za iPad. Iako osobno još ne vidim sebe kao korisnika iPada, vjerujem da ima već nezanemariv broj korisnika koji bi ovo mogli vidjeti kao bitnu stvar. Mac verzija, koju sam imao prilike koristiti, nudi se po cijeni od 100 USD minus 5 centa. Postoji i tzv. OmniGraffle 5 Pro koji stoji 100 USD više i za njih nudi razne napredne osobine (npr. uvoz Visio kolekcija simbola – tzv. stencils – i predložaka – tzv. templates; napredniji izvoz u SVG; izravan rad s VSD dokumentima, bez konverzije i s mogućnošću snimanja natrag u VSD, a ne samo u VDX; subgrafove; tablice; unije i kombinacije predefiniranih oblika; profesionalnu kalibraciju boja; bilješke; vlastite podatkovne strukture pridijeljene simbolima; višestruke poglede na isti dokument...) koje meni osobno nisu potrebne pa sam se odlučio za standardno izdanje.

O koncepciji softvera za vektorsko (ili objektno) crtanje vjerojatno ne treba previše pisati. Jasno je da nisu svi isti. Dok su neki (poput Adobe Illustratora ili Inkscapea) usmjereni pretežno kreativnim profesionalcima koji se bave grafičkim dizajnom i srodnim djelatnostima, a drugi (npr. AutoCAD, ArchiCAD, Microstation...) strogo inženjerskim, projektantskim zanimanjima, OmniGraffle spada u onu treću grupu, kao i Visio, namijenjenu izradi ilustracija koje su više formalizirane nego slobodno kreativne, ali ipak nisu precizno inženjerske već više, onako, političarsko-menadžersko-profesorski zamagljene i apstrahirane. :-) Tu spadaju ponajprije razni dijagrami i sheme – blokovske, funkcionalne, procesne, organizacijske... Jasno, autori programa potrudili su se omogućiti širu korisnost svog paketa pa tako OmniGraffle (baš kao i Visio) pruža mogućnost planiranja interijera, crtanja električkih shema, kartografije, itd., ali ipak sve na amaterskoj razini. Naprednoj, ali ipak amaterskoj. To, dakle, znači da OmniGraffle (baš kao ni Visio) nikad ne bi mogao zamijeniti ArcInfo ili AutoDeskov MAP za jedan ozbiljan kartografski posao, niti ArchiCAD za jedan ozbiljan arhitektonski posao, niti Caddy ili E-plan za jedan ozbiljan posao elektro-projektiranja. Srećom, to od njega, za tih spomenutih 100 dolara nitko ni ne očekuje. :-)

Sama aplikacija organizirana je u tri prozora:

• glavni, s crtaćim radnim listom, pregledom stranica (canvases, kako ih autor programa naziva), strukturom objekata, alatnom trakom, itd.;

• inspektor – uobičajen pomoćni prozor u svim appleovski osmišljenim aplikacijama na koji svi stari macovci predu, a svi prozoraši frkću :-) - ovdje je primijenjen baš po mom ukusu jer umjesto tabova za grupiranje osobina (kao što ih koristi npr. iWork) koristi svojevrsne "rolete" kako bi se više grupa osobina moglo po potrebi istodobno prikazati dok se one koje su u tom trenutku suvišne s lakoćom skrivaju;

• zbirke simbola (stencils) – koncept dobro poznat svakom tko je koristio Visio, a koji ja osobno nisam sreo u drugim alatima za crtanje koje sam koristio (npr. Inkscape, NeoOffice Draw ili davni, a inače odlični MGX Designer s Windowsa 3.1), a smatram ga jako korisnim.

Zbirke simbola su, u jednom alatu koji je orijentiran poluformaliziranom crtanju i amaterskim korisnicima, definitivno najznačajniji i najkorisniji dio i glavni razlog zašto je među ovom klijentelom na Windowsima upravo Visio postao najpopularniji. Kad je npr. neki prodavač (ili, kako se to danas suptilno kaže - "ki akaunt meneđer", ili "specijalist projektne prodaje", ili ... :-) ) prisiljen osmisliti neku koncepcijsku šemicu ili dijagram koji treba ukomponirati u svoju prodajnu prezentaciju, a nema vremena ni odobren budžet da za to angažira profesionalca i sam je prilično nevičan crtanju, ključna mu je stvar da alat kojim se služi raspolaže bogatim izborom lijepo nacifranih elemenata od kojih će on, kao od Lego-kocaka, složiti svoj dijagram ili shemu. Tako će dobiti ilustraciju koja sadržajno podupire ono o čemu on govori, a istodobno izgleda – možda konfekcijski – ali ipak dovoljno dopadljivo.

