Apple je, kao što vjerojatno i sami znamo, prilikom proizvodnje svog iPhonea pripazio na mnogo stvari. Raznim metodama Apple je na neki način nametnuo oblik korištenja iPhonea, i to putem programa iTunes. Vađenjem mobitela iz kutije nakon kupovine odmah smo morali susresti i iTunes preko kojeg smo neizbježno morali aktivirati mobitel. Možda su i neki od nas, tražeći način prijenosa multimedijskih sadržaja na dotični uređaj, ostali razočarani saznavši da se to službeno može jedino putem iTunesa.

I tako dolazimo do teme današnjeg članka, a to je kako koristiti iPhone, upravljati podacima na njemu, te pristupiti mu bez korištenja iTunesa. 

Ne jailbreakajući mobitel, to možemo učiniti putem programa "DiskAid" (9,90 $) te "PhoneDisk" (19,95 $).

slika1.jpg

Povezivanjem iPhonea sa računalom i korištenjem ovih programa dobivamo pristup u iPhoneov filesystem. Ako je suditi po mom mišljenju oni i nisu pretjerano korisni, osim za neke sitne kozmetičke radnje, zbog toga što se ne vide sve datoteke koje se nalaze na uređaju. U sklopu ovog članka bilo mi je bitno ispitati, mogu li se glazba, fotografije i video uz pomoć gore nabrojanih programa staviti na iPhone ne koristeći iTunes. Nažalost, odgovor je u ovom slučaju niječan.

Zašto ne?

U slučaju kada putem iTunesa stavljamo multimediju na mobitel, on naše sadržaje na nama nepoznat način razlomi u manje datoteke. Jedino tako iscjepkane datoteke iPhone prihvaća, dodaje u svoj Library i naposlijetku čini dostupnim na samom uređaju. 

Pošto DiskAid i PhoneDisk ne obrađuju datoteke tako da ih učine prepoznatljivim iPhoneu, samim time smo dobili odgovor zašto se multimedija u korisnom obliku ne može prebaciti na iPhone. 

Doduše, postoji i iznimka, navedena na PhoneDiskovoj web stranici. Tamo se deklarira mogućnost stavljanja fotografija na mobitel, ali samo putem MAC-a, ne i PC-a. 

Pošto nemam MAC, nažalost nisam u mogućnosti isprobati navedenu funkcionalnost.

Moj je zaključak da se ovim programima ne može ukloniti breme Appleovih restrikcija, te ću ih izuzeti iz daljnje analize. 

PwnTunes

Lutajući bespućima interneta i tražeći solucije za probleme onih koji baš i ne vole iTunes, a usudit ću se reći da tih baš i nema malo, nabasao sam na aplikaciju za iPhone pod nazivom PwnTunes.

Da pojasnim, ne radi se doslovno o aplikaciji, već o Cydia tweaku. Zato vam i ne moram posebno napominjati kako je pretpostavka za korištenje PwnTunesa jailbreakan mobitel. PwnTunes se može skinuti sa BigBoss repozitorija, a također ga se može i besplatno testirati. 

Informacije s interneta zaista su obećavajuće. Navodi se da se tweak jednostavno instalira na mobitel, napravi respring, te iPhone jednostavno spoji na računalo koje će ga prepoznati na sličan način kao i USB stick. 

slika3.jpg

Kao što je bilo obećano, tako i jest bilo u stvarnosti. Spajajući iPhone na laptop, kao i obično pojavio se dosadni pop-up što želim učiniti. Kliknuvši na opciju "Otvori samo datoteke" put me vodi do "Internal Storagea", kao što je i uobičajeno. No kada se otvori Internal storage, pojavljuje se nama neuobičajen prizor u obliku nekoliko mapa, a to su: 

  • DCIM
  • Downloads
  • iTunes Music
  • My Music
  • Misc
slika4.jpg

U prvoj mapi nalaze se naše fotografije iz Camera rolla, u downloads mapi se kod mene nije našlo ništa (vjerojatno iz razloga što ništa nisam skinuo), u iTunes Music moja glazba syncana putem iTunesa, u Music mapi ništa, a u Misc mapi se i našlo nešto, ali o tome kasnije.

