Goran Paulin 01.04.10

Za nekoliko dana Newton će uskrsnuti u nemalom broju američkih domova, a traženje easter eggova nikada neće biti zabavnije! Svjedočit ćemo fenomenu novog fada. Za razliku od prethodnih iĐiđa za koje se znalo da služe slušanju glazbe ili telefoniranju, ovu pločicu želimo posjedovati i bez jasne ideje što ćemo s njom. Toliko je cool da smo spremni kupiti je i tek onda razmisliti čemu bi nam mogla poslužiti. U nedostatku inspiracije možemo krenuti s njom u ruksaku na Sinaj i tamo downloadati 10 Jobsovih zapovijedi. Znamo kako priča ide dalje, a ako i ne znamo, mediji će se pobrinuti isprati nam mozak sljedećih tjedana.

Zato bi bilo najbolje privremeno pobjeći na pusti otok.

Kojih 3.500 knjiga biste ponijeli na pusti otok?

Vječna trilema! Pogotovo ako ste se navukli na Amazon i godinama skladištili knjige u najboljoj namjeri da ih jednom prilikom i pročitate. Srećom po vas, knjiškog ovisnika, Amazon je oformio ekspertni tim s jednim jedinim zadatkom: olakšati ljudima taj izbor! Mjesecima su proučavali nevjerojatno vjerojatnu vjerojatnost da se svatko od nas u jednom trenutku svog života nađe na pustom otoku. Iako su Biblija, Robinson Crusoe i SASov priručnik za preživljavanje zvučali kao logičan pretpostavljeni izbor većine, rezultati istraživanja potpuno su demantirali očekivanja Amazonovih znanstvenika! Gotovo da nije bilo pisane riječi koju netko nije poželio ponijeti sa sobom. Na popisu se našao čak i Raybournov "The Shadow God"!

Amazonovi znanstvenici su se unervozili. Počeli su nekontrolirano šetati laboratorijem dok su ih miševi mirno promatrali. I to je trajalo danima. A onda se Ivana, najmlađa među njima, dosjetila: "Zašto uopće birati samo 3 knjige ako ih mogu ponijeti 3.500? I to 3.500 koje će prethodno kupiti na Amazonu!"

Koraci su naglo utihnuli. Svi su pogledali Ivanu i, spoznavši očito rješenje u trenu, povikali gotovo u glas: "Kindle!"

Vječna trilema napokon je bila riješena.

policaKnjige.jpg
Tolkienovim riječima: "One book to read them all!"

Panov labirint

Kindleov uspon i aktualna dominacija tržištem ebook readera započinje 2007. godine. Sony je čak tri godine ranije predstavio svoj prvi čitač (Librié) e-knjiga baziran na elektronskom papiru, a 2006., godinu dana prije pojave Kindlea, i novi model (Reader) čiji brand njeguje do danas. Iste godine Motorola se zaigrala sa e-papirom i tako je nastao sada već legendarni Motorola FONE F3 - "mobitel za telefoniranje".

F3 je ujedno bila i prva primjena e-papira koju sam imao priliku vidjeti uživo. Poveselio sam se da je bespotrebnom printanju konačno odzvonilo! Šume, radujte se!

Kladio bih se da sam na trenutak začuo i zahvalnu melodiju frule iz krošnje obližnjeg hrasta...

Američki san

Apple je baš u to vrijeme predstavio iPhone. I uspješno odgurao Kindle na začelje geekovske Wish Liste.

Početkom 2009., kad je iPhone već postao jedan od naših standardnih kibernetskih usadaka, pojavio se Kindelov potomak nimalo maštovitog imena: Kindle 2. Oprah ga je izreklamirala posvetivši mu cijelu jednu emisiju. I na kraju ga podijelila publici koja je vrištala u transu. Poželio sam biti među njima.

Želja me prošla za par sekundi, ali ne i ideja Kindleiranja. Dokliktao sam do Amazona i... i razočarano produžio na spavanje: bila je to još jedna e-điđa u Amazonovoj ponudi koju nisu isporučivali u Hrvatsku. Ponovo sam poželio biti među onom istom publikom, debljati se jedući hamburgere, igrati baseball i glasovati za Busha. Kažnjen sam noćnom morom istog sadržaja.