U tom je smislu Visio ipak neusporedivo bogatije opremljen. Posljednja verzija s kojom sam ja imao prilike raditi dolazila je sa četrdesetak zbirki koje su uključivale čak i vrlo vjerno i detaljno nacrtane elemente računalnog i mrežnog hardvera, automobila, namještaja, IEC električkih simbola, ISO tehnoloških simbola..., a, k tome i, za prodavače i managere vrlo važnu, bogatu zbirku raznih dopadljivih strelica, oblačića, munja i sličnih efektnih simbola koji su nezaobilazan začin svake uspješne poslovne prezentacije. :o)

OmniGraffle tu nije toliko bogat, ali ipak sasvim dovoljno za 80% najčešćih primjena. Ono, međutim, što je kod OmniGrafflea zaista dobro, jest lakoća kreiranja vlastitih biblioteka simbola. Upravo u svrhu probavanja ovog dijela odlučio sam pomoću OG nacrtati shemu upravljanja sustavom grijanja u našoj obiteljskoj kući za što mi na raspolaganju nije bio ni jedan jedini gotovi simbol.

OmniGraffle
Vlastita biblioteka simbola

Znajući da je to bio drugi put da sam ovu aplikaciju uopće pokrenuo, bio sam više nego zadovoljan što mi je bilo dovoljno manje od 2 sata za kreiranje svih simbola, kompletno sa svim "magnetima" (točkama na koje se automatski hvataju spojne crte), varijabilnim podacima (tzv. "atributima" u AutoCAD žargonu), bojama, debljinama crta, itd. Kad sam zadnji put to pokušao u Visiu, bilo mi je potrebno nešto više od 2 sata da definitivno odustanem :-) i cijelu stvar riješim u AutoCAD-u (koji je zapravo vrlo neprimjeren ovakvim zadaćama). Ono što mi se u OG osobito dopalo je bila lakoća kreiranja simbola s dinamičkim tekstualnim elementima i način na koji je kasnije u crtežu koji se "gradi" te elemente jednostavno i pregledno vidjeti i mijenjati.

OmniGraffle
Pregled i mijenjanje dinamičkih tekstualnih elemenata u simbolima

Moram ovdje istaći da OG ima dosta dobro razrađen algoritam euklidskog spajanja elemenata (povlačenja spojnica između dvije točke, na način da se koriste isključivo horizontalni i vertikalni linearni segmenti – karakteristično za crtanje raznih tehničkih shema), dosta bolje osmišljen od većine alata u kojima sam tu funkciju koristio, a svakako bolje nego u Visiu. Ali ipak je ovo alat primjereniji ranije spomenutim komercijalno-menadžersko-profesorskim dijagramima i shemama, nego električnim, tehnološkim i sl. Ipak je tu na kraju bilo više muke nego da sam koristio neki profesionalni alat, kao što je AutoCAD Electrical, Caddy, ili E-Plan. No, imajući u vidu pedeseterostruku razliku u cijeni, nema uopće dvojbe da je OmniGraffle za amatersku primjenu vrlo upotrebljiv alat, čak i za tehničke sheme i nacrte.

OmniGraffle
Primjer - dio sheme automatskog upravljanja ventilokonvektorom, cca 45 minuta

Naravno, u onim situacijama gdje će ga 80% potencijalnih korisnika zaista i trebati je još bitno bolji! Predlošci i bibilioteke simbola posebno su jaki za menadžerske ilustracije.

OmniGraffle
Primjer dojmljivog korporativnog organigrama :-), 15 minuta

Osim nekoliko predpripremljenih predložaka namijenjenih prikazu organizacijskih struktura, i sličnih shema, osobito zgodna funkcija je "Automatic Layout" koja, prema odabranom predlošku elemente sheme automatski razmješta prema tome kako povlačimo spojnice među njima. Naravno, pri ručnom pozicioniranju elemenata pomaže nam dinamičko pomagalo slično onom iz Keynotea – dok mišem vučemo određeni element iz zbirke simbola na njegovo mjesto, prikazuje nam se njegovo poravnanje, simetrija, rastojanje od susjednih elemenata ili cijele stranice.

Korištenje alata s alatne trake (npr. raznih vrsta spojnih crta ili osnovnih geometrijskih oblika) ima zgodnu osobinu za jednostavan odabir da li nam to što odabiremo treba samo jednokratno ili od tog trenutka nadalje pa do odabira nečeg drugog (što je osobito korisno za crtanje spojnica shema ili dijagrama). Aktivan alat poznaje se po tamnijoj boji. Najčešće je to selektor (obična strelica za odabir objekata). Želimo li neki drugi alat (npr. konektor), kliknemo na njega jednom pa se pokraj njega pojavi mala plava jedinica, što znači da smo aktivirali ovaj alat jednokratno. Kliknemo li još jednom, aktiviramo ga trajno.