Način korištenja uopće nema potrebe objašnjavati, jer je identičan kao i sa usb stickom. Instalirajući PwnTunes na iPhone dobivamo mogućnost jednostavnog plug-in spajanja na svaki PC na kojem ne treba biti instaliran iTunes, kao što je slučaj sa prethodno opisanim programima. Također nisu potrebni nikakvi posebni driveri. Iznimka je jedino što se u slučaju spajanja na Windows XP PC iPhone iz nepoznatog razloga neće pokrenuti. Potrebno je instalirati Win XPfix, koji se isporučuje sa PwnTunes, i to u MISC mapi. Ja sam konkretno taj fix prebacio na usb i zatim na sporno XP računalo instalirao fix, nakon čega je sve radilo besprijekorno. 

Dakle, sve radi na principu jednostavnog priključivanja na računalo, te drop-in i drop-outa datoteka koje želimo prebaciti na uređaj. 

Uvaženi članovi Jabučnjaka Riba i Sank isprobali su kompatibilnost PwnTunesa s Mac računalima. Nažalost, iako developeri to planiraju, PwnTunes bez Paralellsa na Macovima ne može raditi. 

Pošto sam spomenuto sve osnovne značajke, prijeđimo na samu suštinu problema kojim se bavimo. 

Prebacivanje multimedijskih sadržaja i daljnja distribucija istih

Kada želimo prebaciti glazbu, fotografije ili video na iPhone, važno je znati da to radimo putem mape My Music (za glazbu u .mp3 formatu), te mape DCIM (za fotografije i video zapise sa .mov ili .mp4 ekstenzijom).

Glazba

Nabrajajući gore mape koje se nakon instalacije PwnTunesa nalaze u internal storageu, zasigurno ste se zapitali zašto za glazbu postoje dvije mape. Odgovor se opet krije u specifičnom načinu spremanja glazbe na mobitel. Kada želimo glazbu prebaciti na iPhone, to činimo isključivo putem mape My Music. Nakon što je .mp3 glazba prebačena, slično kao i sa fotografijama, iPod aplikacija će prilikom sljedećeg otvaranja ažurirati sadržaje te prikazati novododanu glazbu.

Moje je mišljenje da se ovo moglo izvesti malo spretnije, bez dvije mape, ali naravno da u tome ima prednosti koja se očitava u mogućnosti daljnje distribucije sadržaja na druge uređaje. 

Fotografije i video

U mapi DCIM postoji još jedna mapa koja se u mom slučaju naziva „800AAAA“ gdje se nalaze sve fotografije i video sadržaji koji su trenutno na iPhoneu. 

Ukoliko nešto pak želimo prebaciti na iPhone, jednostavno kopiramo materijal, te ga zalijepimo u predmetnu mapu. Prilikom sljedećeg otvaranja Foto aplikacije medijateka će biti ažurirana te će se materijali vidjeti u Camera rollu. 

Premještajući fotografije i video zapise primijetio sam nekoliko nedostataka. Naime, datoteke se neće poredati po datumu, već samo po nazivima. Kako bi to izbjegli moramo na samom računalu datoteke sortirati po datumu, te ih tako skupno preimenovati.  

Također je primijećeno da PwnTunes fotografije nekada duplicira u mapi i to tako da duplicirane datoteke preimenuje u "IMG_00XX.JPG", a naše datoteke ostavi pod istim nazivom. Naglašavam da su u ovom slučaju samo "IMG" datoteke korisne, dok naše originale nije moguće otvoriti jer su navodno oštećeni. Rebootanjem mobitela suvišne datoteke bez IMG prefiksa bivaju obrisani. 

Zapazio sam još jedan bug koji se dogodio u ovom slučaju dupliciranja datoteka. PwnTunes mi je na dva mjesta duplicirao dvije fotografije, izbrisavši mi pak dvije fotografije koje su se trebale nalaziti na mjestu duplikata. Moram reći da se ovo meni dogodilo samo jedanput, a u svim ostalim probama i testiranjima je sve bilo normalno. Možda je problem bio i do mene. 

Sve navedeno odnosi se na import dvije ili više datoteka. Kada sam nešto išao stavljati pojedinačno, sve je bilo u redu. 

  Savjet: Ukoliko ćete raditi restore iPhonea, prije nego što počnete spremati fotografije putem PwnTunesa uslikajte barem jednu fotografiju. U suprotnom slučaju, dakle ako prvo transferirate fotografije ne uslikajući niti jednu, prilikom Vašeg prvog fotografiranja fotografija će biti spremljena u novokreiranu "101APPLE" bazu podataka, što će kao posljedicu imati to da preko računala nećete vidjeti spomenutu bazu. 