Moje ime je DX

U međuvremenu sam zaboravio na Kindle i prekršio zavjet Panu: stabla su i dalje stradavala, papirnate knjige gomilale su se na mojoj polici. A onda je, krajem siječnja, kao i bezbroj puta do sada, e-mailom stigla Amazonova preporuka novih proizvoda. Pažnju mi je privukao DX. Kindle DX.

Bio je velik. Kao knjiga! I bio je kupljiv iz Hrvatske. Proveo sam neko vrijeme tupo gledajući u oglas. A onda sam požurio kliknuti "Buy" - prije nego se predomisle.

Odmor u Leskovcu

Kindlu je trebao dva dana da preleti Atlantik. Mogao sam uredno pratiti njegovo kretanje kroz svako selo u Americi zahvaljujući sustavu trackinga. No, jednom kada je stigao u Hrvatski Leskovac, ostao je tamo danima. Valjda u karanteni. Čak i kada sam primio poziv za isporuku, iz Rijeke, Internet je i dalje tvrdio da je Kindle u Hrvatskom Leskovcu. Svi smo mi, čini se, Hrvatski Leskovac. A tamo je, naravno, carina uzela svoj danak. Zapravo, carine nema, ali tu su uvijek rado plaćani troškovi carinjenja i PDV-a.

Razvoj ekološke svijesti

Stigao je zapakiran u kartonsku kutiju nalik na onu u kojoj inače dolaze knjige. Naivno sam pretpostavio da me u kutiji čeka predivna Kindle kutija koju ću udomiti na nečijoj Polici Za Lijepe Kutije. Ali vraga! Amazon prakticira WYSIWYG kad je riječ o pakiranju - nakon što sam doslovno počupao vanjsku ambalažu, dočekao me još jedan komad reciklabilnog kartona - i to je bilo to. Srećom, nisam fan ambalaže pa me zapravo veseli što, nakon vađenja Kindlea, micro-USB kabela i relativno (ne)upotrebljivog US power adaptera, bez grižnje savijesti, sve drugo mogu baciti u smeće.

ambalaza.jpg
Rinfuza?

Gandalfovi geni

Lagao bih kada bih rekao da sam se zaljubio u Kindle na prvi pogled. Nisam. Jonathan Ive me razmazio i ne mogu se oduprijeti dojmu da je Kindle nekako... retro.

Kao prvo, bijel je. OK, to nije nužno retro. Ali... bijel je!

Možda i treba biti bijel kad već oponaša papir? Hm. Ajde, neka mu je. Ima tipke. Puno tipaka! K vragu, ima cijelu tipkovnicu! Pa još malo tipaka po rubu. I "5-way controller" u obliku malog kockastog joysticka koji se ugnijezdio između bočnih tipaka. Srećom, sve to je napravljeno od ruci ugodne plastike pa donekle pristojno izgleda. Retro pristojno.

Jesam li spomenuo da je bijel?

E-papir ima jednu manu: nije bijel. Siv je. I to smanjuje kontrast prikaza. Kad je okružen crnim, kao što je, primjerice bio, Motorolin F3, sivo djeluje bijelo. Ali kad je okružen bijelim, kao na Kindleu, sivo djeluje - još sivije! I upravo ta sivoća je najveći minus kako Kindlea tako i svih drugih e-čitača baziranih na e-papiru. Šteta. Ali, kažu, čovjek se na sve navikne... pogotovo kad je to na što se navikava platio $489, koliko DX trenutno košta. Usporedbe radi, prvi, bitno manji Kindle, koštao je nemalih $399. Cijene su prekobarske, naravno. Zahvaljujući transportu i daćama u Hrvatskom Leskovcu, konačna cijena DX-a je preko $700!

Knjige u 60 sekundi

I što u konačnici dobijemo za te novce? Osmijeh od uha do uha kad vidimo kako izgleda prikaz e-knjige na e-papiru! Na "ekranu" dimenzija 137 x 201 mm, u rezoluciji 824 x 1.200 pixela, u 16 nijansi sive, dokumenti koje inače osuđujemo na crno-bijelo printanje izgledaju sjajno. Pritom ne mislim na "sjajno" zbog male količine refleksije koja je ipak prisutna (za razliku od "pravog papira" na kojem je uglavnom nema) već na "sjajno!" utoliko što oči uživaju gledajući elektronski prikaz nečega što, napokon, ne blješti.