OmniGraffle
Odabir alata: jedan klik za jednokratno, dva za trajno korištenje

Vrijedno je istaći i već spomenute "roletaste" inspektore. Podijeljeni su u četiri glavne grupe – stilovi (style), svojstva (properties), stranica (canvas) i dokument (document). Svaka grupa sadrži podgrupe koje imaju ili nemaju primjenu, ovisno o tom što je odabrano. Svaka se grupa može prikazati ili sakriti (kao "roleta"), a njihov međusobni položaj može se slobodno mijenjati, već prema afinitetu korisnika. Sami prozori mogu biti "prilijepljeni" uz glavni te jedan uz drugog, ili mogu lebdjeti nad njim, a svaka grupa ima prečac kojim se može prikazati ili sakriti – od cmd+1 do cmd+4 pa verzirani korisnik može već i na vrlo tijesnom monitoru raditi zadovoljavajućom efikasnošću.

OmniGraffle
Inspektori

Što je još zgodno? Zgodno je to da program u potpunosti koristi standardne geste TrackPada na standardni način, uključivo i rotaciju i uvećanje/smanjenje "štipanjem". Ovo je nešto što mi, nažalost, jako nedostaje npr. u Inkscapeu, a i u NeoOffice Drawu gdje to nekako "živčano" radi. Sve u svemu, što se radne ergonomije tiče, OmniGraffle je bitno bolji od bilo čega drugog ove vrste što sam imao prilike koristiti, uključivo i od Microsoft Visia (od kojeg je sve i počelo). Naravno, pretpostavka je da je korisnik naviknut na "appleovski način" rukovanja aplikacijama (filozofija bazirana na drag&drop, TrackPad gestama i inspektorima, nasuprot uobičajene prozoraške – desnoklik i properties). Tko nije na to navikao, taj mu način ide na živce i samim tim postaje neefikasan. Kako u OmniGraffleu, tako i u npr. iWorku ili nečem trećem. To je onda već stvar prihvaćene filozofije. U svakom slučaju, imam dojam da bi ovaj program mogao doista dobro funkcionirati na iPadu. Ako je neki vlasnik iPada to slučajno već probao, zanima me kakvi su dojmovi!

OmniGraffle
Primjer dojmljive komercijalne ilustracije :o), 5 minuta

Što mi se baš ne sviđa? Hm... Zapravo jedina ozbiljna primjedba koju imam je ta što se TrackPad gestom može lako nešto nehotice zabrljati. Naime, ako je neki objekt na stranici odabran, gesta za rotaciju ili uvećanje/smanjenje djeluje na odabrani objekt, na način da ga zarotira i poveća/smanji. Ako, pak, ništa nije odabrano, ove iste geste djeluju na cijelu stranicu, ali ne u smislu izmjene, nego samo prikaza. Dakle – uobičajeno uvećanje ili smanjenje prikaza. Kako ne postoji jednostavan i intuitivan način za deselektiranje svega, nego se to postiže "klikom na prazan papir" lako je pogriješiti. Ako imamo npr. euklidski konektor koji ide preko cijele stranice, a klik "na prazno" ispadne negdje u zoni njegova zahvata (konveksne površine koju taj konektor imaginarno zatvara) umjesto deselekcije svega odabiremo taj konektor pa onda umjesto npr. uvećanja prikaza stranice povećamo konektor. Kako je konektor na početku i na kraju fiksiran "magnetima" za objekte koje spaja, ovo povećavanje mu zapravo mijenja oblik, kao da ga "napuhuje". I onda se sve razbaca. Grrrr :-[

Naravno, to se undo komandom jednostavno popravlja. Ako čovjek odmah shvati što je učinio (što nije uvijek slučaj). Meni bi super odgovaralo kad bi negdje u podešenjima aplikacije postojala kvačica kojom se isključuje djelovanje TrackPad gesta na pojedine odabrane objekte. Nažalost, nisam je pronašao...

Što na kraju zaključiti? Isplati li se kupiti OmniGraffle? Netko tko je prisiljen prihvaćati i generirati Visio dokumente zapravo i nema izbora. OmniGraffle je jedini softver za Mac koji jednostavno i pouzdano učitava i VSD, i VDX dokumente, a generira VDX. Međutim, to jamačno nije jedina potencijalna klijentela za ovakav softver. Uspoređujući slične aplikacije, moram reći da je npr. besplatni Inkscape, iako u mnogočemu "jači" od OmniGraffle, ipak manje prikladan za brzo i jednostavno crtanje poslovnih ilustracija. Neki drugi, meni nepoznati, profesionalni alati jamačno su barem jednako dobri, ali i bitno skuplji. Meni OmniGraffle odgovara odlično.

 

Komentari  

dpasaric
19-09-2010 | 23:11
Koristio sam ga samo jednom, kada sam brzo morao složiti jedan blok-dijagram i ostao mi je u odličnom sjećanju kao super komad softvera u kojem možeš brzo zakrpati problem čak i kada si "bačen u vatru". Učinilo mi se super što dolazi s Macom na disku (nisam zagledao dolazi li i dan danas, neka pliz pogleda netko s novim Macom), ali čim Apple odabere neki shareware da isporuči sa strojem to znači da je natprosječne kvalitete. Sada vidim da ga ti koristiš i za daleko ozbiljnije poslove i baš mi se čini kao pravi "Mac komad softvera". Koliko vidim nikada ga nisu objavili za Windowse. Mora da su i oni nekakvi Mac desničari? ;-)
smayoo
19-09-2010 | 23:30
Ne sjećam se da sam dobio OmniGraffle na disku, niti s Minijem, niti s MBP. S obzirom na cijenu od $100, dodao bi još - "nažalost" :-)

Nijedan softver koji su napravili nije za windowse. Isključivo Mac, iPhone, iPad. Čisti desničari. :-D
john_st
19-09-2010 | 23:40
omnigraffle je zakon! koristim ga već godinama još od verzije 4 i imam same pohvale za nj.
DrAle
19-09-2010 | 23:46
Odličan prikaz odličnog komada softvera. Koristim ga za izradu raznih grafikona, dijagrama, shemi i sl. Privukla me jednostavnost, intuitivnost korištenja, user interface i brzina kojom mogu doći do konačnog rezultata.
U par klikova dijagram je gotov.
Htio sam ga kupiti i za iPad, no zbog prilične cijene (za iPad softver) od 50$ zasad sam odustao. Ukoliko mi zatreba neću oklijevati. Dotad ću ga koristiti na iMacu.
Dobro je znati da Omni daje edukacijski popust na svoj softver (ne i za iPad).
BTW ponovit ću: odličan prikaz OG koji mi je ukazao na neke njegove mogućnosti koje ne koristim, a koje će mi dobro doći
DrAle
19-09-2010 | 23:54
Samo da dodam da je i ostali softver Omni grupe odličan: Omnifocus (OS X i iPad), OmniGraphSketch er (OS X i iPad) te Omni Plan
Ispast će da sam Omni apologet, ali govorim to kao zadovoljni korisnik njihovih proizvoda
dsakic
20-09-2010 | 01:14
OmniGraphSketch er je zakon! Grafovi napravljeni njime su cisti, precizni i jednostavni za napraviti. Svaka cast Omni grupi. I svaka cast na pregledu!
smayoo
20-09-2010 | 01:14
Mislim da je OmniFocus za iPhone (i logično bi bilo, to je task organizer). Hvala za pohvale. Drago mi je da sam i starom korisniku uspio otkriti nešto što nije znao. :-)
ToriK
20-09-2010 | 07:46
:-) software na stranu primjeri su extra :D
DrAle
20-09-2010 | 08:48
@Smayoo
Omnifocus je i za iPhone, ali sam u zagradi naveo na kojim ga platformama ja koristim
ljutko
20-09-2010 | 08:52
Odličan i vrlo koristan software - ja koristin Pro verziju, redovito i uglavnom za tehničke stvari, i nikad nisam požalio plaćenih 100 USD. Zna mi se ponekad srušiti - koristim MB Pro 13" + vanjski Cinema Display 20", ali od zadnje nadogradnje se nije za sada više desilo (nadam se da će tako i ostati).

Vrlo koristan link: http://graffletopia.com/
Djuro genijalac
20-09-2010 | 09:28
Bravo Smayooooooooooo ooooooooooooooo ooooo! A organirgram je zakon! :-DDDDDDDDDDDDD DD
Tomek
20-09-2010 | 13:07
Eto potpisujem Djuru genijalca... Organirgram je vrhunski... :D
nmrzlja1
20-09-2010 | 17:57
divna ti je ilustracija ;-)
DrAle
20-09-2010 | 19:24
BTW ja se sjećam Alije Sirotanovića u džepu. Hiljadarka!!!
dpasaric
20-09-2010 | 19:36
Mene oduševio nepotistički detalj - braća Krivina u prodaji i nabavi! :-)
smayoo
20-09-2010 | 23:05
Hvala svima na pohvalama. BTW, svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna. :-)
miomika
21-09-2010 | 23:50
sludili te stencili (kao i mene) mislim da na macu nema tako još jednostavog programa za takvu namjenu. koristim ga još od verzije 4 s valja 1 GB custom stancila

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 58 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

IgorD, tino1, zeljacveseljac, Anonimci (727)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.00 Seconds

Provided by iJoomla SEO