Distribucija

Nakon što smo svoje datoteke uspješno prebacili na iPhone putem WinSCP-a na PC-u ili iFilea na samom iPhoneu, otvorit će nam se mogućnost browsanja datoteka na iPhoneu. 

Fotke i video bit će spremljeni na lokaciji /var/mobile/media/DCIM/100APPLE...

slika5.jpg

...a glazba u /var/mobile/media/My Music

slika6.jpg

Pošto je okosnica ovog članka sam iPhone, kao način daljnje distribucije s njega izdvojit ću iFile.

Pošto znamo gdje su naši datoteke spremljene lako dođemo do njihove lokacije, a kad smo tamo iFile nam dopušta da datoteke šaljemo putem bluetootha na druge iPhone uređaje ili putem Celeste Bluetooth aplikacije na ostale mobitele koje podržavaju bluetooth. Naravno ne smijemo zaboraviti i mogućnost "kačenja" datoteka u attachment e-maila kojeg možemo poslati našem željenom primatelju. 

Ovakvim osebujnim načinom daljnje distribucije sadržaja ispunjena je još jedna svrha PwnTunesa. Ne smijem prešutjeti da nećemo moći slati dalje datoteke s iPhonea ako nemamo upravo ovaj iFile app (cijena 4 $, preko 6,5 milijuna plaćenih downloada).

PwnTunes stand-alone

Ukoliko želimo preko iPhonea skinuti neki glazbeni sadržaj te ga importirati u mobitel bez korištenja računala, to također možemo učiniti. Preduvjet je opet iFile aplikacija. 

Kako bi to napravili moramo putem besplatnih download manager aplikacija (npr. Besplatni "Downloads Lite" sa AppStorea) skinuti željenu glazbu. Koristeći se iFileom, pronađemo lokaciju gdje je pjesma (ili više njih) spremljena, te ju prebacimo u mapu /var/mobile/media/My Music.

slika7.jpg

Nakon toga u postavkama PwnTunesa uključimo opciju "Need Sync", te otvorimo iPod app. Nakon toga će, kao i u slučaju kad glazbu prebacujemo putem računala, ona biti syncana te dodana u library. 

Spremanje fotografija nije toliko zahtjevan problem. Za to nam ne trebaju ni PwnTunes ni iFile, nego samo Safari. Držimo prst na željenoj fotografiji, te odaberemo Save Picture, a Safari će obaviti ostatak za nas. 

Ovo sam čisto spomenuo iz razloga ako bi se netko od vas zapitao kako spremiti fotke. :)

Korištenje iPhonea kao USB sticka

Nabrajajući mogućnosti PwnTunesa spomenuo sam iPhone u kontekstu sa USB-om. Moguće je da ste već zaključili kako se iPhone može koristiti u istoj ulozi kao i pravi USB što ga posjedujemo, u slučaju da neke datoteke prebacujemo nekuda ili ih jednostavno želimo imati sa sobom. 

Takve datoteke jednostavno spremimo u Misc mapu koja služi za pohranu svih ostalih datoteka koje nam trebaju, a da nisu fotografije, video ili glazba. Naravno da se i ove potonje nabrojane stvari mogu pospremiti u Misc mapu, ukoliko nam je iz nekog razloga potrebno odvajanje od ostalih datoteka. 

PwnTunes ukratko

Kao što su nas djedovi i bake sigurno naučili, na ovom svijetu ništa nije besplatno, ili kako bi amerikanci rekli "There is no such thing as a free lunch." 

Cijena PwnTunes aplikacije iznosi 12,99 $. Ukoliko želimo daljnji komfor, možemo si pribaviti i iFile aplikaciju koja košta spomenutih 4 $. To nije neophodno, ali je preporučljivo. 

slika8.jpg

slika9.jpg

Zaključak

Iako se PwnTunes bez Paralellsa na MAC-u ne može pokrenuti, to ništa ne umanjuje na njegovom značaju i doprinosu za oslobađanje iPhonea od Appleovog stiska. 

Po meni, najveća mana PwnTunesa jest njegova neosporno visoka cijena od trinaest dolara. Za naše tanke hrvatske džepove je to ipak malo previše. Ako bi se ipak odlučili platiti ovu aplikaciju, novac svakako neće biti bačen u vjetar. PwnTunes se odlikuje perfektnim funkcioniranjem importiranja glazbe, kao i rješavanjem poteškoća u slučaju problema na način da se poništi baza podataka. 