Ako nam to nije dovoljno za opravdati Kindleovu cijenu (a nije!), dobrodošla je informacija da Amazon Kindle izdanja prodaje nerijetko i po cijeni 30% povoljnijoj od cijene papirnatih izdanja - što znači da ćete Kindle isplatiti razlikom u cijeni nakon što kupite e-literature za $2.400. Zaokružimo na stotinjak knjiga.

Zahvaljujući Amazonovom Whispernetu koji putem ugrađenog 3G/EDGE/GPRS modema kupljene knjige, časopise ili novine dostavlja za manje od minute, riješit ćete se i plaćanja poštarine.

Ali, naravno, ni to vam nije dosta za pravdanje investicije. A što kažete na besplatan Internet?

Patka!

Nije patka. Osim što zvuči kao dobar povod za revoluciju (uz besplatno školstvo i zdravstvo!) i kao još bolji reklamni trik, besplatan Internet je jedan od Kindleovih najboljih featura. Amazon iskreno vjeruje da nećete kupiti Kindle da biste krali e-knjige, trpali ih u njega i uživali u čitanju. Amazon iskreno vjeruje da ćete u konačnici kupiti barem $2.400 knjiga odabranih između 450.000 naslova koliko trenutno nude u Kindle izdanju. I zato vam poklanja pristup Internetu bez obzira gdje se nalazili na kugli zemaljskoj!

Ali! Prije nego se poveselite kako se investicija konačno isplatila, pomirivši se s činjenicom surfanja u crno-bijelom svijetu dolazimo, do "kvake" - jedino čemu možete pristupiti putem besplatnog Interneta (ne računajući sam Amazon) je Wikipedia! I to samo na engleskom. Amerikanci imaju privilegiju besplatnog korištenja Interneta u puno širem obimu, a nama neke defaultne opcije, poput guglanja i pristupa blogovima, ostaju neupotrebljive.

Mene svejedno veseli ideja imanja uvijek up-to-date "enciklopedije" gdje god se nalazio. I to besplatno. Ne računajućih inicijalnih $700.

Uredsko PRCanje

Jedini potencijalni dodatni trošak na koji možete računati, ne računajući kupovinu e-literature, je trošak konverzije vaših dokumenata (TXT, DOC, HTML...) putem Amazonovog servisa u Kindleov nativni format (AZW). Ukoliko neki takav dokument pošaljete na vaš_kindle_username@kindle.com, Amazon će besplatno obaviti konverziju, ali će vam naplatiti (i to $0.99 po megabajtu) isporuku konvertiranog materijala na vaš Kindle putem Whisperneta - opcija koju vrijedi imati kada vam netko iz ureda mora brzo dostaviti e-dokumente.

Ako vam je to neisplativo (ili ste jednostavno škrti), isti dokument možete poslati na konverziju na vaš_kindle_username@free.kindle.com i dokument će se, konvertiran, vratiti na vaš mail odakle ga možete, preko USB-a, prebaciti na Kindle.

Ukoliko se pak uopće ne želite petljati s Amazonom, puni paranoje da će vaš tajni dokument umjesto na Kindleu završiti u Dosjeima X, na raspolaganju vam je odličan MobiPocket Creator. Ekkk... not! Dotični postoji samo za Windowse. OK, možda ih imate na Macu pa ni to nije problem, ali ako tražite nativno Mac rješenje, calibre (s malim slovom!) je sasvim solidan - najveća mana mu je neprepoznavanje DOC formata. Većinu drugih uredno MOBIra, AZWa i isPRCa. Hoće li pomoći ako kažem da je besplatan? Vjerojatno neće. Ali besplatan je.

Na mirilima

Konačno smo iscrpili sva neugodna pitanja koja se tiču novca, pa se možemo na miru posvetiti - brojkama. A u nikad provedenom usporednom testu Amazonove Bijele Pločice i Appleove Crne Pločice, brojke kažu sljedeće: Kindle je 3,7 mm tanji. I 140 g lakši. Ali i kao takav je malo prebucmast i malo pretežak! Daleko od toga da su knjige bitno lakše - nisu, ali bilo bi svejedno lijepo kada "komad e-papira" koji držimo u ruci ne bi imao pola kilograma (540 grama, točnije).

Bijeli je pobjednik i u rezoluciji: sa svojih 824 x 1.200 pixela nadmašuje 768 x 1024, koliko ih nudi Crni. No, što mu to vrijedi u Šarenom svijetu kad Crni prikazuje 16 milijuna boja, a Bijeli - 16 nijansi sivih. Disclaimer: ako ste daltonist, ovaj argument pada u vodu.

Vrijedi spomenuti i bateriju. Kod obojice je ugrađena. Ali kod Bijelog izdrži (barem) 7 dana - i to s uključenim wirelessom! Što znači da imate čitav tjedan za pročitati 3.500 knjiga koje ste ponijeli na pusti otok.

profil.jpg
Mršavko teških kostiju

Ne zaboravite suncobran!

No, prije nego se počnete pakirati, proučimo kako vam zapravo Kindle može pomoći. Krenimo od toga da ne može loviti ribe ni naganjati Brooke Shields. To ćete morati sami.

S obzirom da dolazi sa "do pola" napunjene baterije, možete ga upaliti čim ste se riješili, khm, ambalaže. To ćete učiniti slajdanjem metalnog gumbića smještenog pokraj izlaza za slušalice. Tek kad se slika počne mijenjati shvatit ćete da je zapravo stigao - upaljen. Fora! Nakon što vas to zabavi, doći će vam do mozga da je promjena jedne slike u drugu "dugo trajala". Naviknut ćete se na to, ali u početku će izgledati kao da između refresha ekrana prolazi vječnost.

E-tinta ima brojne kvalitete - ali brzina osvježavanja svakako nije jedna od njih.

Welcome, Goran

Amazon zna tko je kupac Kindlea pa neka vas ne iznenadi vaše ime u gornjem lijevom kutu. Demonstracija Whisperneta slijedi tako što će, nakon što je Kindle prijavio Amazonu da je "probuđen", stići personalizirano pismo koje vam šalje ni manje ni više nego - Jeff Bezos. I usput poziva da mailom podijelite svoje dojmove s Amazonovim radilicama zaduženim za čitanje naših dojmova.

Osim Jeffovog pisma, u izborniku će vas dočekati kompletan priručnik za korištenje Kindlea te "The New Oxford American Dictionary". Priručnik za korištenje je kvalitetno napisan iako, kao i većina takvih priručnika, pati od redundancije - autori priručnika su dužni pretpostaviti da će korisnici čitati samo pojedine dijelove, u potrazi za konkretnom informacijom, pa se na većinu informacija nailazi u enplikatu. Naravno da sam ga pročitao od korica do korica (RTFM!) i uvjerljivo najzabavniji dio bio mi je License Agreement - iz njega se može saznati da e-knjige zapravo NE kupujemo nego ih licenciramo za korištenje, a možemo saznati i to da svi uvjeti korištenja (pa tako i besplatan pristup Internetu) vrijede samo dok se Amazon ne predomisli i odluči suprotno.

2009

Koliki su izgledi da se Amazon "predomisli i odluči suprotno"? Veliki! Već je jednom to učinio potezom koji je Bezos post-festum osobno nazvao "glupim" - i pritom platio nemalu odštetu za "duševnu bol"!

Cijela epizoda je toliko nevjerojatno ironična da je vrijedi spomenuti. Od svih knjiga koje su korisnici Kindlea mogli kupiti, 17. srpnja 2009. Amazon je iskoristio svoja prava remote-uklanjanja sadržaja tako što je pobrisao kupcima s Kindleova Orwellovu "Životinjsku farmu" i "1984"! Pritom je uredno vratio novac, ali nekom birokrati vjerojatno uopće nije došlo do mozga da su upravo napravili ono o čemu "1984" piše - poslali su sve primjerke "1984" u njezin vlastiti "Memory Hole"!

Zahvaljujući presudi suda, u konačnici su se obje knjige reinkarnirale na svim Kindelovima s kojih su pobrisane. Da li je Amazon iz toga nešto naučio? Vidjet ćemo.

Prste k sebi!

Ako ste barem jednom držali iPhone u rukama i pipkali mu ikone, prvo što ćete intuitivno pokušati s Kindleom je - dirati ekran. To će rezultirati jedino packama koje se, srećom, lako uklanjaju iako nas Amazon nije počastio nikakvom krpicom koju možemo koristiti u te svrhe - Apple bi to nazvao propustom i netko bi dobio otkaz.

Kad se pomirite s činjenicom da nema pipkanja ekrana, prisjetit ćete se čemu služe tipke i spontano krenuti u navigaciju. Objektivno, Kindle, u smislu ergonomije korištenja, možemo nazvati prilično dobro dizajniranim proizvodom. I bez čitanja uputa doći ćete do svega do čega možete doći, a s tom se kvalitetom rijetki uređaji mogu pohvaliti. Istina, srest ćete i manje pohvalne situacije, a posebno je iritantno kada nakon odabira opcije za upis (isključivo!) brojčane lokacije/stranice Kindle nije u stanju sam forsirati upis brojki nego morate držati tipku ALT (kojom dolazite do brojeva) i istovremeno tipkati jednu od brojki (koja mjesto na QWERTY tipkovnici dijeli sa slovima u prvom redu). Nekome se žurilo kući.

orijentacija.jpg
Kako god okreneš!

Navigacijske tipke su smještene s desne strane pa je zabavan i način na koji se Amazon pobrinuo za ljevoruke korisnike - preporuča im da okrenu Kindle za 180 stupnjeva! To što će pritom izvrnuti i tipkovnicu, nije bitno - ljevoruki su valjda navikli na MNBVCX raspored. Ali to je cijena starih dobrih tipaka koje se ne mogu same reorijentirati - međutim pohvalno je to što Kindle može! U njemu je accelerometar na koji smo navikli s iPhoneom, a čitatelj može birati između jedne od fiksnih orijentacija stranice i automatske, u skladu s položajem Kindlea. Neki sadržaji (knjige u PDF formatu, primjerice) su prilično nečitljivi (tanka, siva slova = slab kontrast) u portretnom modu pa je poželjno Kindle zaokrenuti za 90 stupnjeva. Tada se navigacijske tipke nalaze gore (ili dolje). Ako čitate ležeći, držeći pritom Kindle na trbuhu, kombinacija s navigacijskim tipkama gore postaje upotrebljiva. Ali ako zaokrenuti Kindle držite s obje ruke, navigacija zahtijeva žongliranje.

Putovanje u središte teksta

Tipični sadržaji za čitanje na Kindleu su e-knjige (kupljene preko Amazona) i vlastiti PDFovi bez obzira da li je riječ o uredno prelomljenim knjigama, vlastitim dokumentima isprintanim u PDF ili skeniranim stripovima.

Očekivano, Amazonova izdanja (u AZW formatu) su po svim kriterijima "najkompatibilnija" s Kindleom i užitak ih je čitati na njemu. E-knjige su, općenito, formatirane "po logici HTML-a" - nisu vezane za fiksne dimenzije čitača pa tako Kindle izdanja možemo, zahvaljujući Amazonovim aplikacijama, čitati i na Macu i na Windowsima i na iPhoneu i na BlackBerryu. E-knjige nemaju ni brojeve stranica - umjesto njih imaju "lokacije". Komad teksta/slike je uvijek na istoj lokaciji, ali, ovisno o veličini fonta (koja je kod e-knjiga promjenjiva), može biti na različitoj stranici. E-knjige omogućavaju "look up" teksta. Dok čitamo, možemo "joystickom" pomaknuti kursor na neku riječ u tekstu i u dnu ekrana se pojavljuje objašnjenje iz ugrađenog rječnika - pritisnemo li Enter (na tipkovnici), pojavljuje se stranica rječnika s podužim objašnjenjem traženog pojma. Ako nam ni to nije dovoljno, umjesto u rječniku, "look up" možemo obaviti na Wikipediji. Amerikanci mogu i na Googleu. Mi ne možemo.

navFontSize.jpg
Underline kao osnovno sredstvo navigacije - nikada nije bio korisniji

Osim za traženje riječi u rječniku, šetnja kursora može poslužiti i za dodavanje bilješki tekstu (utipkamo bilješku preko tipkovnice) ili podvlačenje pojedinih riječi/rečenica. Daleko od toga da je navigacija kursorom savršena, pogotovo imajući na umu latenciju refresha - ali upotrebljiva je (iako američki studenti koji su testirali Kindle u nastavi misle suprotno!).

notesLookUp.jpg
Lako dodavati pametne bilješke sa stalno otvorenim rječnikom. Pih!

Šaputanja na jastuku

Sve bilješke, bookmarke i lokaciju na kojoj smo stali u čitanju, Kindle automatski, putem Whisperneta, pohranjuje na vašem Amazon Kindle accountu. Postupak se zove "Whispersync", a osim samog Kindlea koriste ga i sve Kindle aplikacije tako da možete par stranica knjige pročitati na iPhoneu, a potom nastaviti tamo gdje ste stali na Kindleu - čim otvorite knjigu bit će na "pravoj" stranici. Zgodno.

Korisna je i opcija "Read-to-me". Kad je aktivirate, gubite mogućnost pomicanja kursora (a time i korištenja rječnika), ali odlično će vam doći ako ste nepismeni. OK, poslužit će i ako vas je čitanje umorilo ili ako vam je iz bilo kojeg razloga praktičnije ubaciti Kindle u ruksak i staviti slušalice na uši dok se negdje gibate. Kindle će prilično kvalitetnim glasom čitati engleski tekst. Možete birati između muškog i ženskog glasa iako je muški, u ovom slučaju, slušljiviji (manje "krešti").

Nisam mogao odoljeti, dao sam Kindlu da mi čita HALove dijaloge iz prve Odiseje. Briljirao je!

Građanin drugog reda

Sve to nećete moći raditi s PDFovima. Kindle u njima ne razlikuje tekst od slike pa ih zapravo prikazuje kao sliku. Jedino s čim nam Kindle u slučaju PDFova može pomoći je automatsko rezanje margina. Pod uvjetom da imate "uredan" dokument (recimo, DOC isprintan u PDF), obavit će taj posao odlično pa će tako "obrezani" A4 dokumenti postati jasno čitljivi i u portretnom modu. Skenirani Zagor u PDFu ne spada pod "uredne" dokumente. Ali je bar zabavniji od njih, tako mi svih doboša Darkvuda!

zagor.jpg
Napokon ćete naučiti cijeniti kvalitetne skenove!

Najveći nedostatak podršci PDFa je taj što su dokumenti zaštićeni passwordom - nečitljivi. I to je krupan nedostatak. Kindle je savršen za držanje poslovnih dokumenata, ali nimalo ne veseli činjenica da im svatko ima pristup čim ga uzme u ruke. I da, svatko ima pristup i papirima koji se motaju po stolu - zato danas koristimo notebooke i u njima skladištimo ono što nije za svačije oči. Mnogi se nadaju da će Amazon uskoro nešto poduzeti po tom pitanju. I ja se nadam, ali neću držati dah.

Ipak, činjenica da je PDF postao jedan od Kindleovih standardnih formata (koje možemo importirati u njega bez ikakve konverzije!) je ogroman plus.

Samo importiranje u "USB Drive Modeu" je trivijalno. Spojimo Kindle na Mac, pojavi se ikona na Desktopu i možemo kopirati fajlove u oba smjera. Na žalost, na Kindleu ih možemo trpati samo u predefinirane foldere, a to u praksi znači da sve knjige idu u isti folder. 3.500 knjiga u jednom folderu? Neupotrebljivo. Osim ako nam Amazon ne pokloni i osobnu knjižničarku - bila ona udana ili ne.

Kriza identiteta

Kindle možemo koristiti i za preslušavanje audio-knjiga iako, zbog svojih dimenzija, definitivno nije najsretniji odabir za takvo što - praktičnije je nositi iPod.

Kad su već isprogramirali podršku za audio, Amazonci su ubacili i mogućnost slušanja glazbe u MP3 formatu dok čitamo. Kindle, srećom, ne može detektirati znamo li uopće čitati ili ne pa MP3 uredno svira i dok ne čitamo. Strpali su to pod "eksperimentalne opcije", ali u praksi graniči s neupotrebljivim jer glazbu može na trenutak prekinuti i jednostavno listanje stranice. A to je dovoljno česta radnja pa iskustvo slušanja glazbe na Kindleu postaje iritantno. Srećom, i dalje imamo iPod.

Recept za uspješno kašnjenje

I iPod i Motorolin F3 imaju nešto što Kindle nema - sat. F3 je dokazao da je e-papir dovoljno "brz" za osvježavanje sata (jednom u minuti!), ali Amazon valjda ne želi da budemo svjesni protoka vremena kad se udubimo u čitanje - brže ćemo pročitati knjigu, prije ćemo kupiti novu!

Programere će (možda) veseliti Amazonova najava Kindle Development Kita. Za razliku od Appleovog SDK, Amazonov je samo za odabrane - među njima su Sonic Boom, Handmark i EA Mobile. Navodno nabrojeni trojac već priprema nekakve interaktivne sadržaje iako nikako ne vidim Kindle kao "gaming" platformu. Spominju se "igre s riječima" (križaljke bi zapravo mogle funkcionirati), a da sve ne ostane samo na riječima, Amazon je kao easter eggove u Kindle ubacio Mine Sweeper i GoMoku!

igre.jpg
Ocjene za grafiku: 10/10! PS3 požderi se od zavisti!

Zabavlja saznanje da su tamo (hint: ALT+SHIFT+M), ali imao sam veliki upitnik iznad glave dok sam se pokušavao dosjetiti što nam time zapravo žele dokazati. Nisam smislio suvislije objašnjenje od uobičajenog "Zato što možemo!". A neka im je. Živim u nadi da će se netko sjetiti isprogramirati sat.

Bakinim stopama

Kao i svaka nova điđa, Kindle je zabavan! Ako, poput mene, kupujete knjige gotovo isključivo preko Amazona, pritom ste fokusirani na sadržaj (ono što u njima piše!), a ne na ukras za policu - Kindle uopće nije loš izbor.

I da, bijel je. I da, ekran je siviji nego što bi trebao biti prema očekivanjima svih dugogodišnjih korisnika Papira Vulgaris. I ne, na njemu se nikad nećete moći kvalitetno igrati niti ga koristiti kao primarni MP3 player. Ali jedno je sigurno - pomoći će vam sačuvati vid. Pogotovo ako ste naumili pročitati svih svojih 3.500 omiljenih e-knjiga.

hrpaKnjiga.jpg
I čitanje 3.500 knjiga počinje prvom stranicom

Nadam se da će prije nego pročitam prvih tisuću, u nekoj kolor-reinkarnaciji osjetljivoj na dodir e-pisaljke, Pločica postati jedino što će neki budući prvašići nositi na svojim malim leđima. Uostalom, nosile su ih naše bake - valjda će i naši unuci biti te sreće...

 

Komentari  

dpasaric
31-03-2010 | 23:13
Hvala Đipi, po običaju, odličan prikaz! :-)

Obzirom da sam imao sreće među prvima uzeti ga u ruke mogu ponoviti tvoj dojam da je malo teži nego bi se očekivalo, a onda se zapitam kakav će tek osjećaj u ruci biti iPad koji je teži od njega. Tipkice su kvalitetne, ali me zapravo najviše podsjećaju na moju Donkey Kong džepnu konzolu iz vremena osnovne škole! :-) Nekako je sve to malkec "outdated" nakon što "svaka šuša" ima touch-screen uređaj u džepu...

Pozitivno me šokirao onaj dio s besplatnim 3G pristupom Wikipediji i Amazonu "gdjegod bio". Da, ekran je ugodan, ali zapravo je pravo pitanje - koliko će ljudi poželjeti imati i Kindle i iPad, a ako se mora birati između njih, iPad mi se čini kao pobjednik jer je jednostavno svestraniji... ovo je baš za knjiške crve... ;-) A cijena... da recimo stoji 250$, rado bih ga kupio, ovako mi je i skup i neisplativ jer ipak ne kupujem toliko knjiga, a stare dobre papirnate knjige se ne mogu razbiti i ne traže punjenje baterija! :-)

Zapravo mi se čini da bi Kindle DX imao najviše smisla u hrvatskim školama! Bio bi JEFTINIJI od kaosa koji oni rade s X vrsta udžbenika, tiskom svake godine novih, ispravkama i dramama koje roditelji školaraca prolaze svake godine! No, kako smo mi zemlja gdje je normalno da se ne bira logikom i pameću, već privatnim interesima i mitom, sigurno naši đaci neće uskoro čitati o kralju Tomislavu na Kindleu.
smayoo
01-04-2010 | 08:58
Kako zapravo funkcionira taj besplatni pristup 3G pristup Wikipediji i Amazonu? Amazon plaća za promet koji ti ostvariš našim mobilnim operaterima koji im pošalju fakturu? Radi li sa svim operaterima ili samo s jednim? Imaš li uopće informaciju o tome preko koga se spaja na net?

Također - može li se taj Whispernet isključiti? Ono, baš, isključiti, na prekidač, klik-klak, ne na dugme ili opcijom u meniju? Ima li SIM karticu koja se može izvaditi? Ili se cijeli GSM modul može izvaditi?

Užasavam se ideje da ja kupim nešto zato da bi mi onaj koji mi je to prodao slobodno švrljao po tome kad god njemu padne na pamet.
Djuro genijalac
01-04-2010 | 09:40
Bravi Djipi, sjajan članak! Naklon do poda, iskreno. A s Davorom se itekako slažem, kaj se tiče školovanja i sirote djece koja su non-stop u kaosu knjiga... Samo, jedna opaska: kak buš pisal u Kindle? A po knjigama se furt neki vrag piše, crta i hijeroglifira.. ....
Djipi
01-04-2010 | 10:36
@smayoo: "detalji" u vezi 3G pristupa nisu nigdje dokumentirani. Koliko mi je poznato, Kindle 2 za američko tržište je radio preko Sprinta, a za međunarodno preko AT&Ta, u roamingu. I da, Amazon sve plaća, izuzev isporuke konvertiranih dokumenata na Kindle. Možda se može nešto zaključiti gledajući mapu pokrivenosti: http://client0.cellmaps.com/tabs.html#cellmaps_intl_tab - ispada da Whispernet nije dostupan ni u Bosni ni u Crnoj Gori. :sad: Van Europe je situacija još gora. Što se tiče isključivanja Whisperneta, postoji "Turn Off" u izborniku - i meni je trenutno isključen. Za svaki slučaj. ;-) Prekidača nema, a hardver je (osim "nasilno") nedostupan.

@Djuro genijalac: Možeš pisati (bilješke) - ima tipkovnicu. Nije najspretnija za daktilografiju :-) ali je komotnija od one na većini mobitela. Kad je Kindle položen na stol može se tipkati i s dva prsta. Crtati se ne može, izuzev "podvlačenja" riječi/odlomaka , što se radi koristeći "joystick". Hijeroglifi nisu opcija, ali možemo biti zahvalni što su uveli Unicode pa se naša slova vide uredno, što u v1 nije bio slučaj.
smayoo
01-04-2010 | 18:36
Sorry, ja sam skroz zaboravio, ali svakako pohvala i od mene za, kao i uvijek, minuciozan i duhovit prikaz.

Hvala na info.

Ako nije dostupan u BIH i CG, onda ide preko Vodafonea. Tj, u Hrvatskoj, preko Vipneta. To znači da u većem dijelu Hrvatske također nije dostupan. :-)
Djipi
25-07-2010 | 23:24
Malo Kindle novosti - Amazon je jučer izdao update softvera za Kindle i Kindle DX. Uveli su "collections" s kojima se dokumente može razvrstavati u foldere ("kolekcije") pa se tako (konačno!) smanjila gužva kod pregledavanja dokumenata - a i brže se dolazi do njih. Veliki plus, pogotovo imajući na umu da taj feature još uvijek čekamo za iBooks. Password Protection Kindla također spada u korisnije novosti. Sad kad su se počeli baviti passwordima, možda riješe i passworde u PDFovima. :-) Njima (PDFovima) su pak dodali pan i zoom, ali to, pogotovo nakon iPad iskustva, djeluje kao usporena snimka. :-) No, dobro je da postoji jer zna zatrebati. Facebook i Twitter integracija me ne zabavljaju, ali nekoga će sigurno veseliti da može twittnuti zanimljiv citat čim naleti na njega. Jedva čekam WC školjke s Facebook/Twitte r integracijom! :-)

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 44 minuta
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Ender, jura22, Riba, VanjusOS, Anonimci (423)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 0.97 Seconds

Provided by iJoomla SEO