Importiranje fotografija i video zapisa jest malo slabije razrađeno, ali ako obratite pozornost na sitna pravila koja sam spomenuo sve će raditi besprijekorno. 

Uzimajući u obzir da uz ovu aplikaciju iPhone sa njegovim vitalnim funkcijama možemo skoro u potpunosti koristiti bez iTunesa, smatram da će ova aplikacija mnogo pomoći i Macovcima koji su u svojim svakodnevnim životima okruženi PC-ima bez iTunesa. 

Korištena oprema i aplikacije:

  • Windows 7 x64 PC
  • iPhone 4, iOS 4.3.2
  • PwnTunes 1.3.0.0-1
  • iFile 1.5.0-4 

Za:
  • izvrsno importiranje glazbe
  • mogućnost korištenja mobitela bez iTunesa
  • integriranost u OS
  • programska podrška
  • brzo prepoznavanje prilikom priključenja
  • brz prijenos podataka na mobitel
Protiv:
  • nekompatibilnost s Mac računalima
  • visoka cijena
  • nerazrađeno importiranje fotografija

 

 

Komentari  

Riba
06-05-2011 | 12:14
Po nekim informacijama na netu pwntunes bi mogao raditi za XNJB na Macu. Kako koristim XNJB sa spajanje na moj Samsung player, isprobao sam to sa pwntunes na iPhoneu 4, međutim sve što sma postigao jest da se XNJB svaki put srušio pri pokušaju spajanja.

Fail. :-)
Sank
06-05-2011 | 15:01
Hackerivs, super prikaz, svaka čast i hvala na informacijama. Ja sam ga isprobao i svidjele su mi se mogućnosti. Na poslu koristimo PCje pa će PwnTunes poslužiti svojoj svrsi, a da ne moram instaliravati iTunes (često to na službenim računalima nije ni moguće) ili pak sa sobom vući još kakav laptop ;-) Šteta je da ne podržava Mac OS X, ali iMac mi je kod kuće i na njemu mi iTunes radi perfektno sa moja dva iPada i iPhonea pa je tako sve na svom mjestu. Thumbs up za odličan prikaz!
dpasaric
06-05-2011 | 17:47
Nikada nisam imao potrebe bježati od iTunesa, ali pozdravljam mogućnost alternative. Istina je da je Apple cijelu tu iPhone priču ugurao malo na silu, a da iTunesi nikada nisu bili zamišljeni kao nekakav digitial-media hub za sve i svašta, pa i za mobilne uređaje. Još su oni sve to dobro posložili obzirom na sve zadatke koje iTunesi danas obavljaju.
zoro
06-05-2011 | 18:23
Zašto bi bilo jednostavno kada može biti komplicirano. :-) Svaka čast onom tko si da ovoliko truda naspram jednostavnih iTunesa.
gogh
06-05-2011 | 22:50
Ja kad cujem za iTunese ovo malo kose na glavi mi se odmah digne. No dobro, veci problem mi je nemoguca misija sortiranja i pustanja glazbe u tom cudu od programa, s kojom se borim vec sest mjeseci, nego iPhone. Ono sto mi je bilo najbitnije kod telefona je razmjena fotki i videa. No za to mi savrseno dobro radi program PhotoSync koji preko wirelessa skida i salje fileove na iPhone.
MAK
07-05-2011 | 01:52
Kako stvari stoje, s MacOS X Lionom će i Tunesima ostati samo glazba (već su filmovi na njima postali protupprirodni blud). AppStore će biti najvjerojatnje iz iTunesa najprije dislociran da se aplikacije mogu kupovati direktno s telefona.
Na Macu i onako s fotkama hendlaju iPhoto i Aperture, a s videom iMovie i (tko već ima)…
Itunesi su bili trojanski konj i red je da to prestanu biti jer je njihova uloga, posebno na PC-u, stvarno otišla u perverziju...
RayezFou
07-05-2011 | 09:40
baš me zanima jel bi ovo radilo preko crossover programa
Anonimac
09-05-2011 | 17:23
Je li itko ikad cuo mozda za MediaMonkey? :-) Sync bez iTunesa? Nema problema, taj program postoji jako dugo, podrska za iPhone je stavljena kada je izasao iPhone 3G. http://www.mediamonkey.com/

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 57 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MacSlavko, Riba, ZeljkoB, zoranowsky, Anonimci (726)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO